Рішення № 76858799, 11.09.2018, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
11.09.2018
Номер справи
569/15707/17
Номер документу
76858799
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 569/15707/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2018 року м.Рівне

Рівненський міський суд в складі судді Бердія М.А.,

при секретарі Кирийчук Н.М.,

з участю представника відповідача Дочірнього підприємства "Рівненський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України" Шарабури С.Ю.,

представника відповідача Служби автомобільних доріг у Рівненській області Дворак Т.Б.,

представника відповідача ПАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» Шарабури С.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до Дочірнього підприємства «Рівненський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», Служби автомобільних доріг у Рівненській області, Публічного акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», третя особа: Головне управління національної поліції у Рівненській області про встановлення факту неналежного виконання обов"язків щодо утримання та ремонту автомобільної дороги, суд -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до Дочірнього підприємства «Рівненський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», Служби автомобільних доріг у Рівненській області, Публічного акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», третя особа: Головне управління національної поліції у Рівненській області про встановлення факту неналежного виконання обов"язків щодо утримання та ремонту автомобільної дороги, в якому просить суд визнати факт неналаженого виконання Службою автомобільних доріг у Рівненській області, ДП "Рівненський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", та ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", покладених на них законних та договірних зобов"язань щодо утримання, ремонту автомобільної дороги М06 "Київ-Чоп" (на ділянці 401 км+850 м. в напрямку м.Києва), що призвело до настання ДТП 13 січня 2017 року на автодорозі М06 "Київ-Чоп" 401 км+850 м. в напрямку м.Києва, та зумовило заподіяння матеріальної та моральної шкоди ОСОБА_5

Позивач ОСОБА_5 в судове засідання не з»явився, до початку судового засідання подав до суду заяву про проведення судового засідання у його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю, просить суду їх задоволити.

В судовому засіданні представник відповідачів Дочірнього підприємства "Рівненський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України" та ПАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» Шарабура С.Ю позовні вимоги позивача не визнав, заперечив проти їх задоволення з підстав, викладених у запереченнях проти позову.

В судовому засіданні представник відповідача Служби автомобільних доріг у Рівненській області Дворак Т.Б. позовні вимоги позивача не визнала, заперечила проти їх задоволення з підстав, викладених у запереченнях проти позову.

Представник третьої особи Головного управління національної поліції у Рівненській області в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, про що свідчать матеріали справи, причину неявки до суду не повідомив.

Суд, заслухавши представника відповідачів Дочірнього підприємства "Рівненський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України" , ПАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» Шарабуру С.Ю., представника відповідача Служби автомобільних доріг у Рівненській області Дворак Т.Б., дослідивши письмові докази по справі приходить до наступного.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_5 13 січня 2017 року о 05:30 год. на автодорозі М06 Київ-Чоп 401 км+850 м керуючи автомобілем «Форд Мондео» НОМЕР_2, не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням та скоїв наїзд на відбійник пошкодивши його, що спричинило пошкодження транспортного засобу, чим порушив п.12.1 ПДР України.

Постановою Франківського районного суду м. Львова від 04 травня 2017 року, ОСОБА_5 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, провадження у справі закрито у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення. Постанова не оскаржувалася та набрала законної сили.

Відповідно до вимог ч.6 ст.82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Відповідно до висновку № 73 експертного автотоварознавчого дослідження складеного 27 лютого 2017 року судовим експертом ТзОВ «Експертиза» Галамаєм Б.І. вартість відновлювального ремонту автомобіля Ford Mondeo, реєстраційний номер НОМЕР_2, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 виявлених на момент огляду 16 лютого 2017 року його пошкоджень внаслідок ДТП 13 січня 2017 року, в цінах станом на вказану дату огляду без врахування ПДВ та складові, становить: 314961, 25 грн. Вартість автомобіля, що ввозиться на митну територію України, Ford Mondeo, реєстраційний номер НОМЕР_2, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3, в цінах станом на час ДТП 13 січня 2017 року, становить: 57195, 89 грн. Вартість матеріального збитку (У), завданого власнику КТЗ, визначається такою, що дорівнює вартості КТЗ, що ввозиться на митну територію України, автомобіля Ford Mondeo, реєстраційний номер НОМЕР_2, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3, в цінах станом на час огляду 16 лютого 2017 року становить : 57195,89 грн.

Відповідно до приписів ст. 10 Закону України «Про автомобільні дороги» державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України, (правонаступником якого є відповідно до Указу Президента України № 456/2011 "Про Положення про Державне агентство автомобільних доріг України"Державне агентство автомобільних доріг України), що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади у галузі транспорту і який має свої органи управління на місцях.

Згідно із абзацом десятим статті 1 Закону України «Про автомобільні дороги» органом управління є орган, призначений для управління автомобільними дорогами (вулицями), забезпечення їх функціонування, розвитку та фінансування. Так, відповідно до організаційної структури Державної служби автомобільних доріг органом управління автомобільними дорогами у Рівненській області є Служба автомобільних доріг у Рівненській області.

Орган державного управління автомобільними дорогами загального користування відповідає за: стан автомобільних доріг загального користування відповідно до діючих норм та фінансування; якість робіт з проектування, будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування; відшкодування збитків користувачам автомобільних доріг, загального користування у порядку, визначеному законом, тощо.

Основними обов'язками органу державного управління автомобільними дорогами загального користування у відповідності до ст. 11 Закону України «Про автомобільні дороги» є в тому числі і розробка та реалізація заходів з безпеки дорожнього руху, забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів з нормативними технічними характеристиками і навантаженнями, організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами і нормами.

Відповідно до п. 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30 березня 1994 року, власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов'язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; контролювати якість робіт, що виконуються підрядними організаціями; вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об'єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно-кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об'єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з Державтоінспекцією оперативно вносити зміни до порядку організації дорожнього руху; аналізувати стан аварійності на дорожніх об'єктах, виявляти аварійно-небезпечні ділянки і місця концентрації дорожньо- транспортних пригод, розробляти і здійснювати заходи щодо удосконалення організації дорожнього руху для усунення причин та умов, що призводять до їх скоєння; разом з Державтоінспекцією брати участь в огляді місць дорожньо-транспортних пригод для визначення дорожніх умов, за яких вони сталися, та усувати виявлені недоліки; своєчасно сповіщати місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування і користувачів автомобільних доріг про строки і порядок закриття або обмеження руху транспортних засобів, стан дорожнього покриття, рівень аварійності на відповідних ділянках, гідрометеорологічні та інші умови; забезпечувати дотримання вимог техніки безпеки, а також безпеки дорожнього руху під час виконання дорожньо-експлуатаційних робіт; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізничних переїздів.

Відповідно до Положення про Службу автомобільних доріг у Рівненській області, затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 12 вересня 2016 року № 276, Служба автомобільних доріг у Рівненській області виконує функції замовника з усього комплексу дорожніх робіт. Відповідно до договору № 2 від 25 лютого 2016 року експлуатаційне утримання ділянки дороги на момент ДТП здійснювалось ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»», тому Служба автомобільних доріг у Рівненській області виконала свої функції по забезпеченню безпечних умов дорожнього руху шляхом укладення договору підряду, поклавши всю відповідальність щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, ремонту доріг, належного їх утримання на підрядника - ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України».

Відповідно до відповіді Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в місті Рівне за №5-80/41/30/01-2017 від 07.03.2017 наданої за результатами розгляду звернення ОСОБА_5 щодо стану дорожнього покриття, стадії розгляду адміністративних матеріалів по факту дорожньо-транспортної пригоди, яка мала місце 13 січня 2017 року на 401 км+850 м міжнародної автодороги державного значення М-06 «Київ-Чоп», 13 січня 2017 року на час скоєння дорожньо-транспортної пригоди (05 год. 30 хв.) покриття проїзної частини дороги на 401 км+850 м міжнародної автодороги державного значення М-06 «Київ-Чоп», не було у відмінному стані (частково засніжене, спостерігалась ожеледиця). Зазначено, що з урахуванням всіх наявних відомостей: погодних умов, стану покриття, наявності снігоочисної техніки, протяжності ділянки обслуговування та обсягу проведеної роботи дорожніми організаціями) на момент скоєння ДТП, не було виявлено порушень правил, норм та стандартів у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, а саме фактів порушення термінів необхідних для повного снігоочищення та усунення зимової слизькості. Вище вказана ділянка дороги була позначена відповідними дорожніми знаками 1.13 «Слизька дорога» з табличками 7.12 «Ожеледиця» та 7.2.1 «Зона дії».

ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» як підрядна організація надала послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг державного значення належним чином, відповідно до вимог державних будівельних норм та стандартів.

За змістом статей 12, 13, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Суд розглядає цивільні справи в межах заявлених фізичними або юридичними особами вимог і на підставі наданих ними доказів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно із ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Таким чином, позивачем належними та допустими доказами не доведено, що ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», Служба автомобільних доріг у Рівненській області та ВАТ «ДАК »Автомобільні дороги України» неналежно виконали покладені на них договірні зобов'язання щодо утримання, ремонту автомобільної дороги М06 «Київ -Чоп» (на ділянці 401 км+850 м) в напрямку м. Києва 13 січня 2017 року. Крім того, дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами по справі встановлено, що дорожньо-транспортна пригода відбулася з вини позивача ОСОБА_5, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 12, 81, 89, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову ОСОБА_5 до Дочірнього підприємства «Рівненський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», Служби автомобільних доріг у Рівненській області, Публічного акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», третя особа: Головне управління національної поліції у Рівненській області про встановлення факту неналежного виконання обов"язків щодо утримання та ремонту автомобільної дороги, відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський міський суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

ОСОБА_5,АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1.

Дочірнє підприємство «Рівненський облавтодор» публічного акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України»», 33028, м.Рівне, вул. Остафова, буд. 7, код ЄДРПОУ 31994540.

Служба автомобільних доріг у Рівненській області, 33028, м. Рівне. вул. Пушкіна, буд. 19, код ЄДРПОУ 25894919.

Публічне акціонерне товариство Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», 03150, м.Київ, вул. Антоновича, буд.51 код ЄДРПОУ 31899285.

Головне управління національної поліції у Рівненській області, 33028, м. Рівне, вул. Хвильового, буд.2, код ЄДРПОУ 40108761.

Суддя Рівненського

міського суду Бердій М.А.