Рішення № 76876783, 02.10.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2018
Номер справи
2240/2444/18
Номер документу
76876783
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2240/2444/18

РІШЕННЯ

іменем України

02 жовтня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком з 01.04.2018 відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням при розрахунку розміру пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки, що передують року звернення за призначенням пенсії та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що з 2011 року отримує пенсію по інвалідності згідно з законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В квітні 2018 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у Хмельницькому із заявою щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зазначає, що після переведення на пенсію за віком зменшився страховий стаж. 30.05.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо перерахунку пенсії в 2018 році. Листом від 05.06.2018 року №16784/07 управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому надало розрахунок, згідно з яким пенсія за віком обчислена із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Вважає дії управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому щодо відмови в призначенні пенсії за віком відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% з 01.04.2018 року протиправними. Просить позов задовольнити.

Ухвалою від 26.07.2018 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

13.08.2018 року управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому надіслало до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказує, що відповідно до закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII від 3 жовтня 2017 року пенсії, призначені до набрання чинності цього Закону відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІУ від 09.07.2003 року з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Вказує, що пенсія вперше призначена позивачу у 2011 році. Тому, у зв'язку з переходом з 01.04.2018 року на пенсію за віком відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія правомірно обчислена позивачу в розмірі із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Вважає позовні вимоги необґрунтованими, просить в їх задоволенні відмовити.

Ухвалою від 01.10.18 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління ПФУ в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні із повідомленням (викликом) сторін у зв'язку з тим, що діючий Кодекс адміністративного судочинства України не передбачає розгляд справ за позовом про обчислення, призначення, перерахунок, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат в порядку іншому, ніж визначений частиною 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволені позовних вимог необхідно відмовити з підстав вказаних нижче.

Суд встановив, що позивачу - ОСОБА_1 з 25.08.2011 року головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначена пенсія по третій групі інвалідності відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

13.04.2018 року позивач подав до управління Пенсійного фонду України у Хмельницькому заяву про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", вказавши що призначення пенсії здійснюється автоматизованим способом.

Розпорядженням від 13.06.2018 року відповідач призначив пенсію за віком в розмірі 1452,00 грн із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

30.05.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо перерахунку пенсії в 2018 році.

Листом від 05.06.2018 року №16784/07 управління Пенсійного фонду України у Хмельницькому повідомило позивача, про те, що у зв'язку з переходом з пенсії по інвалідності, призначеної вперше в 2011 році, на пенсію за віком відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія обчислена йому із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Позивач, вважаючи дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо не застосування при розрахунку розміру пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки, що передують року звернення за призначенням пенсії та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% протиправними, звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд враховує таке.

Статтею 1 закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ) передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

За цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії (стаття 2 Закону №1788-ХІІ).

Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Отже, при переведенні з одного виду пенсії на інший особам враховується заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), як при первинному призначенні пенсії, а за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Положеннями частини 2 статті 40 Закону №1058-IV передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ, який набув чинності з 11 жовтня 2017 року, внесено зміни, зокрема, до Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV, який доповнено пунктами 4-3 - 4-7.

Пунктом 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV передбачено, що з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Частиною 1 статті 25 Закону №1058-IV передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = См х Вс / 100% х 12, де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Таким чином, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, згідно положень пункту 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року, а середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року.

Позивач в червні 2018 року подав заяву про переведення з одного виду пенсії на інший.

Положення частини 3 статті 45 Закону регулюють переведення з одного виду пенсії на інший вид, тобто вказана норма застосовується до тих видів пенсій, які визначені саме законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Отже, у справі яка розглядається, має місце переведення позивача з одного на інший вид пенсії, призначеної відповідно до законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Тому, пункт 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV, який регулює призначення вперше пенсії, а не переведення з одного виду на інший, не застосовується до спірних правовідносин.

Таким чином, вимоги позивача щодо призначення пенсії за віком із застосуванням при розрахунку розміру пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки, що передують року звернення за призначенням пенсії та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% не відповідають нормам Прикінцевих положень Закону №1058-IV, а дії відповідача щодо призначення позивачу пенсії за віком із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % є правомірними.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі розгулу спору відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність своїх дій. Тому, в задоволені адміністративного позову необхідно відмовити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його підписання.

Позивач:ОСОБА_1 (вул. Молодіжна, 16,Солобківці,Ярмолинецький район, Хмельницька область,32162 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя ОСОБА_2