
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.09.2018 Справа №607/78/17
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого- Дзюбича В.Л.
за участю секретаря- Зубко О.Я.
представника позивача- Лахути І.Ю.
представника відповідача- Ізай Р.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі цивільну справу за позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно набутих коштів,-
в с т а н о в и в:
Позивач Управління соціальної політики Тернопільської міської ради звернулося в суд з позовом до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно набутого майна. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року позивач народила дитину-доньку ОСОБА_3 та 05.07.2013 року, 08.10.2013 року та 29.01.2014 року звернулася до позивача із заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг звернулася в Управління соціальної політики за призначенням їй державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. На підставі заяв ОСОБА_2 №46873, 68702, 69540 та доданих до них Декларацій про доходи та майновий стан рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 16.07.2013 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з 01.07.2013 року по 14.07.2014 року - 130 грн. щомісячно та державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3- річного віку по доходах з 01.07.2013 року по 30.11.2013 року - 785,89 грн. щомісячно, з 01.12.2013 року по 31.12.2013 року - 856,89 грн. Згідно рішення Управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 18.10.2013 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з 01.10.2013 року по 14.07.2014 року - 130 грн. щомісячно та державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку по доходах з 01.10.2013 року по 30.11.2013 року - 785,89 грн. щомісячно з 01.12.2013 року по 31.12.2013 року - 856,89 грн. Згідно рішення Управління соціальної політики від 06.02.2014 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з 01.01.2014 року по 14.07.2014 року - 130 грн. щомісячно та державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку по доходах з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року - 760,59 грн. щомісячно. При призначенні допомоги відповідач була попереджена спеціалістами Управління соціальної політики про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги. В період з 16.03.2015 року по 21.05.2015 року Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01.10.2011 року по 28.02.2015 року за результатами якої було складено Акт № 17-22/128 від 27.05.2015 року. За результатами перевірки встановлено, що відповідач згідно виписки з наказу КУТОР «Тернопільський обласний протитуберкульозний диспансер» №61 від 18.09.2013 року з 01.10.2013 року вийшла на роботу на повну ставку медичної сестри. Однак, про вихід на роботу Управління соціальної політики ОСОБА_2, яка отримувала допомогу по погляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, не повідомила та заяви про припинення виплати допомоги не подавала. Проведеним перерахунком допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яка була одержана ОСОБА_2, встановлено, що внаслідок неподання даних про вихід на роботу, позивачем за період з 01.10.2013 року по 02.07.2014 року зайво нараховано та виплачено відповідачу допомоги на загальну суму 8221,12 грн. в у тому числі у 2013 році - 2818,67 грн., у 2014 році - 5402,45 гривень, чим завдано збитки державному бюджету на вказану суму. Оскільки у добровільному порядку відповідач надміру нараховані їй кошти державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку не повернула, вказані кошти підлягають стягненню з неї у судовому порядку.
Представник позивача у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала та просить їх задовольнити.
Представник відповідача просить у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що відповідач ОСОБА_2, яка працює в КУТОР «Тернопільський обласний протитуберкульозний диспансер» на посаді сестри медичної операційної, в період з 01.10.2013 року по 14.07.2014 року працювала на 0,5 посадового окладу зі збереженням відпустки по догляду за дитиною, що підтверджується витягом з наказу №61 від 18.09.2013 року і відповідно до вимог чинного на той час законодавства за нею зберігалося право на отримання державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років у повному розмірі.
Заслухавши пояснення учасників справи, перевіривши та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов до задоволення не підлягає, виходячи з наступного.
Згідно з ч.1 статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У відповідності до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року відповідач ОСОБА_2 народила дитину-доньку ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 та перебувала у декретній відпустці.
Згідно з рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 16.07.2013 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-
річного віку з 01.07.2013 року по 14.07.2014 року - 130 грн. щомісячно та державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3- річного віку по доходах з 01.07.2013 року по 30.11.2013 року - 785,89 грн. щомісячно, з 01.12.2013 року по 31.12.2013 року- 856,89 грн.
Відповідно до рішення Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 18.10.2013 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з 01.10.2013 року по 14.07.2014 року - 130 грн. щомісячно та державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку по доходах з 01.10.2013 року по 30.11.2013 року - 785,89 грн. щомісячно з 01.12.2013 року по 31.12.2013 року - 856,89 грн.
Відповідно до рішення Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 06.02.2014 року ОСОБА_2 була призначена державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з 01.01.2014 року по 14.07.2014 року - 130 грн. щомісячно та державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку по доходах з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року - 760,59 грн. щомісячно.
Згідно висновків, викладених у акті № 17-22/128 від 27.05.2015 року, складеного за результатами проведеної Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області ревізії фінансово-господарської діяльності Управління соціальної політики Тернопільської міської ради за період з 01.01.2011 року по 28.02.2015 року, встановлено, що відповідач ОСОБА_2 згідно з виписки наказу КУТОР «Тернопільський обласний протитуберкульозний диспансер» від 18.09.2013 №61 вийшла на роботу на повну ставку з 01.10.2013 року. Однак, про вихід на роботу Управління соціальної політики не повідомила та заяви про припинення виплати допомоги не подавала в результаті чого за період з з 01.10.2013 року по 02.07.2014 року ОСОБА_2 зайво нараховано та виплачено допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку на загальну суму 8221,12 грн. в т.ч. у 2013 році - 2818,67 грн., у 2014 році - 5402,45 гривень.
На момент звернення відповідача за призначенням допомоги порядок виплати державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку регулювався нормами Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", № 2811-XII від 21.11.1992 року (надалі-Закон № 2811-XII) та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (надалі-Порядок №1751).
У відповідності до ст.5 Закону № 2811-XII всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Частиною першою ст.13 Закону № 2811-XII в редакції від 09.12.2012 року та п.17 Порядку №1751 в редакції від 18.04.2013 року, що були чинними на момент призначення відповідачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
У відповідності до ч.1 ст.14 Закону № 2811-XII в редакції від 09.12.2012 року, п.19 Порядку №1751 в редакції від 18.04.2013 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Статтею 22 Закону № 2811-XII в редакції від 09.12.2012 року передбачено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
У відповідності до абзацу третього підпункту 2 п. 23 Порядку №1751 в редакції від 18.04.2013 року виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі, коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку: виявила бажання працювати - з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов'язків).
Згідно ч.7 ст.14 Закону № 2811-XII в редакції від 09.12.2012 року матерям, які мають дітей віком до трьох років і вийшли на роботу та працюють у режимі неповного робочого часу або вдома, що підтверджується довідкою з місця роботи, або одночасно продовжують навчання з відривом від виробництва, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років призначається (виплачується) в повному розмірі.
Відповідно до абзацу шостого п.23 Порядку №1751 в редакції від 18.04.2013 рокуне припиняється виплата допомоги особам, що працюють у режимі неповного робочого часу, вдома, у виборчій комісії, в тому числі у день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів, або провадять підприємницьку діяльність.
Частиною першою ст.1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої підстави(безпідставно набуте майно), зобов»язана повернути потерпілому це майно.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров»я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача- п.1 ч.1 ст.1215 ЦК України.
Як встановлено судом, у відповідь запит Тернопільської об»днаної державної фінансової інспекції КУТОР «Тернопільський обласний протитуберкульозний диспансер» 02.04.2015 року за вих. №168 надало список працівників, які перервали відпустку по догляду за дитиною до 3-х років і вийшли на роботу в період з 01.01.2011 року по 01.07.2014 року, в якому зазначено, що відповідач ОСОБА_2 вийшла на роботу з 01.10.2013 року на повне навантаження.
Згідно довідки КУТОР «Тернопільський обласний протитуберкульозний диспансер» №47 від 03.08.2015 року ОСОБА_2 працює на посаді сестри медичної операційної з 24.03.2008 року(наказ №16 від 24.03.2008 року) та працювала на 0,5 посадового окладу в період з 01.10.2013 року(наказ №61 від 18.09.2013 року) по 14.07.2014 року(наказ №40 від 01.07.2014 року).
Як вбачається із витягу з наказу КУТОР «Тернопільський обласний протитуберкульозний диспансер» №61 від 18.09.2013 року сестрі медичній операційній ОСОБА_2 дозволено приступити до роботи на 0,5 посадового окладу з 01.10.2013 року зі збереженням відпустки по догляду за дитиною.
Відповідно до наказу КУТОР «Тернопільський обласний протитуберкульозний диспансер» №40 від 01.07.2014 року сестрі медичній(операційній) фтизіо-хірургічного відділення ОСОБА_2 дозволено працювати на повний посадовий оклад з 15.07.2014 року.
У своєму повідомленні №312 від 04.07.2018 року Тернопільський обласний протитуберкульозний диспансер Тернопільської обласної державної адміністрації підтвердив, що інформація вказана у наказі КУТОР «Тернопільський обласний протитуберкульозний диспансер» №61 від 18.09.2013 року та довідці №47 від 03.08.2015 року відповідає дійсності. У відповіді на запит Тернопільської об»єднаної державної податкової інспекції №19-17-13-14/511 від 30.03.2015 року помилково зазначено про те, що ОСОБА_2 з 01.10.2013 року працювала з повним навантаженням, оскільки зазначена відповідь готувалася станом на 02.04.2015 року, коли відповідач вже перейшла працювати на повне навантаження.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2, яка перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, в період з 01.10.2013 року по 14.07.2014 року працювала в КУТОР «Тернопільський обласний протитуберкульозний диспансер» на 0,5 посадового окладу сестри медичної операційної, тобто на умовах неповного робочого часу, а відтак відповідно до вимог частини 7 ст.14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 09.12.2012 року та абзацу шостого п.23 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 в редакції від 18.04.2013 рокуза нею зберігалося право на отримання державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку у повному розмірі.
Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За таких обставин, суд на основі всебічного, повного, об'єктивного та безпосереднього з'ясування фактичних обставин, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень, оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, з'ясувавши їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, приходить до переконання, що у задоволенні позовних вимог Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про стягнення з ОСОБА_2 8221,12 грн. безпідставно набутих коштів у вигляді надміру нарахованої державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку слід відмовити за безпідставністю.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 89, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, суд,-
в и р і ш и в:
У задоволенні позову Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно набутих коштів -відмовити.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку, визначеному п. 15.5 Розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючий суддяВ. Л. Дзюбич