
22.08.2018 № 522/10123/18
№ 1-«кс»/522/14524/18
УХВАЛА
Іменем України
22 серпня 2018 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси Куцаров В.І., за участю секретаря судового засідання Голан А.В., слідчого Сукманського К.В., розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого другого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Одеської області ОСОБА_1, погоджене з прокурором відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_2, про тимчасовий доступ до речей і документів по кримінальному провадженню за № 42017160000001332 від 20.09.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
До Приморського районного суду м. Одеси надійшло клопотання старшого слідчого другого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Одеської області ОСОБА_1, погоджене з прокурором, про тимчасовий доступ до речей і документів.
Обґрунтовуючи клопотання, сторона кримінального провадження вказує, що старшим слідчим другого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Одеської області юристом 2 класу ОСОБА_1 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017160000001332, відомості про яке 20.09.2017 внесено до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що на території бази-стоянки маломірного флоту причал № 133 «Зелений мис», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського та який експлуатується громадською організацією «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів», знаходяться капітальні споруди, які побудовані в прибережній берегозахисній смузі Чорного моря за відсутності дозвільної документації, в порушення вимог Земельного кодексу України, Водного кодексу України та законодавства у сфері містобудування, та не прийняті в експлуатацію у встановленому порядку.
За інформацією Одеської міської ради (лист № 01-19/2638-0901 від 30.10.2017). на підставі рішення Одеської міської ради від 31.10.2000 № 1915-XXIII між Одеською міською радою та вищевказаною громадською організацією «Одеська водно-моторна пристань» було укладено договір на право тимчасового користування землею від 03.01.2001 №362, предметом якого є земельна ділянка площею 0.5753 га, з цільовим призначенням «для будівництва, експлуатації та обслуговування водно-моторної пристані».
Рішенням Одеської міської ради від 14.04.2010 №5865-V громадській організації «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду орієнтовано загальною площею 2,2010 га за адресою: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, причал №133 «Зелений мис», однак розроблений та погоджений проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки до Одеської міської ради не надходив, рішення про його затвердження міською радою не приймалось.
Земельні ділянки окремим фізичним особам (членам причалу) не надавались.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об’єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення. Якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію нерухомого майна, державна реєстрація прав на таке майно проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (зі змінами та доповненнями) для державної реєстрації права власності на новозбудований об’єкт нерухомого майна подаються:
1) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта;
2) технічний паспорт на об’єкт нерухомого майна;
3) документ, що підтверджує присвоєння об’єкту нерухомого майна адреси;
4) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на новозбудований об’єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність);
5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, будівництво якого здійснювалось у результаті спільної діяльності).
Згідно зі ч. 4 та 5 ст. 26 Закону України «Про регулюваня містобудівної діяльності», право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації. Проектування та будівництво об’єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:
1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;
2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;
3) затвердження проектної документації;
4) виконання підготовчих та будівельних робіт;
5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів;
6) реєстрація права власності на об’єкт містобудування.
Разом з цим, протягом 2017-2018 років на вказаному причалі №133, в порушення вищенаведених норм та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», за відсутності дозвільних документів та документу про прийняття в експлуатацію, документів на земельну ділянку, державними реєстраторами державного підприємства «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», шляхом зловживання службовим становищем, за фізичними особами зареєстровано право власності на 86 об’єктів нерухомого майна – «будинки рибалки».
Також встановлено, що Міністерством юстиції України видано наказ від 01.03.2018 № 678/7 «Про проведення моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно», яким в Перелік суб'єктів державної реєстрації, щодо яких проводиться моніторинг реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, включено державне підприємство «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».
Крім того, 20.03.2018 видано наказ № 946/7 «Про проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного підприємства «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою». Проведення перевірки згідно наказу доручено головним спеціалістам відділу контролю у сферах державної реєстрації Управління акредитації, контролю та моніторингу суб'єктів державної реєстрації Департаменту державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції України ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5.
Відповідно до пп. 2, 4, 5, 6, 9 Порядку здійснення контролю у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 № 990 контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації здійснюється шляхом розгляду скарг, поданих відповідно до Закону України “Про звернення громадян”, і обґрунтованих подань територіальних органів Мін’юсту, а також моніторингу реєстраційних дій в реєстрах.
Моніторинг реєстраційних дій проводиться на підставі відомостей реєстрів за допомогою програмних засобів їх ведення за такими критеріями:
1) порушення строків, визначених Законами;
2) проведення реєстраційних дій в неробочий час;
3) відсутність у реєстрах електронних копій документів, поданих для державної реєстрації, виготовлених шляхом їх сканування;
4) проведення реєстраційних дій на підставі судових рішень;
5) скасування (видалення) записів з реєстрів;
6) державні реєстратори та/або суб’єкти державної реєстрації, визначені Мін’юстом.
Періодичність моніторингу реєстраційних дій за окремими зазначеними критеріями, перелік державних реєстраторів та/або суб’єктів державної реєстрації, щодо яких проводиться моніторинг за критерієм, визначеним у підпункті 6 цього пункту, а також строк, протягом якого проводиться такий моніторинг, визначаються (затверджуються) Мін’юстом з розміщенням відповідної інформації на офіційному веб-сайті.
За результатами моніторингу реєстраційних дій складається відповідний акт в письмовій формі, який засвідчується підписом посадової особи Мін’юсту, що проводила такий моніторинг.
У разі виявлення на підставі акту моніторингу реєстраційних дій порушень порядку державної реєстрації проводиться камеральна перевірка державних реєстраторів та/або суб’єктів державної реєстрації.
Камеральна перевірка проводиться на підставі наказу Мін’юсту, яким утворюється комісія у складі не менше ніж трьох посадових осіб Мін’юсту. Результати камеральної перевірки оформляються довідкою, яка підписується усіма членами комісії.
За результатами проведеної камеральної перевірки Мін’юст на підставі довідки комісії приймає мотивоване рішення відповідно до Законів у формі наказу.
Крім того, слідчий в клопотанні обґрунтовано довів, що виклик представників Міністерства юстиції України, може призвести до передчасного розголошення відомостей, які безпосередньо стосуються суті кримінального провадження та процесуальних дій, які заплановано провести з метою збирання доказів, у зв’язку з чим існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.
Відповідно до ч.2 ст.163 КПК України, якщо сторона кримінально провадження, яка звернулась з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Слідчий в судовому засіданні клопотання підтримав повністю, посилаючись на викладені в ньому дані та обставини та просив задовольнити.
Вислухавши слідчого, дослідивши надані матеріали, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст.160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, у випадку можливості використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та у разі неможливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а також у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
В ході досудового розслідування вказаного кримінального правопорушення виникла необхідність в тимчасовому доступі до документів, які перебувають у володінні Міністерства юстиції України, яке розташоване за адресою: м. Київ, вул. Городецького, 13, а саме до: наказу Міністерства юстиції України від 01.03.2018 № 678/7 «Про проведення моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно» та документів, у зв’язку з чим наказ ініційовано та на підставі якого його видано; акту за результатами проведення моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державних реєстраторів державного підприємства «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» від 13.03.2018; наказу Міністерства юстиції України від 20.03.2018 № 946/7 «Про проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного підприємства «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» і документів, у зв’язку з чим наказ ініційовано та на підставі якого його видано; довідки за результатами вказаної перевірки, а також інформацію та копії рішень, прийнятих за її результатами, передбачених статтею 37-1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»; наказів про призначення на посади, посадових обов’язків (інструкцій), головних спеціалістів відділу контролю у сферах державної реєстрації Управління акредитації, контролю та моніторингу суб'єктів державної реєстрації Департаменту державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції України ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5.
Вказані вище документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами, кримінального провадження у зв’язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та необхідні для встановлення істини по даному кримінальному провадженню, зокрема для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного кримінального провадження.
Вилучення копій зазначених документів обґрунтовується необхідністю дослідження цих документів, та використанням їх при проведенні слідчих дій, в ході досудового розслідування по кримінальному провадженню, а також для ідентифікації осіб, в діях яких можливі ознаки вчинення кримінального правопорушення.
Крім того, зазначені документи містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту і обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, тобто мають значення для в становлення обставин у кримінальному провадженню та являються джерелом доказів.
За таких обставин, є підстави, передбачені ст.159-163 КПК України, для надання тимчасового доступу та вилучення копій зазначених в клопотанні документів.
Керуючись ст.ст.159,160, 162,163,164 КПК України,-
УХВАЛИВ :
Клопотання старшого слідчого другого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Одеської області ОСОБА_1, погоджене з прокурором відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_2, про тимчасовий доступ до речей і документів по кримінальному провадженню за № 42017160000001332 від 20.09.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, – задовольнити.
Надати старшому слідчому другого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Одеської області ОСОБА_1, за його дорученням оперативним підрозділам Національної поліції України або слідчим інших органів досудового розслідування (у порядку ч. 6 ст. 218 КПК України) тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні Міністерства юстиції України, яке розташоване за адресою: м. Київ, вул. Городецького, 13, з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів, а саме:
- наказу Міністерства юстиції України від 01.03.2018 № 678/7 «Про проведення моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно» та документів, у зв’язку з чим наказ ініційовано та на підставі якого його видано;
- акту за результатами проведення моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державних реєстраторів державного підприємства «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» від 13.03.2018;
- наказу Міністерства юстиції України від 20.03.2018 № 946/7 «Про проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного підприємства «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» і документів, у зв’язку з чим наказ ініційовано та на підставі якого його видано;
- довідки за результатами вказаної перевірки, а також інформацію та копії рішень, прийнятих за її результатами, передбачених статтею 37-1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»;
- наказів про призначення на посади, посадових обов’язків (інструкцій), головних спеціалістів відділу контролю у сферах державної реєстрації Управління акредитації, контролю та моніторингу суб'єктів державної реєстрації Департаменту державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції України ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5,
Визначити строк дії ухвали тривалістю тридцять днів, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: