
Справа № 686/8698/17
РІШЕННЯ
іменем України
17 вересня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В.
за участю:секретаря судового засідання Вересняк А.А. представника позивача: ОСОБА_1 представника відповідача: ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Регіонального сервісного центру МВС в Хмельницькій області , Ліквідаційної комісії Управління ДАЇ в Хмельницькій області про визнання протиправним рішення про зняття з обліку і анулювання реєстрації транспортного засобу та поновлення прав на його реєстрацію,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Регіонального сервісного центру МВС в Хмельницькій області про визнання протиправним рішення про зняття з обліку і анулювання реєстрації транспортного засобу марки Мерседес-Бенц 320 державний номерний знак НОМЕР_1 та поновлення права на його реєстрацію.
Постановою Верховного Суду від 11 червня 2018 року ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області про визнання протиправним рішення про зняття з обліку і анулювання реєстрації транспортного засобу та поновлення прав на його реєстрацію скасовано.
В обґрунтування своїх вимог позивач, зазначив, що є власником автомобіля ОСОБА_4 номерний знак 320 д.н. НОМЕР_1. Вказаний автомобіль був придбаний 25.08.2009 року на підставі біржового договору (угоди ) купівлі - продажу транспортного засобу за реєстраційним номером договору № 931071. Автомобіль був придбаний у продавця ОСОБА_5 і був зареєстрований 28.08.2009 року на моє ім'я 9-тим МРЕВ УДАІ м.Летичів УМВС у Хмельницькій області ( 31500 , смт. Летичів , вул.. І. Франка , 20 ) з видачею свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу СРД 991056. За його усним зверненням до Регіонального сервісного центру як правонаступника МРЕВ УДАІ УМВС, його колишнього керівництва, установою при проведенні реєстрації придбаного автомобіля міським реєстраційним відділом (МРЕВ) УДАІ УМВС у Хмельницькій області було дотримано існуючого Порядку державної реєстрації ( перереєстрації), зняття з обліку автомобілів , автобусів , а також самохідних машин, сконструйованих на шасі, автомобілів, мотоциклів, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7.09.1998 року № 1388 ( в редакції постанови Кабінету Міністрів України в Хмельницькій області від 23.12.2009 року № 1371 і інших законодавчих актів регулюючих порядок придбання і реєстрації авто. На думку позивача, оскільки він не здійснював жодних операцій з продажу чи обміну транспортного засобу та раніше не вчиняв жодних дій, направлених на зняття транспортного засобу з обліку, у відповідача не було жодних прав на зняття його з обліку. З огляду на вищевикладене, позивач просив суд позовні вимоги задовольнити.
10.08.2018 ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду було відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву та зазначив, що працівники РСЦ МВС в Хмельницькій області будь-яких дій щодо зняття з обліку зазначеного у позові транспортного засобу не здійснювали, тому відсутні підстави для визнання протиправними дії працівників РСЦ МВС в Хмельницькій області.
Заслухавши вступні слова учасників судового розгляду, з'ясувавши обставини на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Суд встановив, що 25 серпня 2009 року ОСОБА_3 придбав транспортний засіб марки ОСОБА_4 320 державний номерний знак НОМЕР_1 у ОСОБА_5 на підставі біржової угоди за реєстраційним №931071. Вказаний транспортний засіб зареєстровано за позивачем ОСОБА_4 відділенням реєстраційно-екзаменаційної роботи 28 серпня 2009 року, а 7 серпня 2010 року цим же державним органом його знято з обліку у зв'язку з анулюванням реєстрації.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється "Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 (далі - Порядок №1388).
Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.
Відповідно до п. 5 вказаного Порядку - особи, які порушують цей порядок, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно п. З даного Порядку - державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформацію про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру МВС.
Відповідно до п.40 Порядку, у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.
Згідно регіональної автоматизованої бази даних "Автомобіль" (діюча до 01.04.2013), зазначений у запиті позивача транспортний засіб марки Mersedes-Benz, модель 320, номерний знак НОМЕР_2 - 07.08.2010 знято з обліку у зв'язку з анулюванням реєстрації.
Надання документів, що стали підставою для зняття з обліку автомобіля марки Mersedes-Benz, модель 320, номерний знак НОМЕР_2 не представляється можливим, через їх знищення працівниками ДАІ після закінчення трьохрічного терміну зберігання.
Згідно з Постановою КМУ від 28.10.2015 №889 "Про утворення територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ" та Положення про РСЦ МВС в Хмельницькій області, затвердженого наказом МВС України від 07.11.2015 №1422 (із змінами в новій редакції від 19.05.2017 №423) регіональний сервісний центр МВС в Хмельницькій області створено як юридичну особу публічного права.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII.
Відповідно до вимог наказу МВС від 30.11.2015 №1532 "Про ліквідацію Департаменту Державної автомобільної інспекції МВС України, Центру безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС, управлінь Державної автомобільної інспекції ГУМВС, УМВС України в Автономній Республіці Крим, областях" здійснюється ліквідація Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Хмельницькій області без правонаступництва.
Законодавством не визначено, що сервісні центри МВС є правонаступниками Державтоінспекції та підпорядкованих їй Центрів надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів.
Таким чином, ні ТСЦ ні РСЦ МВС в Хмельницькій області не можуть нести відповідальності за дії осіб під час їх перебування на посадах у Державтоінспекції.
Відповідно до пункту 1,19 Положення про регіональний сервісний центр МВС в Хмельницькій області, затвердженого Наказом МВС України від 07 листопада 2015 року № 1422 (у редакції наказу МВС України від 19 травня 2017 року № 423) РСЦ МВС в Хмельницькій області є територіальним органом МВС України, підпорядкованим ГСЦ МВС на правах публічного права, до складу якого входять територіальні сервісні центри МВС у межах області.
РСЦ МВС в Хмельницькій області не є правонаступником прав та обов'язків будь-якої юридичної особи, у тому числі і працівників які здійснювали анулювання реєстрації транспортного засобу марки Mersedes- Benz, модель 320, номерний знак НОМЕР_2
Таким чином, оскільки, працівники РСЦ МВС в Хмельницькій області будь-яких дій щодо зняття з обліку зазначеного у позові транспортного засобу не здійснювали, тому відсутні підстави для визнання протиправними дії працівників РСЦ МВС в Хмельницькій області.
Відповідно до частини 2 статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, оскільки відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати по справі розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до регіонального сервісного центру МВС в Хмельницькій області, Ліквідаційної комісії Управління ДАЇ в Хмельницькій області про визнання протиправним рішення про зняття з обліку і анулювання реєстрації транспортного засобу та поновлення прав на його реєстрацію - відмовити.
Судові витрати по справі розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_3 (вул. Б.Хмельницького, 27,Деражня,Хмельницька область,32200 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3) Відповідач:Регіональний сервісний центр МВС в Хмельницькій області (вул. Західно-Окружна, 11/1,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 40112165) Ліквідаційна комісія Управління ДАЇ в Хмельницькій області (вул. Західна-Окружна, 11/1,Хмельницький,Хмельницька область,29001
Головуючий суддя ОСОБА_6