Рішення № 76877747, 01.10.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2018
Номер справи
2240/2896/18
Номер документу
76877747
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2240/2896/18

РІШЕННЯ

іменем України

01 жовтня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, в якому просить:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення (висновок) від 16.05.2018 року за № 118 Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про відмову внесення змін до актового запису цивільного стану.

2. Зобов'язати Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ (33282487) внести доповнення до актового запису № 984 від 03.11.1959 року про народження ОСОБА_2, здійсненного Хмельницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області в частині зазначення національності її батька ОСОБА_3, який помер 12.02.1993 року - "поляк".

3. Зобов'язати Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 33282487) внести доповнення до актового запису № 1187 від 05.11.1977 року про укладення шлюбу ОСОБА_4 та ОСОБА_2, здійсненого Хмельницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області в частині виправлення національності нареченої ОСОБА_2 з «українка» на "полька".

4. Відшкодувати судові витрати по справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що звернулась до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області з заявою про внесення змін:

- до актового запису цивільного стану № 984 від 03.11.1959 року про народження ОСОБА_2 в частині доповнення національності мого батька ОСОБА_3 - "поляк";

- до актового запису цивільного стану № 1187 від 05.11.1977 року про шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_2 в частині виправлення національності нареченої з "українка" на "полька".

Проте, відповідач 16.05.2018 відмовив позивачу у внесені зазначених змін до актових записів. Позивач вважає таке рішення суб'єкта владних повноважень протиправним, оскільки, на його думку, в неї є належні докази, які підтверджують її польське походження. Відтак, за захистом своїх прав позивач звернувся до суду з даним позовом.

Позивачка в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена судом належним чином. Подала до суду заяву про слухання справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином. Разом з тим, до суду подав відзив на позовну заяву, згідно якого заперечує проти позовних вимог, вважає свої дії щодо відмови у внесенні змін до актових записів правомірними.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи те, що сторони в судове засідання не з'явилися, потреби заслухати свідка чи експерта відсутні, суд, відповідно до вказаної частини 9 статті 205 КАС України, прийняв рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Суд встановив, що ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про внесення змін:

- до актового запису цивільного стану № 984 від 03.11.1959 року про народження ОСОБА_2 в частині доповнення національності мого батька ОСОБА_3 - "поляк";

- до актового запису цивільного стану № 1187 від 05.11.1977 року про шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_2 в частині виправлення національності нареченої з "українка" на "полька".

Разом із тим, за результатами розгляду даної заявиХмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області висновком про внесення змін до актових записів цивільного стану відмовив позивачу у внесені таких змін, вважає за неможливе внести зміни за відсутності належних підстав.

Незгода позивача із такою відмовою зумовила її звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України 12.01.11р. №96/5 (надалі - Правила).

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації, відповідно до вказаного Закону, підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Статтею 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.

Відповідно до ст. 9 цього Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 (дівоче прізвище ОСОБА_2) народилась 02 жовтня 1959 року у м. Хмельницький.

В листопаді 1977 року я уклала шлюб з ОСОБА_4 та змінила прізвище з "Єрмакова" на прізвище "Малімон". В березні 1982 року цей шлюб було розірвано.

В лютому 1987 я уклала другий шлюб з ОСОБА_5 і змінила з "Малімон" на прізвище "Чорна".

16.07.2013 Хмельницьким міськрайонним судом було ухвалено рішення у цивільній справі № 686/3731/13-ц згідно із яким встановлено, що ОСОБА_3, який помер 12 лютого 1993 року є моїм батьком - тобто батьком ОСОБА_1.

З наданого суду листа Копистинської сільської ради вбачається, що згідно копії погосподарської книги по с.Киижківці за 1953-1955 роки де головою сім'ї згідно по господарської книги рахується ОСОБА_6, в погосподарську книгу за 1953-1955 роки вписані: ОСОБА_6 - г/д ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_7 Здуард. - с- ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_8 Демян.- з - ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_9 Здуар. - д- ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_10. - вн.- ІНФОРМАЦІЯ_4 Копія виписки з погосподарської книги за 1944-1946 роки по с.Книжківці де голова сім'ї ОСОБА_11 - ІНФОРМАЦІЯ_5

Крім того зазначено національність ОСОБА_12 "Поляк".

Зміст наведеного рішення свідчить, що ОСОБА_12, який є батьком ОСОБА_1, за національністю є поляк.

Згідно із положеннями ч. 3 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, посилання позивача на те, що її батько є поляком за національністю є цілком обґрунтованими.

Вирішуючи цей спір суд враховує, що відповідно до ст.ст. 1, 3, 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" Україна гарантує своїм громадянам незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, до яких належать групи громадян України, які не є українцями, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини. Громадяни України мають право вільно обрати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.

Згідно ст. 300 ЦК України особа має право на індивідуальність, до якої відноситься і право особи визначати свою національність і таке право підпадає під захист ст. 8 Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод", яка передбачає, що кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Держава не може втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом та у випадках, необхідних в демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки.

Стаття 11 Конституції України передбачає, що держава сприяє як консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, так і розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин в Україні.

Згідно зі статтею 3 Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована ЗУ №703/97-ВР від 09.12.1997 р.) кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.

Таким чином, враховуючи, що батько позивачки за національністю є поляком, а тому і позивач, користуючись правом на вільний вибір та відновлення національності, також має право вважати себе полькою.

Згідно пункту 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. А самі зміни до актового запису цивільного стану відповідно до п. 1.7 Правил вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу ІІ цих Правил.

Враховуючи викладене суд доходить висновку про наявність достатніх підстав для зобов'язання Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ (33282487) внести доповнення о запису № 984 від 03.11.1959 року про народження ОСОБА_2, здійсненного Хмельницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області в частині зазначення національності батька ОСОБА_3, "поляк" та внести зміни до актового запису № 1187 від 05.11.1977 року про укладення шлюбу ОСОБА_4 та ОСОБА_2, здійсненого Хмельницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області в частині національності нареченої ОСОБА_2 з "українка" на "полька".

Згідно із ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи усі вищевикладені обставини, суд доходить висновку, що заявлений адміністративний позов слід задовольнити.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Однак вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд враховує, що Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області не є розпорядником бюджетних коштів, не складає та не затверджує кошторис та підпорядковується Головному територіальному управлінню юстиції у Хмельницькій області. Враховуючи наведене, суд вважає, що понесені судові витрати мають бути стягнуті саме з останнього.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ (33282487) внести доповнення о запису № 984 від 03.11.1959 року про народження ОСОБА_2, здійсненного Хмельницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області в частині зазначення національності батька ОСОБА_3, "поляк".

Зобов'язати Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 33282487) внести зміни до актового запису № 1187 від 05.11.1977 року про укладення шлюбу ОСОБА_4 та ОСОБА_2, здійсненого Хмельницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області в частині національності нареченої ОСОБА_2 з "українка" на "полька".

Стягнути на користь ОСОБА_13 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Володимирська, 91, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, ЄДРПОУ 24838822).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його підписання.

Позивач:ОСОБА_1 (вул. Суворова, 52/2,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2) Відповідач:Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Гагаріна, 4,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 33282487)

Головуючий суддя ОСОБА_14