
Справа № 653/3382/17
Провадження № 2/653/410/18
РІШЕННЯ
іменем України
(ЗАОЧНЕ)
"10" вересня 2018 р. м. Генічеськ
Генічеський районний суд Херсонської області в складі
головуючого судді Крапівіна О.П.
при секретарі Пшенична В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Генічеську цивільну справу за позовом Генічеської місцевої прокуратури, в інтересах держави в особі Щасливцевської сільської ради до ОСОБА_1 про звільнення території земельної ділянки шляхом демонтажу тимчасових споруд
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду, який мотивує тим, що слідчим відділом Генічеського ВП ГУНП в Херсонській області розслідується кримінальне провадження № 42017231140000078, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 31.07.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України. 08.08.2017 старшим слідчим СВ Генічеського ВП ГУНП у Херсонській області проведено огляд місця події: за адресою с.Щасливцеве - територія біля центрального пляжу, на узбіччі дороги проходу до бару «Ліонель». У ході огляду виявлено розміщення на зазначеній території на відстані 1,8 м від проїзної частини проходу тимчасової споруди розміром 4,85 м х 5,00 м з навісом розміром 1,94 м. х 4,85 м., загальною площею 24,25 кв.м., яка складається із металевої конструкції оббитої дерев'яними дошками. За адресою с.Щасливцеве - проїзд до пляжної зони біля пансіонату «Азов». У ході огляду виявлено розміщення на зазначеній території тимчасової споруди розміром 5,35 м х 5,60 м з навісом розміром 5,35 м. х 2,4 м., загальною площею 29,96 кв.м., яка складається із металевої конструкції оббитої дерев'яними дошками. За адресою с.Щасливцеве - пляжна зона між пансіонатом «Азов» та ділянкою по АДРЕСА_1. У ході огляду виявлено розміщення на зазначеній території тимчасової споруди розміром 4,90 м х 4,4 м з навісом розміром 4,90 м. х 2,34 м., загальною площею 21,56 кв.м., яка складається із металевої конструкції оббитої дерев'яними дошками. Вказані споруди не мають ознак капітальної забудови. З матеріалів допиту гр. ОСОБА_1 встановлено, що тимчасові споруди розташовані останнім для здійснення підприємницької діяльності. Оскільки дані споруди є самовільними, позивач просить суд зобов'язати ОСОБА_1 демонтувати самовільно розміщенні та території с. Щасливцево тимчасові споруди.
В судовому засіданні представник Генічеської міської прокуратури вимоги позову підтримав, просить його задовольнити. Окрім того, надав відповідь Щасливцевської сільської ради від 06.09.2018 року № 09/02.18-6/3, згідно якої територія біля центрального пляжу, на узбіччі дороги проходу до бару «Ліонель» в с. Щасливцеве та територія проїзду до пляжної зони біля пансіонату «Азов» в с. Щасливцево - звільнені від самовільно розміщених споруд площею 24,25 кв.м та 29,96 кв.м., відповідно. На даний час лише територія пляжної зони між пансіонатом «Азов» та ділянкою по АДРЕСА_1, зайнята однією самовільно розміщеною тимчасовою спорудою площею 21,56 кв.м ФОП ОСОБА_1
Представник Щасливцевської сільської ради в судовому засіданні підтвердив обставини, викладені позивачем. Вказав, що лише територія пляжної зони між пансіонатом «Азов» та ділянкою по АДРЕСА_1, зайнята самовільно розміщеною тимчасовою спорудою.
Відповідач в судове засідання 14.05.2018 року та 10.09.2018 року, не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином. Будь яких заяв не надходило.
Керуючись ст. 281ЦПК України, суд вирішив ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, враховуючи згоду інших учасників процесу.
Вислухавши пояснення представник Генічеської місцевої прокуратури, представника Щасливцевської сільської ради, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно висновку КП «Макс Інвест» від 21 червня 2017 року встановлено, що на території с. Щасливцеве встановлено три самовільно розміщені тимчасові споруди на проїзді до пляжної зони в районі бару «Леонель», на проїзді до пляжної зони біля пансіонату «Азов» та на території пляжної зони в районі пансіонату «Азов», які належать ФОП ОСОБА_1.
Відповідно до відповіді Щасливцевської сільської ради від 28.08.2017 року № 09/02.18-360, з 13.06.2016 року при виконавчому комітеті Щасливцевського сільського відділу містобудування та архітектури, жодного паспорту прив'язки тимчасової споруди ОСОБА_1 не оформлював. Крім того, відповідно до відповіді Щасливцевської сільської ради від 28.08.2017 року № 09/02.18-359, ОСОБА_1 не звертався до сільської ради з відповідною заявою щодо відведення земельних ділянок для розміщення тимчасових споруд.
Згідно з протоколами огляду місця події від 08.08.2017 року, за адресою с.Щасливцеве - територія біля центрального пляжу, на узбіччі дороги проходу до бару «Ліонель», виявлено розміщення на зазначеній території на відстані 1,8 м від проїзної частини проходу тимчасової споруди розміром 4,85 м х 5,00 м з навісом розміром 1,94 м. х 4,85 м., загальною площею 24,25 кв.м., яка складається із металевої конструкції оббитої дерев'яними дошками. За адресою с.Щасливцеве - проїзд до пляжної зони біля пансіонату «Азов», виявлено розміщення на зазначеній території тимчасової споруди розміром 5,35 м х 5,60 м з навісом розміром 5,35 м. х 2,4 м., загальною площею 29,96 кв.м., яка складається із металевої конструкції оббитої дерев'яними дошками. За адресою с.Щасливцеве - пляжна зона між пансіонатом «Азов» та ділянкою по АДРЕСА_1, виявлено розміщення на зазначеній території тимчасової споруди розміром 4,90 м х 4,4 м з навісом розміром 4,90 м. х 2,34 м., загальною площею 21,56 кв.м., яка складається із металевої конструкції оббитої дерев'яними дошками. Вказані споруди не мають ознак капітальної забудови.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
За змістом статті 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до ст. 5,7 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування . В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України. З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що ці органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Такі ж положення закріплені у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.
Згідно ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
У даному випадку наявні достатні правові підстави для представництва прокурора в суді інтересів держави. Прокурор має право, з урахуванням вищезазначених норм закону на представництво в суді, оскільки суб'єктами господарювання встановленні чинним законодавством вимоги до порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності недотримані, відповідачем самовільно розміщено комерційні об'єкти на пляжній території с. Щасливцево.
Згідно із частинами 2 та 3 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Якщо тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності є малою архітектурною формою (МАФ), її встановлення здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів».
Частиною 4 ст. 28 згаданого вище Закону встановлено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.
Центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури є Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України відповідно до Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництво та житлово-комунального господарства України, затвердженого Указом Президента України від 31.05.2011 N 633/2011.
На виконання повноважень, встановлених вказаною нормою закону Міністерством регіонального розвитку, будівництва, та житлово- комунального господарства України наказом від 21.10.2011 року № 244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 за № 1330/20068 та є чинним.
Відповідно до пунктів 1.3., 1.4. Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, поняття «тимчасова споруда» - одноповерхова споруда, що встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Відповідно до п.п. 2.2., 2.4., 2.7 зазначеного Порядку замовник, який має намір встановити тимчасову споруду, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення тимчасової споруди.
У разі відсутності у складі відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради органу з питань містобудування та архітектури, відповідність намірів щодо місця розташування тимчасової споруди на території сільської, селищної, міської ради визначає орган з питань містобудування та архітектури відповідної районної державної адміністрації за територіальною належністю.
Паспорт прив'язки тимчасової споруди оформлюється органом з питань містобудування та архітектури.
Паспорт прив'язки виготовляється у двох примірниках. Один примірник зберігається у замовника тимчасової споруди, другий - у відповідному органі з питань містобудування та архітектури.
Документи, що подаються для отримання паспорту прив'язки мають містити дані щодо розміру земельних ділянок, які вносяться на підставі отриманих суб'єктом господарювання документів на право користування земельною ділянкою (п. 2.6, додаток 1 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності).
Відповідно до пунктів 2.1., 2.20, 2.21, 2.30 та 2.31 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності підставою для розміщення тимчасових споруд є паспорт прив'язки тимчасової споруди, встановлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта прив'язки, у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу, розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється.
Таким чином, закон визначає, що встановлення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності допускається за умови наявності паспорта прив'язки тимчасової споруди, а у разі встановлення тимчасової споруди без такого паспорта прив'язки остання підлягає демонтажу.
Згідно статті 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що тимчасові споруди за адресою с. Щасливцеве - територія біля центрального пляжу, на узбіччі дороги проходу до бару «Ліонель», проїзд до пляжної зони біля пансіонату «Азов», пляжна зона між пансіонатом «Азов» та ділянкою по АДРЕСА_1, розміщенні відповідачем самовільно без дотримання чинних норм законодавства.
Також, суд враховує, що згідно відповіді Щасливцевської сільської ради від 06.09.2018 року № 09/02.18-6/3, територія біля центрального пляжу, на узбіччі дороги проходу до бару «Ліонель» в с. Щасливцеве та територія проїзду до пляжної зони біля пансіонату «Азов» в с. Щасливцево - звільнені від самовільно розміщених споруд площею 24,25 кв.м та 29,96 кв.м., відповідно. Таким чином відсутній спір з приводу демонтування самовільно розміщених тимчасових споруд на вищевказаних територіях. На даний час лише територія пляжної зони між пансіонатом «Азов» та ділянкою по АДРЕСА_1, зайнята самовільно розміщеною тимчасовою спорудою площею 21,56 кв.м ФОП ОСОБА_1
Згідно п.2 ч.1 ст.255 ЦПК України, суд закриває провадження у справі якщо відсутній предмет спору.
З огляду на вищевказане, суд вважає за необхідне закрити провадження в справі в частині демонтажу самовільно розміщених тимчасових споруд на території біля центрального пляжу, на узбіччі дороги проходу до бару «Ліонель» в с. Щасливцеве та території проїзду до пляжної зони біля пансіонату «Азов» в с. Щасливцево.
В решті, позов є обгрунотваним та підлягає задоволенню.
Судові витрати відносяться за рахунок відповідача відповідно до ст. 142 ЦПК України.
Керуючись ст. 123-126 ЗК України, ст. 142, 260, 264-266, 281 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ :
Позов Генічеської місцевої прокуратури, в інтересах держави в особі Щасливцевської сільської ради до ОСОБА_1 про звільнення території земельної ділянки шляхом демонтажу тимчасових споруд - задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_1 демонтувати самовільно розміщену на території с. Щасливцево, Генічеського району, тимчасову споруду для провадження підприємницької діяльності, а саме: - тимчасову споруду загальною площею 21,56 кв.м., розташовану на території пляжної зони між пансіонатом «Азов» та ділянкою по АДРЕСА_1.
Закрити провадження в справі в іншій частині позову щодо демонтажу самовільно розміщених тимчасових споруд на території біля центрального пляжу, на узбіччі дороги проходу до бару «Ліонель» в с. Щасливцеве, Генічеського району та території проїзду до пляжної зони біля пансіонату «Азов» в с. Щасливцево, Генічеського району.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Прокуратури Херсонської області судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1600 грн (одна тисяча шістсот грн.)
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Херсонської області шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду до Генічеського районного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Генічеського районного суду О. П. Крапівіна