Ухвала суду № 76841073, 27.09.2018, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
27.09.2018
Номер справи
909/1075/17
Номер документу
76841073
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Справа №909/1075/17

У Х В А Л А

27.09.2018 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Михайлишина В.В., секретар судового засідання Андріїв Л.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за заявою: Головного управління ДФС в Івано-Франківській області

(вул. Незалежності, буд. 20, м. Івано-Франківськ, 76018)

до: ОСОБА_1 особи - підприємця ОСОБА_2

(АДРЕСА_1, 76018)

про банкрутство,

учасники у справі про банкрутство:

від ініціюючого кредитора: ОСОБА_3 - старший державний інспектор відділу супроводження судових спорів за позовами органів ДФС юридичного управління Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, (довіреність № 140/09-19-10-03-3 від 12.03.2018, паспорт серії СЕ № 420953, виданий 20.08.2007 Городенківським РВ УМВС України в Івано-Франківській області);

ліквідатор: ОСОБА_4 - арбітражний керуючий, (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 1144 від 25.06.2013);

У С Т А Н О В И В:

у провадженні Господарського суду Івано-Франківської області знаходиться справа за заявою Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про банкрутство ОСОБА_1 особи - підприємця ОСОБА_2.

Історія розгляду справи.

13.02.2018 суд визнав ОСОБА_1 особу - підприємця ОСОБА_2 банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру строком на шість місяців, ліквідатором призначив арбітражного керуючого ОСОБА_5, розгляд справи з приводу затвердження порядку і розміру задоволення вимог кредиторів призначив на 24.04.2018.

02.05.2018 до суду надійшла заява Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання кредиторських вимог до боржника в розмірі 735 827, 93 гривень.

04.05.2018 зазначену вище заяву призначено до розгляду в судовому засіданні на 22.05.2018.

Ухвалою від 22.05.2018 суд звільнив арбітражного керуючого ОСОБА_5 від виконання обов'язків ліквідатора банкрута та відклав розгляд заяви Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання кредиторських вимог до боржника і розгляд справи № 909/1075/17 на 04.07.2018.

За результатами автоматизованого відбору, здійсненого автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення господарським судом арбітражного керуючого у справах про банкрутство, 22.05.2018 визначено кандидатуру арбітражного керуючого ОСОБА_6, якого ухвалою від 23.05.2018 зобов'язано надати суду заяву про згоду на участь у справі та відсутність обставин, що перешкоджають призначенню ліквідатором банкрута.

29.05.2018 на електронну адресу суду надійшла заява арбітражного керуючого ОСОБА_6 про відмову від участі у справі.

29.05.2018 суд здійснив повторний запит на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого, за результатами якого визначено кандидатуру арбітражного керуючого ОСОБА_7, якого ухвалою від 30.05.2018 зобов'язано надати суду заяву про згоду на участь у справі та відсутність обставин, що перешкоджають призначенню ліквідатором банкрута.

22.06.2018 на електронну адресу суду надійшла заява арбітражного керуючого ОСОБА_7 про відмову від участі у справі.

Разом із цим, 27.06.2018 за вх. № 9588/18 до суду надійшла заява арбітражного керуючого ОСОБА_4 про згоду на участь у даній справі.

Ухвалою від 27.06.2018 суд призначив заяву арбітражного керуючого ОСОБА_4 про згоду на участь у даній справі (вх. № 9588/18 від 27.06.2018) до розгляду в судовому засіданні на 04.07.2018.

Ухвалою від 13.07.2018 суд призначив ліквідатором ОСОБА_1 особи - підприємця ОСОБА_2 арбітражного керуючого ОСОБА_4, продовжив ліквідаційну процедуру строком на шість місяців до 13.02.2019 та відклав розгляд заяви Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання кредиторських вимог до боржника та розгляд справи № 909/1075/17 на 05.09.2018.

27.08.2018 за вх. № 12903/18 до суду надійшов відзив арбітражного керуючого ОСОБА_4 на заяву Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання кредиторських вимог та реєстр вимог кредиторів.

05.09.2018 відкладено розгляд заяви Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання кредиторських вимог до боржника і розгляд справи № 909/1075/17 на 27.09.2018.

Ліквідатором до суду подано клопотання за вх. № 14485/18 від 25.09.2018 про долучення до матеріалів справи документів, а саме:

- звіту про проведення ліквідаційної процедури ОСОБА_1 особи - підприємця ОСОБА_2 за період з 01.09.2018 по 25.09.2018 (з додатками);

- відзиву на заяву Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання кредиторських вимог за вх. № 14422/18 від 24.09.2018 та реєстр вимог кредиторів банкрута.

Обставини справи, норми та мотиви, з яких виходив суд при прийнятті даної ухвали.

13.02.2018 суд визнав ОСОБА_1 особу - підприємця ОСОБА_2 банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру строком на шість місяців, ліквідатором призначив арбітражного керуючого ОСОБА_5 Офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом здійснено 13.02.2018 за № 49296. До господарського суду 02.05.2018 надійшла заява Головного управління ДФС в Івано-Франківській області з грошовими вимогам до боржника.

30.01.2018 судом визнано грошові вимоги Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 особи - підприємця ОСОБА_2 у розмірі 2 950 050, 25 гривень.

При відокремленні боргу в КОР боржника станом на дату порушення справи про банкрутство 30.01.2018 кредитором нарахувалася пеня, відповідно до п. п. 129.1.1. ст. 129 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2.75 5-VI в сумі 709 614, 60 гривень, а саме:

- податок на додану вартість в сумі 600 238, 70 гривень;

- податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 109 375, 90 гривень.

Судом встановлено, що у боржника зріс податковий борг по податку на додану вартість в сумі 1 763, 80 гривень (штрафні санкції). Податковий борг виник внаслідок проведеної камеральної перевірки про порушення правил сплати (перерахування) податку на додану вартість, що підтверджується актом перевірки № 1113/09-19-13-01-11/НОМЕР_1 від 24.01.2018. Даним актом встановлено порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на додану вартість протягом строків, визначених пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ зі змінами і доповненнями. Як наслідок, винесено податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_2 від 01.03.2018 про застосування штрафу в розмірі 1 763, 80 гривень.

Із листа управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську вбачається, що ОСОБА_1 особа - підприємець ОСОБА_2 в період з І по III квартал 2013 року перебував на спрощеній системі оподаткування, тому управлінням сформовано розрахунки мінімального страхового внеску на загальну суму 3 582, 09 гривень.

Крім того, у ОСОБА_1 особи - підприємця ОСОБА_2 наявна заборгованість по єдиному соціальному внеску, яка виявлено внаслідок проведеної документальної планової виїзної перевірки щодо своєчасності, достовірності повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 по 31.12.2013 (акт перевірки № 7667/09-15-17-1-09/НОМЕР_1 від 22.09.2014). Даним актом встановлено порушення пункту 11 статті 8, статей 4, 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 за № 2464-VІ (із змінами та доповненнями). За наслідком перевірки ОСОБА_1 особі - підприємцю ОСОБА_2 донараховано єдиного соціального внеску в розмірі 19 557, 63 гривень та винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № НОМЕР_3 від 09.10.2014. На підставі вказаного акту документальної перевірки винесено Рішення № НОМЕР_4 від 09.10.2014 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в розмірі 1 309, 81 гривень.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", справи про банкрутство розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Основною метою Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є повне або часткове задоволення вимог кредиторів шляхом застосування судових процедур (розпорядження майном боржника, мирова угода, санація, ліквідація банкрута).

В силу статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", грошове зобов’язання - зобов’язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов’язань відносяться також зобов’язання щодо сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування.

Згідно абзацу 7 статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", кредитор - юридична або фізична особа, а також органи доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов’язань до боржника.

Відповідно до пункту 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

На підставі положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", у справі про банкрутство спір не вирішується по суті, а лише встановлюються грошові вимоги кредиторів на підставі поданих документів.

За загальним правилом, визначеним статтями 76, 77, 78, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона належними, допустимими та достовірними засобами доказування повинна довести підстави своїх вимог.

Незважаючи на визнання боржником грошових вимог кредитора, суд самостійно розглядає кожну заявлену грошову вимогу, перевіряє її відповідність чинному законодавству та за результатами такого розгляду визнає або відхиляє частково чи повністю грошові вимоги кредитора. Отже, аналіз норм права дозволяє зробити висновок, про те що спеціальне законодавство про банкрутство визначає особливий порядок розгляду грошових вимог кредитора у процедурі банкрутства шляхом їх визнання (відхилення).

Приписами частини 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" закріплено, що господарський суд розглядає вимоги, заявлені кредиторами або боржником, у строки, передбачені частиною восьмою статті 91 цього Закону. За наслідками розгляду зазначених вимог господарський суд виносить ухвалу про порядок і розмір задоволення вимог кредиторів.

В силу частини 8 статті 91 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури здійснюється в порядку, встановленому цим Законом, із зазначенням строку пред’явлення кредиторами вимог до банкрута, який не може перевищувати двох місяців.

Як вбачається із матеріалів справи офіційне оприлюднення оголошення про визнання боржника ОСОБА_1 особи - підприємця ОСОБА_2 банкрутом на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет здійснено 13.02.2018, а Головне управління ДФС в Івано-Франківській області звернулось до суду із грошовими вимогами до боржника 27.04.2018 (вих. № 216/09-19-10-03108), тобто після закінчення двохмісячного строку для їх подання.

Частиною 2 статті 92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначено черговість задоволення вимог кредиторів:

- у першу чергу задовольняються вимоги кредиторів за зобов’язаннями, забезпеченими заставою майна фізичної особи; вимоги громадян, перед якими фізична особа несе відповідальність за заподіяння шкоди життю та здоров’ю громадян, шляхом капіталізації відповідних періодичних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані у цьому Фонді у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, вимоги щодо стягнення аліментів; розрахунки щодо виплати вихідної допомоги та оплати праці особам, які працюють за трудовим договором (контрактом), і щодо виплати авторської винагороди, а також задовольняються вимоги, що виникли із зобов’язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування;

- у другу чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів);

- у третю чергу проводяться розрахунки з іншими кредиторами.

Ухвалою суду 30.01.2018 визнано вимоги Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до банкрута, що складають 2 950 050, 25 гривень, з яких: 872 999, 05 гривень - податок на додану вартість, 161 987, 18 гривень - податок на доходи фізичних осіб та 1 915 064, 02 гривні - штрафних санкцій та пені.

За таких обставини, суд вважає за доцільне визнати вимоги Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до банкрута у сумі 3 705 402, 18 гривень та включити до реєстру вимог кредиторів:

- 19 524, 00 гривень сплаченого судового збору, як вимоги першої черги (16 000, 00 гривень сплаченого судового збору при зверненні до суду з заявою про визнання боржника банкрутом та 3 524, 00 гривень - з заявою про визнання кредиторських вимог;

- 1 034 986, 23 гривень, як вимоги другої черги (872 999, 05 гривень - податок на додану вартість та 161 987, 18 гривень - податок на доходи фізичних осіб);

- 2 650 891, 95 гривень, як вимоги третьої черги (штрафні санкції та пеня).

В силу частини 3 статті 92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом":

- після завершення розрахунків з кредиторами фізична особа, визнана банкрутом, звільняється від подальшого виконання грошових вимог кредиторів, що були заявлені після визнання фізичної особи банкрутом, за винятком вимог, передбачених абзацом третім частини третьої цієї статті;

- вимоги, заявлені після закінчення строку, встановленого частиною восьмою статті 91 цього Закону, задовольняються в останню чергу;

- вимоги кредиторів щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров’ю громадян, вимоги щодо стягнення аліментів, а також інші вимоги особистого характеру, які не були задоволені в порядку виконання постанови господарського суду про визнання фізичної особи банкрутом або які погашені частково чи не заявлені після визнання фізичної особи банкрутом, можуть бути заявлені після закінчення провадження у справі про банкрутство фізичної особи відповідно в повному обсязі або в незадоволеній їх частині в порядку, встановленому цивільним законодавством.

Щодо звіту ліквідатора ОСОБА_4 про проведення ліквідаційної процедури ОСОБА_1 особи - підприємця ОСОБА_2 за період з 01.09.2018 по 25.09.2018.

З метою встановлення фактичного місця перебування та проживання банкрута ліквідатором направлено Івано-Франківському міському відділу поліції ГУ НПУ в Івано-Франківській області лист № 12 від 10.08.2018, про що отримано відповідь № 1380/108/46/14-2018 з якої стало відомо, що проведеними пошуковими заходами встановити місце перебування громадянина ОСОБА_2 не представилось можливим, та у разі його встановлення буде вирішуватись питання про притягнення його до відповідальності згідно чинного законодавства, про що ліквідатор буде повідомлений додатково.

За наслідком розгляду заяви ГУ ДФС в Івано-Франківській області про визнання кредиторських вимог ліквідатором сформовано відзиви № 21 від 20.09.2018 та № 22 від 20.09.2018, які направлені заявнику, та подано до суду на затвердження Реєстр вимог кредиторів ОСОБА_1 особи - підприємця ОСОБА_2.

З метою встановлення та уточнення ліквідаційної маси банкрута ліквідатором повторно направлено письмові повідомлення, а саме:

- ГУ "Держпродспоживслужби" в Івано-Франківській області № 18 від 10.09.2018, про що отримано відповідь № 515 від 18.09.2018, що в електронній базі даних відсутня зареєстрована сільськогосподарська техніка за банкрутом;

- Державній авіаційній службі України № 07 від 21.07.2018, про що отримано відповідь № 12.1.16-10587-18 від 27.08.2018 та повідомлено, що згідно Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року за № 835 реєстрація повітряного судна в Державному реєстрі цивільних повітряних суден України не є свідченням права власності на повітряне судно будь-якої юридичної або фізичної особи, а також доступ до даного Реєстру відкрито для всіх користувачів. Ліквідатором на офіційному веб-порталі Державної авіаційної служби України аvіа.gov.ua зареєстрованих за банкрутом повітряних суден не виявлено;

- Територіальному сервісному центру № НОМЕР_5 в Івано-Франківській області № 05 від 21.07.2018, про що отримано письмову відповідь № 31/9/1440 від 07.08.2018 про те, що згідно Єдиного реєстру МВС України за громадянином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: вул. Коновальця, 70 «б», кв. 21, м. Івано-Франківськ, зареєстровано легковий автомобіль марки "NONDA "Ассоrd 2", 2010 року випуску, легковий седан - В, чорного кольору, шасі № R20А33150858, серія JNMCU1600ВС201368, № техпаспорту САЕ 192184, та повідомлено, про кредит в ПАТ "Банк Форум", ВМД 100000024/0/787507, 09.06.2010 р., д/р ДДР 946502, ВП:В. Ліквідатор звернувся з листом до Управління інформаційно-аналітичної підтримки ГУ НП в Івано-Франківській області № 20 від 10.09.2018 про надання письмової інформації про місце знаходження вищезазначеного транспортного засобу. Однак станом на 25.09.2018 відповіді не отримано. З метою встановлення місця знаходження транспортного засобу ліквідатор направив листа Уповноваженій особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" № 19 від 10.09.2018. Даний лист 22.09.2018 повернуто без розгляду та виконання;

- Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку № 10 від 21.07.2018, про що отримано відповідь № 10/01/25766 від 28.08.2018, що станом на 30.06.2018 банкрут серед власників, які володіють значними пакетами акцій емітентів (10 відсотків і більше акцій приватних акціонерних товариств та 5 відсотків і більше публічних акціонерних товариств) відсутній;

- Івано-Франківському міському відділу ДВС № 11 від 21.07.2018 та № 17 10.09.2018. Ліквідатором відповіді не отримано.

З метою завершення заходів ліквідаційної процедури ОСОБА_1 особи - підприємця ОСОБА_2 суд приходить до висновку:

- про прийняття до відома звіту ліквідатора ОСОБА_4;

- відкладення розгляду справи, в порядку статей 183, 202 Господарського процесуального кодексу України.

В той же час, суд звертає увагу ліквідатора на дотримання вказаного строку та завершення усіх дій, визначених Законом про банкрутство та подання на затвердження звіту про проведення ліквідаційної процедури боржника та ліквідаційного балансу.

Керуючись статтями 9, 91, 92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", статтями 12, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

1. Визнати грошові вимоги Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до банкрута ОСОБА_1 особи - підприємця ОСОБА_2 та включити в реєстр вимог кредиторів в сумі 3 705 402, 18 гривень, із них:

- 19 524,00 гривень сплаченого судового збору, як вимоги першої черги;

- 1 034 986, 23 гривень, як вимоги другої черги;

- 2 650 891, 95 гривень, як вимоги третьої черги.

2. Прийняти до відома звіт ліквідатора ОСОБА_4 про проведення ліквідаційної процедури ОСОБА_1 особи - підприємця ОСОБА_2 за період з 01.09.2018 по 25.09.2018.

3. Відкласти засідання суду на 07.11.2018 о 10:00 год.

Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Івано-Франківської області за адресою: вул. Шевченка, 16, м. Івано-Франківськ, 76000; корпус 1, зал судових засідань № 5.

4. Ліквідатору ОСОБА_4 впродовж встановленого строку, за результатами роботи подати на затвердження до господарського суду звіт про проведену роботу, ліквідаційний баланс, який відповідає фактичному фінансовому та майновому стану банкрута та пояснювальну записку до нього.

5. Інформацію по справі можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/fair/sud5010/.

6. Дану ухвалу направити:

- ініціюючому кредитору: Головному управлінню ДФС в Івано-Франківській області (вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018);

- боржнику: ОСОБА_1 особі - підприємцю ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, 76018);

- ліквідатору ОСОБА_4 (АДРЕСА_3, 82400).

7. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення - 27.09.2018.

Повний текст ухвали складено 01.10.2018.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного господарського суду у строк, визначений статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя В. В. Михайлишин