Рішення № 76853889, 02.10.2018, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
02.10.2018
Номер справи
686/9096/16-а
Номер документу
76853889
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 686/9096/16-а

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

1 жовтня 2018 року Хмельницький міськрайонний суд в складі:

головуючого – судді Карплюка О.І.

при секретарі Скоринському В.В.

з участю представників позивача ОСОБА_1

ОСОБА_2

та представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому справу за позовом ОСОБА_4 до Хмельницької міської ради, третьої особи товарної біржі “Подільська” про визнання протиправним та скасування рішення і визнання протиправною бездіяльність щодо відмови вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_4 звернулась до суду з адміністративним позовом до Хмельницької міської ради, третьої особи товарної біржі “Подільська” про визнання протиправним та скасування рішення Хмельницької міської ради від 16 березня 2016 року №73 в частині виставлення на земельні торги права оренди на земельну ділянку площею 0,5311 га, що по вул. Довженка, 9, в м. Хмельницькому, під будівництво багатоповерхової автостоянки. Крім того, позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Хмельницької міської ради щодо ненадання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,64 га, що розташована за цією адресою. В обгрунтування своїх вимог позивач зазначає, що вона з 1997 року провела усі необхідні дії та роботи по переведенню даної земельної ділянки з користування Міністерства оборони України в запас м. Хмельницького, провела матеріальні затрати та набула права отримати її в користування. Крім того, на спірній земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомості.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечує, посилаючись на те, що ОСОБА_4 немає права на спірну земельну ділянку відповідно до вимог ст. 92 ЗК України. Дана земельна ділянка підлягає продажу окремими лотами на земельних торгах відповідно до вимог ст. 134 ЗК України. На вказаній земельній ділянці знаходяться об'єкти самочинного будівництва. Рішення, що оспорюється позивачем, прийнято відповідно до вимог ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився без поважних причин, повідомлений про дату, час і місце судового засідання належним чином, не повідомивши про причини неявки.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 22 січня 1998 року №3024 надано дозвіл ОСОБА_4 на тимчасове влаштування стоянки на 200 автомобілів по вул. Довженка, 9 до початку будівництва житлового будинку.

Рішенням Хмельницької міської ради від 16 березня 2016 року №73 встановлено для земельних ділянок, право оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами, розмір річної орендної плати за користування земельною ділянкою, розмір гарантійного внеску за лотом, значення кроку та провести земельні торги на земельні ділянки згідно з додатком №1. До вказаного переліку відноситься земельна ділянка по вул. Довженка, 9, функціональне призначення якої будівництво багатоповерхової автостоянки.

Власником земельної ділянки, що по вул. Довженка, 9 в м. Хмельницькому, є Хмельницька міська рада, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

26 серпня 2016 року ОСОБА_4 звернулась до Хмельницької міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки та надання її в оренду.

Протокольним рішенням постійної комісії з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища №25 від 8 листопада 2016 року вирішення розгляду даної заяви відкладено на довивчення.

Відповідно до вимог ст. 46 ч. ч. 1 та 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.

Відповідно до вимог ст. 47 ч. 4 цього Закону постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.

Відповідно до вимог ст. 120 ч. 5 ЗК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди.

Відповідно до вимог ст. 124 ч. ч. 1 - 3 ЗК України п ередача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ст. 122 ч. 1 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до вимог ст. 123 ч. ч. 1 - 3 ЗК України н адання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до вимог ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до вимог ст. 134 ч. ч. 1 та 2 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Згідно висновку експерта ОСОБА_6 №26/17 від 9 січня 2018 року на земельній ділянці, що по вул. Довженка, 9 в м. Хмельницькому, знаходиться цегляна двоповерхова будівля охорони, металевий кіоск та дерев'яна вбиральня. Під визначення нерухомого майна підпадає цегляна двоповерхова будівля охорони.

Однак, як з'ясовано судом, вказані об'єкти нерухомого майна не перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Оцінюючи встановлене, суд приходить до висновку, що рішення Хмельницької міської ради від 16 березня 2016 року №73 в частині виставлення на земельні торги права оренди на земельну ділянку площею 0,5311 га, що по вул. Довженка, 9, в м. Хмельницькому, під будівництво багатоповерхової автостоянки, відповідає вимогам чинного законодавства.

Крім того, оскільки клопотання ОСОБА_4 від 26 серпня 2016 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки відповідачем не розглянуто по суті у місячний строк та не прийнято рішення про надання такого дозволу чи мотивовану відмову у його наданні, а тому суд приходить до висновку визнати протиправною бездіяльність Хмельницької міської ради з цього приводу.

В зв'язку з цим, вжиті на підставі ухвали Хмельницького міськрайонного суду від 28 квітня 2016 року заходи забезпечення позову у виді заборони проведення 29 квітня 2016 року земельного аукціону щодо продажу права на оренду земельної ділянки (6810100000:024:003:0048) площею 0,5311 га, що по вул. Довженка, 9, в м. Хмельницькому, підлягають скасуванню.

Керуючись ст. ст. 9, 19, 157, 242-246, 290, 291 КАС України, ст. ст. 46 ч. ч. 1 та 13, 47 ч. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 120 ч. 5, 122 ч. 1, 123 ч. ч. 1-3, 124 ч. ч. 1-3, 125, 134 ч. ч. 1 та 2 ЗК України суд

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Хмельницької міської ради щодо неприйняття рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_4 від 26 серпня 2016 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що по вул. Довженка, 9 в м. Хмельницькому.

В решті вимог позову – відмовити.

Заходи забезпечення позову у виді заборони проведення 29 квітня 2016 року земельного аукціону щодо продажу права на оренду земельної ділянки (6810100000:024:003:0048) площею 0,5311 га, що по вул. Довженка, 9, в м. Хмельницькому, скасувати.

Стягнути з Хмельницької міської ради (29000, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3) на користь ОСОБА_4 (29006, м. Хмельницький, вул. Довженка, 9) судовий збір в сумі 704 грн. 80 коп.

Повне судове рішення складено 2 жовтня 2018 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя:

01.10.2018