
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про закриття провадження у справі
02.10.2018 р. № 629/3277/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Заічко О.В.,
за участі секретаря судового засідання - Мараєвої О.В.,
розглянувши у підготовчому засіданні у місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Лозівського міськрайнного суду Харківської області з зазначеним позовом та просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 29.01.2018 року № 34 "Про заміну наймачів договорах найму жилих приміщень" в частині відкладення ( з можливістю повторного звернення) позивачу, заміни наймача в договорі найму жилого приміщення - однієї кімнати двадцятикімнатної квартири спільного заселення житловою площею 16,7 кв.м. за адресою: м.Лозова, мікрорайон 1АДРЕСА_1,житлове приміщення № 1; зобов'язати відповідача прийняти рішення про заміну наймача у договорі найму житлового приміщення - однієї кімнати двадцятикімнатної квартири спільного заселення житловою площею 16,7 кв.м. за адресою: м.Лозова, мікрорайон 1АДРЕСА_1,житлове приміщення № 1 на ім'я позивача.
Ухвалою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 25.06.2018 року передано дану справу до Харківського окружного адміністративного суду для розгляду.
Позивач у підготовче засідання не прибув, належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи.
Представник відповідача через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.
Третя особа у підготовче засідання не прибула, надала клопотання про розгляд справи без її участі.
Суд, на підставі ст. 205 КАС України, вважає можливим розглянути справу у письмовому провадженні.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.
Розглядаючи вказану справу у підготовчому провадженні, суд виходить з наступного.
Відповідно до приписів ч.1 та 2 ст. 183 КАС України, у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті. За результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про:1) залишення позовної заяви без розгляду; 2) закриття провадження у справі;3) закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
За змістом ст. 4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв’язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов’язує надавати такі послуги виключно суб’єкта владних повноважень, і спір виник у зв’язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб’єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв’язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб’єкта владних повноважень або іншої особи; адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі – Конвенція) від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 12 жовтня 1978 року у справі «Zand v. Austria» вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з &lс;…&?,; питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів ≪…&g";». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Суд зазначає, що вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб’єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч.1 ст. 4 КАС).
Для розгляду спору адміністративним судом необхідно встановити його публічно-правовий зміст (характер). Суд зауважує, що для з’ясування характеру спору необхідно враховувати, що протилежним за змістом є приватноправовий спір. Це означає, що в основі розмежування спорів лежить поділ права на публічне та приватне.
Водночас, спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб’єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій.
Для цілей і завдань адміністративного судочинства владну управлінську функцію необхідно розуміти як діяльність усіх суб’єктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань.
Дана позиція узгоджується з приписами Постанови Пленуму ВАС України № 8 від 20.05.2013.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, фактично, підставою виникнення спірних правовідносин стала наявність рішення відповідача від 29.01.2018 року № 34 "Про заміну наймачів договорах найму жилих приміщень" в частині відкладення ( з можливістю повторного звернення) позивачу, заміни наймача в договорі найму жилого приміщення - однієї кімнати двадцятикімнатної квартири спільного заселення житловою площею 16,7 кв.м. за адресою: м.Лозова, мікрорайон 1АДРЕСА_1,житлове приміщення № 1, що, як вказував позивач, порушує його житлові права.
Враховуючи викладене, даний спір носить приватно - правовий характер, під час вирішення якого, підлягають з'ясуванню обставини щодо наявності відповідного житлового права у позивача.
Отже, в даному випадку має місце спір про право, який підлягає розгляду в порядку цивільного, а не адміністративного судочинства.
Відповідно до ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно ч.1 ст.19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Беручи до уваги те, що визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі і обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін, суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися "судом, встановленим законом" у розумінні частини першої статті 6 Конвенції.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі: якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена ( ч.2 ст. 238 КАС України).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про закриття провадження по даній справі, оскільки остання не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а має вирішуватись відповідним місцевим загальним судом, за правилами ЦПК України.
Згідно ст. 239 КАС України, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз’яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ. У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Крім того, суд зауважує, що позивач, враховуючи застосування судом п.1 ч.1 ст. 238 КАС України, має право, після набрання вказаною ухвалою законної сили, звернутись до суду з клопотанням про повернення судового збору, відповідно до п.5 ч.1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст.183, 205, 229, 238, 239, 248, 256, 294, 295, 297 КАС України, -
У Х В А Л И В:
Закрити провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Роз’яснити позивачу, що розгляд та вирішення даної справи віднесено до юрисдикції відповідного місцевого загального суду в порядку, передбаченому ЦПК України.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття судового рішення судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала в частині закриття провадження може бути оскаржена протягом п’ятнадцяти днів з дня її складання - через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, як передбачено п.15 Перехідних положень КАС України; після початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи - безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 02 жовтня 2018 року.
Суддя Заічко О.В.