
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19 вересня 2018 року 12 год. 40 хв.Справа № 0840/2770/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, буд. 8)
до Публічного акціонерного товариства «Кіндратівський вогнетривкий завод» (69001, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 2)
про стягнення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - позивач) до Публічного акціонерного товариства «Кіндратівський вогнетривкий завод» (далі – відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача штраф за порушення законодавства на ринку цінних паперів у розмірі 5100,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує Законом України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” від 30.10.1996 № 448/96-ВР та зазначає, що у відношенні Публічного акціонерного товариства “Кіндратівський вогнетривкий завод” було складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів, у яких зафіксовано порушення відповідачем ст. 39, ст. 40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок”, Глави 4 Розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів. Вказує, що за результатами розгляду справ у відношенні відповідача 20.03.2018 були винесені постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №200-СХ-3-Е, №201-СХ-3-Е, №202-СХ-3-Е у загальному розмірі 5 100,00 грн. Враховуючи, що заборгованість відповідачем у добровільному порядку не погашена, а тому підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить позов задовольнити та стягнути з відповідача вищевказану суму заборгованості.
Ухвалою суду від 16.08.2018 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №0840/2770/18 за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства “Кіндратівський вогнетривкий завод” про стягнення штрафу. Призначено підготовче судове засідання на 07 серпня 2018 року.
Ухвалою суду від 07.08.2018 закрито підготовче провадження у справі за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства “Кіндратівський вогнетривкий завод” про стягнення штрафу. Призначено справу до судового розгляду по суті на 06 вересня 2018 року.
06.08.2018 розгляд справи відкладено на 19.09.2018 у зв’язку з перебуванням судді Лазаренка М.С. у щорічній відпустці.
У судове засідання 19.09.2018 представник позивача не прибув, подав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника позивача. Позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, відзиву на позовну заяву не надав.
За таких обставин та керуючись частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.
На підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Відповідача зареєстровано як юридичну особу 04.01.1995, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
До основного виду економічної діяльності відповідача за КВЕД 23.20 належать: виробництво вогнетривких виробів (основний); технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів (45.20); неспеціалізована оптова торгівля (46.90); демонтаж (розбирання) машин і устаткування (38.31); відновлення відсортованих відходів (38.32); будівництво житлових і нежитлових будівель (41.20).
За результатами аналізу розкриття особливої інформації емітента цінних паперів та регулярної річної інформації емітентами цінних паперів встановлено порушення трьох справ за правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ «Кіндратівський вогнетривкий завод», зокрема:
- товариство не розкрило річну за 2016 рік, що є порушенням вимог ст. 39, 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», п. 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентом цінних паперів, затвердженого НКЦПФР від 03.12.2013 №2826: шляхом розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної ради України, Кабінету Міністрів України або НКЦПФР.
- підприємство не розкрило регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2016 рік шляхом подання до Комісії;
- відповідач не розкрив особливу інформацію «Відомості про зміну складу посадових осіб емітента» від 20.04.2017 шляхом подання до Комісії.
З огляду на вищевикладене, винесено постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 07.03.2018 №23/05/7276, №23/05/7274, №23/05/7275, у яких запропоновано керівнику (або повноважному представнику) ПАТ «Кіндратівський вогнетривкий завод» з'явитись для підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень на 20 березня 2018 року о 12 год. 30 хв., о 12 год. 35 хв., о 12 год. 45 хв.
Актами від 20.03.2018 №200-СХ-3-Е, №201-СХ-3-Е, №202-СХ-3-Е про правопорушення на ринку цінних паперів зафіксовані порушення відповідачем вимог ст. 39, 40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок”, п. 4 глави 4, розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентом цінних паперів, затвердженого НКЦПФР від 03.12.2013 №2826.
Постановою від 30.03.2018 №23/02/9666 про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ «Кіндратівський вогнетривкий завод» на 12 квітня 2018 року.
Зазначена постанова разом із Актами від 20.03.2018 №200-СХ-3-Е, №201-СХ-3-Е, №202-СХ-3-Е направлена на адресу відповідача, що підтверджується Списком рекомендованих листів та фіскальним чеком, копії яких містяться в матеріалах справи.
Відповідно до Постанови № 200-СХ-3-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 12.04.2018 за порушення чинного законодавства, а саме: за нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів застосовано до відповідача санкцію у вигляді штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1 700,00 грн.
Відповідно до Постанови № 201-СХ-3-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 12.04.2018 за порушення чинного законодавства, а саме: за неопублікування інформації до відповідача застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1 700,00 грн.
Відповідно до Постанови № 202-СХ-3-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 12.04.2018 за порушення чинного законодавства, а саме: за не подання інформації до НКЦПФР застосовано до відповідача санкцію у вигляді штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1 700,00 грн.
Зазначені постанови супровідним листом від 17.04.2018 №23/02/11596 направлені на адресу відповідача, що підтверджується Реєстром рекомендованих листів, копії яких містяться в матеріалах справи.
Несплата відповідачем штрафу у загальному розмірі 5 100,00 грн. у добровільному порядку стала підставою для звернення до суду із відповідним позовом.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно із до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України.
Абзац 2 ст.1 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” № 448/96-ВР від 30.10.1996 (далі - Закон № 448/96-ВР) надає визначення державного регулювання ринку цінних паперів, як здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ст. 5 Закону №448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним ОСОБА_1 України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст. 6 Закону № 448/96-ВР).
За приписами ч. 1 ст. 39 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” №3480-IV від 23.02.2006 (далі – Закон №3480-IV) розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом:
розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;
опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної ОСОБА_1 України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Емітенти цінних паперів зобов’язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Частиною 1 ст. 40 Закону №3480-IV визначено, що регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Річна інформація про емітента є регульованою інформацією та підлягає розкриттю емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Річна інформація повинна залишатися в публічному доступі на власному веб-сайті емітента протягом щонайменше 10 років після її розкриття. Звітним періодом для складання проміжної інформації про емітента є квартал. Проміжна інформація про емітента складається станом на кінець останнього дня кварталу. (ч.4, 5 ст.40 Закону №3480-IV).
У відповідності до ч. 6 ст. 40 Закону №3480-IV строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 № 2826 затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів (далі - Положення), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013 року за № 2180/24712, яке регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної (квартальної, річної), особливої інформації, інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія), інформації, що міститься в проспекті емісії (інформації про випуск іпотечних сертифікатів (далі - інформація про випуск)) цінних паперів та звіті про результати розміщення (звіті про підсумки випуску іпотечних сертифікатів (далі - підсумки випуску)) цінних паперів емітентами цінних паперів, інформації, передбаченої статтями 65 - 65-2 Закону України "Про акціонерні товариства" та пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 23 березня 2017 року № 1983-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах", строки (терміни) та перелік оприлюднення публічними акціонерними товариствами інформації, що підлягає оприлюдненню відповідно до вимог законодавства, на власному веб-сайті, опублікування відомостей про створення акціонерного товариства однією особою або про придбання однією особою усіх акцій товариства.
Пунктом 14 розділу І Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів встановлено обов’язок емітента цінних паперів розкривати Інформацію у повному обсязі відповідно до вимог цього Положення.
Крім того, згідно із п. 3 Глави 3 Розділу ІІ Положення №2826 розкриття квартальної інформації на фондовому ринку здійснюється шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті та подання до Комісії. Квартальна інформація розкривається за перший, другий і третій квартали. Інформація щодо четвертого кварталу окремо не розкривається, а включається до регулярної річної інформації. Регулярна квартальна інформація згідно з цим Положенням розкривається у термін не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Згідно з вимогами п. 4 Глави 4 Розділу ІІ Положення №2826 розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на власному веб-сайті, опубліковують в офіційному друкованому виданні.
Матеріалами справи встановлено, ПАТ «Кіндратівський вогнетривкий завод» порушено вимоги ст. 39, 40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок”, п. 4 глави 4, п. 3 глави 3 розділу ІІ Положення №2826, що зафіксовано у Актах від 20.03.2018 №200-СХ-3-Е, №201-СХ-3-Е, №202-СХ-3-Е про правопорушення на ринку цінних паперів.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, у відповідності із п. 14 ч. 1 ст. 8 Закону № 448/96-ВР, зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до ст. 9 Закону № 448/96-ВР уповноваженими особами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є Голова та члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; уповноважені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадові особи.
Згідно з п. 6, 7 ч.1 ст. 11 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 5 ст. 11 Закону № 448/96-ВР закріплено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
При цьому, ч. 4 цієї статті Закону № 448/96-ВР передбачено, що рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.
Відповідачем постанови від 12.04.2018 про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №200-СХ-3-Е, №201-СХ-3-Е, №202-СХ-3-Е у адміністративному чи судовому порядку оскаржені не були, доказів протилежного відповідач суду не надав.
На момент розгляду справи в суді сума штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів у загальному розмірі 5 100,00 грн. відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена. Проти позову відповідач не заперечив, доводи позивача не спростував.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки відповідно до приписів ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, буд. 8, код ЄДРПОУ 37956207) до Публічного акціонерного товариства “Кіндратівський вогнетривкий завод” (69001, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 2, код ЄДРПОУ 00191767) про стягнення штрафу, - задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Кіндратівський вогнетривкий завод” штраф за порушення законодавства на ринку цінних паперів у розмірі 5 100,00 (п’ять тисяч сто) грн. в дохід Державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім’я територіальних органів Державного казначейства за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету» по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності банку 106.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 24.09.2018
Суддя М.С. Лазаренко