
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" жовтня 2018 р. справа № 809/878/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Главача І.А.,
за участю секретаря судового засідання - Савченко Н.В.,
представника позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002981405 від 02.05.2018,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» 21.05.2018 звернулося до суду з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002981405 від 02.05.2018.
Позовні вимоги мотивовано тим, що контролюючий орган дійшов до помилкових висновків та безпідставно прийняв податкове повідомлення-рішення №0002981405 від 02.05.2018, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 616,07 грн. за порушення підпункту «д» пункту 4 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю», зокрема за зарахування коштів у сумі 500 чеських крон, як поповнення рахунку готівкою, що не передбачено пунктом 4 індивідуальної ліцензії №159 від 01.12.2016. Позивач наголошує на відсутності вказаного порушення, оскільки дана ліцензія не містить умов та обмежень щодо зарахування грошових коштів на рахунок як у готівковій, так і у безготівковій формі. Окрім цього, зазначає, що зарахування вказаних коштів відбувалось з метою закриття рахунку та уникнення порушень строку дії ліцензії. Також звернув увагу на відсутності підстав для проведення позапланової перевірки, в результаті якої виявлено зазначене вище порушення, оскільки питання що були предметом вказаної перевірки, були охоплені під час попередніх перевірок товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія».
Ухвалою суду від 11.06.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі, яка підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 26.06.2018, відповідно до якого представник відповідача щодо заявлених позовних вимог заперечив (а.с.95-98). В обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що позивач при здійсненні господарської операції порушив норми валютного законодавства, наслідком чого стало прийняття податкового повідомленні-рішення №0002981405 від 02.05.2018. Так, 30.11.2017 Національний банк України листом №25-0007/81288 «Про порушення умов індивідуальної ліцензії» повідомив Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби України про порушення позивачем умов пункту 4 індивідуальної ліцензії №159 від 01.12.2016 на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України (а.с.68). На поточний рахунок №9747286001/5500 в чеських кронах, відкритий в «Raiffeisenbank a.s.» (Чеська Республіка), 27.10.2017 товариством з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» зараховано кошти у сумі 500 чеських крон, як поповнення рахунку готівкою, що не передбачено пунктом 4 ліцензії. Головне управління ДФС в Івано-Франківській області направило позивачу запит від 19.01.2018 №563/10/09-19-14-05 про подання інформації відповідно до пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, однак позивач не надав у повній мірі ті документи, які вимагалися. Таким чином, відповідачем було прийнято наказ №399 від 22.03.2018 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія», в результаті якої підтверджено порушення підпункту «д» пункту 4 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю». Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що під час прийняття оскаржуваного податкового повідомленні-рішення №0002981405 від 02.05.2018 Головне управління ДФС в Івано-Франківській області діяло в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений нормами чинного законодавства, просив суд відмовити в задоволенні позову.
05.07.2018 на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначив, що обставини, викладені у відзиві на позовну заяву, ґрунтуються виключно на припущеннях відповідача і жодним чином не спростовують доводи позивача, які викладені у позовній заяві. Додатково зазначив, що інформація про зарахування на рахунок коштів у сумі 500 чеських крон 17.07.2017 подавалась відповідачу у виписці за період з 01.10.2017 по 31.10.2017. Таким чином, про порушення товариством з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» вимог валютного законодавства відповідачу було відомо до отримання повідомлення Національного банку України №25-0007/81288 від 30.11.2017. При цьому, представник позивача вказав на фактичне проведення повторної перевірки за період, який перевірявся Головним управлінням Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області під час позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог валютного законодавства товариством з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» за період з 01.04.2017 по 31.10.2017, за результатами якої складено акт від 06.12.2017 за №1345/09-19-14-05/32878418 (а.с.102-104).
23.07.2018 представником позивача подано до суду клопотання про зупинення провадження у справі №809/878/18 до остаточного вирішення справи №809/594/18 Львівським апеляційним адміністративним судом (а.с.120-121).
Ухвалою суду від 23.07.2018 клопотання представника товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» задоволено та зупинено провадження у справі №809/878/18 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002981405 від 02.05.2018 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №809/594/18.
30.07.2018 Львівським апеляційним адміністративним судом прийнято постанову, якою апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» залишено без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.05.2018 року у справі №809/594/18 залишено без змін.
Таким чином, ухвалою суду від 02.10.2018 поновлено провадження в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002981405 від 02.05.2018.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача щодо задоволення позову заперечив, просив суд відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, судом встановлено наступне.
Національний банк України листом №25-0007/81288 від 30.11.2017 «Про порушення умов індивідуальної ліцензії» повідомив Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби України про порушення позивачем умов пункту 4 індивідуальної ліцензії №159 від 01.12.2016 на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України. Так, на поточний рахунок №9747286001/5500 в чеських кронах, відкритий в «Raiffeisenbank a.s.» (Чеська Республіка), 27.10.2017 товариством з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» зараховано кошти у сумі 500 чеських крон, як поповнення рахунку готівкою, що не передбачено пунктом 4 ліцензії (а.с.101).
Вказаний лист від 30.11.2017 №25-0007/81288 Офіс великих платників Державної фіскальної служби України надіслав до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, яке з метою перевірки отриманої інформації 19.01.2018 направило позивачу запит №563/10/09-19-14-05 «Про надання інформації», в якому Головне управління ДФС в Івано-Франківській області просило надати інформацію та її документальне підтвердження щодо фактів порушень Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами валютних цінностей на рахунках за межами України та умов індивідуальної ліцензії від 01.12.2016 №159 (а.с.13-14).
14.02.2018 товариство з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» направило Головному управлінню ДФС в Івано-Франківській області лист №287/К01-21.2 «Про надання інформації», згідно якого повідомило відповідача, що відповідні пояснення з наведених в запиті обставин позивач надав Національному банку України листом від 27.11.2017 №2261/К01-20.2, а запитувані документи були надані Головному управлінню ДФС в Івано-Франківській області під час перевірки позивача з питань дотримання вимог валютного законодавства за період з 01.04.2017 по 31.10.2017, отже витребувані документи є у наявності відповідача (а.с.15-17).
22.03.2018 Головне управління ДФС в Івано-Франківській області прийняло наказ №399 від 22.03.2018 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» (а.с.18).
На підставі вищевказаного наказу №399 від 22.03.2018 заступником начальника відділу перевірок фінансових операцій управління аудиту Головного управління ДФС в Івано-Франківській області у період з 29.03.2018 по 04.04.2018 проведено невиїзну документальну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» з питань дотримання умов пункту 4 індивідуальної ліцензії від 01.12.2016 №159 на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України.
В ході проведення невиїзної документальної перевірки Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області підтверджено повідомлення Національного банку України №25-0007/81288 від 30.11.2017 про порушення позивачем умов пункту 4 індивідуальної ліцензії №159 від 01.12.2016 на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України.
Таким чином, Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області складено акт перевірки від 10.04.2018 №271/09-19-14-05/32878418 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» податковий номер 32878418, з питань дотримання умов пункту 4 індивідуальної ліцензії від 01.12.2016 №159 на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України», в якому зафіксовано порушення підпункту «д» пункту 4 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» (а.с.19-26).
19.04.2018 товариство з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» листом №634/К01-21.2 подало заперечення на акт перевірки від 10.04.2018 №271/09-19-14-05/32878418, в якому представник зазначила, що зарахування вказаних коштів здійснювалось з метою виконання операції закриття рахунку та уникнення порушень строку дії ліцензії. Також звернула увагу, що Декретом Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» не встановлено обмежень щодо здійснення валютних операцій готівкою. Стверджує, що застосування штрафних санкцій на підставі абзацу 1 та 3 пункту 2 статті 16 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» можливе лише за відсутності ліцензії, а товариство з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» на момент зарахування грошових коштів у сумі 500,00 чеських крон мало чинну ліцензію (а.с.28-33).
27.04.2018 Головне управління ДФС в Івано-Франківській області листом №5030/10/09-19-14-05-13 надало відповідь на заперечення №634/К01-21.2 від 19.04.2018, в якому зазначило, що з урахуванням відсутності додаткових первинних документів, які б спростували порушення, встановленні актом перевірки від 10.04.2018 №271/09-19-14-05/32878418, висновок акту перевірки щодо порушення вимог підпункту «д» пункту 4 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» є законним, зробленим без порушення вимог чинного законодавства (а.с.34-35).
Таким чином, на підставі акту перевірки від 10.04.2018 №271/09-19-14-05/32878418, Головним управлінням Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0002981405 від 02.05.2018, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 616,07 грн. за порушення підпункту «д» пункту 4 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» (а.с.36).
Вважаючи вищевказане податкове повідомлення-рішення №0002981405 від 02.05.2018 протиправним, товариство з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» звернулось з даним позовом до суду.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України.
Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Так, згідно підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Згідно пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
Пунктом 78.4 Податкового кодексу України встановлено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Таким чином, 22.03.2018 Головне управління ДФС в Івано-Франківській області прийняло наказ №399 від 22.03.2018 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» (а.с.18).
На підставі вищевказаного наказу №399 від 22.03.2018 заступником начальника відділу перевірок фінансових операцій управління аудиту Головного управління ДФС в Івано-Франківській області у період з 29.03.2018 по 04.04.2018 проведено невиїзну документальну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» з питань дотримання умов пункту 4 індивідуальної ліцензії від 01.12.2016 №159 на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України.
Суд не приймає до уваги доводи позивача щодо відсутності підстав для проведення невиїзної документальної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» та неправомірності наказу №399 від 22.03.2018, оскільки дані обставини були предметом розгляду у справі №809/594/18 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу №399 від 22.03.2018, рішенням у якій у задоволенні позову відмовлено та яке набрало законної сили.
Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Загальні принципи валютного регулювання, повноваження державних органів і функції банків та інших фінансових установ України в регулюванні валютних операцій, права й обов'язки суб'єктів валютних відносин, порядок здійснення валютного контролю, відповідальність за порушення валютного законодавства визначає Декрет Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» від 19.02.1993 (надалі – Декрет Кабінету Міністрів України №15-93).
Відповідно до частин 1, 2 та 4 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України №15-93, Національний банк України видає індивідуальні та генеральні ліцензії на здійснення валютних операцій, які підпадають під режим ліцензування згідно з цим Декретом.
Генеральні ліцензії видаються комерційним банкам та іншим фінансовим установам України, національному оператору поштового зв'язку на здійснення валютних операцій, що не потребують індивідуальної ліцензії, на весь період дії режиму валютного регулювання.
Індивідуальні ліцензії видаються резидентам і нерезидентам на здійснення разової валютної операції на період, необхідний для здійснення такої операції. Індивідуальної ліцензії потребують, серед іншого, операції з розміщення валютних цінностей на рахунках і у вкладах за межами України, за винятком: відкриття фізичними особами - резидентами рахунків у іноземній валюті на час їх перебування за кордоном; відкриття кореспондентських рахунків уповноваженими банками; відкриття рахунків у іноземній валюті резидентами, зазначеними в абзаці четвертому пункту 5 статті 1 цього Декрету; відкриття рахунків у іноземній валюті інвесторами - учасниками угод про розподіл продукції, в тому числі представництвами іноземних інвесторів за угодами про розподіл продукції.
Абзацом десятим пункту 1 статті 1 Декрету Кабінету Міністрів України №15-93 визначено, що до валютних операцій належать: операції, пов'язані з переходом права власності на валютні цінності, за винятком операцій, що здійснюються між резидентами у валюті України; операції, пов'язані з використанням валютних цінностей в міжнародному обігу як засобу платежу, з передаванням заборгованостей та інших зобов'язань, предметом яких є валютні цінності; операції, пов'язані з ввезенням, переказуванням і пересиланням на територію України та вивезенням, переказуванням і пересиланням за її межі валютних цінностей.
Таким чином, законодавством передбачено обов’язок отримання індивідуальної ліцензії на здійснення операцій з розміщення валютних цінностей на рахунках і у вкладах за межами України.
Постановою Правління Національного банку України від 14.10.2004 №485 затверджено Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними та фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України (надалі – Порядок №485).
Згідно пункту 2.1 Порядку №485 для отримання ліцензії або зміни умов раніше отриманої ліцензії заявник має подати до Національного банку документи (копії документів), перелік яких визначений у відповідному пункті глави 3 цього Положення.
Умови ліцензії можуть бути змінені Національним банком за заявою власника ліцензії (за винятком збільшення строку дії ліцензії), якщо на дату звернення немає підстав для відмови в зміні умов ліцензії або для анулювання ліцензії, визначених у пунктах 4.1 і 4.4 цього Положення (пункт 2.2 Порядку №485).
Відповідно до пункту 1.14 Порядку №485 власнику ліцензії - юридичній особі/фізичній особі-підприємцю дозволяється на підставі ліцензії зараховувати на рахунок: валютні цінності з України лише з власного рахунку, що відкритий в уповноваженому банку, який зазначений у ліцензії; раніше перераховані з рахунку кошти, що повертаються власнику ліцензії у разі невиконання чи неналежного виконання контрагентами (нерезидентами) своїх зобов'язань; кошти, що є відшкодуванням контрагентами (нерезидентами) шкоди власнику ліцензії у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням ними своїх зобов'язань; кошти, що є відшкодуванням шкоди в разі настання страхових випадків, що пов'язані з діяльністю власника ліцензії в країні, у якій відкрито рахунок; кошти, що є відсотками, нарахованими на залишок коштів на рахунку; податки та інші обов'язкові платежі, що повертаються за законодавством відповідної країни; кошти, що були раніше помилково (надмірно) перераховані з цього рахунку або помилково списані банком-нерезидентом. Зазначені кошти зараховуються на цей рахунок у сумі, що не перевищує раніше перераховану; кошти за іншими операціями, визначеними в ліцензії.
Таким чином, законодавством передбачена можливість розміщення юридичними особами чи фізичними особами-підприємцями валютних цінностей на рахунках за межами України, втому числі і внесення на рахунок готівкових коштів, лише за наявності індивідуальну ліцензії на здійснення таких операцій.
Для виконання договірних зобов’язань між товариством з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» та нерезидентом акціонерним товариством ELTODO (Чеська Республіка) позивачем отримано індивідуальну ліцензію №159 від 01.12.2016 на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України зі строком дії з дати видачі ліцензій до 31.10.2017.
Пунктом 4 ліцензії №159 від 01.12.2016 передбачено, що на рахунок зараховуються: кошти з рахунку в уповноваженому банку у сумі, що не перевищує протягом строку дії ліцензії 1 069 120 (один мільйон шістдесят дев’ять тисяч сто двадцять) чеських крон; кошти від нерезидентів України за виконання власником ліцензії будівельно-монтажних робіт щодо об’єктів, розташованих на території Чеської Республіки; кошти, що є відсотками, нарахованими на залишок коштів на рахунку; податки та інші обов’язкові платежі, що повертаються згідно із законодавством Чеської Республіки; кошти, що повертаються від нерезидентів України у зв’язку з невиконанням ними зобов’язань перед власником ліцензії та від працівників структурного підрозділу власника ліцензії у Чеській Республіці невикористані на відрядження та виплату заробітної плати у сумі, що не перевищує протягом строку дії ліцензії 360 252 (триста шістдесят тисяч двісті п’ятдесят дві) чеських крон.
Перевіркою встановлено та не заперечується позивачем, що 27.10.2017 на поточний рахунок №9747286001/5500 в чеських кронах, відкритий в «Raiffeisenbank a.s.» (Чеська Республіка), товариством з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» було зараховано кошти у сумі 500 чеських крон, як поповнення рахунку готівкою.
Суд звертає увагу, що жодна з умов пункту 4 індивідуальної ліцензії №159 від 01.12.2016 не передбачає зарахування коштів, як поповнення рахунку готівкою.
Відповідно до пункту 6.2 Порядку №485 у разі виявлення порушення умов ліцензії та/або вимог цього Положення Департамент фінансового моніторингу Національного банку надсилає інформацію про допущені власником ліцензії порушення до контролюючого органу, у якому власник ліцензії перебуває на обліку.
За таких обставин, Національний банк України листом №25-0007/81288 від 30.11.2017 «Про порушення умов індивідуальної ліцензії» повідомив Офіс великих платників Державної фіскальної служби України про порушення позивачем умов пункту 4 індивідуальної ліцензії №159 від 01.12.2016 на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України. Так, на поточний рахунок №9747286001/5500 в чеських кронах, відкритий в «Raiffeisenbank a.s.» (Чеська Республіка), 27.10.2017 товариством з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» зараховано кошти у сумі 500 чеських крон, як поповнення рахунку готівкою, що не передбачено пунктом 4 ліцензії.
Факт порушення позивачем умов пункту 4 індивідуальної ліцензії №159 від 01.12.2016 був підтверджений під час здійснення контролюючим органом документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія», про що зафіксовано в акті перевірки від 10.04.2018 №271/09-19-14-05/32878418.
Таким чином, валютна операція із зарахування 27.10.2017 готівкових коштів у сумі 500 чеських крон була здійснена товариством з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» без індивідуальної ліцензії на таку операцію, чим допущено порушення підпункту «д» пункту 4 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю».
У свою чергу, пунктом 7.1 Порядку №485 передбачено, що розміщення власником ліцензії валютних цінностей на рахунку та/або проведення через цей рахунок інших операцій без отримання ліцензії, та/або порушення вимог цього Положення тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України.
Так, відповідно до абзацу 1 та 3 пункту 2 статті 16 Декрету Кабінету Міністрів України №15-93 за здійснення операцій з валютними цінностями, що потребують одержання ліцензії Національного банку України згідно з пунктом 4 статті 5 цього Декрету, без одержання індивідуальної ліцензії Національного банку України до резидентів, нерезидентів, винних у порушенні правил валютного регулювання і валютного контролю, застосовується штраф у сумі, еквівалентній сумі зазначених валютних цінностей, перерахованій у валюту України за обмінним курсом Національного банку України на день здійснення таких операцій.
Дана норма кореспондується з положеннями пункту 2.2. Постанови Національного банку України від 08.02.2000 №49 «Про затвердження Положення про валютний контроль», яким визначено, що здійснення резидентами і нерезидентами операцій з валютними цінностями, що потребують одержання ліцензії Національного банку згідно з пунктом 4 статті 5 Декрету, без одержання індивідуальної ліцензії Національного банку тягне за собою накладення штрафу в сумі, еквівалентній сумі зазначених валютних цінностей, перерахованій у валюту України за офіційним курсом гривні до іноземних валют та банківських металів, установленим Національним банком на день здійснення таких операцій.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» штрафних (фінансових) санкцій за порушення підпункту «д» пункту 4 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» та правомірність прийняття податкового повідомлення-рішення №0002981405 від 02.05.2018.
За змістом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд звертає увагу, що згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідачем як суб'єктом владних повноважень доведено правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №0002981405 від 02.05.2018.
Таким чином, позов товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002981405 від 02.05.2018 не підлягає задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Київська енергетична будівельна компанія» (код ЄДРПОУ 32878418, вул. Тичини, буд. 1, оф. 405, м. Івано-Франківськ, 76018).
Відповідач - Головне управління ДФС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39394463, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018).
Суддя Главач І.А.
Рішення складене в повному обсязі 04 жовтня 2018 р.