
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про призначення справи до судового розгляду
03 жовтня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1506/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
вивчивши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Володимир-Волинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Володимир-Волинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора реєстраційної служби Володимир-Волинського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_2 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 21389749 від 18.05.2015.
Ухвалою суду від 13.09.2018 відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами відповідно до вимог частини другої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
01.10.2018 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, при цьому заявлено клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Український страховий стандарт» (далі – ПрАТ «Страхова компанія «Український страховий стандарт») .
Згідно із частиною другою, четвертою статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов’язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов’язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Враховуючи, що позивач оскаржує рішення державного реєстратора про державну реєстрацію обтяження належного йому майна, при цьому з відзиву вбачається, що арешт на майно накладено в межах виконавчого провадження про стягнення з ОСОБА_3 на користь ПрАТ «Страхова компанія «Український страховий стандарт» шкоди в розмірі 116891,39 грн. та 1168,91 грн. судового збору, тому суд приходить до висновку, що рішення в даній справі може вплинути на права, інтереси або обов’язки стягувача ПрАТ «Страхова компанія «Український страховий стандарт», у зв’язку з чим останнього слід залучити до участі у справі як третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Водночас з матеріалів справи вбачається, що оскаржуване позивачем рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 21389749 від 18.05.2015, прийняте державним реєстратором реєстраційної служби Володимир-Волинського міськрайонного управління юстиції на підставі постанови державного виконавця відділу державної виконавчої служби Володимир-Волинського міськрайонного управління юстиції про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 14.05.2015.
Водночас 13.12.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №834-VIII від 26.11.2015 , крім пунктів 1 (щодо змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»), 2 (щодо змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення), 7 (щодо змін до Закону України «Про адміністративні послуги») і 4 (щодо змін до Закону України «Про звернення громадян») розділу I цього Закону, які набрали чинності, відповідно до пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», - з 01.01.2016.
Підпунктом 3 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями умов, необхідних для реалізації повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, але не пізніше 30.04.2016.
Так, відповідно до пунктів 1-2 Постанови Кабінету Міністрів України №17 від 21.01.2016 «Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції» постановлено: ліквідувати Державну реєстраційну службу та Державну виконавчу службу, поклавши на Міністерство юстиції завдання і функції з реалізації державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), з питань державної реєстрації актів цивільного стану, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, договорів комерційної концесії (субконцесії), з питань реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади м. Києва, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб’єктів інформаційної діяльності.
Разом з тим згідно з пунктом 1 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», в редакції відповідно до вищезазначеного закону №834-VIII, організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб’єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб’єкти; 3) державні реєстратори прав на нерухоме майно.
Відповідно до підпункту 8 пункту «б» частини 1 статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Згідно з частинами першою та другою статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Таким чином, оскільки структурним підрозділом Виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради є відділ з питань державної реєстрації, основним завданням якого є, зокрема, забезпечення реалізації державної політики у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, а тому вимоги позивача про визнання протиправними і скасування рішення державного реєстратора повинні бути звернені безпосередньо до даної особи.
Згідно з пунктом 3 статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Аналізуючи вищевикладене та враховуючи, що позивач у заяві від 04.09.2018 не заперечує, що суд визначить особу, яка повинна відповідати за даним позовом, суд дійшов висновку, що Виконавчий комітет Володимир-Волинської міської ради слід залучити до участі у справі як співвідповідача, оскільки саме державним реєстратором Володимир-Волинської міської ради вносяться відомості до Державного реєстру прав відомостей про право власності на нерухоме майно або обтяження такого права.
Відповідно до частини п’ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи, що у справі залучено третю особу, яка не заявляє позовних вимог на стороні відповідача, та співвідповідача, а також зважаючи на характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі, з урахуванням доводів позову та відзиву на позов, суд дійшов висновку, що для повного і всебічного встановлення обставин справи її розгляд необхідно проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Керуючись статтями 248, 257, 262 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Судовий розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Володимир-Волинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Залучити до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Володимир-Волинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Український страховий стандарт» (04073, м.Київ, пров.Балтійський, 20, код ЄДРПОУ 22229921).
Встановити третій особі на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, строк для надання пояснень у справі – п’ятнадцять днів з дня вручення копії даної ухвали та роз’яснити, що пояснення подаються з дотриманням вимог статті 165 КАС України.
Залучити до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Володимир-Волинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення співвідповідача – Виконавчий комітет Володимир-Волинської міської ради (44700, Волинська обл., м.Володимир-Волинський, вул.Данила Галицького, 5).
Надати відповідачу – Виконавчому комітету Володимир-Волинської міської ради строк для подання відзиву на позов – п’ятнадцять днів з дня вручення йому ухвали про залучення відповідача у справі, який повинен відповідати вимогам частини другої статті 162 КАС України.
Роз’яснити відповідачу – Виконавчому комітету Володимир-Волинської міської ради, що відповідно до вимог частини третьої статті 162 КАС України одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162 КАС України).
Призначити судове засідання у справі на 11:00 31 жовтня 2018 року в залі судових засідань Волинського окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: м. Луцьк, вул. Словацького, 3.
В судове засідання викликати учасників справи, яким необхідно мати при собі документ, що посвідчує їх особу, а представникам, крім того, довіреність на здійснення представництва в суді.
Запропонувати учасникам справи подати суду додаткові докази по суті справи. Письмові докази подаються в оригіналі або належним чином засвідченій копії згідно зі статтями 79, 94 КАС України.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі, разом із витягом про їхні процесуальні права та обов’язки, а відповідачу та третій особі також копію позовної заяви, відзиву на позовну заяву разом з доданими до них документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
ОСОБА_4Плахтій