Рішення № 76901867, 02.10.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2018
Номер справи
2340/3180/18
Номер документу
76901867
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2018 року справа № 2340/3180/18 02.10.2018

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Тимошенко В.П.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії,

встановив:

07 серпня 2018 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася з позовом ОСОБА_1, в якому просить визнати протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов’язати здійснити перерахунок пенсії з урахуванням довідки фінансового управління Смілянської РДА від 02.08.2017 № 445 на підставі ст.. 37 ЗУ “Про державну службу” від 16.12.1993, постанови КМУ від 14.09.2016 № 622 “Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб”, якою затверджено “Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб” з 04.04.2017.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку їй призначеної пенсії є незаконними та такими, що істотно порушують її права та інтереси, так як їй призначено пенсію у меншому розмірі ніж передбачено законом.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач у відзиві на позов, поданому до суду 27.09.2018 позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в їх задоволенні, вказував, що позивач з 04.04.2017 перебуває на обліку та отримує пенсію за віком призначену відповідно Закону України «Про державну службу». До заяви про призначення пенсії від 04.04.2017 ОСОБА_1 додала довідку від 04.04.2017 194 про складові заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, яка видана фінансовим управлінням Смілянської районної державної адміністрації. За результати перевірки довідка від 04.04.2017 194 визнана недійсною. 25.06.2018 ОСОБА_1 звернулася до управління із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії надавши довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 02.08.2017 №445. Відповідач, проаналізувавши дану довідку встановив, що вона ідентична довідці №194 від 03.04.2017, а тому не може бути взята управлінням для проведення перерахунку пенсії, оскільки за результатами перевірки достовірності довідки №194 від 03.04.2017, яка визнана не дійсною.

На підставі ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

В березні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Управління ПФУ України в м. Сміла Черкаської області щодо призначення пенсії з 4 квітня 2017 року по досягненні віку, передбаченого ст. 37 ЗУ «Про державну службу» та подала всі необхідні документи для нарахування та призначення мені пенсії.

22 травня 2017 року відповідач видав направлення № 75 щодо перевірки первинних бухгалтерських документів фінансового управління Смілянської районної державної адміністрації на підставі яких видана довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 4 квітня 2017 року №194.

За результатами перевірки складено акт від 22 травня 2017 року № 104, згідно якого довідка № 194 від 4 квітня 2017 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ “Про державну службу” визнана недійсною та рекомендовано фінансовому управлінню Смілянської районної державної адміністрації надати іншу довідку з урахуванням викладених зауважень.

Зокрема актом встановлено, що безпідставно включено в графу «Інші виплати» суми профвідпустки в липні 2016 року 2916,31 грн, в жовтні 2016 року – 1662,43 грн, в січні 2017 року 643,60 грн. Помилково зазначено суму в лютому 2017 року – 363,25 грн.

Фінансове управління Смілянської РДА надало відповідачу іншу довідку. до якої не було включено щорічну основну та додаткову оплачувані відпустки за 2016 рік і компенсацію за невикористану щорічну та додаткову відпустку за стаж роботи в державних органах за 2017 рік.

16 серпня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії, відповідно до вимог чинного законодавства.

28 серпня 2017 року відповідач надав позивачу листа, в якому позивачу відмовлено в перерахунку призначеної пенсії, так-як подана заява була не встановленого зразка.

25.06. 2018 року позивач звернулася до відповідача вже з заявою встановленого зразка.

04 липня 2018 року відповідач листом відмовив позивачу у перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням довідки Фінансового управління Смілянської РДА від 02.08.2017 №445, оскільки для цього немає жодних законодавчих підстав.

Виходячи із вищезазначеного, позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, так як перерахунки пенсій, призначених згідно Закону України "Про державну службу" на даний час не проводяться.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Законом України "Про державну службу" (№3723-ХІІ, чинного, на час спірних правовідносин) врегульовано суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу. ОСОБА_2 визначав загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працювали в державних органах та їх апараті.

За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" в редакції, чинній на час призначення позивачеві пенсії, Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частинами 2, 6 статті 33 Закону №3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина 7 ст. 33 Закону № 3723-ХІІ).

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 “Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів” керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

Згідно із ст. 1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” від 03 липня 1991 року №1282-XII (далі - ОСОБА_2 №1282) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до абзацу 3 ч. 1 ст. 2 Закону № 1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі оплата праці (грошове забезпечення).

Підпунктом 2.2.7 п. 2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до фонду додаткової заробітної плати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.

Частиною 1 ст. 66 Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05 листопада 1991 року № 1788-XII визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З довідки №445 від 02.08.2017, виданої на ім’я позивача, встановлено, що на всі вказані виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11, у постановах Верховного суду від 10.04.2018 року у справі №695/3489/16-а, від 21.02.2018 року у справі № 234/10573/17.

При цьому, суд критично оцінює посилання відповідача на те, що перерахунки пенсій, призначених згідно Закону України «Про державну службу» на даний час не проводяться, а положення ст. 37-1, якою було встановлено порядок та умови перерахунку пенсії державним службовцям втратили чинність з прийняттям Закону України "Про державну службу" №889 з огляду на те, що у межах спору позивачем не ставилося питання про перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця. Натомість позивач просить здійснити перерахунок пенсії, врахувавши до заробітку, з якого розраховувався її розмір, суми, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки №445 від 02.08.2017, до якої включена матеріальна допомога, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати.

Частинами 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За наведеного вище, суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення адміністративного позову в частині позовних вимог.

Що стосується періоду, з якого позивачу необхідно перерахувати пенсію, то суд зазначає, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється Пенсійним органом на підставі поданої особою, яка звернулась за призначенням (перерахунком) пенсії, довідки про заробітну плату у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865.

Статтею 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначені строки призначення (перерахунку) та виплат пенсій.

Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами. Перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Позивач подав заяву з документами до відповідача 25.06.2018, а тому перерахунок пенсії йому слід здійснити з 01.07.2018 року.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 14, 72-79, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії щодо відмови у здійснені перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 21366538) здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 20700, ІПН НОМЕР_1) з урахуванням довідки Фінансового управління Смілянської РДА від 02.08.2017 №445, починаючи із 01.07.2018.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог ст.255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295-297 КАС України шляхом подання до суду першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням п.п.15.5. п.15 ч.1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.П. Тимошенко