
Справа № 171/2268/17
2/171/245/18
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
26 вересня 2018 року м. Апостолове
Апостолівський районний суд Дніпропетровської області
у складі: головуючого судді Хоруженко Н.В.,
за участю секретаря Десятникової І.І.,
прокурора - Михайленко В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом першого заступника керівника Нікопольської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області до ОСОБА_1, третя особа Апостолівська районна державна адміністрація Дніпропетровської області про витребування земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про витребування земельної ділянки. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що розпорядженням голови Апостолівської районної державної адміністрації № 289-р-08 від 17.05.2008 року ОСОБА_1, як члену фермерського господарства «Дніпро» надано дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок у розмірі земельних часток (паїв) площею 7,20 умовних кадастрових гектарів по колишньому КСП «Комсомольське» у власність за рахунок земель ФГ «Дніпро» та його членам. При цьому, у п. 2 вказаного розпоряджання встановлено 4 місячний термін для виготовлення проектної документації та подання на затвердження Апостолівській районній державній адміністрації права власності на землю. У вказаний термін ОСОБА_1 відповідний проект не виготовила та для затвердження його до Апостолівської РДА не надала. При цьому, ОСОБА_1 18.05.2017 року звернулась із заявою до комунального підприємства Дніпропетровської обласної Ради «Криворізьке БТІ», про державну реєстрацію прав та їх обтяжень для проведення державної реєстрації права власності, форма власності: приватна, на земельну ділянку, що розташована: Дніпропетровська область, Апостолівський район, Великокостромська сільська рада, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2, площею 7,453 га, для ведення фермерського господарства. До заяви ОСОБА_1 надала копію розпорядження голови Апостолівської районної державної адміністрації № 194-р-11 від 10.05.2011 «Про передачу у власність земельних ділянок у розмірі земельних часток(паїв) за рахунок земель фермерського господарства «Дніпро», копію витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-1203358112016 від 18.04.2016 року. На підставі вказаних документів, 18.05.2017 року державним реєстратором комунального підприємства Дніпропетровської обласної Ради «Криворізьке БТІ», за ОСОБА_1 зареєстровано право власності (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1251204112203) на земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_2) площею 7,453 га для ведення фермерського господарства. При цьому, ОСОБА_1, будучи членом ФГ «Дніпро», достовірно знаючи про те, що вона не зверталась до Апостолівської районної державної адміністрації з відповідною заявою та не має правоустановчих документів на отримання у власність вказаної земельної ділянки площею 7,4530 га, надала документ, а саме, розпорядження голови Апостолівської районної державної адміністрації № 194-р-11 від 10.05.2011 «Про передачу у власність земельних ділянок у розмірі земельних часток (паїв) за рахунок земель фермерського господарства «Дніпро» на території Великокостромської сільської ради та видачу державних актів на право власності на земельні ділянки», де ОСОБА_1 надано у власність земельну ділянку 7,4530 га, яке в дійсності не приймалось, про що свідчить відповідь Апостолівської районної державної адміністрації від 07.07.2017 за № 34-1725/0/268-17. В дійсності, 10.05.2011 року головою Апостолівської районної державної адміністрації приймалось інше розпорядження № 194-р-11 про виділення ОСОБА_2 земельної ділянки 6,4497 га у розмірі земельної частки(паю) та видачі державного акту на право власності на підставі сертифікату ДП № 0238938 на території Великокостромської сільської ради, Апостолівського району, Дніпропетровської області, тобто жодного розпорядження про передачу землі у власність членам ФГ «Дніпро», в тому числі, ОСОБА_1 не приймалось. За даним фактом 22.05.2017 внесено відомості до Єдиного реєстру досудового розслідування за № 42017041490000024 за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України, досудове розслідування по якому здійснюється СВ Апостолівського ВП Нікопольського ВП ГУ НП в Дніпропетровській області. Відповідно інформації відділу в Апостолівському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області № 10-4-0.27-419/101/17 від 15.09.2017 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 7,453 га (кадастровий номер НОМЕР_2), яка знаходиться у власності ОСОБА_1 складає 212092,66 грн. На підставі вищевказаного просить позов задовольнити.
В судовому засіданні прокурор заявлені позовні вимоги підтримав, обґрунтовуючи їх вищенаведеним, просить їх задовольнити в повному обсязі.
Представник позивача - Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області в судове засідання не з'явився, повідомлений про день і час розгляду справи належним чином, подав до суду заяву про розгляд справи у відсутності позивача.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, про час і місце судового розгляду повідомлялася належним чином за останнім відомим місцем проживання в порядку, передбаченому положеннями ст.130,131 ЦПК України, про що у справі є належні докази, про причини неприбуття до суду не повідомила, відзив на позовну заяву до суду не подала.
Представник третьої особи - Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи у відсутності третьої особи.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна вбачається, що відомості щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_2, площею 7,435 га з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, що є власністю ОСОБА_1 внесені до державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с.13).
З копії розпорядження голови районної державної адміністрації № 194-р-11 від 10 травня 2011 року «Про передачу у власність земельних ділянок у розмірі земельних часток (паїв) за рахунок земель фермерського господарства «Дніпро» на території Великокостромської сільської ради та видачу державних актів на право власності на земельні ділянки» вбачається, що ОСОБА_1 передано у власність, як члену фермерського господарства «Дніпро», земельну ділянку на підставі проекту відведення земельних ділянок у власність за рахунок земель фермерського господарства «Дніпро» на території Великокостромської сільської ради, у розмірі 7,4530 га. (а.с.10).
З повідомлення Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області за № 34-1725/0/268-17 від 07.07.2017 року на запит СВ Апостолівського ВП Нікопольського ВПГУНП в Дніпропетровській області встановлено, що розпорядження голови райдержадміністрації від 10 травня 2011 року за № 194-р-11 «Про передачу у власність земельних ділянок у розмірі частки (паю) громадянам ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_5» не приймалося (а.с.12).
Відповідно до копії розпорядження голови районної державної адміністрації № 194-р-11 від 10 травня 2011 року «Про виділення в натурі (на місцевості) земельної ділянки у розмірі земельної частки (паю) та видачу державного акта на право власності на земельну ділянку громадянину ОСОБА_2 на території Великокостромської сільської ради Апостолівського району Дніпропетровської області (засвідченої начальником відділу діловодства, контролю та роботі зі зверненнями громадян райдержадміністрації) встановлено, що розпорядженням за вказаним номером та датою виділено земельну ділянку із земель колишнього КСП «Степове» ОСОБА_2 (а.с. 11).
Між сторонами у даній справі склалися правовідносини, які регулюються наступними нормами права.
Згідно із ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району
Згідно ч.6,7,8,9 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його
наданні. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної
ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія).
Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає
відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.
Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної
ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідно до ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Аналізуючи вищенаведені норми та докази, що є у матеріалах справи суд приходить до висновку про відсутність доказів дотримання відповідачем ОСОБА_1 порядку безоплатної приватизації земельної ділянки, а отже і підстав для реєстрації права власності на земельну ділянку за ним.
Згідно ч.2 ст.152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до статей 317, 319 ЦК України саме власнику належить право розпоряджатися своїм майном за власною волею.
Відповідно до закріпленого в статті 387 ЦК України загального правила власник має необмежене право витребувати майно із чужого незаконного володіння.
Витребування майна шляхом віндикації застосовується до відносин речово-правового характеру, зокрема якщо між власником і володільцем майна немає договірних відносин і майно перебуває у володільця не на підставі укладеного з власником договору.
Відповідно до п.21 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику у справах про захист права власності та інших речових прав» від 07.02.2014 року № 5 у разі коли між особами відсутні договірні відносини або відносини, пов'язані із застосуванням наслідків недійсності правочину, спір про повернення майна власнику підлягає вирішенню за правилами статей 387, 388 ЦК. Якщо власник вимагає повернення свого майна з володіння особи, яка незаконно ним заволоділа, така позовна вимога підлягає розгляду та вирішенню також за правилами статей 387, 388 ЦК.
Позивач, як на підставу заявлених вимог посилається на те, що розпорядження голови Апостолівської районної державної адміністрації № 194-р-11 від 10.05.2011 року про надання ОСОБА_1 у власність земельної ділянки в дійсності не приймалося, тому реєстрація права власності на земельну ділянку за ОСОБА_1 відбулася без рішення органу державної влади.
Суд погоджується з такими доводами позивача. Дійсно, за вищенаведених обставин та норм права відповідач не мав права на державну реєстрацію за ним права власності на земельну ділянку з місцем розташування - Дніпропетровська область, Апостолівський район, Великокостромська сільська рада, за кадастровим номером НОМЕР_2, площею 7,453 га для ведення фермерського господарства.
З вищенаведених обставин суд приходить до висновку, що права держави Україна в контексті доводів позивача було порушено відповідачем ОСОБА_1 внаслідок безпідставної реєстрації права власності на вищевказану земельну ділянку за нею.
Таким чином, позовні вимоги слід задовольнити в повному обсязі.
Оскільки позов задоволено то, судові витрати слід стягнути з відповідача відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України на користь прокуратури Дніпропетровської області.
Враховуючи вищенаведене та керуючись статтями 4,12,13,76-81,89,141,258,259,263-265,273,280-282 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) земельну ділянку площею 7,453 га сільськогосподарського призначення (кадастровий номер НОМЕР_2) вартість якої складає 212092,66 грн., що розташована на території Зеленодольської міської ради (колишньої Великокостромської сільської ради) Апостолівського району Дніпропетровської області у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) на користь прокуратури Дніпропетровської області (49044, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 38, МФО 820172, р/р 35217020000291 в ДКСУ в м .Київ, код ЄДРПОУ 02909938, код класифікації видатків бюджету - 2800) судові витрати в розмірі 3181,39 грн. за сплату судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня отримання його копії. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скаргичерез Апостолівський районний суд.
Суддя:Н. В. Хоруженко