Рішення № 76876814, 01.10.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2018
Номер справи
2240/2722/18
Номер документу
76876814
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2240/2722/18

РІШЕННЯ

іменем України

01 жовтня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

за участю:секретаря судового засідання Литвинюк К.Б. представника позивача - ОСОБА_1 представника відповідача - ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Хмельницькій області в якій просить суд:

1. Розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області №0004711407 від 24.05.2018, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 41631,75 грн.

3. Стягнути з відповідача понесені судові витрати.

Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. ст. 3, 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 11.05.2018 працівниками Головного управління ДФС у Хмельницькій області проведено фактичну перевірку Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, а саме магазину з кафетерієм "Вина Криму" по вул. Грушевського, 82 у м. Хмельницькому.

За результатами вищевказаної перевірки встановлено порушення позивачем п. 5, п. 11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного Банку України від 29.12.2017 №148.

Позивач стверджує, що в подальшому йому стало відомо про існування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 24.05.2018 року №0004711407, яким до нього застосовані штрафні (фінансові) санкції (штрафи) та/або пеня за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності в розмірі 41631,75 грн.

Позивач не погоджується з винесеним відповідачем за результатами проведеної перевірки податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 24.05.2018 року №0004711407, вважає його протиправним, вказує на відсутність підстав прийняття рішення та просить суд його скасувати.

Від представника відповідача 29.08.2018 надійшов відзив на позовну заяву, у якій позовні вимоги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 не визнає. Зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені законодавством. А тому, з підстав викладених у відзиві просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Справу розглянуто за правилами загального позовного провадження.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні підтвердили викладені в позовній заяві обставини, просили позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 заперечив, з підстав, викладених у відзиві, просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що позивач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_3, РНОКПП НОМЕР_1, 27.02.2008 зареєстрований як фізична особа-підприємець, номер запису 2 673 000 0000 027409.

11.05.2018 працівниками Головного управління ДФС у Хмельницькій області проведено фактичну перевірку Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, а саме магазину з кафетерієм "Вина Криму" по вул. Грушевського, 82 у м. Хмельницькому.

За результатами вищевказаної перевірки складено акт (довідку) фактичної перевірки від 11.05.2018, у якому зафіксовані порушення позивачем п. 5, п. 11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного Банку України від 29.12.2017 №148.

На підставі вказаного акта Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області прийняте податкове повідомлення-рішення від 24.05.2018 року №0004711407, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції (штрафи) та/або пеня за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності в розмірі 41631,75 грн.

Твердження відповідача, про порушення позивачем податкового законодавства, ґрунтуються на висновках про те, що за результатами проведеної перевірки встановлено нездійснення обліку готівкових коштів у загальній сумі 8326,35 грн (у повній мірі їх фактичних надходжень за період з 28.04.2018 по 10.05.2018) у книгу обліку доходів і витрат, тобто встановлено неоприбуткування готівкових коштів у загальній сумі 8326,35 грн згідно фіскальних звітних чеків: Z-звіт №247 від 28.04.2018 сума 567,30 грн, Z-звіт №248 від 29.04.2018 сума 579,80 грн, Z-звіт №249 від 30.04.2018 сума 477,70 грн, Z-звіт №250 від 01.05.2018 сума 503,80 грн, Z-звіт №251 від 02.05.2018 сума 649,05 грн, Z-звіт №252 від 03.05.2018 сума 645,65 грн, Z-звіт №253 від 04.05.2018 сума 908,00 грн, Z-звіт №254 від 05.05.2018 сума 579,80 грн, Z-звіт №255 від 06.05.2018 сума 591,80 грн, Z-звіт №256 від 07.05.2018 сума 541,35 грн, Z-звіт №257 від 08.05.2018 сума 539,00 грн, Z-звіт №258 від 09.05.2018 сума 470,85 грн, Z-звіт №259 від 10.05.2018 сума 1227,25 грн, у книгу обліку доходів і витрат, яка зареєстрована в ДПІ у м. Хмельницькому за №303 від 08.02.2014.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон №265/95-ВР). Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

У відповідності до пунктів 1, 2, 3 статті 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; 2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; 3) застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.

На виконання повноважень, визначених статтею 33 Закону України "Про Національний банк України" Постановою НБУ від 29 грудня 2017 року №148 затверджено Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі - Постанова № 148).

За визначенням п.п. 18 п.3 Положення № 148 у редакції, яка діяла до 01.06.2018, оприбуткування готівки - це проведення суб'єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі / книзі обліку доходів і витрат.

Відповідно до п.п. 14 п.3 Постанови № 148 книга обліку доходів і витрат - документ установленої форми, що застосовується відповідно до законодавства України для відображення руху готівки.

Згідно з п.11 Положення № 148 готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки у повній сумі.

Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств / відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги / застосуванням РРО та КОРО (у разі застосування КОРО без застосування РРО), є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів / фіскальних звітних чеків (або даних розрахункових квитанцій).

Відповідно до статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» книга обліку розрахункових операцій прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).

Абзацом третім статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", який прийнятий згідно зі статтею 25 Конституційного договору між Верховною Радою України та Президентом України від 8 червня 1995 року та діє до прийняття відповідного закону, встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є субєктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Враховуючи викладене у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням розрахункової книги оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій: фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних розрахункової книги) та відображення на їх підставі готівки у книзі обліку доходів і витрат. Невиконання будь-якої з цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке встановлена відповідальність (абзац третій статті 1 Указу).

Такий зміст правового регулювання відповідає правовій позиції Верховного Суду України, висловленій у постанові від 02.04.2013 у справі за позовом приватного підприємства «Регіон-Юг» до державної податкової інспекції у м. Євпаторії Автономної Республіки Крим про визнання протиправним та скасування рішення.

Статтею 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлені принципи обов'язковості судових рішень (далі Закон України № 1402).

Відповідно до частини шостої статті 13 Закону України № 1402 висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Також частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи наведене, застосування штрафних санкцій до позивача за не відображення у книзі обліку доходів і витрат готівки в повній сумі її фактичних надходжень є правомірним.

Разом з тим, книга обліку доходів і витрат позивача містить записи про оприбуткування готівки від 28.04.2018 сума 567,30 грн, від 29.04.2018 сума 579,80 грн, від 30.04.2018 сума 477,70 грн, а відтак висновки акту перевірки не відповідають дійсним обставинам справи і застосування штрафних санкцій в сумі 8124,00 грн (1624,80 грн х 5) є протиправним.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 24.05.2018 року №0004711407 в частині застосування штрафних санкції у сумі 8124,00 грн.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_3 судові витрати в сумі 137,53 (сто тридцять сім) грн. 53 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 03 жовтня 2018 року

Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (вул. Толстого, 4, в/ч А-0553, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)

Головуючий суддя ОСОБА_4