Рішення № 76848135, 21.09.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2018
Номер справи
2340/2900/18
Номер документу
76848135
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2018 року справа № 2340/2900/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

за участю:

секретаря – Сачинської В.С.,

представника позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача КП «Смілакомунтеплоенерго» - ОСОБА_2 (за довіреністю),

представника відповідача – ОСОБА_3 (за довіреністю),

представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області – ОСОБА_4 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ТОВ «Смілаенергопромтранс», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача КП «Смілакомунтеплоенерго» до Смілянської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача виконавчий комітет Смілянської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення сесії, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю “Смілаенергопромтранс” з позовною заявою до Смілянської міської ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача комунальне підприємство “Смілакомунтеплоенерго”, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення №73-5/VІІ від 05.07.2018 “Про надання дозволів мешканцям міста Сміла на відключення від мереж централізованого опалення”.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що є надавачем послуг з централізованого опалення населенню та на даний час стабільно надає послуги щодо забезпечення тепловою енергією 1/3 частину міста Сміли Черкаської області, зокрема: лікарні, технічного училища, 2-х дитячих садків, 3-х шкіл, 1816 приєднаних споживачів по населенню та інших суб?єктів. Вважає оскаржуване рішення протиправним з тих підстав, що відключення не всього будинку, а окремих квартир впливає на технічні зобов’язання товариства щодо можливості забезпечення теплом мешканців будинків та економічний стан позивача, оскільки це потребуватиме значних фінансових вкладень для стабілізації теплової системи. Також зазначив, що законом передбачено можливість відключення від централізованого теплопостачання лише всього будинку, а не окремих квартир.

Відповідач проти позову заперечив. 20.08.2018 надав відзив на позову заяву, в якому зазначив, що 29.05.2018 на офіційному сайті Смілянської міської ради зареєстровано електронну петицію №0000017 «Про прийняття рішення міської ради щодо надання дозволів на відключення від мереж централізованого опалення всім охочим мешканцям м. Сміла для облаштування своїх осель індивідуальним (автономним) опаленням до початку опалювального сезону 2018-2019». 26.06.2018 проект рішення «Про надання дозволів мешканцям міста Сміла на відключення від мереж централізованого опалення» був розглянутий постійною комісією міської ради з питань житлово-комунального господарства та комунальної власності, за результатами чого комісією було рекомендовано проект рішення на затвердження міській раді. 05.07.2018 Смілянська міська рада прийняла рішення «Про надання дозволів мешканцям міста Сміла на відключення від мереж централізованого опалення», згідно з пунктом 1 якого: «Постійно діючій міжвідомчій комісії з питань відключення від мереж централізованого опалення виконавчого комітету Смілянської міської ради надавати дозволи мешканцям міста Сміла в міжопалювальний період при відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги, що звернулись до комісії». Таким чином, рішення Смілянської міської ради від 05.07.2018 №73-5/VІІ «Про надання дозволів мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1 на відключення від мереж централізованого опалення» прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідач вважає, що позивачем не доведено в яких публічно-правових відносинах і яке індивідуально виражене право позивача порушила Смілянська міська рада оскаржуваним рішенням. Смілянська міська рада реалізувала владні управлінські функції стосовно міжвідомчої комісії, тому рішення адресоване міжвідомчій комісії і породжує права та обов’язки тільки для неї. З вказаних підстав у задоволенні позову просив відмовити.

Третя особа комунальне підприємство «Смілакомунтеплоенерго» 20.08.2018 надало пояснення щодо позову, в яких зазначило, що Смілянською міською радою Черкаської області не затверджено в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту. Відключення не всього будинку, а окремих квартир від централізованого опалення впливає на технічні зобов’язання підприємства щодо можливості забезпечення теплом мешканців будинків та погіршує економічний стан КП «Смілакомунтеплоенерго», оскільки це потребуватиме значних фінансових вкладень для стабілізації теплової системи. Законодавством передбачено надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення з ініціативи споживачів будинку в цілому, а не окремих квартир. Таким чином орган місцевого самоврядування перебрав на себе повноваження центрального органу виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства щодо визначення процедури та підстав надання дозволів на відключення від мереж централізованого опалення, а рішення Смілянської міської ради Черкаської області від 05.07.2018 №73-5/VІІ «Про надання дозволів мешканцям міста Сміла на відключення від мереж централізованого опалення» є протиправним.

Третя особа виконавчий комітет Смілянської міської ради 04.09.2018 надав пояснення на позовну заяву, в яких зазначив, що згідно пункту 1 оскаржуваного рішення воно адресоване безпосередньо міжвідомчій комісії та стосується її прав та обов’язків, і ніяким чином не порушує права позивача. Враховуючи ситуацію, яка склалася в міста Сміла з теплопостачанням та значним розміром заборгованості теплопостачальних підприємств за газ, комісією за наявності більшості голосів надавалися дозволи на відключення від централізованого теплопостачання. Таким чином, оскаржуване рішення прийнято міською радою в межах наданих їй повноважень, у спосіб, передбачений чинним законодавством та вказане рішення стосується виключно міжвідомчої комісії, а відповідно є актом індивідуальної дії та ніяким чином не порушує прав, свобод та інтересів позивача.

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечив, просив відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» просив позов задовольнити.

Представник третьої особи виконавчого комітету Смілянської міської ради просив у позові відмовити.

Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, пояснення представників третіх осіб, розглянувши доводи, викладені в позовній заяві, відзиві на позовну заяву, поясненнях на позов третіх осіб дослідивши наявні матеріали справи, встановив наступне.

05.07.2018 Смілянською міською радою прийнято рішення №73-5/VІІ про надання дозволів мешканцям міста Сміла на відключення від мереж централізованого опалення, згідно якого відповідно до статті 25, частини 2 статті 42, частини 1 статті 59 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи електронну петицію «Про прийняття рішення міської ради щодо надання дозволів на відключення від мереж централізованого опалення всім охочим мешканцям міста Сміла для облаштування своїх осель індивідуальним (автономним) опаленням до початку опалювального сезону 2018-2019 років» міська рада вирішила постійно діючій комісії міжвідомчій комісії з питань відключення від мереж централізованого опалення виконавчого комітету Смілянської міської ради надавати дозволи мешканцям міста Сміла в міжопалювальний період при відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги, що звернулись до комісії.

Не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Згідно ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-1V до комунальних послуг належать послуги з централізованого опалення.

Ч. 2 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-1V передбачає, що стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.

Ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-1V передбачає, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: 1) затвердження та реалізація місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та реалізації відповідних державних і регіональних програм; 2) встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону; 3) затвердження норм споживання та якості житлово-комунальних послуг, контроль за їх дотриманням; 4) визначення виконавця житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства; 5) управління об'єктами у сфері житлово-комунальних послуг, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації; 6) забезпечення населення житлово-комунальними послугами необхідних рівня та якості; 7) встановлення зручного для населення режиму роботи виробників та виконавців; 8) інформування населення відповідно до законодавства про реалізацію місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, а також щодо відповідності якості житлово-комунальних послуг нормативам, нормам, стандартам та правилам; 9) укладання договорів з підприємствами різних форм власності на вироблення та/або виконання житлово-комунальних послуг; 10) здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів у сфері житлово-комунальних послуг; 11) проведення моніторингу виконання місцевих програм розвитку житлово-комунального господарства; 12) вирішення інших питань у сфері житлово-комунальних послуг відповідно до законів.

Таким чином, порядок надання послуг з централізованого опалення віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 затверджені Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення».

П. 3 Порядку №630 передбачає, що послуги надаються споживачам безперебійно, виключно за винятком часу перерв, визначених відповідно до частини третьої статті 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Згідно з п.п. 24, 25 Правил №630 споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води; відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства; самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Згідно з п. 26 Правил 630 відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4 «Про затвердження Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2005 року за №1478/11758, на виконання пункту 25 Правил № 630 затверджено відповідний Порядок (надалі – Порядок №4).

Згідно з п. 1.1 вказаний Порядок визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку при відмові споживачів від послуг централізованого опалення і гарячого водопостачання.

Пунктом 1.2 Порядку №4 передбачено, що для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.

Згідно з пунктом 2.1 Порядку, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання; у заяві про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання власник (власники) будинку зазначає причини відключення; до заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

П. 2.2 Порядку №4 передбачає, що Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.

Таким чином, згідно з вказаними приписами передбачено відключення від мережі централізованого опалення лише будинку, та за умови наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Відтак, відключення окремої квартири від системи централізованого опалення законодавчо не передбачено.

Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 04.04.2018 у справі №826/9835/16, що застосовується судом при вирішенні даної справи згідно частини 5 статті 242 КАС України, яка передбачає, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Беручи до уваги встановлені обставини та законодавчі приписи, суд прийшов до висновку, що Смілянська міська рада Черкаської області, прийнявши оскаржуване рішення щодо надання власникам окремих квартир згоди на відключення від системи централізованого опалення у міжопалювальний період та за відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги, вийшла за межі наданих їй повноважень та порушила вимоги п. 25 та п. 26 Постанови №630 і Порядку №4, відтак рішення сесії Смілянської міської ради Черкаської області від 05.07.2018 №73-5/V11 є протиправним та підлягає скасуванню.

Суд не погоджується з доводами відповідача та представника виконкому Смілянської міської ради про відсутність порушень прав позивача з таких підстав.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області від 23.02.2018 №70 позивач визначений виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого опалення, а з рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 22.06.2017 №271 вбачається, що позивач надає послуги з централізованого опалення житлових будинків.

Згідно ч.ч. 1,2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-1V відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах; учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.

Відтак, відключення квартир від мереж централізованого опалення впливає на права та обов’язки позивача як виконавця вказаних послуг.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Смілаенергопромтранс» (вул. Василя Стуса, 41, м. Сміла, Черкаська область, 20700, код ЄДРПОУ 33931257) задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення сесії Смілянської міської ради Черкаської області (вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20700, код ЄДРПОУ 33648312) від 05.07.2018 №73-5/VІІ про надання дозволів мешканцям міста Сміла на відключення від мереж централізованого опалення.

Стягнути за рахунок місцевого бюджету Смілянської міської ради Черкаської області (вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20700, код ЄДРПОУ 33648312) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Смілаенергопромтранс» (вул. Василя Стуса, 41, м. Сміла, Черкаська область, 20700, код ЄДРПОУ 33931257) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення виготовлений 28 вересня 2018 року.

Суддя А.В. Руденко