Постанова № 76847717, 28.09.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2018
Номер справи
1840/3237/18
Номер документу
76847717
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2018 р. Справа №1840/3237/18

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У зв’язку із внесенням змін до вказаного закону отримав право на перерахунок пенсії з 01.01.2016. З приводу такого перерахунку позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою, однак отримав відмову Вважає її протиправною. Відповідач безпідставно посилається на вимоги постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, оскільки вказана постанова набрала чинності 21.02.2018, а перерахунок повинен бути здійснений з січня 2016 року. Відповідно до вимог вказаної постанови перерахунок пенсій повинен здійснюватись на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих до набрання чинності цією постановою або додатково оформлених і поданих відповідно до порядку №45 від 13.02.2018. Виплата пенсії повинна проводитись в порядку, встановленому ч. 3 ст. 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а не в порядку, визначеному постановою № 103, оскільки остання суперечить закону і має нижчу юридичну силу. Просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", та довідки №11/151 від 27.02.2018 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України у Сумській області; зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки №11/151 від 27.02.2018 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України у Сумській області, починаючи з 01.01.2016.

Також просив допустити негайне виконання рішення суду та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

14.09.2018 відповідач подав до суду відзив, у якому зазначив, що позивачем пропущено строк звернення до суду з позовом. Особам, які перебувають на обліку як отримувачі пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" перерахунок пенсій здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Відповідно до положень вказаного Порядку, органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсій військовослужбовцям лише на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка подається державним органом за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок. 24.02.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою проведено пенерахунок та визначено порядок виплати перерахованої пенсії після виділення коштів на їх фінансування. Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов’язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженого вищезазначеною постановою. Також зазначає, що відсутні підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення. Просить відмовити в задоволенні позову.

Позивач подав відповідь на відзив, в якому вказує, що закон встановлює чіткі строки перерахунку та виплати пенсії і не передбачає можливості виплати пенсії частинами у майбутньому із застереженнями щодо наявності фінансування. Просить задовольнити позов.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою Тростянецького районного суду Сумської області у справі №588/1582/17 за позовом ОСОБА_1 до УМВС України в Сумській області в особі ліквідаційної комісії частково задоволено позовні вимоги. Зобов'язано Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2016, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 1900 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням старший прапорщик міліції 1000 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 1160 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (49%) 1989,40 грн., премія (71,8 %) -4343,47 грн., а в всього 10392,87 грн. (а.с. 30-32).

На виконання вказаної постанови управлінням МВС України у сумській області складено довідку від 21.02.2018 №11/151 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії (а.с. 14).

Згідно листа УМВС України в сумській області довідка про розмір грошового забезпечення № 11/151 була своєчасно направлена до ГУ ПФУ в Сумській області (а.с. 15).

15.05.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі вищевказаної довідки (а.с. 16).

Листом від 25.05.2018 №1595/Д-11 позивачу повідомлено, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 на підставі довідки від 19.03.2018 №11/197/683 позивачу проведено перерахунок пенсії. В квітні 2018 року виплачена пенсія в перерахованому розмірі та різниця між перерахованим розміром та фактично виплаченим за 3 місяці 2018 року. Пешта перерахованої суми буде виплачена у 2019-2020 роках (а.с. 17).

Суд вважає таку відмову протиправною.

Спеціальним законом, який регулює відносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч. 3 ст. 63 вищевказаного Закону (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

29.12.2015 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 року № 900-VIIІ.

Вказаним Законом статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановами Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та від 18.11.2015 № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268" встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

З огляду на вказані законодавчі положення, суд вважає, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393" (далі - Порядок № 45). Вказана постанова набрала чинності 20.02.2008.

Відповідно до пункту4 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Не зважаючи на наявність законодавчих підстав для перерахунку пенсії позивачу пенсія у встановлені законом строки перерахована не була. Судом встановлено, що відповідачу ліквідаційною кормісією УМВС України в сумській області було направлено дві довідки про розмір грошового забезпечення позивача, датовані 27.02.2018 та 19.03.2018. Відповідач не взяв до уваги довідку від 27.02.2018 та здійснив перерахунок розміру грошового забезпечення за більш пізньою довідкою. При цьому, як вбачається з копії довідки від 27.02.2018 розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2016 становить 10 392,87 грн. Згідно відповіді відповідача на запит позивача, розмір пенсії, перерахованої на підставі довідки від 19.03.2018 становить 2 636,86 грн. Тобто пізнішою довідкою визначено менший розмір грошового забезпечення ОСОБА_1

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суду не надано доказів наявності причин для неврахування відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення від 27.02.2018. В матеріалах справи відсутня інформація про відкликання вказаної довідки або інші обставини, які б давали підстави не проводити перерахунок грошового забезпечення на підставі довідки від 27.02.2018. За таких обставин. суд вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягала у непроведенні позивачу перерахунку пенсії на підставі наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області довідки від 27.02.2018 №11/151.

Стосовно посилання представника ГУ ПФУ в Сумській області на норми постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", слід зазначити, що вказаний нормативно-правовий акт жодним чином не звільняє відповідача від обов’язку, як здійснити перерахунок пенсії, так і виплатити суму заборгованості на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої на ім’я позивача та відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Як уже зазначалось, перерахунок пенсій відповідно до положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджено постановою КМУ від 13.02.2008 № 45. 21 лютого 2018 року до зазначеного Порядку №45 було внесено зміни згідно з прийнятою Кабінетом Міністрів України постановою від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою врегульовано питання виплати перерахованих пенсій. Слід зазначити, що вказана Постанова не заперечує наявності у відповідача обов'язку здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії у межах спірних правовідносин, а лише встановлює порядок здійснення такої виплати. Даний висновок суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеною в ухвалі від 02.05.2018 по справі № 818/1076/18 (провадження № Пз/9901/32/18).

Крім того, посилання відповідача на норми постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" суд вважає безпідставними, оскільки цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень.

Тобто вказаний Порядок є нормативно-правовим документом, який визначає питання погашення заборгованості з пенсійних виплат, визначених судом при ухваленні рішення, а тому не впливає на наявність у позивача права на перерахунок його пенсії та визначає підстав такого перерахунку.

Постанова Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018, на яку у відзиві посилається відповідач, не може бути застосована до спірних правовідносин, оскільки регулює погашення заборгованості за рішеннями суду.

Щодо строку звернення до суду, який на думку представника ГУПФУ в Сумській області порушено позивачем, суд зазначає наступне. Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/ або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що перерахунок пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 не проведений з 01.01.2016 саме з вини відповідача та державного органу, який видає довідки для перерахунку пенсії, а тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком.

Відносно вимоги про зобов'язання відповідача негайно провести перерахунок та виплату пенсії суд зазначає, що статтею 371 КАС України визначено перелік судових рішень, які підлягають негайному виконанню. Справа зазначеної категорії негайному виконанню не підлягає.

Також, на думку суду, відсутні підстави для задоволення клопотання про встановлення судового контролдю за виконанням судового рішення. Частиною 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Таким чином, вказаною нормою встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання. Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі.

На підставі ст. 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 704,80 грн., сплачений при зверненні до суду.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Сумській області про розмір грошового забезпечення №11/151 від 27.02.2018 про розмір грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Сумській області про розмір грошового забезпечення №11/151 від 27.02.2018, починаючи з 01.01.2016.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна,1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 (вул. Заводська, 30, м. Тростянець, Сумська область, 42600, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704,80 грн., сплачений при зверненні до суду.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії повного тексту рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп'яненко