
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19 вересня 2018 року 13 год. 32 хв.Справа № 808/1730/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лазаренка М.С.,
за участю секретаря судового засідання Новікової Д.А.,
за участю:
позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Запорізькій області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до ОСОБА_1 (далі – позивач) до ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати бездіяльність відповідача щодо відмови у розгляду проекту землеустрою ОСОБА_1;
зобов’язати відповідача забезпечити в установленому законодавством порядку розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на предмет погодження;
зобов’язати відповідача забезпечити в установленому законодавством порядку реєстрацію земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звертався до відповідача із клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 га на території Таврійської сільської ради Якимівського району Запорізької області. ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Запорізькій області позивачу фактично відмовлено у задоволенні його заяви з посиланням на те, що запитувана земельна ділянка включена до переліку підібраних (зарезервованих) земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність учасникам антитерористичної операції, і підлягає розподілу в першу чергу між цією категорією громадян. Вважає, що відповідачем грубо порушено права позивача, оскільки останній належить до категорії учасника бойових дій, має відповідне посвідчення. Зазначає, що нормами законодавства не передбачено переважне право учасників АТО перед військовослужбовцями, які брали участь у бойових діях в Афганістані. З огляду на таке, вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Представник позивача в судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги з підстав викладених вище.
У судове засідання прибув представник відповідача проти позову заперечив, просила відмовити у його задоволенні. У письмовому відзиві на позовну заяву вказала, що на розгляді у головному управлінні перебувала заява позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Таврійської сільської ради Якимівського району Запорізької області. Листом від 17.05.2017 відповідачем відмовлено у задоволенні заяви позивача, оскільки запитувана земельна ділянка включена до переліку підібраних (зарезервованих) земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність учасникам антитерористичної операції, і підлягає розподілу в першу чергу між цією категорією громадян. Зазначає, що надання дозволу на розроблення проекту землеустрою не є фактом передачі земельної ділянки у власність, оскільки це є одна з процедур приватизації земельної ділянки. З огляду на таке, зазначає, що при надані відмови відповідач діяв у відповідності до норм законодавства, просить у позові відмовити.
Враховуючи норми ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства, у судовому засіданні 19.09.2018 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
16.02.2017 ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_3 управління Держгеокадастру в Запорізькій області із клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, орієнтовною площею 2 га для ведення фермерського господарства на території Таврійської сільської ради Якимівського району Запорізької області.
Листом від 17.05.2015 № Т-1649-3364/6-17 відповідач відмовив у задоволенні клопотання, посилаючись на те що, запитувана земельна ділянка включена до переліку підібраних (зарезервованих) земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність учасникам антитерористичної операції і підлягає розподілу.
Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо не погодження проекту землеустрою рішення у відповідь на клопотання позивача, ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
Правове регулювання земельних відносин регулюється Конституцією України, нормами Земельного кодексу України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу (ст.3 Земельного кодексу України).
Згідно з п. «б» ч.1 ст.121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Пунктом «а» частини 3 статті 22 Земельного кодексу України визначено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність громадянам, серед іншого, для ведення особистого селянського господарства.
Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни набувають права власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
На підставі пункту «б» частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектара.
В силу вимог частини 4 статті 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульований статтею 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України гГромадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з частиною 7 зазначеної статті відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Частиною 8 вказаної статті передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області із заявою від 16.02.2017 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Таврійської сільської ради Якимівського району Запорізької області.
Листом ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області № Т--1649-3364/6-17 від 17.05.2017, відмовлено позивачу у задоволенні заяви з посиланням на те, що запитувана позивачем земельна ділянка включена до переліку підібраних (зарезервованих) земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність учасникам антитерористичної операції, і підлягає розподілу у першу чергу між цією категорією громадян.
Відповідно до п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги, зокрема, першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.
Згідно з п. 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Суд зазначає, що ОСОБА_3 управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області видано наказ «Про затвердження переліку підібраних (зарезервованих) земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність учасникам антитерористичної операції» від 10.02.2016 № 9, відповідно до якого земельна ділянка, щодо якої позивач просить погодити проект землеустрою та здійснити її реєстрацію, включена до переліку підібраних (зарезервованих) земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність учасникам антитерористичної операції.
За таких обставин, відповідачем було правомірно відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За сукупністю наведених обставин суд дійшов висновку, що заявлений адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 – 12, 14, 86, 158 – 163 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (72500, Запорізька область, смт. Якимівка, вул. Колгоспна, 24, ІНН2258521757) до ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Українська, 50, код ЄДРПОУ 39820689) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 28.09.2018.
Суддя М.С. Лазаренко