
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/4034/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Василько А.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
представника третьої особи ОСОБА_3
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_4
до Франківського відділу державної виконавчої служби міста Львова Головного територіального управління юстиції у Львівській області,
третьої особи Головного управління Держпраці у Львівській області
про визнання протиправною і скасування постанови
В С Т А Н О В И В :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_4 про визнання протиправною і скасування постанови старшого державного виконавця Франківського відділу державної виконавчої служби міста Львова Головного територіального управління юстиції у Львівській області ОСОБА_2 від 20.06.2018 року про відкриття виконавчого провадження № 56564909 за постановою № 13/01/127/2406-495 від 07.11.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Головне управління Держпраці у Львівській області звернулося у виконавчу службу з заявою про примусове виконання постанови лише 7 червня 2018 року, що підтверджується вхідною відміткою Франківського ВДВС м. Львова ГТУЮ у Львівській області, тобто через три місяці після спливу строку для пред’явлення такого типу виконавчих документів до виконання, тому в силу вимог ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов’язаний був повернути постанову про стягнення коштів Головному управлінню Держпраці у Львівській області без прийняття до виконання. Крім того, постанова Головного управління Держпраці у Львівській області № 13/01/127/2406-495 від 07 листопада 2017 року не містить даних про те, хто є стягувачем за вказаним виконавчим документом, не містить всіх передбачених законом реквізитів стягувача, таких як код ЄДРПОУ тощо, не містить даних про те, що позивач є боржником згідно цього виконавчого документа. Не відповідають вимогам Закону України «Про виконавче провадження» дані про набрання постановою законної сили. У постанові про відкриття виконавчого провадження зазначено, що виконавчий документ видано Державною службою України з питань праці, що не відповідає дійсності, оскільки він виданий Головним управлінням Держпраці у Львівській області.
Згідно ухвали від 10.09.2018 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 18.09.2018 року, залучено до участі у справі в якості третьої особи Головне управління Держпраці у Львівській області.
10.09.2018 винесено ухвалу про відмову у забезпеченні позову у справі № 1340/4034/18.
18.09.2018 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 02.10.2018 р.
Представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позові.
Представник відповідача проти позову заперечив. Відзиву на позовну заяву відповідач не подав.
Представник третьої особи проти позову заперечив, зазначив, що виконавчий документ направлено до органу державної виконавчої служби своєчасно, однак оригінали документів, які це підтверджують не збереглися.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, представника відповідача, представника третьої особи, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.
Головним управлінням Держпраці у Львівській області 07.11.2017 року винесено постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № 13/01/127/2406-495, якою накладено на ФОП ОСОБА_4 штраф у розмірі 480000 грн.
До матеріалів справи долучено лист Головного управління Держпраці у Львівській області від 12.12.2017 року № 12636/2/11-29 з вхідним номером Франківського відділу ДВС № 3134 та датою отримання – 07.06.2018 року, згідно якого постанова від 07.11.2017 року № 13/01/127/2406-495 направлена для виконання до органу державної виконавчої служби.
20.06.2018 року старшим державним виконавцем Франківського відділу державної виконавчої служби м. Львів Головного територіального управління юстиції у Львівській області ОСОБА_2 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 56564909 з виконання постанови від 07.11.2017 року № 13/01/127/2406-495 про стягнення 480000 грн.
У зазначеній постанові стягувачем вказано ГУ Держпраці, боржником – ОСОБА_4, зазначено дату набрання чинності виконавчим документом – 08.12.2017 року.
Згідно п.7 ч.1 ст. 3 Закону України від 02.06.2016, № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (надалі Закон № 1404-VІІІ) відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів - рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.
Стаття 4 Закону № 1404-VІІІ встановлює вимоги до виконавчого документа. А саме передбачає, що у виконавчому документі зазначаються:
1)назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала;
2 дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;
3)повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи;
4)ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків);
5)резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень;
6)дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню);
7)строк пред'явлення рішення до виконання.
У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв'язку та адреси електронної пошти.
Згідно ч.3 зазначеної статті виконавчий документ підписується уповноваженою посадовою особою із зазначенням її прізвища та ініціалів і скріплюється печаткою. Скріплення виконавчого документа печаткою із зображенням Державного Герба України є обов'язковим, якщо орган (посадова особа), який видав виконавчий документ, згідно із законом зобов'язаний мати таку печатку.
Відповідно до ч.4 статті 4 Закону № 1404-VІІІ виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо:
1)рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної сили (крім випадків, коли рішення у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання);
2)пропущено встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання;
3)боржника визнано банкрутом;
4)Національним банком України прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку-боржника;
5)юридичну особу - боржника припинено;
6)виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону;
7)виконання рішення не передбачає застосування заходів примусового виконання рішень;
8)стягувач не надав підтвердження сплати авансового внеску, якщо авансування є обов'язковим;
9)виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем;
10)виконавчий документ пред'явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю.
Строки у виконавчому провадженні - це періоди часу, в межах яких учасники виконавчого провадження зобов'язані або мають право прийняти рішення або вчинити дію. Строки у виконавчому провадженні встановлюються законом, а якщо вони не визначені законом - встановлюються виконавцем. Будь-яка дія або сукупність дій під час виконавчого провадження повинна бути виконана не пізніше граничного строку, визначеного цим Законом (ст. 11 Закону).
Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону № 1404-VІІІ виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття (ч.2 зазначеної статті).
Судом встановлено, що постанова про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № 13/01/127/2406-495 від 07.11.2017 року набрала законної сили 08.12.2017 року. Строк пред’явлення вказаного виконавчого документа до виконання - 08.03.2018 року, про що зазначено у самій постанові.
Головним управлінням Держпраці у Львівській області пред’явлено до виконання зазначений виконавчий документ – 07.06.2018 року, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції відділу державної виконавчої служби на супровідному листі.
Згідно долученого до справи витягу з Журналу вихідної документації третьої особи супровідний лист від 12.12.2017 року № 12636/2/11-29, яким направлялась вказана постанова на виконання, було доручено доставити працівнику третьої особи наручно.
Не приймаються до уваги покликання третьої особи на те, що постанова про накладення штрафу від 07.11.2017 року була направлена на виконання поштою 13.12.2017 року, оскільки у Головному управлінні Держпраці у Львівській області, а також у відповідача відсутні належні докази на підтвердження вказаних доводів. Представник третьої особи визнав, що оригіналу реєстру, а також оригіналу квитанції про направлення відповідного листа до ВДВС не збереглося. Долучена до справи незасвідчена ксерокопія квитанції № 8126 не є належним доказом у справі. Крім того, представник управління не пояснив яка особа робила вказану ксерокопію, у якій справі вона зберігалася. Суд приймає до уваги також, що відсутній опис вкладення відповідного рекомендованого листа.
Натомість, обґрунтованими є покликання позивача, що постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами було направлено на виконання 07.06.2018 року, оскільки вказане підтверджено дослідженим у судовому засіданні оригіналом штампу вхідної кореспонденції (№ 3134 від 07.06.2018), проставленим на супровідному листі № 12636/2/11-29 від 12.12.2017 року.
Таким чином, стягувач пропустив строк для пред’явлення до виконання виконавчого документа - постанови про накладення штрафу № 13/01/127/2406-495 від 07.11.2017 року з власної вини.
Відповідно до ч.4 ст. 4 Закону виконавчий документ підлягав поверненню стягувачу без прийняття його до виконання.
З огляду на викладене, суд прийшов до переконання, що державний виконавець помилково відкрив виконавче провадження на підставі виконавчого документа строк пред’явлення до виконання якого закінчився.
Суд також приймає до уваги покликання позивача на те, що постанова Головного управління Держпраці у Львівській області № 13/01/127/2406-495 від 07.11.2017 року не відповідає встановленим законом вимогам до виконавчого документа: не містить всіх необхідних реквізитів, зокрема не зазначено всіх передбачених реквізитів стягувача таких як код ЄДРПОУ.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем позовні вимоги не спростовані, відзиву на позовну заяву не подано.
З огляду на викладене, позовні вимоги слід задоволити повністю. Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Франківського відділу державної виконавчої служби м. Львів Головного територіального управління юстиції у Львівській області ОСОБА_2 від 20 червня 2018 року про відкриття виконавчого провадження № 56564909 за постановою № 13/01/127/2406-495 від 07.11.2017 року.
Судові витрати покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 241-246, 250, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Франківського відділу державної виконавчої служби м. Львів Головного територіального управління юстиції у Львівській області ОСОБА_2 від 20 червня 2018 року про відкриття виконавчого провадження № 56564909 за постановою № 13/01/127/2406-495 від 07.11.2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Франківського відділу державної виконавчої служби міста Львів Головного територіального управління юстиції у Львівській області (79044, м. Львів, вул. Конотопська, 6/8, ЄДРПОУ 35009269) на користь ОСОБА_4 (79053, м. Львів, вул. Кобилиці, 40/1, ІН НОМЕР_1) судовий збір у сумі 704,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Крутько О.В.