
28.09.2018
Справа № 744/1366/18
Провадження по справі № 2-о/744/73/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2018 року Семенівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого – судді Смаги С. В.,
при секретарі судового засідання Фільчаговій Г. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Семенівка Чернігівської області цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи у певний час, заінтересовані особи: Семенівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області; Семенівська районна державна нотаріальна контора Чернігівської області, -
В С Т А Н О В И В:
Заявник, ОСОБА_1, пред’явила до Семенівського районного суду Чернігівської області в порядку окремого провадження заяву про встановлення факту смерті особи у певний час, у якій заявник просить встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, яка померла 22 жовтня 2017 року на території України у м. Донецьку; допустити дане рішення до негайного виконання.
В обґрунтування своєї вимоги заявник ОСОБА_1 зазначила про те, що 04 березня 2018 року помер її рідний брат - ОСОБА_3. Її брат на час смерті постійно проживав в ІНФОРМАЦІЯ_2 разом з ОСОБА_2. Вони проживали однією сім’єю без реєстрації шлюбу (факт встановлено рішенням Семенівського районного суду Чернігівської області від 10 липня 2018 року). На даний час, відповідно до ч. 2 ст. 133 Конституції України, Донецька область входить до складу України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили га здійснюють загальний контроль, а саме:
1)сухопутна територія та її внутрішні води у межах окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей;
2)внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території, визначеної пунктом 1 цієї частини;
3)надра під територіями, визначеними пунктами 1 і 2 цієї частини, та повітряний простір над ними територіями.
Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, визначаються Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» місто Донецьк відноситься до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Окрім того, Постановою Верховної Ради України від 17 березня 2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
22 жовтня 2017 року ОСОБА_2 померла. Брат заявника ОСОБА_3, оскільки постійно проживав разом з ОСОБА_2, вважається таким, що прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2
04 березня 2018 року помер брат заявника ОСОБА_3 Заявник прийняла спадщину після смерті брата, включаючи ту спадщину, яку брат прийняв після смерті ОСОБА_2 Але коли вона звернулася до Семенівської державної нотаріальної контори з питанням успадкувати майно ОСОБА_2, то нотаріусом їй було повідомлено, що свідоцтво про смерть ОСОБА_2 не є законним, оскільки видано неіснуючим органом - Пролетарским отделом записи актов гражданського состояния г. Донецка Государственной ОСОБА_4 Министерства юстиции ДНР.
Вона звернулася до Семенівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області з заявою про реєстрацію смерті ОСОБА_2, проте вищевказаний орган їй у цьому відмовив, мотивуючи тим, що нею не було пред’явлено медичний документ, форма якого б відповідала формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.08.2006 року № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті».
Заявник зазначає, що після смерті ОСОБА_2 її брат з лікарським свідоцтвом про смерть звернувся до незаконно-утвореного органу - «Пролетарского отдела записи актов гражданского состояния г. Донецка Государственной ОСОБА_4 Министерства юстиции ДНР», де 25 жовтня 2017 року було зареєстровано смерть ОСОБА_2, про що складено запис акта про смерть № 1084, а також йому було видано свідоцтво про смерть серії ДНР № 084628.
Оскільки у неї немає медичного документа, який би було видано згідно наказу Міністерства охорони здоров’я України від 08.08.2006 року № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», оскільки ОСОБА_2 померла в м. Донецьку під час окупації, тому вона не може зареєструвати смерть ОСОБА_2 і далі реалізовувати свої права як спадкоємець.
Оскільки встановити факт смерті особи у певний час може тільки суд, тому вона змушена звернутися до суду з цією заявою, і тільки після встановлення судом факту смерті ОСОБА_2 вона зможе зареєструвати її смерть та отримати свідоцтво про смерть, після чого в повному обсязі реалізувати свої права, як спадкоємець.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи у певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
На даний час склалася саме така ситуація, що за місцем смерті неможливо в законний спосіб отримати належне лікарське свідоцтво про смерть, оскільки м. Донецьк є тимчасово окупованою територією. Також це не можливо зробити і на не окупованій частині України, позаяк лікарське свідоцтво про смерть видане не за формою, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України.
Відповідно до ч. ч. 2, 4 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
У судове засідання заявник ОСОБА_1 не з’явилася, належним чином була повідомлена про дату, час і місце розгляду справи, до суду надала письмову заяву, згідно даних якої просить розгляд даної справи провести без її участі, заяву підтримує в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи, Семенівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_5 у судове засідання не з’явилася, належним чином була повідомлена про дату, час і місце рогляду справи, до суду надала письмову заяву, згідно даних якої просить розгляд даної справи провести без участі представника Семенівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану, при вирішенні справи по суті покладається на розсуд суду.
У судове засідання представник заінтересованої особи, Семенівської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області, ОСОБА_6 не з’явилась, будучи належним чином повідомлена про дату, час і місце розгляду справи, надала письмову заяву, згідно даних якої просить суд розглянути справу без присутності представника Семенівської районної державної нотаріальної контори на розсуд суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали цивільної справи, вважає за необхідне заяву про встановлення факту смерті особи у певний час задовольнити за наступних обставин.
Відповідно до вимог ст. 3 Цивільного процесуального кодексу України вбачається, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорювальних прав.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 234 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 256 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заяви про встановлення факту смерті особи в певний час (п.7 ст.273 ЦПК України) приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Статтею 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 17 ч. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Суду на дослідження надана копія документа - медичного свідоцтва про смерть, який виданий незаконно утвореним органом - «Пролетарским отделом записи актов гражданского состояния г. Донецка Государственной ОСОБА_4 Министерства юстиции ДНР» Такий документ є недійсним і не створює правових наслідків, у зв’язку з тим, що не відповідає вимогам ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Суд враховує лише фактичні дані зазначені у документі при цьому враховує, що відповідно до змісту ст. 57 ЦПК України « 1. Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. 2. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко - і відеозаписів, висновків експертів».
Відповідно до даних виданого незаконно утвореним органом свідоцтва про смерть ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, померла 22 жовтня 2017 року, місце смерті: місто Донецьк Донецької області, Україна.
За таких обставин суд вважає заяву обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 4, 12, 81, 89, ч. 2 ст. 247, 259, 263, 264, 265, 293, 294, 315, 316, 317, 319 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, проживаючої за адресою: вулиця Широкий ОСОБА_7, будинок номер 11, місто Семенівка Чернігівської області, 15400, про встановлення факту смерті особи у певний час; заінтересовані особи: Семенівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (ідентифікаційний код 21398308, юридична адреса: вулиця ОСОБА_7, будинок номер 2, місто Семенівка Чернігівської області, 15400); Семенівська районна державна нотаріальна контора Чернігівської області (код ЄДРПОУ 02901718, юридична адреса: вулиця ОСОБА_7, будинок номер 2, місто Семенівка Чернігівської області, 15400) – задовольнити повністю.
Встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, яка померла 22 жовтня 2017 року на території України у місті Донецьку.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Чернігівської області через Семенівський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: С. В. Смага