
Справа № 460/3077/17
Провадження №2-а/460/171/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.09.2018 рокум.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області в складі:
головуючої судді - Швед Н.П.
з участю секретаря – Козак О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Яворові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області про визнання бездіяльності органу місцевого самоврядування протиправною та зобов"язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області про визнання бездіяльності органу місцевого самоврядування протиправною та зобов"язання вчинити дії.
В обгрунтування своїх вимог покликається на те, що вона набула у власність такі об"єкти нерухомого майна, а саме: будівлю А-1 свинарник, загальною площею 420 м. кв., будівлю Б-1 пташник загальною площею 751,1 м.кв., будівлю В-1 свинарник загальною площею 252, 2 м. кв., що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права та їх обтяжень від 25.10.2013року. Однак, повідомляє, що на час придбання нерухомого майна у власність, земельна ділянка під цим нерухомим майном та знаходилася у користуванні ТзОВ «Владокс» відповідно до рішення №165 Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області від 31.01.2002 року.
24.04.2017року її представником на адресу Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області було направлено заяву з проханням надати дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,5249 га в с. Кожичі Яворівського району.
Листом від 25.05.2017року №359 Домажирською сільською радою Яворівського району Львівської області повідомлено, що заява представника ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розглядалася на засіданні постійних комісій сільської ради та сесії ради та відповідно до протоколу сесії від 15.05.2017 року повторний розгляд даного питання перенесено на чергове засідання Домажирської сільської ради.
З листа від 19.06.2017 року Домажирської сільської ради слідує, що і в подальшому дана заява вирішена не була.
Просить суд постановити рішення, яким визнати протиправною бездіяльність Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області щодо розгляду заяви представника ОСОБА_1 від 21.04.2017 року про надання ОСОБА_1 дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,5249 га в с. Кожичі Яворівського району Львівської області та зобов'язати Домажирську сільську раду Яворівського району Львівської області на найближчому пленарному засіданні Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області розглянути по суті заяву представника ОСОБА_1 від 21.04.2017 року про надання ОСОБА_1 дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,5249 га в с.Кожичі Яворівського району Львівської області.
В судове засідання позивач та її представник не з'явилися, на адресу суду надіслали заяву, у якій позовні вимоги підтримують та просять їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, хоч належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи.
У відповідності до вимог ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Оцінивши повідомлені представником позивача обставини справи, дослідивши докази по справі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №3243094 від 25.10.2013року вбачається, що об"єкти нерухомого майна будівлі літ. А-1; Б-1; В-1 загальною площею 1423,3 кв.м, а саме: будівля А-1 свинарник загальною площею 420 м. кв., будівля Б-1 пташник загальною площею 751,1 м.кв., будівля В-1 свинарник загальною площею 252, 2 м. кв., водонапірна башня, трубопровід, які знаходяться за адресою: Львівська область Яворівський район село Кожичі вул.Шкільна, 2 зареєстровані за ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів №4162 від 14.12.2012 року, виданого державним нотаріусом Новояворівської державної нотаріальної контори Львівської області ОСОБА_2 та записано на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяження (з відкриттям розділу), індексний номер 7618524 від 05.11.2013 року.
В судовому засіданні встановлено, на час придбання вищевказаного нерухомого майна у власність, земельна ділянка під цим нерухомим майном знаходилась у користуванні ТзОВ «Владокс» відповідно до рішення Домажирської сільської ради від 31.01.2002 року № 165.
Судом встановлено, що 24.04.2017 року представником ОСОБА_1 - ОСОБА_3 на адресу Домажирської сільської ради було направлено заяву з проханням надати дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,5249 га в с. Кожичі Яворівського району Львівської області.
Відповідно до листа від 25.05.2017року №359 Домажирська сільська рада Яворівського району Львівської області повідомила, що заява представника ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розглянута на засіданні постійної комісії сільської ради, відповідно до протоколу сесії від 15.05.2017 року повторний розгляд даного питання перенесено на чергове засідання Домажирської сільської ради, тобто для прийняття остаточного рішення, яке в подальшому прийнято не було.
Згідно вимог ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення,крім випадків встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно зі ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових службових осіб.
Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад т а надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
З вимог ч. 2 ст. 120 ЗК України слідує, що якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
За положенням ч. 1 ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою . Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Абз.7 ст.55 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що у разі якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність чи користування, така технічна документація розробляється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України (у випадках, передбачених законом).
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
У відповідності до ст. 10 Закону України «Про адміністративні послуги» граничний строк надання адміністративної послуги визначається законом. У разі якщо законом не визначено граничний строк надання адміністративної послуги, цей строк не може перевищувати 30 календарних днів з дня подання суб’єктом звернення заяви та документів, необхідних для отримання послуги. У разі надання адміністративної послуги суб’єктом надання адміністративних послуг, який діє на засадах колегіальності, рішення про надання адміністративної послуги або про відмову в її наданні приймається у строк, визначений частиною першою або другою цієї статті, а в разі неможливості прийняття зазначеного рішення у такий строк - на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку. Адміністративна послуга вважається наданою з моменту отримання її суб’єктом звернення особисто або направлення поштою (рекомендованим листом з повідомленням про вручення) листа з повідомленням про можливість отримання такої послуги на адресу суб’єкта звернення. У випадках, передбачених законодавством, відповідний документ може бути надісланий поштою (рекомендованим листом з повідомленням про вручення) або за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку. При цьому строк доставки поштової кореспонденції не зараховується до строку надання адміністративної послуги.
Однак, всупереч наведеному, з моменту звернення представника ОСОБА_1 і до часу пред'явлення позову до суду, відповідачем не було належним чином розглянуто заяву.
Враховуючи наведене, судом підтверджено бездіяльність органу самоврядування, яка полягала у ненаданні вмотивованого рішення Домажирською сільською радою Яворівського району Львівської області на заяву представника заявника від 21.04.2017 року щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою або відмови у його наданні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.7, 8, 9, 139, 241-246 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позовну заяву задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області щодо розгляду заяви представника ОСОБА_1 від 21.04.2017 року про надання ОСОБА_1 дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,5249 га в с. Кожичі Яворівського району Львівської області.
Зобов'язати Домажирську сільську раду Яворівського району Львівської області на найближчому пленарному засіданні Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області розглянути по суті заяву представника ОСОБА_1 від 21.04.2017 року про надання ОСОБА_1 дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,5249 га в с.Кожичі Яворівського району Львівської області.
Рішення може бути оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції.
Рішення виготовлено в нарадчій кімнаті в одному примірнику.
СУДДЯ Швед Н.П.