
Справа № 2240/2515/18
РІШЕННЯ
іменем України
02 жовтня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до стажу державної служби періоди з 09.04.1978 по 01.03.1980 на посаді звільненого секретаря комсомольської організації колгоспу "Ленінець", з 23.11.1984 по 11.09.1986 на посаді інструктора Чемеровецького райкому партії, з 22.03.2002 по 05.05.2004 на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції, зобов'язати відповідача зарахувати до стажу державної служби періоди з 09.04.1978 по 01.03.1980 на посаді звільненого секретаря комсомольської організації колгоспу "Ленінець", з 23.11.1984 по 11.09.1986 на посаді інструктора Чемеровецького райкому партії, з 22.03.2002 по 05.05.2004 на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції та стягнути з відповідача моральну шкоду в сумі 50 000,00 грн.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що на виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.05.2018 року №687/1508/17 для призначення пенсії відповідно до закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-8 йому зарахований період проходження військової служби в Радянській армії з 11.11.1973 року по 03.11.1975 роки. До стажу державної служби не зараховано періоди з 09.04.1978 р. по 01.03.1980 р. на посаді звільненого секретаря комсомольської організації колгоспу «Ленінець», з 23.11.1984 р. по 11.09.1986 на посаді інструктора Чемеровецького райкому партії, з 11.03.2002 р. по 05.05.2004 р. на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції. Зазначає, що неодноразово звертався до відповідача із заявами щодо зарахування вказаних періодів до стажу державної служби, однак отримував відмови. Вважаючи дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до стажу державної служби зазначених періодів протиправними звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом.
Ухвалою від 30.07.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
У поданому до суду відзиві відповідач зазначив, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-1V від 09.07.2003 року. 09.07.2018 року позивач до управління подав заяву про переведення на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу». Так, до стажу державної служби ОСОБА_1 зараховані періоди з 11.11.1973 року по 03.11.1975 року - проходження військової служби згідно постанови Вінницького апеляційного суду від 17.05.2018 року, з 06.05.2004 року по 12.09.2005 року - робота на посаді начальника управління сільського господарства з продовольства Чемеровецької районної державної адміністрації, з 27.09.2011 року по 30.04.2016 року - роботи на посаді начальника управління агропромислового розвитку Чемеровецької районної державної адміністрації. Всього стажу державної служби зараховано 7 років 11 місяців 2 дні. До стажу державної служби не враховані періоди роботи на виборних посадах в партійних та комсомольських органах з 09.04.1978 року по 01.03.1980 року секретарем комсомольської організації колгоспу, з 23.11.1984 року по 11.09.1986 року інструктором райкому партії, оскільки зазначені посади не відносяться до відповідних категорій посад державної служби, які визначені статтею 25 Закону України «Про державну службу». Крім того, до стажу державної служби не врахований період роботи з 22.03.2002 року по 05.05.2004 року на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції, оскільки згідно записів трудової книжки вперше присягу державного службовця ОСОБА_1 прийняв па посаді начальника управління сільського господарства 06.05.2004 року. До цієї дати згідно наявних документів позивачем не приймалась присяга державного службовця та не встановлювався ранг. В задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв’язку та сукупності, суд вважає, що позов необхідно задовольнити частково з таких підстав.
Позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
09.07.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до статті 37 закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-Х1І.
Рішенням головного управління Пенсійного фонду України від 11.07.2018 року №130205 позивачу відмовлено у переведені на пенсію за віком відповідно до закону України «Про державну службу» у зв'язку із відсутністю необхідного 10- річного стажу державної служби.
Позивач, не погоджуючись з рішення відповідача щодо відмови в зарахуванні до стажу державної служби періоди роботи з 09.04.1978 по 01.03.1980 на посаді звільненого секретаря комсомольської організації колгоспу "Ленінець", з 23.11.1984 по 11.09.1986 на посаді інструктора Чемеровецького райкому партії, з 22.03.2002 по 05.05.2004 на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Згідно з пунктом 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року (далі - Закон № 889-VIJ1) Закон № 3723-ХП втратив чинність, крім статті 37, що застосовуються до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно з пунктами 10 та 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до частини 1 статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Суд встановив, що до стажу державної служби ОСОБА_1 зараховано періоди:
з 11.11.1973 року по 03.11.1975 року - проходження військової служби згідно постанови Вінницького апеляційного суду від 17.05.2018 року, з 06.05.2004 року по 12.09.2005 року - робота на посаді начальника управління сільського господарства з продовольства Чемеровецької районної державної адміністрації, з 27.09.2011 року по 30.04.2016 року - робота на посаді начальника управління агропромислового розвитку Чемеровецької районної державної адміністрації. Всього стажу державної служби зараховано 7 років 11 місяців 2 дні.
Разом з тим, до стажу державної служби не враховані періоди роботи на виборних посадах в партійних та комсомольських органах з 09.04.1978 року по 01.03.1980 року секретарем комсомольської організації колгоспу, з 23.11.1984 року по 11.09.1986 року інструктором райкому партії та період роботи з 22.03.2002 року по 05.05.2004 року на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції.
Пунктом 8 розділу Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII визначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Стаж державної служби, до набрання чинності Закону № 889-VIII обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р.№ 283 (далі Порядок №283).
Відповідно до абзацу 10 пункту 3 Порядок №283 до стажу державної служби включається також час роботи в організаціях, передбачених абзацом четвертим пункту 3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 р. N 1049.
Відповідно до абзацу 4 пункту 3 Положення про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 р. № 1049, до стажу роботи, який надає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується - стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 КЗпП України.
За змістом статті 118 КЗпП України працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Згідно з роз'ясненнями Міністерства юстиції України від 3 червня 1994 року № 4-5-1156, погодженими з Кабінетом Міністрів України, до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії cтатті 6 Конституції УРСР і внесення змін до cтатті 7 Конституції УРСР (до 24 жовтня 1990 року). Цими статтями за партійними, профспілковими і комсомольськими органами закріплювалося право на участь у здійсненні управлінських функцій. Відповідальною вважають посаду, на яку приймають колегіальним органом (постановою конференції, зборів, комітету, бюро) партійних, комсомольських та профспілкових організацій.
Згідно з пунктом 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах, зокрема, керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.
У зазначеному додатку міститься перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, періоди роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби, до яких віднесено серед іншого, виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи.
Відповідно до записів трудової книжки позивача прийом та звільнення з посади інструктора Чемеровецької райком партії відбувався відповідно до рішень бюро райкому партії, отже час роботи позивача з 23.11.1984 року по 11.09.1986 року інструктором райкому партії підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 року №239 "Про віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців" затверджений Порядок віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців (далі Порядок №239).
Пунктом 1 Порядку №239 передбачено, що до посади працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів відносяться до шостої категорії, зокрема, посади заступників голів, секретарів виконкомів міських Рад народних депутатів і міст районного підпорядкування, селищних і сільських Рад народних депутатів.
Таким чином, період роботи позивача з 09.04.1978 року по 01.03.1980 року секретарем комсомольської організації колгоспу зараховується до стажу державної служби.
Відповідно до абзацу 13 пункту 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота на посадах керівних працівників і спеціалістів Української державної насіннєвої інспекції, Державної насіннєвої інспекції Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, міжрайонних державних насіннєвих інспекцій, Української державної помологічно-ампелографічної інспекції, Української державної лісонасіннєвої інспекції, державних зональних лісонасіннєвих інспекцій, Української державної квітково-декоративної насіннєвої інспекції, яким надано повноваження головних або державних інспекторів з насінництва та розсадництва, з дня набрання чинності Законом України "Про насіння і садивний матеріал" (з 28 січня 2003 року).
Згідно із записами трудової книжки позивач в період з 22.03.2002 року по 05.05.2004 року перебував на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції, а тому вказаний період підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до стажу державної служби позивачу періоди роботи з 09.04.1978 по 01.03.1980 на посаді секретаря комсомольської організації колгоспу "Ленінець", з 23.11.1984 по 11.09.1986 на посаді інструктора Чемеровецького райкому партії, з 22.03.2002 по 05.05.2004 на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції, та зобов'язати відповідача зарахувати до стажу державної служби періоди з 09.04.1978 по 01.03.1980 на посаді звільненого секретаря комсомольської організації колгоспу "Ленінець", з 23.11.1984 по 11.09.1986 на посаді інструктора Чемеровецького райкому партії, з 22.03.2002 по 05.05.2004 на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції.
Вирішуючи позовні вимоги про стягнення моральної шкоди в розмірі 50000 грн, суд враховує наступне.
Відповідно до пункту 3 Постанови Пленуму Верховного суду України "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" від 31.03.1995 року № 4, під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Згідно з частиною 2 статті 23 Цивільного кодексу України моральна шкода полягає, зокрема, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів, у приниженні честі та гідності фізичної особи.
Звертаючись до суду з такою вимогою позивач повинен був зазначити та довести в чому полягає завдана йому моральна шкода та вказати докази, якими це підтверджується, чого зроблено не було.
Оскільки позивач не надав доказів завдання йому такої шкоди та причинно-наслідкового зв'язку між діями відповідача і такою шкодою, вимога стосовно відшкодування моральної шкоди є недоведеною та не підлягає задоволенню.
Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити частково.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у зарахуванні до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 09.04.1978 по 01.03.1980 на посаді секретаря комсомольської організації колгоспу "Ленінець", з 23.11.1984 по 11.09.1986 на посаді інструктора Чемеровецького райкому партії, з 22.03.2002 по 05.05.2004 на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 09.04.1978 по 01.03.1980 на посаді секретаря комсомольської організації колгоспу "Ленінець", з 23.11.1984 по 11.09.1986 на посаді інструктора Чемеровецького райкому партії, з 22.03.2002 по 05.05.2004 на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його підписання.
Позивач:ОСОБА_1 (вул. Центральна, 10/4,Чемерівці,Чемеровецький район, Хмельницька область,31600 Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 21318350)
Головуючий суддя ОСОБА_2