
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1003/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Каленюк Ж.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДФС у Волинській області (далі – ГУ ДФС у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (відповідач) про стягнення фінансових санкцій в сумі 17000,00 грн., застосованих рішенням від 05 березня 2018 року №00000492-40.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 06 вересня 2017 року працівниками ГУ ДФС у Волинській області була проведена фактична перевірка магазину (Волинська область, Турійський район, село Сомин, вулиця Миру, 12), де здійснює підприємницьку діяльність відповідач. Актом перевірки від 13 вересня 2017 року №03/180/40-01/НОМЕР_1 встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без ліцензії, що є порушенням статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а також порушення пунктів 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі вказаного акта перевірки ГУ ДФС у Волинській області прийняло рішення від 05 березня 2018 року №00000492-40 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без ліцензії відповідно до статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» на суму 17000,00 грн. Зазначене рішення відповідачем оскаржене у судовому порядку.
Оскільки відповідач не сплатила суму штрафу в добровільному порядку у визначений строк, тому позивач просив стягнути з відповідача 17000,00 грн. фінансових санкцій в примусовому порядку.
Ухвалою від 27 червня 2018 року прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Від учасників справи клопотання про розгляд справи в судовому засіданні не надходили.
У встановлений судом строк відповідач відзив та будь-які документи чи пояснення з приводу позову суду не надала.
Згідно із частиною другою статті 262 КАС України якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Разом з тим, на підставі клопотання відповідача від 13 липня 2018 року суд ухвалою від 17 липня 2018 року зупинив провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №803/735/18 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до ГУ ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення від 05 березня 2018 року №00000492-40.
Ухвалою суду від 18 вересня 2018 року провадження у справі поновлено, про що повідомлено сторін у справі (а.с. 62, 63-65).
Дослідивши письмові докази, письмові пояснення позивача, викладені у позові, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 24 травня 2005 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 05 червня 2018 року №1004056243 (а.с.21).
06 вересня 2017 року працівниками ГУ ДФС у Волинській області на підставі наказу ГУ ДФС у Волинській області від 05 вересня 2017 року №2439 (а.с.8), направлень від 05 вересня 2017 року №497, №498 (а.с.8 зворот, 9) проведено фактичну перевірку господарської одиниці – магазину, що знаходиться за адресою: Волинська область, Турійський район, село Сомин, вулиця Миру, 12. За цією адресою та у вказаному об’єкті здійснює підприємницьку діяльність відповідач.
За результатами перевірки 13 вересня 2017 року складено акт № 03/180/40-01/НОМЕР_1 «Про результати фактичної перевірки з питань додержання суб’єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов’язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами» (далі – акт перевірки, а.с.6-7).
Вказаним актом перевірки зафіксовано, що 06 вересня 2017 року в зазначеному магазині було продано одну буханку білого хліба, одну пластикову пляшку води «Живчик» 1 л, рибну пресерву та одну пластикову пляшку об’ємом 1 л пива «Тетерів» міцне на загальну суму 79,00 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій (РРО), без видачі на руки розрахункового документа встановленої форми. Оскільки особа, що здійснювала розрахунок відмовилась надавати ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та відмовилась називати свої дані близько 14:51 год. було здійснено виклик на номер «102» для вилучення підакцизних товарів та встановлення вказаної особи. Після прибуття працівників поліції особа, що здійснювала розрахунок, також відмовилась називати свої дані та вказала на погіршення стану здоров’я, у зв’язку з чим було викликано медичну допомогу. Придбаний підакцизний товар – одну пляшку пива «Тетерів» міцне об’ємом 1 л було вилучено працівником поліції згідно з протоколом вилучення від 06 вересня 2017 року (а.с.6-7, 13).
Як слідує з акта перевірки, особа, яка здійснювала розрахунок, - ОСОБА_2 з актом ознайомилась, однак від підписання акта перевірки та отримання другого примірника відмовилась, про що 12 вересня 2017 року складено відповідні акти (а.с.10 зворот, 11).
ГУ ДФС у Волинській області надіслано матеріали перевірки магазину до Турійського ВП Головного управління Національної поліції (лист від15 вересня 2017 року №1432/10/03-2040-01-11) – а.с.12.
Матеріали перевірки були надіслані для ознайомлення відповідачу, що стверджується листом від 14 вересня 2017 року №1514/ФОП/03-20-40-01-20, який остання отримала 02 жовтня 2017 року (а.с.14 зворот).
05 березня 2018 року на підставі акту перевірки начальником ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення №00000492-40 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу відповідно до абзацу п’ятого частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон № 481/95-ВР) в розмірі 17000,00 грн. за факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без ліцензії (а.с.18). Зазначене рішення надіслане відповідачу рекомендованим порядком та вручене їй 10 квітня 2018 року (а.с.17, зворот).
Судом встановлено, що 07 листопада 2017 року на відповідача складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с.16).
Рішення про застосування фінансових санкцій від 05 березня 2018 року №00000492-40 відповідач оскаржила у судовому порядку.
Даний позов стосується виключно факту роздрібної торгівлі фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 алкогольними напоями без ліцензії.
Щодо інших порушень, які зафіксовані актом перевірки, будь-які вимоги в межах даного позову відсутні.
Як визначено частиною чотирнадцятою статті 15 Закону № 481/95-ВР, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
У розумінні статті 1 Закону №481/95-ВР алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об’ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204,2205, 2206 (крім квасу «живого» бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об’ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД. При цьому пиво - насичений діоксидом вуглецю пінистий алкогольний напій із вмістом спирту етилового від 0,5 відсотка об’ємних одиниць, отриманий під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами, що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203.
Відповідно до абзацу п’ятого частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів в розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
Згідно з частинами четвертою, п’ятою статті 17 Закону №481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України. У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Відповідно до пункту 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року №790, рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Як встановлено пунктом 13 Порядку рішення про застосування фінансових санкцій може бути оскаржено у місячний термін в установленому законодавством порядку.
Рішення про застосування фінансових санкцій від 05 березня 2018 року №00000492-40 відповідач оскаржила у судовому порядку. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15 червня 2018 року в задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 до ГУ ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення відмовлено повністю (а.с.47-50). Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 серпня 2018 року вказане рішення залишено без змін. Постанова суду набрала законної сили 15 серпня 2018 року.
Таким чином, рішення від 05 березня 2018 року №00000492-40 про застосування фінансових санкцій не скасоване та є чинним.
Відповідач фінансові санкції у сумі 17000,00 грн. не сплатила. Доказів протилежного суду не надано.
Оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 05 березня 2018 року №00000492-40 у встановленому порядку не скасоване, відповідач добровільно фінансові санкції не сплатила, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 1762,00 грн. згідно із платіжним дорученням від 14 червня 2018 року №814 (а.с.26) з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код юридичної особи 39400859) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (44800, Волинська область, Турійський район, селище міського типу Турійськ, вулиця Луцька, 31/9, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) про стягнення фінансових санкцій задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в доход бюджету заборгованість за фінансовими санкціями у сумі 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя Ж.В. Каленюк