
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2018 року справа № 2340/2711/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в особі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 внутрішніх справ України, Головного управління Національної поліції в Черкаській області та ліквідаційної комісії Управління ОСОБА_2 внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до ОСОБА_2 внутрішніх справ України, Головного управління Національної поліції в Черкаській області та ліквідаційної комісії Управління ОСОБА_2 внутрішніх справ України в Черкаській області, в якій просить визнати протиправною відмову ОСОБА_2 внутрішніх справ України у призначенні та виплаті йому одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №707 від 12.05.2007; зобов’язати ОСОБА_3 управління Національної поліції в Черкаській області повторно направити до ОСОБА_2 внутрішніх справ України висновок про призначення одноразової грошової допомоги позивачу відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №707 від 12.05.2007; зобов’язати ОСОБА_2 внутрішніх справ України прийняти рішення щодо призначення та виплату позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №707 від 12.05.2007.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що проходив службу в органах внутрішніх справ України, з 26.01.2011 має ІІІ групу інвалідності та отримав одноразову грошову допомогу у сумі 25 974 грн. З 13.02.2018 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності у зв’язку із захворюванням, пов’язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ. 02.03.2018 позивач звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області із заявою про проведення йому виплати одноразової грошової допомоги, проте листом №В-315 від 22.05.2018 йому повернуто матеріали на призначення одноразової грошової допомоги без виконання через їх невідповідність вимогам чинного законодавства. Вважає вказану відмову протиправною, оскільки позивачем було надано всі необхідні документи для призначення одноразової грошової допомоги у відповідності до статті 23 Закону України “Про міліцію” №565-ХІІ від 20.12.1990 та Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції №707 від 12.05.2007.
Відповідач ОСОБА_3 управління Національної поліції в Черкаській області проти позову заперечив. 14.08.2018 надав відзив, в якому зазначив, що згідно витягу з наказу №181 о/с від 15.07.2008 позивач звільнений зі служби в органах внутрішніх справ 15.08.2008, та службу в органах поліції не проходив. Крім цього зазначив, що до Головного управління Національної поліції в Черкаській області позивач не звертався. З вказаних підстав у задоволенні позову просив відмовити.
Відповідач ОСОБА_2 внутрішніх справ України про позову заперечив. 20.08.2018 надав відзив, в якому зазначив, що у разі затвердження МВС України висновку про призначення одноразової грошової допомоги виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за останнім місцем проходження служби міліціонером. Останнім місцем проходження служби позивачем є УМВС України в Черкаській області, у безпосередніх службових (трудових) відносинах з МВС України не перебував. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Відповідач ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області проти позову заперечив. 28.08.2018 надав відзив, в якому зазначив, що згідно довідки Черкаської обласної медико-соціальної експертної комісії серії 10 ААА №258400 від 26.01.2011 позивачу під час первинного огляду встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов?язаного з проходження служби в органах внутрішніх справ. На підставі вказаної довідки позивачу виплачена страхова сума у розмірі 25 974 грн. за втрату працездатності, що позивач не заперечує. Згідно виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА №877208 від 14.02.2018 позивачу, під час повторного огляду встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов?язаного з проходженням служби в органах в органах внутрішніх справ. Таким чином, після первинного огляду, яким встановлено втрата працездатності (26.01.2011) та повторним оглядом (13.12.2018), яким встановлена ІІ група інвалідності, минуло близько 7 років, тобто більше ніж встановлено пунктом 4 Порядку №850. УМВС України в Черкаській області зобов’язання перед позивачем виконало в повному обсязі, що підтверджується листом УМВС України в Черкаській області від 30.03.2018 №47 та копією висновку від 29.03.2018 про призначення позивачу одноразової грошової допомоги. За вказаних обставин вважає, що правові підстави для здійснення виплати одноразової грошової допомоги позивачу згідно Порядку №850 відсутні.
Згідно ухвали суду від 14.09.2018 розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження.
Дослідивши подані суду письмові докази, доводи сторін, викладені у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 з 01.02.1997 по 15.07.2008 проходив службу в органах внутрішніх справ України.
26.01.2011 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності та виплачено одноразову грошову допомогу у розмірі 25 974 грн.
13.02.2018 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності у зв’язку із захворюванням, пов’язаним із проходженням служби в органах внутрішніх справ.
02.03.2018 позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області із заявою про проведення йому виплати одноразової грошової допомоги.
УМВС України в Черкаській області направило висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у сумі 326 426 грн. до Департаменту фінансово-облікової політики МВС України.
23.04.2018 Департаментом фінансово-облікової політики МВС України №В-315 від 22.05.2018 матеріали на призначення позивачу одноразової грошової допомоги повернуті без виконання через їх невідповідність вимогам чинного законодавства.
Не погоджуючись з відмовою у призначенні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги протиправною позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" №580-VIII від 02.07.2015 право колишніх працівників органів міліції на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Згідно частини 6 статті 23 Закону України «Про міліцію» №565-ХІІ від 20.12.1990 (в редакції, яка діяла на момент встановлення позивачу ІІІ групи інвалідності) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України №707 від 12.05.2007 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції. (далі – Порядок №707).
Згідно абзацу 4 підпункту 3 пункту 1 Порядку №707 у разі виникнення у працівника міліції, податкової міліції або членів його сім'ї права на отримання грошової допомоги в розмірі, більшому за раніше виплачену суму, виплата проводиться за вирахуванням такої суми.
Таким чином, Порядок №707 передбачав виплату збільшеної суми одноразової грошової допомоги у разі настання відповідних обставин без обмеження строком.
Законом України «Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» №208-VІІІ від 13.02.2015 частину 6 статті 23 Закону України «Про міліцію» №565-ХІІ від 20.12.1990 викладено в наступній редакції: «У разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.».
Таким чином, на час встановлення позивачу ІІ групи інвалідності Закон України «Про міліцію» діяв в редакції відповідно до Закону України №208-VІІІ від 13.02.2015, на яку і посилається позивач.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» №208-VІІІ від 13.02.2015 визначено Кабінету Міністрів України, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади у тримісячний строк після набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
На виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» №850 від 21.10.2015.
Згідно пункту 4 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції №850 від 21.10.2015 (далі – Порядок №850 від 21.10.2015) якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
Таким чином, право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі виникає протягом двох років після первинного встановлення інвалідності.
Первинне встановлення ІІІ групи інвалідності у позивача відбулось 26.01.2011, другу групу інвалідності позивачу встановлено 13.02.2018. Таким чином, між первинним встановленням інвалідності позивачу та встановленням йому вищої групи інвалідності минуло більше двох років.
Враховуючи, що між первинним встановленням інвалідності позивачу та встановленням йому вищої групи інвалідності минуло більше двох років позивач права на виплату одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 не має.
Посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України №707 від 12.05.2007 є необгрунтованим, оскільки на час встановлення йому ІІ групи інвалідності вказана постанова була нечинною.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Анатолія Лупиноса, 69/1, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до ОСОБА_2 внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684), Головного управління Національної поліції в Черкаській області (вул. Смілянська, 57, м. Черкаси, 18036, код ЄДРПОУ 40108667) та ліквідаційної комісії Управління ОСОБА_2 внутрішніх справ України в Черкаській області (вул. Смілянська, 57, м. Черкаси, 18036) відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В. Руденко