Рішення № 76903334, 03.10.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2018
Номер справи
0940/1454/18
Номер документу
76903334
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" жовтня 2018 р. справа № 0940/1454/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також – позивач) звернувся в суд із позовною заявою до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області (надалі, також – відповідач) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання провести виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 264 300,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в січні 2018 року ОСОБА_1 особисто звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківської області із заявою про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги. За результатами розгляду заяви, відповідачем листами від 25.07.2018 за №349/108/29-2018 та від 27.07.2018 за №355/108/29-2018 повідомлено ОСОБА_1 про призначення та нарахування одноразової грошової допомоги в розмірі 264 300,00 грн., яка буде виплачена при надходженні коштів на рахунки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області. Вважає вказану відповідь незаконною та такою, що порушує гарантовані державою права на соціальний захист.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-2).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 13.09.2018. Просив суд в задоволенні позову відмовити. Зазначив, що станом на 06.09.2018 здійснено виплату одноразової грошової допомоги за висновками, затвердженими 11.12.2017. Крім того, вказав на те, що враховуючи вимоги Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, вказана допомога виплачується виключно в межах черги, відповідно до дати затвердження висновків. В зв`язку з наведеним просив в задоволенні позову відмовити.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив таке.

Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 30.05.2008 за №946 о/с та наказом УМВС України в Івано-Франківській області від 05.06.2008 року за №119 о/с відповідно до пункту 65 «а» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ полковника міліції ОСОБА_1 першого заступника начальника Управління МВС України в Івано-Франківській області – начальника управління по боротьбі з організованою злочинністю, з 30 травня 2008 року звільнено з органів внутрішніх справ (зі зняттям з військового обліку) (а.с.10-12, 13).

Відповідно до постанови медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Івано-Франківській області» за №297 від 30.11.2017 встановлено причинний зв`язок між захворюванням та проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с.14).

22.01.2018 за результатами первинного обстеження МСЕК позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності та 40 % втрати працездатності внаслідок захворювання, пов`язаним із проходженням служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією №0790809 від 22.01.2018 (а.с.15) та довідкою МСЕК про визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках за №0023820 від 22.01.2018 (а.с.16).

24.01.2018 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Ліквідаційної комісії Управління МВС в Івано-Франківській області про виплату одноразової грошової допомоги (а.с.42).

Згідно висновку УМВС України в Івано-Франківській області від 05.02.2018 у зв`язку з інвалідністю ОСОБА_1, на підставі підпункту 3.2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті, інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850, призначено одноразову грошову допомогу в розмірі 264 300, 00 грн. (а.с.21).

13.07.2018 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Ліквідаційної комісії Управління МВС в Івано-Франківській області щодо надання інформації про призначення та виплати одноразової грошової допомоги по втраті працездатності (а.с.17).

Листом УМВС в Івано-Франківській області від 25.07.2018 за №349/108/29-2018 ОСОБА_1 повідомлено, що виплата грошової допомоги по втраті працездатності буде проведена в разі надходження коштів на рахунки ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківської області (а.с.18).

Вважаючи протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області щодо не проведення виплати призначеної йому одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону України «Про міліцію» держава гарантує працівникам міліції соціальний захист.

Згідно із пунктом 5 розділу IX Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію №580-VIII від 02.07.2015 (далі Закон №580-VIII) визнано таким, що втратив чинність Закон України Про міліцію. Відповідно до пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень Закон № 580-VIII набрав чинності 07.11.2015 року.

Так, відповідно до абзаців 2 і 3 пункту 15 Прикінцевих положень Закону №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Такий порядок визначався частиною 6 статті 23 Закону України «Про міліцію», якою було встановлено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності І групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності ІІІ групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

На виконання зазначених положень постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 21.10.2015 року затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок №850).

Постанова Кабінету Міністрів України № 850 від 21.10.2015 року набрала чинності 31.10.2015 року. На момент встановлення позивачу з 22.01.2018 на підставі акту огляду МСЕК №83 від 22.01.2018 в результаті первинного огляду третьої групи інвалідності, а також на момент звернення позивача із заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги, був чинний вказаний Порядок.

У зв'язку з чим до спірних відносин підлягають застосуванню норми даного Порядку №850.

Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 року, визначають механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (п.1 Порядку №850).

Відповідно до п.2 Порядку №850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Пунктом 3 Порядку № 850 визначені окремі підстави, які надають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги, однією із яких є установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи. При цьому розмір такої допомоги залежить від встановленої групи інвалідності.

Відповідно до п. 4 Порядку №850 якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

В п.7 Порядку №850 передбачено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Згідно з п.8 Порядку №850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги тощо.

МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови (п.9 Порядку №850).

За змістом пункту 10 Порядку № 850 грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС.

Таким чином, відповідно до Порядку № 850 висновок про призначення одноразової грошової допомоги, затверджений МВС України, є підставою для виплати одноразової грошової допомоги. Джерелом виплати призначеної одноразової грошової допомоги є кошти Державного бюджету України, передбачені на утримання МВС України.

Як встановлено судом, згідно висновку УМВС України в Івано-Франківській області у зв`язку з інвалідністю ОСОБА_1, на підставі підпункту 3.2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850, ОСОБА_1 призначено одноразову грошову допомогу в розмірі 264 300, 00 грн. (а.с.21).

Висновок про призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції затверджений Директором ДФОП МВС України 05.02.2018, однак відповідачем не здійснено таку виплату.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Частиною першою статті 7 КАС України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 №3477-IV (в редакції від 02.12.2012) суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Так, у пункті 50 рішення по справі «Щокін проти України» Європейський суд з прав людини вказує, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливе тільки «на умовах, передбачених законом».

Отже, призначена на підставі затвердженого МВС України 05.02.2018 року висновку, одноразова грошова допомога в розмірі 264 300, 00 грн., є власністю позивача. Тому, не виплативши її у строки визначені пунктом 10 Порядку № 850, відповідач позбавив позивача права на володіння зазначеним майном.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005) органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

З урахування положень Бюджетного кодексу України (щодо коштів на утриманням) та пункту 10 Порядку № 850 підставою для невиплати або несвоєчасної виплати одноразової грошової допомоги може бути лише відсутність у Державному бюджеті України коштів на утримання МВС України або їх недостатність.

Відповідач не надав суду доказів відсутності або недостатності коштів на утримання МВС України, тому, посилання відповідача на те, що виплата позивачу буде здійснена в порядку черги відповідно до дати затвердження висновків та наявності коштів на виплату одноразової грошової допомоги, суд вважає безпідставним.

Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов до переконання, що Ліквідаційна комісія УМВС в Івано-Франківській області допустила бездіяльність щодо невиплати одноразової грошової допомоги позивачу у строки визначені пунктом 10 Порядку № 850.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги задоволено повністю, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 704,80 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, призначеної відповідно до висновку УМВС України в Івано-Франківської області про призначення одноразової грошової допомоги в розмірі 264 300,00 грн., у строки встановлені Порядком та умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, призначену відповідно до висновку УМВС України в Івано-Франківській області про призначення одноразової грошової допомоги, в розмірі 264 300, 00 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), вул.22 січня , 2, село Крихівці Івано-Франківської міської ради, 76493;

Відповідач: Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 08592193), вул.Сахарова, 15, м.Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ ОСОБА_2