Рішення № 76848072, 28.09.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2018
Номер справи
2240/2504/18
Номер документу
76848072
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 2240/2504/18

РІШЕННЯ

іменем України

28 вересня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.

за участю:секретаря судового засідання Бачок О.В. представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом Селянського фермерського господарства "Левада" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління ДФС у Хмельницькій області, яка викладена у формі листа від 20.02.2018 року за № 4680/10/22-01-12-06, щодо застосування Селянським фермерським господарством «Левада» (код ЄДРІІОУ 31623741) спрощеної системи оподаткування як платника єдиного податку четвертої групи у 2018 році;

- зобов'язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області включити Селянське фермерське господарство «Левада» (код ЄДРІІОУ 31623741) до реєстру платників єдиного податку четвертої групи у 2018 році, про що видати відповідну довідку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Селянське фермерське господарство "Левада" у 2016 році та у 2017 році було платником єдиного податку IV групи. На звернення до податкового органу про підтвердження цього статусу на 2018 рік, позивач отримав відмову, мотивовану наявністю у Селянського фермерського господарства "Левада" податкового боргу станом на 01.01.2018 р. Позивач вважає відмову незаконною, оскільки, на його думку, підприємство набуло статусу платником єдиного податку IV групи у 2018 році автоматично, відтак відповідач не мав підстав відмовляти у підтвердженні позивачу статусу платника єдиного податку IV групи.

13.08.2018 відповідачем надано до суду відзив на позов, в якому орган ДФС зазначив, що станом на 01.01.2018 р. по Селянському фермерському господарству «Левада» (код 31623741) обліковується податковий борг по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), в розмірі 68636,23 грн., а саме по коду платежу 14010100. Враховуючи зазначене, листом від 20.02.2018 за № 4680/10/22-01-12-06, Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області було повідомлено Селянське фермерське господарство «Левада» щодо не підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи на підставі п.п. 291.5-1.3, п.291.5-1 ст. 291 Податкового кодексу України. Також зазначив, що дана відмова прийнята відповідно до вимог чинного законодавства.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, та надав суду пояснення за змістом даного адміністративного позову.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, та надав суду пояснення згідно поданого відзиву на даний адміністративний позов.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що Селянське фермерське господарство "Левада" (ЄДРПОУ 31623741) зареєстроване юридичною особою, перебуває на податковому обліку з 01.01.2015 в Красилівській ОДПІ (Волочиське відділення), як платник єдиного податку IV групи.

14.02.2018 Селянське фермерське господарство "Левада" подало до контролюючого органу звітні податкові декларації платника єдиного податку IV групи, розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва та відомості про наявність земельних ділянок, з метою підтвердження статусу платника єдиного податку у відповідності до пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України.

Листом від 20 лютого 2018 року за № 4680/10/22-01-12-06 Головне управління ДФС у Хмельницькій області повідомило підприємство про неможливість застосування спрощеної системи оподаткування, як платника єдиного податку ІV групи на 2018 рік, у зв'язку з наявністю у останнього станом на 01 січня 2018 року податкового боргу по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), в розмірі 68636,23 грн.

Не погоджуючись з відмовою, викладеній у листі від 20 лютого 2018 року за № 4680/10/22-01-12-06, позивач звернувся до суду.

Наведена вище обставина стала єдиною підставою для відмови відповідачем у підтвердженні позивачу статусу платника єдиного податку ІV групи на 2018 рік.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, або відмови від спрощеної системи оподаткування встановлюється статтею 298 Податкового Кодексу України, пунктом 298.8 якої передбачено, що порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1-298.8.4 цієї статті.

Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначений статтею 299 Податкового кодексу України, відповідно до пункту 299.1 якої реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

За положеннями пункту 299.2 цієї статті центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.

Щорічне підтвердження статусу платника єдиного податку, умови та порядок такого підтвердження встановлені правилами підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України.

Таким чином, оскільки з 01 січня 2018 року позивач автоматично набув статусу платника єдиного податку четвертої групи, контролюючий орган зобов'язаний внести відповідні відомості до реєстру платників єдиного податку та інформаційних мереж, а також на вимогу позивача надати підтвердження його статусу (довідку).

Приймаючи рішення шляхом направлення листа про відмову підтвердження статусу платника єдиного податку, податковий орган розглянув документи для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2018 рік, відмовив з посиланням на п.п. 291.5-1.3, п.291.5-1 ст. 291 Податкового кодексу України.

Суд зазначає, що у межах спірних відносин йдеться про підтвердження статусу платника єдиного податку, а не про обрання або перехід на спрощену систему оподаткування.

Суд вважає неприйнятними доводи контролюючого органу про наявність податкового боргу у сумі 68636,23 грн., як підставу відмови у підтверджені статусу платника єдиного податку з посиланням на норми пп. 291.5-1.3. п. 291.5-1 ст. 291 ПК України, оскільки ці норми встановлюють умови за якими суб'єкти господарювання не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи. Умовою, яка виключає набуття цього статусу, серед іншого, є податковий борг станом на 1 січня базового (звітного) року, і ця умова не стосуються підтвердження статусу такого платника.

Суд звертає увагу на те, що позивач у даному випадку з 01 січня 2018 року став платником єдиного податку четвертої групи, вимоги пп. 291.5-1.3. п. 291.5-1 ст. 291 Податкового кодексу України щодо відмови в такій реєстрації (неможливості застосування спрощеної системи оподаткування) за наявності податкового боргу до спірних правовідносин не застосовуються.

Крім того, суд зазначає, що способом реалізації владних управлінських функцій за наявності встановлення обставин під час проведення документальної перевірки, за яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), є прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, шляхом виключення з реєстру платників цього податку. Проте, відповідачем не проводилась документальна перевірка позивача, а також не приймалося рішення про анулювання реєстрації шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку.

Вищезазначена позиція узгоджується з правовими висновками, викладеними в постановах Верховного Суду від 06.02.2018 року у справі №816/543/17 (провадження № К/9901/2404/17), від 16.04.2018 року у справі № 808/657/16 (провадження № К9901/24921/18) та у справі від 08.05.2018 у справі №816/1088/17 (провадження № К/9901/11222/18).

Враховуючи наведене, суд вважає позовні вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення, оформленого листом Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 20 лютого 2018 року за № 4680/10/22-01-12-06, щодо застосування Селянським фермерським господарством «Левада» спрощеної системи оподаткування як платника єдиного податку четвертої групи у 2018 році та зобов'язання відповідача включити Селянське фермерське господарство «Левада» (код ЄДРІІОУ 31623741) до реєстру платників єдиного податку четвертої групи у 2018 році, про що видати відповідну довідку, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність вимог позивача, при цьому, представником відповідача не доведено, що відповідач діяв на підставі та в межах повноважень, визначених законом.

Отже, позовні вимоги Селянського фермерського господарства "Левада" підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При поданні позовної заяви позивач сплатив судовий збір в розмірі 3524,00 грн. В зв'язку з задоволенням позовних вимог, на користь позивача необхідно присудити 3524,00 грн. судових витрат.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління ДФС у Хмельницькій області, яка викладена у формі листа від 20.02.2018 року за № 4680/10/22-01-12-06, щодо застосування Селянським фермерським господарством «Левада» (код ЄДРІІОУ 31623741) спрощеної системи оподаткування як платника єдиного податку четвертої групи у 2018 році.

Зобов'язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області включити Селянське фермерське господарство «Левада» (код ЄДРІІОУ 31623741) до реєстру платників єдиного податку четвертої групи у 2018 році, про що видати відповідну довідку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області на користь Селянського фермерського господарства "Левада" судові витрати в сумі 3524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 01 жовтня 2018 року

Позивач:Селянське фермерське господарство "Левада" (с. Постолівка, Волочиський район, Хмельницька область, 31274 , код ЄДРПОУ - 31623741) Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)

Головуючий суддя /підпис/ ОСОБА_3 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_3