Рішення № 76845928, 28.09.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2018
Номер справи
805/3202/18-а
Номер документу
76845928
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2018 р. Справа№805/3202/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття рішення: 14 год. 10 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кочанової П.В., при секретарі судового засідання Широбокової М.О., розглянувши у судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, -

за участю представників сторін:

від позивача - не з’явився

від відповідача – не з’явився

ВСТАНОВИВ :

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області в якому просить суд:

- визнати бездіяльність Селидівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області протиправною щодо недотримання вимог ОСОБА_2 України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та ОСОБА_2 України «Про підвищення престижності шахтарської праці» під час перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.10.2017 року;

- зобов’язати Селидівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.10.2017 року з врахуванням того, що його розмір пенсії з 01.10.2017 року не може бути нижчим ніж 6 746,94 грн. до наступного перерахунку;

- стягнути з Селидівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85400, м.Селидове, Донецької області, вул. П.Морозова, буд. 6, ЄДРПОУ 23336854) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (який фактично мешкає за адресою: вул. 8 Марта, буд. 3, смт.Курахівка, Донецької області, (ПІК НОМЕР_1) понесені судові витрати у розмірі 5 491,20 грн. за проведення експертного дослідження та 704,80 грн. судового збору.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що він перебуває на обліку в Селидівському об’єднаному управлінні Пенсійного Фонду України Донецької області з 25.01.2005 року як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах. 01.10.2017 року Селидівським об’єднаним управлінням Пенсійного Фонду України Донецької області на виконання ОСОБА_2 України № 2148-VHI «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсії» було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та після перерахунку розмір його пенсії склав 6 113,74 грн. з чим позивач не погодився та замовив судово-економічну експертизу у Донецькому науково-дослідному інституті судових експертиз для проведення експертного дослідження щодо розрахунку розміру його пенсії. Після проведеного експертного дослідження щодо розрахунку пенсії позивача стало відомо, що Селидівським об’єднаним управлінням Пенсійного Фонду України Донецької області було обчислено розмір пенсії ОСОБА_1, частково без дотримання вимог ОСОБА_2 України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та ОСОБА_2 України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме документально не підтверджується доплата надбавки за поднаднормативний стаж роботи в підземних умовах в розмірі 667,92 грн. Відповідно до ст. 28 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія ОСОБА_2 України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього ОСОБА_2, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Також, зазначає, що заробітна плата (дохід) позивача для обчислення пенсії = 3764,00 х 2,01859 = 7598,78 грн. та відповідно розмір пенсії позивача складає 80% = 6079,02 грн. Вказав, що розмір пенсії розрахований відповідно до ст. 27 ОСОБА_2 України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» складає 7598,78 х 0,71667 = 5445,82 грн. та відповідно 1% = 54,46 грн., що є більшим ніж 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком який дорівнює 14,52 грн. = (1452,00 х 1%), а тому доплата за понаднормативний стаж позивача 46 років повинна складати 46 х 14,52 = 667,92 грн.

Також зазначає, що загальний розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 року повинен складати 80% заробітку шахтаря 6079,02 грн. + 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком за 46 років 667,92 грн. = 6746,94 грн. щомісячно, а отже Відповідач Позивачу з 01.10.2017 року щомісячно до загального його розміру пенсії недоплачує 633,20 грн.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та призначено судовий розгляд справи на 31 травня 2018 року.

30 травня 2018 року через відділ документообігу та архівної роботи суду відповідачем було надано відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого останнім зазначено наступне.

Позивач перебуває на обліку та отримує пенсію в Селидовському об’єднане Управлінні Пенсійного фонду України Донецької області. В січні 2018 року до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області надійшов запит адвоката позивача, ОСОБА_3 щодо отримання інформації стосовно довірителя ОСОБА_1 На запит було повідомлено, що позивачу призначена пенсія відповідно до ст.14 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення». За матеріалами пенсійної справи станом на січень 2018 року страховий стаж позивача складає 37 років 08 місяців 24 дні, який враховано до 31.8.2011 року. Стаж на підземих роботах складає 30 років 11 місяців 08 днів, в тому числі військова служба - 02 роки 01 місяць 08 днів. До пільгового стажу зараховано всі періоди роботи позивача. Розмір пенсії з 01.01.218 року складає 6113,74 грн.

Окрім того, зазначає, що 16.09.2008 року набрав чинності Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці», спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально - побутових проблем шахтарів. Однією із умов особливостей застосування ОСОБА_2 України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є наявність 15 років роботи на роботах за списком №1. Отже, Селидовським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області не порушено прав позивача під час перерахунку пенсії позивача ОСОБА_2 України «Про підвищення престижності шахтарської праці» через відсутність 15 років роботи на роботах за списком №1.

На підставі вищезазначеного просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4.

У судовому засіданні 31 травня 2018 року розгляд справи відкладено на 21 червня 2018 року.

У судовому засіданні 21 червня 2018 року розгляд справи відкладено на 03 липня 2018 року.

23 червня 2018 року через відділ документообігу та архівної роботи суду, відповідачем були надані пояснення до відзиву, в обґрунтування яких останній зазначив, що відповідно до статті 27 ОСОБА_2 України розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього ОСОБА_2, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього ОСОБА_2.

Відповідно, розмір пенсії позивача за віком складає 7 598,78=5445,82+667,92, що є доплатою за поднармований стаж = 6 113,74 грн.

Розмір пенсії позивача відповідно до статті 8 ОСОБА_2 України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тобто, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, складає 6079,02 грн. (від 7598,78 грн.) в дану суму пенсії вже врахована доплата за поднармований стаж (667,92 грн.), що унеможливлює Селидовське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області виконати вимоги позивача, оскільки подвійна доплата за поднармований стаж ОСОБА_2 не передбачена.

Зазначено також, що оскільки пенсія у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря є меншою від розміру пенсії розміру пенсії розрахованого за ОСОБА_2 1058, що не є вигідним для позивача.

У судовому засіданні 03 липня 2018 року розгляд справи відкладено на 10 липня 2018 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2018 року розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії призначено здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 11 липня 2018 року.

У підготовчому засіданні 11 липня 2018 року розгляд справи №805/3202/18-а відкладено на 05 вересня 2018 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено до судового розгляду на 28 вересня 2018 року.

У судове засідання, призначене на 28 вересня 2018 року позивач та повноважний представник відповідача не з’явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Згідно частини 1 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, перебуває на обліку в Селидовському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію призначену на пільгових умовах відповідно до ст. 14 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення».

Пенсійний фонд України повідомив листом ОСОБА_1, про те що за дорученням Прем’єр-Міністра України ОСОБА_5, на виконання ОСОБА_2 України № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій» останньому здійснено перерахунок пенсії з жовтня 2017 року. В якому зазначено, що після перерахунку з 01 жовтня 2017 року щомісячно позивач буде отримувати 6 113,74 грн. Крім того, зазначено, що індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає 2,01859 та індивідуальний коефіцієнт страхового стажу 0,71667.

Листом від 26.01.2018 року №1258/02 відповідач на адвокатський запит повідомив позивача про те, що пенсія призначена відповідно до ст. 14 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення» з 25.01.2005 року. Зазначено, що за матеріалами наявними в пенсійній справі на даний час страховий стаж ОСОБА_6 складає 37 років 8 місяців 24 дні, який враховано по 31.08.2011, стаж на підземних роботах складає 30 років 11 місяців 8 днів, в тому числі військова служба – 2 роки 1 місяць 8 днів. Пенсія розрахована із заробітної плати за період з 01.11.1991 року по 31.10.1996 року та за період з 01.07.2000 року по 28.02.2010 року, яка складає 7 598,78 грн. Коефіцієнт заробітку до оптимізації складає 1,88845, після оптимізації – 2,01859. До пільгового стажу зараховані всі періоди роботи в повному обсязі. Розмір пенсії з 01.01.2018 року склав 6 113,74грн., а саме:

середньомісячний заробіток – 7 598,78грн.,

коефіцієнт стажу (860 міс.) - 0,71667,

розмір пенсії за віком – 5 445,82грн.,

доплата за понаднормативний стаж 46 років – 667,92грн.

Не погодившись з вищезазначеним перерахунком пенсії, позивач звернувся до Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз про призначення судово-економічного експертного дослідження щодо розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1, 15.01.1956р.н. Селидовським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області.

На вирішення дослідження поставлені наступні питання:

«1.Підтверджується документально дотриманням вимог ОСОБА_2 України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та ОСОБА_2 України «Про підвищення престижності шахтарської праці» Селидівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області було обчислено розмір пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2), зокрема обчислений страховий стаж та пільговий стаж, коефіцієнти страхового стажу, коефіцієнти заробітної плати, проведена оптимізація та надбавка за понаднормативний стаж роботи в підземних умовах.

2. Чи підтверджується документально розрахунок пенсійних виплат громадянину ОСОБА_1 проведений установами Пенсійного фонду України, відповідно до ОСОБА_2 України «Про підвищення престижності шахтарської праці»:

-станом на 2005 рік;

-станом на 01.01.2018 рік?»

За результатом проведення судово-економічного експертного дослідження, Донецьким науково-дослідним інститутом судових експертиз Міністерства юстиції України складено Висновок № 405, в якому викладено висновки в наступній редакції:

«1.Дотриманням вимог ОСОБА_2 України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та ОСОБА_2 України «Про підвищення престижності шахтарської праці» Селідівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області було обчислено розмір пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2) зокрема обчислений страховий стаж та пільговий стаж, коефіцієнти страхового стажу, коефіцієнти заробітної плати, проведена оптимізація та надбавка за понаднормативний стаж роботи в підземних умовах документально підтверджується частково, окрім вимог щодо поднаднормований стаж 2018 року.

2. Розрахунок пенсійних виплат громадянину ОСОБА_1 проведений установами Пенсійного фонду України, відповідно до ОСОБА_2 України «Про підвищення престижності шахтарської праці» станом на 2005 року у сумі 714,52 грн., документально підтверджується, а станом на 01.01.2018 року не підтверджується. Загальний розмір пенсії станом на 01.01.2018 рік складає - 6746,02 грн.».

Вирішуючи спір та оцінюючи правові позиції сторін, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 3 Конституції України, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно зі статтею 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 22 Конституції України, конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 8 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Положенням частини 1 статті 9 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Стаття 4 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Відповідно до статті 1 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим ОСОБА_2.

Так, зокрема статтею 113 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

Дія цього ОСОБА_2 України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей (ст. 1 вказаного ОСОБА_2).

Відповідно до статті 8 згаданого ОСОБА_2 мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМ України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Згідно абзацу 3 частини 1 статті 28 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія ОСОБА_2 України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМ України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри «прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність».

Виходячи з системного аналізу наведених норм слідує, що мінімальний розмір пенсії шахтарям встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Доплата шахтарям до мінімального розміру це різниця між мінімальним розміром пенсії (трьома розмірами прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, обчисленої відповідно до ст.ст.27, 28, 42 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії кожного пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю.

Оскільки доплата за понаднормовий стаж вже включена в основний розмір пенсії позивача, така доплата не додається до розміру пенсії після її перерахунку, тому незаконного зменшення пенсійної виплати, як помилково вважає позивач, не відбулось.

Так, суд зазначає, що, як вбачається з матеріалів справи, розмір пенсії позивачу за віком відповідачем був розрахований відповідно до статті 27 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього ОСОБА_2, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього ОСОБА_2.

Коефіцієнт стажу у позивача складає – 0,71667, який було розраховано зважаючи на наступне.

Відповідно до статті 25 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

См х Вс

Кс= 100% х 12, де

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього ОСОБА_2 величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим ОСОБА_2 не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим частини третьої статті 24 цього ОСОБА_2 - 0,85.

З матеріалів справи встановлено, що для розрахунку суми місяців страхового стажу управлінням було застосовано статтю 24 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в частині 3 якої зазначається, що страховий стаж обчислюється в місяцях та страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим законом.

Відповідно до частини 4 статті 24 вказаного закону періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим ОСОБА_2, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

При цьому, за кожний повний рік стажу роботи, до набрання чинності цим ОСОБА_2, на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до вищезазначеного, загальний страховий стаж позивача, який потрібен для розрахунку коефіцієнту страхового стажу складає 37 років 8 місяців 24 дні, стаж на підземних роботах складає 30 років 11 місяців 8 днів, в тому числі військова служба 2 року 1 місяць 8 днів, що дорівнює коефіцієнту стажу 860 місяців.

Таким чином, коефіцієнт страхового стажу складає – 0,71667, який розраховано управлінням за формулою :

860 (См) х 1%

Кс (коефіцієнт стажу)= 100% х 12

Заробітна плата, з якої обчислюється пенсія, складає 7 598,78 грн., та була розрахована управлінням зважаючи на наступне.

Статтею 40 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено порядок обчислення заробітної плати (доходу) для пенсії в частині 1 даної статті зазначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього ОСОБА_2 заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим ОСОБА_2 визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим ОСОБА_2 - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзп);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Встановлено, що заробітна плата позивача розрахована за період з 01.11.1991 по 31.10.1996, та за період з 01.07.2000 по 28.02.2010 року, коефіцієнт заробітної плати складає - 2,01859.

Заробітна плата (дохід) позивача для обчислення пенсії складає 7 598,78 грн., розрахована управлінням за формулою:

Зп (заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії) = 2,01859 (коефіцієнт заробітної плати) х 3764,40 (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки).

Враховуючи вимоги статті 25 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розрахунковий розмір пенсії складає 5 445,82 грн, який розраховано відповідачем за формулою: пенсія = 7 598,78 (Зп- заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього ОСОБА_2) х 0,71667 (Кс коефіцієнт страхового стажу).

Відповідно до статті 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього ОСОБА_2, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Як вже зазначалось вище, ОСОБА_1 має повних 71 рік страхового стажу, що є більше ніж 25 років стажу, встановленого частиною 1 статті 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно управлінням за понаднормовий стаж 46 років (71 роки -25 років) було збільшено розмір пенсії.

Доплата за 46 років понаднормового стажу складає 667,92грн. (46 років х 14,52 (1% від 1452,00 грн. - прожитковий мінімум для непрацездатних осіб). Разом пенсія до виплати складає - 6113,74 грн. (5445,82 + 667,92).

Відповідно до ОСОБА_2 України «Про підвищення престижності шахтарської праці» для осіб, які відпрацювали 15 років та більше на підземних роботах, розмір пенсії встановлюється у розмірі 80% від їх заробітної плати, обчисленої відповідно до статті 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до сатті 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата позивача складає 7598,78 грн., 80% від заробітної плати позивача становить 6079,02 грн. (7598,78 х 80%).

Враховуючи вищенаведене, суд погоджується з твердженнями відповідача про те, що якщо позивачу здійснити перерахунок пенсії відповідно до ОСОБА_2 України «Про підвищення престижності шахтарської праці», то відповідно розмір пенсії буде менший, ніж розрахований відповідно до ст. ст. 25, 27 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Також, суд зосереджує увагу на тому, що позивач ототожнює поняття «розмір заробітної плати, обчисленої відповідно до статті 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»» та «розмір пенсії», хоча заробітна плата, обчислена відповідно до статті 40, є однією зі складових для розрахунку розміру пенсії.

Окрім цього, в статті 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не вказується про зарахування доплати за понаднормовий стаж при обчисленні заробітної плати (доходу) для пенсії.

Також, слід зазначити, що суд не наділений повноваженнями розраховувати розмір пенсії позивача, оскільки це є дискреційними повноваженнями пенсійного органу.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, дії відповідача щодо перерахунку пенсії позивача ґрунтуються на вимогах закону, а відтак є правомірними.

Наданими Селидовським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області по даній справі доказами доведено правомірність дій під час здійснення перерахунку пенсії позивача та встановлення розміру надбавки за понаднормовий стаж роботи.

В контексті викладного, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні його позову, підстави для стягнення на його користь понесені ним судові витрати у розмірі 5 491,20 грн. за проведення експертного дослідження та 704,80 грн. судового збору - відсутні.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 122, 132, 139, 143, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Вступну та резолютивну частину рішення складено у нарадчій кімнаті 28 вересня 2018 року.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 02 жовтня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кочанова П.В.