
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
02 жовтня 2018 р. № 2040/6297/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом громадянки ОСОБА_1 Республіки В'єтнам Нгуєн Тхі Шен до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, Управління державної міграційної служби України в Луганській області про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Громадянка ОСОБА_1 Республіки В’єтнам Нгуєн Тхі Шен (далі по тексту – позивач, Нгуєн Тхі Шен) звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (далі по тексту – відповідач 1, ГУ ДМСУ в Харківській області), Управління державної міграційної служби України в Луганській області (далі по тексту – відповідач 2, УДМСУ в Луганській області) в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд скасувати рішення ВГІРФО ГУМВС України в Луганській області від 15.02.2010 року про скасування посвідки на постійне проживання громадянці ОСОБА_1 Республіки В’єтнам Нгуєн Тхі Шен, ІНФОРМАЦІЯ_1
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що 23.05.2018 року листом №Ч-1328/6/6301-18/6301.81/10494.18 від 23.05.2018 позивачку повідомлено про скасування дозволу на імміграцію в Україну за своїм Рішенням від 19.02.2017 року, при цьому копії рішення не надавалось. Вважає рішення відповідача протиправним, незаконним і необґрунтованим та таким, що порушує права, свободи і законні інтереси іноземця та його право на постійне проживання в Україні на законних підставах у зв’язку з чим підлягає скасуванню.
Ухвала про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі надсилалась на адресу відповідача та отримано повноважним представником (а.с. 18).
Відповідач, у встановлений судом строк, надав клопотання про заміну неналежної сторони.
Ухвалою від 27 серпня 2018 року залучено у якості співвідповідача – Управління державної міграційної служби України в Луганській області.
Відповідачем 1 - ГУ ДМСУ в Харківській області подано відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.
У зв’язку зі зверненням позивача до ГУ ДМС України в Харківській області щодо обміну посвідки на постійне проживання, працівником ГУ ДМС України в Харківській області було здійснено перевірку наявності підстав для отримання посвідки.
За результатами перевірки встановлено, що за обліками Головного управління значиться громадянка ОСОБА_1 Республіки В’єтнам Нгуєн Тхі Шен, яка відділом ГІРФО ГУ МВС України в Луганській області документована посвідкою на постійне проживання в Україні серії ЛГ №15508 від 13.03.2003 року.
15.02.2010 року ВГІРФО ГУ МВС України в Луганській області скасовано вказану посвідку на постійне проживання громадянки СРВ Нгуєн Тхі Шен.
Зазначає, що ГУ ДМС України в Харківській області не порушувало права та законні інтереси позивача.
Відповідачем 2 - УДМСУ в Луганській області до матеріалів справи надані пояснення про неможливість надіслання рішення ВГІРФО УМВС України в Луганській області про скасування дозволу на імміграцію громадянці СРВ Нгуєн Тхі Шен, ІНФОРМАЦІЯ_1 та відзив на позовну заяву разом з доказами, які підтверджують обставини у зв’язку з відсутністю доступу до адміністративної будівлі та архівів УДМС на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, а тому суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскаржуваного рішення.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Як встановлено судом та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, не заперечується учасниками справи УДМС України в Харківській була проведена перевірка матеріалів особової справи, щодо законності надання дозволу на імміграцію громадянину СРВ Нгуєн Тхі Шен.
У ході перевірки встановлено, що громадянці СРВ Нгуєн Тхі Шен, ІНФОРМАЦІЯ_1., 15.02.2010 рішенням відділу ГІРФО УМВС України в Луганській області скасовано посвідку на постійне проживання в Україні (а.с.26-28).
Позивача, листом від 23.05.2018 року №1328/6/6301-18/6301.8.1/10494-18, повідомлено про рішення про скасування дозволу на імміграцію УГІРФО ГУМВС України в Харківській області від 19.02.2010 року.
Представник відповідача 1 у своєму відзиві повідомив суд про помилково зазначення рішення УГІРФО ГУМВС України в Харківській області від 19.02.2010 року в листі від 23.05.2018 року №1328/6/6301-18/6301.8.1/10494-18, оскільки рішення приймалось відділом ГІРФО УМВС України в Луганській області 15.02.2010 року.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення суд зазначає, що статтею 19 Конституції України на органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб покладений обов'язок діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Стаття 26 Конституції України гарантує іноземцям та особам без громадянства, які знаходяться в Україні на законних підставах користуються тими ж правами та свободами, а також несуть такі ж самі обов'язки, що і громадяни України.
Умови і порядок імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства визначені Законом України "Про імміграцію" від 07.06.2001 р. № 2491-III (далі – Закон № 2491) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Так, відповідно до ст. 1 Закону № 2491, імміграція - це прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання; іммігрант - іноземець чи особа без громадянства, який отримав дозвіл на імміграцію і прибув в Україну на постійне проживання, або, перебуваючи в Україні на законних підставах, отримав дозвіл на імміграцію і залишився в Україні на постійне проживання.
Згідно з абз. 6 ст.1 Закону №2491, посвідка на постійне проживання - документ, що підтверджує право іноземця чи особи без громадянства на постійне проживання в Україні.
Стаття 12 Закону № 2491 передбачає, що дозвіл на імміграцію може бути скасовано органом, який його видав, якщо: 1) з'ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність; 2) іммігранта засуджено в Україні до позбавлення волі на строк більше одного року і вирок суду набрав законної сили; 3) дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні; 4) це є необхідним для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України; 5) іммігрант порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства; 6) в інших випадках, передбачених законами України.
Відповідно до п.п. 21-24 "Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень", затвердженого постановою Кабінету Міністрів № 1983 від 26.12.2002 року дозвіл на імміграцію скасовується органом, який прийняв рішення про надання такого дозволу.
Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, її територіальні органи та територіальні підрозділи, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ, Робочий апарат Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужба або органи, які у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на імміграцію.
Для прийняття рішення про скасування дозволу на імміграцію у разі, коли ініціатором такого скасування є ДМС, її територіальні органи або територіальні підрозділи, ними складається обґрунтований висновок із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України "Про імміграцію", що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу.
У разі коли ініціатором скасування дозволу на імміграцію є інший орган, зазначений в абзаці другому пункту 21 цього Порядку, для прийняття відповідного рішення цим органом складається обґрунтоване подання із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України "Про імміграцію", що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу.
ДМС, територіальні органи і підрозділи всебічно вивчають у місячний термін подання щодо скасування дозволу на імміграцію, запитують у разі потреби додаткову інформацію в ініціатора подання, інших органів виконавчої влади, юридичних і фізичних осіб, а також запрошують для надання пояснень іммігрантів, стосовно яких розглядається це питання. На підставі результату аналізу інформації приймається відповідне рішення.
Про прийняте рішення письмово повідомляються протягом тижня ініціатори процедури скасування дозволу на імміграцію та іммігранти.
Рішення про скасування дозволу на імміграцію надсилається протягом тижня органом, що його прийняв, до територіального підрозділу за місцем проживання для вилучення посвідки на постійне проживання в іммігранта та вжиття заходів відповідно до статті 13 Закону України "Про імміграцію". Копія рішення надсилається Держприкордонслужбі.
Між тим, відповідач не заперечує проти наявності рішення від 15.02.2010 року про скасування посвідки на постійне проживання гр. ОСОБА_1 Республіки В'єтнам Нгуєн Тхі Шен, ІНФОРМАЦІЯ_1, прийняте ВГІРФО ГУМВС України в Луганській області.
Суд звертає увагу на те, що при наданні позивачу посвідки на постійне проживання в Україні ВГІРФО УМВС України в Луганській області проводив перевірку підстав залишення на постійне проживання в Україні позивача, підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію в Україну не виявив та надав позивачу посвідку на постійне проживання в Україні, як - то передбачено Законом № 2491.
Відповідачами не надано, а судом не встановлено, що за визначений проміжок часу з'явилися обставини, які б тягли за собою обґрунтоване скасування дозволу на імміграцію.
Отже, з'ясувавши обставини спірних правовідносин і перевіривши їх добутими доказами, суд доходить висновку, що суб'єктом владних повноважень не наведено жодних правових підстав, з якими законодавцем визначено перелік законних підстав для прийняття рішення про скасування рішення про надання дозволу позивачу на імміграцію та посвідки на постійне місце проживання в Україні гр. СРВ Нгуєн Тхі Шен.
Юридична обставина, з якою закон пов'язує виникнення певних прав особи, зворотної дії не має. Фактична підстава мала існувати на момент первісного рішення про надання дозволу на імміграцію позивача та видачу посвідки.
Під час розгляду справи відповідачами не надано, а судом не добуто належних та допустимих, достовірних та достатніх в розумінні ст. ст. 73-76 КАСУ доказів незаконності прийнятого рішення ВГІРФО УМВС України в Луганській області від 15.04.2003 про надання дозволу позивачу на імміграцію.
Також відповідачами не обґрунтовано законність оскаржуваного рішення суб’єкта владних повноважень та підстав з яких воно прийнято, через що суд встановив наявність порушеного права позивача з боку суб’єкта владних повноважень через що спірне рішення підлягає скасуванню..
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, Рішення ВГІРФО ГУМВС України в Луганській області від 15.02.2010 року про скасування посвідки на постійне проживання громадянці ОСОБА_1 Республіки В’єтнам Нгуєн Тхі Шен, ІНФОРМАЦІЯ_1, підлягає скасуванню.
Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 263, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов громадянки ОСОБА_1 Республіки В'єтнам Нгуєн Тхі Шен до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, Управління державної міграційної служби України в Луганській області про скасування рішення - задовольнити.
Скасувати Рішення Відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Головного Управління МВС України в Луганській області від 15.02.2010 року про скасування посвідки на постійне проживання громадянці ОСОБА_1 Республіки В’єтнам Нгуєн Тхі Шен, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Стягнути з Управління державної міграційної служби України в Луганській області (вул. Партизанська, буд. 12, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400, код ЄДРПОУ 37851432) за рахунок бюджетних асигнувань на користь громадянки ОСОБА_1 Республіки В’єтнам Нгуєн Тхі Шен (ІНФОРМАЦІЯ_2, адреса: вул. Кузнецова, б. 94, с. Крисине, Богодухівський район, Харківська область, 62144) суму сплаченого судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 02 жовтня 2018 року.
Суддя Бадюков Ю.В.