
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28 вересня 2018 року (о 15 год. 30 хв.)Справа № 808/2417/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В. за участю секретаря судового засідання Аксьнової С.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: 69114, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
19.06.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку, невиплати пенсії позивачу з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 12.02.2018 №86/16809-0803003472 станом на грудень 2015 року та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 12.02.2018 №86/16809-0803003472;
2) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія позивача матеріальної допомоги на оздоровлення та одноразової допомоги при звільненні та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуванням включення до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та одноразової допомоги при звільненні, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 10.05.2018.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів МВС України з 02.06.2010 отримує пенсію відповідно до вимог ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Вказує, що звертався до відповідача з проханням щодо перерахунку пенсії у зв’язку з набранням чинності ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 та просив включити до грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія одноразові додаткові види грошового забезпечення у вигляді матеріальної допомоги для оздоровлення та вихідної допомоги при звільненні, згідно довідок, виданих ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Запорізькій про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та про виплату вихідної допомоги при звільненні, проте відповідачем надано відмову у перерахуванні пенсії без належного мотивування відповідної відмови. Ураховуючи вищевикладене, вважає, що оскільки бездіяльність відповідача полягає у нездійсненні перерахунку та виплати з 01 січня 2016 року пенсії позивачу призвела до порушення його законних прав та інтересів, останній змушений звернутись до суду за захистом таких прав, у зв’язку із чим просить суд позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою судді від 30.07.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у судовому засіданні на 27.08.2018. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
09.08.2018 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позов (вх. № 25023), в якому зазначає, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» ліквідаційною комісію ГУМВС України в Запорізькій області 24.02.2018 видано довідку № 86/16809 про розмір грошового забезпечення за січень 2016 року, в якій основні види грошового забезпечення вказані в розмірах ідентичних розмірам, зазначеним у довідці від 12.02.2018 № 86/16809-0803003472, а премія - у розмірі більшому ніж в останній довідці (21,0 %, що становить 885,99 грн.). Отже, пенсія позивача перерахована з 01.01.2016 та з грошового забезпечення, що є більшим ніж зазначено у довідці від 12.02.2018 № 86/16809-0803003472. За результатами перерахунку позивачу донараховано 40258,12 грн., з яких відповідно до вимог п. 3 Постанови № 103 у квітні 2018 року виплачено за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 - 6874,48 грн. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 201 року буде виплачена відповідно до вимог Постанови №103. Крім того, щодо включення до грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія сум матеріальної допомоги на оздоровлення та одноразової допомоги при звільненні, то позивачем не надано доказів того, що із сум матеріальної допомоги на оздоровлення та одноразової допомоги при звільненні були сплачені внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. З урахуванням вищезазначеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх спав, старшим прапорщиком, якому з 02 червня 2010 року призначена пенсія за вислугу років згідно із ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
З цього часу позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області.
10.05.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату суму доплати до переднього розміру пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, враховуючи довідку ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 86/16809-0803003472 від 12.02.2018, яка була отримана відповідачем до прийняття Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018. Окрім того, позивач просив включити до грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія одноразові додаткові види грошового забезпечення у вигляді матеріальної допомоги для оздоровлення та вихідної допомоги при звільненні, згідно довідок, виданих ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та про виплату вихідної допомоги при звільненні (а.с.12).
Відповідно до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за період з 01.06.2008 по 31.05.2010, ОСОБА_1 у травні 2010 року виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення у розмірі 2770,00 грн. (а.с.10).
ОСОБА_3, відповідною довідкою підтверджено, що ОСОБА_1 при звільненні з військової служби виплачено у липні 2010 року вихідну допомогу при звільненні у розмірі 14341,00 грн. (а.с.11).
Відповідно до листа від 17.05.2018 № 1214/Ч-9 відповідачем надано відповідь на звернення позивача щодо перерахунку пенсії про те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області. Доплата за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в сумі 5751,16 грн. зарахована на особовий рахунок ПАТ «Ощадбанк» у квітні поточного року. Розмір пенсійної виплати позивача з 01.05.2018 складає 3156,41 грн. Згідно пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 сума перерахованих пенсій за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. буде виплачуватися після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету у порядку визначеному Постановою № 103. Статтею 43 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» чітко визначено, що пенсії особам офіцерського складу, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2 обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Таким чином, врахувати в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та вихідної допомоги при звільненні чинним законодавством не передбачено (а.с.13).
Так, згідно з довідкою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області № 86/16809 - НОМЕР_2 від 24.02.2018, виданою ОСОБА_1, відповідно до ч. 3 ст. 63 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського – пом. оперуповноваженого (мол.склад), посади на день звільнення зі служби – пом. оперуповноваженого відділення швид. реагув. «Сокіл» УБОЗ», становить:
посадовий оклад – 1900,00;
оклад за спеціальне звання – 1000,00;
45% надбавка за стаж служби – 1305,00;
інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» премія 21,07% - 885,99; всього – 5090,99 грн. Копія зазначеної довідки міститься в матеріалах адміністративної справи (а.с.33).
У подальшому, відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, в результаті чого пенсія позивача збільшилась, позивачу донараховано 40258,12 грн. Сума пенсії за період з 01.01.2018 по 31.04.2018 в розмірі 6874,48 грн. виплачена позивачу, а сума пенсії за 2016-2017 роки буде виплачена відповідно до вимог Постанови №103.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01 січня 2016 року протиправною та не включення до складу грошового забезпечення сум матеріальної допомоги на оздоровлення та одноразової допомоги при звільненні, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є ОСОБА_3 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - ОСОБА_3 № 2262-ХІІ). Цим ОСОБА_2 держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 ОСОБА_2 № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим ОСОБА_2 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього ОСОБА_2. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 грудня 2015 року набрав чинності ОСОБА_3 України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII (далі - ОСОБА_3 № 900-VIII).
Цим ОСОБА_2 внесено доповнення до статті 63 ОСОБА_2 № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього ОСОБА_2, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 ОСОБА_2 № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим ОСОБА_2, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» ОСОБА_2 України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим ОСОБА_2 для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 ОСОБА_2 України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988 (далі - Постанова № 988) та постановою «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268» від 18.11.2015 № 947 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до ОСОБА_2 № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ОСОБА_2 (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 ОСОБА_2 №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Таким чином, згідно зі статтею 51 ОСОБА_2 № 2262-ХІІ позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, то позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 1 січня 2016 року.
Верховний Суд у рішенні від 15.02.2018 по зразковій справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17 березня 2018 року, висловив аналогічну позицію про те, що право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком.
Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
За матеріалами справи судом встановлено та сторонами не оспорюється, що позивач має право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонер органів внутрішніх справ згідно з ст.ст.10, 43, 51, 63 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», «Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим 13.02.2008 постановою Кабінету Міністрів України №45, «Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», затвердженими 06.04.2016 Наказом Міністерства внутрішніх справ України №260, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799, на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 1 січня 2016 року, виданої ГУ МВС України в Запорізькій області від 24.02.2018 № 86/16809-0803003472, в результаті чого пенсія позивача збільшилась до 5090,99грн., за період з 01.01.2016 по 01.04.2018 позивачу донараховано всього пенсії у розмірі 40258,12 грн.
При цьому, сума пенсії за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 у сумі 6874,48 грн. виплачена позивачу, а заборгованість, що виникла за 1 січня 2016 року - 31 грудня 2017 року, буде виплачуватись у порядку, встановленому абзацами третім-четвертим пункту 3 Постанови № 103, тобто починаючи з 1 січня 2019 року.
При цьому, сума пенсії за період з 01.01.2018 по 31.04.2018 у сумі 8 952,88 грн. виплачена позивачу, а заборгованість, що виникла за 1 січня 2016 року - 31 грудня 2017 року, буде виплачуватись у порядку, встановленому абзацами третім-четвертим пункту 3 Постанови № 103, тобто починаючи з 1 січня 2019 року.
Верховний Суд у рішенні від 15.02.2018 по зразковій справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17 березня 2018 року, висловив аналогічну позицію про те, що право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком.
Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Суд наголошує на тому, що Верховний Суд у даній зразковій справі надав оцінку виключно праву на перерахунок пенсії та даті, з якої такий перерахунок має здійснюватися.
Поряд із цим, у рішенні від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 Верховний Суд не надавав оцінку порядку виплати перерахованої пенсії. Крім того, змінилося саме правове регулювання цього питання після прийняття Верховним Судом зазначеного вище рішення.
Так, 24.02.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103), у період дії якої позивач звернувся до суду з позовом, що розглядається у даній справі.
Зазначеною постановою було внесено зміни, зокрема і до пункту 1 Порядку № 45, який викладено у новій редакції: «Пенсії, призначені відповідно до ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - ОСОБА_3), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із ОСОБА_2, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 3 Постанови № 103 Кабінетом Міністрів України вирішено перерахувати з 01 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із ОСОБА_2 №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Таким чином, абзацом першим пункту 3 Постанови № 103 Кабінетом Міністрів України фактично більш чітко врегульовано питання перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських, яке було предметом розгляду Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17.
При цьому, суд звертає увагу на те, що Постанова № 103 не позбавляє позивача права на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно Постанови № 988 та права на виплату перерахованої пенсії з 01 січня 2018 року, а лише визначає особливий порядок виплати заборгованості, що виникла з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року (включно) у зв'язку із таким перерахунком.
На цьому ж наголосив Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 по справі № 818/1076/18, зазначивши, що Постанова № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі ОСОБА_2 № 2262-XII та Постанови № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
За змістом частини першої статті 49 ОСОБА_2 України «Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 № 794-VII акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов'язковими для виконання.
Крім того, оскільки Кабінет Міністрів України у Постанові № 103 не відмовився від взятого Державою зобов'язання перерахунку та виплати пенсії відповідним категоріям осіб, не позбавив їх права на отримання перерахованого відповідного розміру пенсії, а лише змінив порядок виплати заборгованості, що виникла у зв'язку із таким перерахунком, відстрочивши та розстрочивши її з 2019 року, то колегія суддів вважає, що порядок виплати пенсії, встановлений цією постановою Уряду, цілком відповідає вимогам чинного законодавства та положенням статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з огляду на таке.
Відповідно до частин першої-другої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.10.1979 у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. ОСОБА_3 положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
У рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 Європейський суд з прав людини зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд з прав людини став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
Конституційний Суд України у пункті 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У пункті 2.2. вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116).
У рішенні від 02.03.1999 №2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України вказав, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади, до яких належить і Пенсійний фонд України. Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України. Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Таким чином, норми чинного законодавства України та судова практика Європейського суду з прав людини допускають зміну Урядом механізму реалізації соціально-економічних прав громадян за умови збереження таких прав.
За таких обставин, оскільки Кабінет Міністрів України у Постанові № 103 не скасовував (а навпаки підтвердив соціально-економічні права відповідної категорії осіб на перерахунок пенсії), а виключно змінив механізм реалізації цих прав (встановив особливий порядок виплати заборгованості перерахованої пенсії), то вказане рішення Уряду підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Під час винесення рішення судом враховано також, що позивач проти отримання пенсії у збільшеному розмірі з квітня 2018 року не заперечує, у позові не заявляє вимоги щодо конкретних сум, розміру пенсії, складових розміру пенсії.
Беручи до уваги вищезазначене, чуд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку, невиплати пенсії позивачу з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 12.02.2018 №86/16809-0803003472 станом на грудень 2015 року та, відповідно, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 12.02.2018 №86/16809-0803003472 задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія позивача матеріальної допомоги на оздоровлення та одноразової допомоги при звільненні та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуванням включення до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та одноразової допомоги при звільненні, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 10.05.2018, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 43 ОСОБА_2 України №2262 пенсії, які призначаються відповідно до цього ОСОБА_2 особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з частиною третьою статті 43 ОСОБА_2 №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 41 ОСОБА_2 України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - ОСОБА_3 №1058-IV) встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим ОСОБА_2, з яких згідно з цим самим ОСОБА_2 були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим ОСОБА_2, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам; військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - Постанова № 393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені ОСОБА_2 України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - ОСОБА_3 №2011-XII).
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 ОСОБА_2 №2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
ОСОБА_2 також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1).
Отже, аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Разом з тим, стосовно одноразової грошової допомоги при звільненні суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 15 ОСОБА_2 № 2011-ХІІ, як і статтею 9 ОСОБА_2 № 2262-XII, визначено, що військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
За змістом пункту 17 статті 11 ОСОБА_2 України ОСОБА_2 №1058-IV, військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.
Частиною другою статті 20 ОСОБА_2 № 1058-IV, обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених, зокрема, у пункті 17 статті 11 цього ОСОБА_2, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього ОСОБА_2 нараховуються страхові внески.
ОСОБА_3 України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, далі - ОСОБА_3 № 400/97-ВР) визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 4 частини першої статті 1 ОСОБА_2 № 400/97-ВР визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.
Частина третя статті 43 ОСОБА_2 №2262-XII не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 ОСОБА_2 № 2011-ХІІ та статтею 9 ОСОБА_2 № 2262-XII, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення.
Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Суд дійшов висновку, що одноразова допомога при звільненні не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це грошової допомоги пов'язана саме з фактом звільнення зі служби.
Вказана правова позиція відображена в постанові Верховного Суду від 20.02.2018 у справі №344/10887/17.
З урахуванням викладеного, відсутні підстави для задоволення вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльності щодо не включення до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія позивача одноразової допомоги при звільненні та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуванням включення до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, суму одноразової допомоги при звільненні, з якої сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 10.05.2018.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд, враховуючи положення ч.3 ст.139 КАС України, вважає за необхідне стягнути з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача 25% сплаченого ним судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце проживання: 69114, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не включення до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі Довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що додається для призначення пенсії відповідно до ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виданої старшому прапорщику поліції ОСОБА_1 за період з 01.06.2008 по 31.05.2010, з урахуванням включення до складу грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого обчислюється пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, починаючи з 10.05.2018.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Присудити на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 352,40 грн. (триста п’ятдесят дві гривні 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі протягом тридцяти днів, з дня його проголошення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 28.09.2018.
Суддя (підпис) Ю.В. Калашник
Рішення не набрало законної сили.
Суддя Ю.В. Калашник