Рішення № 76902825, 25.09.2018, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
25.09.2018
Номер справи
910/8186/18
Номер документу
76902825
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

25.09.2018Справа № 910/8186/18

За позовом: приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Українські вертольоти"

до: державного підприємства "Українське авіаційно-транспортне підприємство "Хорів-Авіа"

про: внесення змін до договору

Суддя: Шкурдова Л.М.

Секретар с/з Масна А.А.

Представники сторін:

від позивача - Мога М.В., за дог. про над. прав. доп.

від відповідача - Назаренко Є.О. за дов.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Господарським судом міста Києва розглядається справа за позовом приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Українські вертольоти" до державного підприємства "Українське авіаційно-транспортне підприємство "Хорів-Авіа" про внесення змін до договору.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.07.2018р. відкрито провадження у справі №910/8186/18 за правилами загального позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що об'єктом оренди за Договором є майно державного підприємства - Відповідача, а відтак, згідно положень частини 1 статті 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", організаційні відносини, пов'язані із орендою такого майна, регулюються таким Законом України. Позивач зазначає, що 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України "Про Державний бюджет України на 2016 рік", пунктом 9 Прикінцевих положень якого передбачається зупинення на 2016 рік дії норми статті 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" в частині індексації орендної плати, в зв'язку з чим позивач набув права на зупинення індексації у 2016р. орендних платежів. З метою внесення до Договору змін, направлених на звільнення від індексації сум орендних платежів за Договором у 2016 році, 30.05.2018 Позивачем було складено та 01.06.2018 листом за вихідним №33/18-юр направлено на розгляд та підписання відповідачу додаткову угоду №10 до Договору, якою передбачалося доповнення пункту 5.3. Договору новим абзацом наступної редакції: "Індексація орендної плати у 2016 році не здійснюється". 13 червня 2018 року позивачем отримано лист відповідача за вих. №163.4-18, яким позивачу було відмовлено у внесені запропонованих змін до Договору, що стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

Відповідач проти задоволення позову заперечував, вказуючи, що право на зупинення індексації орендної плати застосовується лише до договорів, які укладаються у 2016 році, умови договору оренди є чинними протягом усього строку дії договору, а відтак позивач повинен сплачувати орендну плату з урахуванням її індекації, що визначено ст.10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

В судовому засіданні 30.08.2018р. закрито підготовче провадження, призначено розгляд справи по суті.

У судовому засіданні 25.09.2018 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

27.01.2010 року між ПрАТ "Авіакомпанія "Українські вертольоти" (орендар) та державним підприємством "Українське авіаційно-транспортне підприємство "Хорів-АВІА" (орендодавець) укладено договір №УВ.АРВ-12-002 від 27.01.2010 року (далі - Договір).

Відповідно до п.1.1. Договору орендодавець передає, а орендар на правах оренди приймає в строкове платне володіння та користування окреме індивідуально визначене майно - вертоліт МІ-8МТВ, заводський номер 94856 (далі - Вертоліт), балансова вартість якого становить 3 781 337,00 грн, з технічним майном, устаткуванням з комплекту 1:1, необхідним для виконання усіх видів авіаційних робіт за цивільними процедурами на території України та за її межами.

У подальшому сторонами було укладено ряд додаткових угод до Договору, у тому числі, додаткові угоди від 10.11.10 №4, від 24.06.2011 №5, від 24.06.2011, №7 від 17.08.13 та від 29.05.2015 №9, якими вносилися зміни до умов Договору.

Додатковою угодою №5 сторони змінили в пункти 5.1, 5.3, 5.6 Договору виклавши їх в новій редакції та визначили, що орендна плата встановлена у розмірі, не меншої, що розрахована відповідно до пункту 7 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786, і становить суму 180 198,00 грн. без ПДВ за базовий місяць розрахунку - лютий 2010 року. Орендна плата за червень 2011 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за період з березня 2010 року по червень 2011 року. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Орендар сплачує орендну плату щомісячно до 15-го числа місяця, що йде за розрахунковим у розмірі, визначеному згідно з пунктами 5.1 - 5.4 Договору з урахуванням пункту 5.13 Договору шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Орендодавця.

Відповідно до пункту 5.5. Договору розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін у випадках, передбачених чинним законодавством.

Додатковою угодою №7 від 17.08.2013 до Договору сторони змінили пункт 2.1 Договору та встановили, що строк оренди Вертольоту становить 13 років. Перебіг строку оренди починається з наступного дня після підписання сторонами акту приймання-передавання ПС. Сторони змінили пункт 15.1 Договору та визначили, що Договір діє з 27.01.2010 до 31.01.2023 включно.

Відповідно до пункту 15.3 Договору зміни до його умов або його припинення допускаються за взаємної згоди сторін. Зазначені пропозиції розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншою Стороною.

Звертаючись з позовом до суду позивач зазначає, що об'єктом оренди за Договором є майно державного підприємства - Відповідача, а відтак, згідно положень частини 1 статті 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", організаційні відносини, пов'язані із орендою такого майна, регулюються таким Законом України. Позивач зазначає, що 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України "Про Державний бюджет України на 2016 рік", пунктом 9 Прикінцевих положень якого передбачається зупинення на 2016 рік дії норми статті 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" в частині індексації орендної плати, в зв'язку з чим позивач набув права на зупинення індексації у 2016р. орендних платежів. З метою внесення до Договору змін, направлених на звільнення від індексації сум орендних платежів за Договором у 2016 році, 30.05.2018 Позивачем було складено та 01.06.2018 листом за вихідним №33/18-юр направлено на розгляд та підписання відповідачу додаткову угоду №10 до Договору, якою передбачалося доповнення пункту 5.3. Договору новим абзацом наступної редакції: "Індексація орендної плати у 2016 році не здійснюється". 13 червня 2018 року позивачем отримано лист відповідача за вих. №163.4-18, яким позивачу було відмовлено у внесені запропонованих змін до Договору, що стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

Відповідно до частини 1 статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Аналогічну норму містить частина 1 статті 283 Господарського кодексу України, згідно з якою за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу (частина 1 статті 284 Господарського кодексу України).

До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом, (частина 6 статті 283 Господарського кодексу України)

Разом із тим передача в оренду майна, яке є державною власністю, а також майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання такого майна, регулюються Законом України "Про оренду державного та комунального майна".

Згідно з частиною 1 статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Пунктом 1 статті 286 Господарського кодексу України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Частиною 3 статті 762 Цивільного кодексу України встановлено, що договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" однією із істотних умов договору оренди державного майна є орендна плата з урахуванням її індексації.

Додатковою угодою №5 сторони змінили пункти 5.1, 5.3, 5.6 Договору виклавши їх в новій редакції та визначили, що орендна плата встановлена у розмірі, не меншої, що розрахована відповідно до пункту 7 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786, і становить суму 180 198,00 грн. без ПДВ за базовий місяць розрахунку - лютий 2010 року. Орендна плата за червень 2011 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за період з березня 2010 року по червень 2011 року. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань.

За змістом частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

У статті 21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" зазначено, що розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати також може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.

Відповідно до пункту 15.3 Договору зміни до його умов або його припинення допускаються за взаємної згоди сторін. Зазначені пропозиції розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншою Стороною.

Отже, розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін, а в разі законодавчої зміни її розміру нормами чинного законодавства передбачено можливість внесення відповідних змін до умов договору.

Водночас, передбачені статтею 284 Господарського кодексу України і статтею 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" істотні умови договору оренди, зокрема орендна плата з урахуванням її індексації, є обов'язковими для суб'єктів права державної власності, майно яких є об'єктом оренди.

За змістом частини 2 статті 284 Господарського кодексу України та частини 4 статті 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" умови договору оренди зберігають свою силу на весь строк дії договору, а також у разі якщо після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря.

Судом встановлено, що позивач за умовами договору оренди як орендар прийняв на себе зобов'язання протягом строку дії договору сплачувати орендодавцю орендну плату з урахуванням її індексації. При цьому зазначений обов'язок позивача за умовами договору оренди не поставлено в залежність від будь-яких обставин.

Матеріали справи не містять доказів внесення сторонами змін до договору в частині індексації орендної плати, сторонами договору оренди не погоджувалось питання зміни порядку розрахунку оренди або зупинення індексації на 2016 рік.

Відповідно до висновку Конституційного Суду України, викладеного в рішеннях від 09.07.2007 № 6-рп/2007, від 22.05.2008 № 10-рп/2008 закон про Державний бюджет України як правовий акт, чітко зумовлений поняттям бюджету як плану формування та використання фінансових ресурсів, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів України - він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, тому цим законом не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.

Стаття 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" стосується істотних умов договору оренди державного майна, жодних відносин зі встановлення доходів та видатків держави (бюджетних правовідносин) укладений між позивачем та відповідачем договір оренди не передбачає.

При цьому, перерахування орендодавцем коштів до бюджету не є підставою вважати такі відносини бюджетними.

З огляду на викладене, суд вказує про те, що пункт 9 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" не може зупиняти дію статті 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" щодо індексації орендної плати.

Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає наявності підстав для задоволення позову про внесення змін до договору щодо зупинення здійснення індексації орендної плати на 2016 рік.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст.74, 76-80, 129, 236 - 240 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

В позові - відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили через 20 днів з моменту виготовлення повного тексту рішення в разі не оскарження його в установленому порядку. Рішення може бути оскаржене в 20-денний строк до Київського апеляційного господарського суду.

Суддя Шкурдова Л.М.

Дата складення тексту рішення: 03.10.2018р.