
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2018 р. Справа№805/4164/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов’язати вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
У червні 2018 року до Донецького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі – УПФ) про зобов’язати вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером за віком перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції в УПФ. Однак, з 01.08.2017 року пенсія позивачу не виплачується.
Позивач вважає такі дії УПФ протиправними, оскільки вони порушують його конституційні права.
Виходячи з наведеного, позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо припинення виплати пенсії з 01.08.2017 року та зобов’язати УПФ поновити виплату пенсії з 01.08.2017 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без проведення судового засідання та повідомлення сторін. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п’ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
Ухвалою суду від 11.06.2018 року позивачу поновлено строк звернення до суду з даним позовом.
У відзиві на позов від 05 липня 2018 року представник відповідача зазначив, що у зв’язку з перевіркою пенсійних справ було припинено виплату пенсій з 01.08.2017 року та виявлено, що згідно Постанови КМУ від 01.10.2014 року № 509 необхідно надати довідку про взяття на облік ВПО або рішення про відмову у видачі довідки ВПО з обов’язками зазначенням підстав для відмови (згідно п. 8 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік ВПО, затвердженого Постановою КМУ від 01.10.2017 року № 509) , про що було повідомлено ОСОБА_1 24.07.2017 року.
03 липня 2018 року на підставі пункту 9 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, судом постановлена ухвала про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 805/402/18.
04 вересня 2018 року судом постановлена ухвала про поновлення провадження у зв’язку із набранням чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 805/402/18.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України. Отримує пенсію за віком.
29 травня 2017 року позивач здійснив реєстрацію місця проживання за фактичною адресою перебування на території, підконтрольній українській владі, а саме: м. Святогірськ Донецької області.
Саме в цей час позивач була взята на облік Слов’янським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області як внутрішньо переміщена особа на підставі поданої нею заяви про запит пенсійної справи за новим місцем проживання.
У зв’язку з цим, з метою отримання пенсійних виплат як місцевий житель, позивач 30.05.2017 року повідомила відповідача про зміну реєстрації місця проживання у м. Святогірськ та надала йому паспорт з відповідною відміткою про реєстрацію місця проживання та вказану вище довідку про зняття з обліку, видану УСЗН Слов’янської міської ради.
Листом № 322/С-01-01-08 від 19 грудня 2017 року Слов’янським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області повідомлено, що з травня 2015 року позивач отримує пенсію в управлінні, як внутрішньо переміщена особа, оскільки прописалась на території, підконтрольній українській владі вже після початку антитерористичної операції. Позивачу припинено виплату пенсії у зв’язку із відмовою видачі довідки внутрішньо переміщеної особі.
Сторонами не спростовується факт, що позивач перебуває на обліку в Слов’янському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області у зв’язку з чим, відповідно до частини 1 статті 78 КАС України, даний факт не підлягає доказуванню.
Спірним питанням у справі є обґрунтованість невиплати пенсії відповідачем позивачеві з серпня 2017 року у зв'язку з відсутністю довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи, не зважаючи на те, що позивач зареєстрований на території підконтрольній українській владі.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до статті 47 Закону № 1058, пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Підстави припинення виплати пенсії передбачені статтею 49 Закону № 1058.
Згідно з частиною 1 статті 49 Закону №1058 виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Тобто, частиною 1 статті 49 Закону № 1058, визначено перелік підстав, за наявності яких, виплату пенсії може бути припинено.
В матеріалах справи відсутні докази прийняття рішення територіальних органів Пенсійного фонду про припинення виплати пенсії позивачу, як то передбачено статтею 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до абзацу 2 пункту 9 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 207 (далі - Правила), відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України.
Реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання (абзац 2 пункт 4 Правил).
Згідно наявних в матеріалах адміністративної справи відомостей, позивач ОСОБА_1, відповідно до копії паспорта серії ВК № 520993, виданого Ворошиловським РВ ДМУ УМВС України в м. Донецьку 03.09.2008 року, 29 травня 2017 року зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2.
Разом з тим, відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Позивач дійсно формально підпадає під ознаки, наведенні у статті 1 Закону України «Про забезпечення внутрішньо переміщених осіб», яка визначає поняття внутрішньо переміщеної особи. Втім, отримання цього статусу не є обов'язком, а є правом особи, яка вважає себе переміщеною особою і бажає скористатися відповідними гарантіями.
Як встановлено судом, позивач змінив місце свого постійного проживання та реєстрації, яке знаходиться на підконтрольній Україні території, з травня 2017 року проживає на підконтрольній території України, з 29 травня 2017 року зареєстрований на території України, тому його право на отримання пенсії не може ставитись у залежність від наявності у позивача довідки внутрішньо переміщеної особи.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що УПФ протиправно припинило виплату пенсії позивачу з серпня 2017 року.
Разом з цим, позовні вимоги про негайне виконання постанови суду в частині присудження виплати позивачу пенсії у межах суми стягнення за один місяць задоволенню не підлягають, з огляду на наступне.
Предметом спору є визнання протиправними рішення та дій відповідача, та за рішенням суду не вирішувалось питання про стягнення конкретно визначеного розміру суми пенсії, а лише вирішувалось питання щодо зобов'язання вчинити відповідача дії по виплаті пенсії, така заява позивача не підлягає задоволенню за безпідставністю.
Щодо клопотання позивача про зобов’язання відповідача подати звіт про виконання рішення у строк один місяць з дня отримання постанови після набрання судовим рішення законної сили, суд виходить з такого.
Частиною 1 статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд зазначає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду. Крім цього, враховуючи обставини даної справи, у суду відсутні підстави вважати, що суб'єкт владних повноважень буде порушувати закон не виконуючи рішення суду, тому вимога про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання даного судового рішення задоволенню не підлягає.
Між тим, щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність відповідача, суд зазначає, що відповідач допустив не бездіяльність, а навпаки, вчинив дії, якими припинив виплату пенсії.
Згідно положень ч. 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд вважає, що для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача необхідно вийти за межі позовних вимог та змінити спосіб захисту порушеного права шляхом визнання протиправними дій відповідача з припинення виплати пенсії з 01 серпня 2017 року.
Крім того суд не задовольняє вимогу позивача про зобов’язання виплати пенсії ОСОБА_1 – довічно, оскільки відповідно до норм КАС України, суд може поновити лише порушені права, а зобов’язання відповідача виплачувати пенсію довічно є вимогою на майбутнє.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2018 року ОСОБА_1 звільнено від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місцезнаходження:84130, Донецька область, м. Святогірськ, вул. І. Мазепи, 4/51, РНОКПП НОМЕР_1) до Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов’янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 37803258) про зобов’язати вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов’янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 37803258) щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 (місцезнаходження:84130, Донецька область, м. Святогірськ, вул. І. Мазепи, 4/51, РНОКПП НОМЕР_1).
Зобов’язати Слов’янське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов’янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 37803258) поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (місцезнаходження:84130, Донецька область, м. Святогірськ, вул. І. Мазепи, 4/51, РНОКПП НОМЕР_1) з 01.08.2017 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Тарасенко І.М.