
22-ц/775/670/2018(м)
242/3451/17
Головуючий в 1 інстанції Владимирська І.М.
Доповідач Лопатіна М.Ю.
Категорія 57
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 вересня 2018 року
Апеляційний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Лопатіної М.Ю.,
суддів Биліни Т.І., Зайцевої С.А.,
за участю секретаря Тулянкіної М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Маріуполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про захист прав споживачів,
за апеляційною скаргою Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» на рішення Селидівського міського суду Донецької області від 27 червня 2018 року,-
В С Т А Н О В И В :
14 серпня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що він перебуває у договірних правовідносинах з відповідачем, який надає йому послуги з централізованого водопостачання. В травні 2017 року відповідач повідомив його про необхідність провести повірку засобів обліку холодної води, яку він здійснив 12 травня 2017 року, про що було складено Акт № 1742 про введення в експлуатацію вузла обліку холодної води від 18 травня 2017 року. В липні 2017 року на його адресу надійшло повідомлення від відповідача стосовно наявності у нього заборгованості за надання послуг у розмірі 2550 грн. 95 коп., нарахованої за нормативами без урахування показань засобів обліку, яка утворилась у зв'язку з нездійсненням своєчасної повірки засобу обліку за період з липня 2015 року по травень 2017 року. Вважає, що дії Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (далі: КП «Компанія «Вода Донбасу») щодо розрахунку оплати за послуги за нормативами без урахування показань засобів обліку за період з липня 2015 року по травень 2017 року є неправомірними, а тому просив суд зобов'язати відповідача перерахувати суми до сплати за послуги за період з 2015 по травень 2017 року, виходячи з фактичних показань лічильника обліку холодної води.
Рішенням Селидівського міського суду Донецької області від 27 червня 2018 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Зобов`язано КП «Компанія «Вода Донбасу» провести перерахунок нарахувань за послуги централізованого водопостачання та водовідведення по особовому рахунку НОМЕР_1 з 01 липня 2015 року по 01 травня 2017 року, враховуючи фактичні показання лічильника обліку холодної води (КВ - 1.5, заводський номер 272916).
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, КП «Компанія «Вода Донбасу» подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просило рішення суду скасувати, та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач зазначив, що оскільки в тариф на послуги централізованого водопостачання та водовідведення для мешканців будинків без використання внутрішньо-будинкових систем, що надаються КП «Компанія «Вода Донбасу», витрати на надання послуг демонтажу, монтажу та повірки приладів обліку води не закладено, то оплата цих послуг покладається на споживачів.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце судового засідання були повідомлені належним чином.
Згідно заяви, представник відповідача апеляційну скаргу підтримав, просив розглянути справу за його відсутності.
За вимогами ч. 2 ст. 372 ЦПК України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, апеляційний суд вважає, що скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
У відповідності з вимогами ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції при розгляді справи встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем послуг з холодного водопостачання, які йому надаються КП «Компанія «Вода Донбасу» за адресою: АДРЕСА_1, про що свідчить копія особового рахунку НОМЕР_1 та здійснення ним періодичної оплати за водопостачання.(а.с. 108-110).
Згідно претензії від 12 травня 2017 року КП «Компанія «Вола Донбасу» було сповіщено позивача про заборгованість за послуги водопостачання станом на 01 травня 2017 року у розмірі 2475,00 грн. та попереджено про відключення від послуг водопостачання та водовідведення через 14 днів після отримання претензії у випадку непогашення боргу (а.с. 9)
Згідно акту № 1742 від 18 травня 2017 року прилад обліку холодної води, лічильник КВ 1,5 № 272916 було перевірено 12 травня 2017 року, неточностей в його роботі не встановлено (а.с. 8).
З липня 2015 року, згідно виписки з особистого рахунку, відповідач перевів позивача на тариф, що передбачений для споживачів холодної води без приладу обліку води (а.с. 14).
При цьому відповідачем не було надано доказів того, що він після, або до цього моменту звертався до позивача з вимогою надати доступ до приладу обліку холодної води, або просив узгодити дату перевірки тощо.
Згідно із ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №1875-IV від 24 червня 2004 року розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.
Частиною 5 статті 19 цього Закону визначено, що виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг водовідведення є суб'єкт господарювання, що проводить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.
Відповідно до частин 1, 2, 4 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» №1314-VII від 05 червня 2014 року (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту. Міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.
Суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.
Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок надання комунальних послуг, права та відповідальність споживачів і виконавців цих послуг регламентується Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630.
Пунктами 9, 30, 32 цих Правил передбачено, що квартирні засоби обліку води і теплової енергії беруться виконавцем на абонентський облік, а їх періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) проводяться за рахунок виконавця, до обов'язків якого входить контроль міжповіркових інтервалів, повірка квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, в той час як обов'язком споживача є своєчасна оплата наданих послуг за цінами і тарифами, встановленими згідно з вимогами законодавства.
Пунктом 16 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 532 від 01 жовтня 2014 року, в редакції, чинній на час виникнення правовідносин, до складу витрат на збут послуг з централізованого постачання холодної води, водовідведення (далі - збут послуг) включаються витрати, безпосередньо пов'язані із збутом послуг споживачам, а саме витрати на проведення планових періодичних повірок, обслуговування і ремонт саме: витрати на проведення планових періодичних повірок, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку холодної води.
Отже, підприємства, які надають послуги споживачам з централізованого постачання холодної води, водовідведення (виконавці), повинні забезпечити виконання робіт з періодичної повірки, обслуговування та ремонту квартирних засобів обліку води за рахунок включення цих робіт до тарифу на послуги.
З урахуванням встановлених у справi обставин на пiдставi дослiджених доказiв, яким надано належну оцiнку, суд першої інстанції дійшов законного та обґрунтованого висновку про те, що проведення періодичної повірки, обслуговування засобів обліку води у тому числі їх демонтаж, транспортування повинні здійснюватись за рахунок виконавця зазначених послуг, тобто КП «Компанія «Вода Донбасу» , що відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема статті 17 «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Невключення витрат, пов'язаних з проведенням повірки лічильників, у тарифи послуг відповідача, не звільняє останнього, як виконавця послуг, від обов'язку по проведенню за власний рахунок чергової повірки квартирних засобів обліку води у квартирі позивача.
Посилання відповідача на норми Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» є помилковими, оскільки цей Закон введено в дію після виникнення правовідносин по даній справі.
Інші доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, на законність судового рішення не впливають.
Розглядаючи спір, який виник між сторонами у справі, суд першої інстанції правильно визначився з характером спірних правовідносин та нормами матеріального права, які підлягають застосуванню, повно та всебічно дослідив наявні у справі докази і надав їм належну оцінку, правильно встановив обставини справи, у результаті чого ухвалив законне й обґрунтоване рішення, яке відповідає вимогам матеріального та процесуального права.
Вищезазначене дає підстави для висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а ухвалене у справі рішення суду першої інстанції - залишенню без змін з підстав, передбачених ст. 375 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 381-382 ЦПК України, апеляційний суд,
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» залишити без задоволення.
Рішення Селидівського міського суду Донецької області від 27 червня 2018 року залишити без змін.
Повне судове рішення виготовлено 28 вересня 2018 року.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.
Судді: