Рішення № 76817864, 25.09.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2018
Номер справи
2240/2954/18
Номер документу
76817864
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2240/2954/18

РІШЕННЯ

іменем України

25 вересня 2018 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д.

за участю:секретаря судового засідання Горбатюк І.С. представника позивача - ОСОБА_1 представника відповідача - ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Гранд Імпорт" до Головного управління ОСОБА_3 в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування постанови,

ОСОБА_4 ОСОБА_5 СТОРІН

1. Приватне підприємство "Гранд Імпорт" (далі - ПП "Гранд Імпорт", позивач) звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ОСОБА_3 в Хмельницькій області, в якій просить суд визнати протиправною та скасувати постанову №74 від 17.08.2018 про накладення штрафних санкцій.

2. Свій позов мотивує безпідставністю висновків відповідача про постачання ним згідно накладної №4604 від 20.12.2017 ТОВ "Форвард-СВ" гелю для прання "Pоwer Wash", 4л, артикул (штрих-код) №590270080151, що не відповідає встановленим вимогам, наслідком чого стало прийняття спірної постанови. Вказав, що імпортована ПП "Гранд Імпорт" продукція має назву "гель для прання "Power Wash – Vollwaschmittel", а її артикул (штрих-код) №5902670080151 відмінний від артикулу виявленої невідповідної продукції, що підтверджується зазначеною вище накладною. Вказав, що відповідачем необґрунтовано встановлено приналежність ПП "Гранд Імпорт" даної продукції.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги просив задовольнити з підстав, вказаних у позові.

21.09.2018 до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначив, що оскаржена постанова є правомірною, прийнятою у межах наданих відповідачу повноважень, у зв'язку з виявленими під час перевірки порушеннями відповідності поставленої позивачем ТОВ "Форвард-СВ" продукції встановленим вимогам. Вказав, що різниця в артикулах (штрих-кодах) зумовлена механічно допущеною помилкою спеціалістами Головного управлінні ОСОБА_3 в м. Києві в акті перевірки характеристик продукції №1545-16 від 12.06.2018, яка проводилася по ланцюгу постачання згідно акту перевірки характеристик продукції №11 від 13.02.2018 Головного управління Держпродслужби в Чернівецькій області.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, аналогічних зазначеним у відзиві на позов. Додатково зазначила, що в акті перевірки характеристик продукції №1545-16 від 12.06.2018 Головного управлінні ОСОБА_3 в м. Києві випадково пропущена одна цифра, однак в іншому акті, а саме в акті перевірки характеристик продукції №11 від 13.02.2018 Головного управління Держпродслужби в Чернівецькій області, складеному за результатами перевірки по ланцюгу постачання, артикул збігається.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.09.2018 відкрито провадження та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено судове засідання на 25.09.2018.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Згідно з актом перевірки характеристик продукції №11 від 13.02.2018 працівниками Головного управління ОСОБА_3 в Чернівецькій області в магазині "Ромашка" встановлено, що гель для прання "Power Wash" з артикулом (модель) товару №902670080151 за видом мийні засоби розповсюджується з порушенням пунктів 11, 15 Технічного регламенту №717, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2008, а саме дата виготовлення не чітка (розмита), неналежно нанесено знак відповідності.

Враховуючи зазначене, Головним управлінням ОСОБА_3 в м. Києві проведено перевірку по ланцюгу постачання ТОВ "Форвард-СВ". За результатами перевірки складено акт перевірки характеристик продукції від 12.06.2018 №1545-16, в якому зафіксовано, що ТОВ "Форвард-СВ" є розповсюджувачем продукції - геля для прання "Power Wash" з артикулом (модель) товару №90270080151 з неналежно застосованим знаком відповідності технічним регламентам, а саме порушена форма знака (має форму замкненого кола) та дата виготовлення розмита. Вказано, що постачальник ПП "Гранд Імпорт" відповідно до вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" буде перевірено по ланцюгу постачання.

ОСОБА_3 вих.-Д-151/11241-18 від 17.07.2018 доручено Головному управлінню ОСОБА_3 в Хмельницькій області здійснити за ланцюгом постачання позапланову перевірку характеристик продукції, а саме гелю для прання "Power Wash", 4л, арт. 590270080151, зокрема, документів, що містять інформацію про походження такої продукції та її подальший обіг, у ПП "Гранд Імпорт".

У період з 09.08.2018 по 10.08.2018 відповідно до наказу Головного управління ОСОБА_3 в Хмельницькій області від 03.08.2018 №1385 та направлення на проведення перевірки Головного управління Держпродспживслужби в Хмельницькій області від 03.08.2018 №728, на підставі доручення ОСОБА_3 вих.-Д-151/11241-18 від 17.07.2018, головними спеціалістами відділу ринку та метрологічного нагляду Головного управління ОСОБА_3 в Хмельницькій області проведено позапланову виїзну перевірку ПП "Гранд Імпорт" щодо характеристик гелю для прання "Pоwer Wash", 4 л., артикул (штрих-код) №590270080151.

За наслідками перевірки складено акт перевірки характеристик продукції №0070 від 09.08.2018, в якому встановлено порушення: на товарі – миючому засобі гелю для прання ТМ "Pоwer Wash", 4 л., артикул (штрих-код) №590270080151 неналежно застосовано знак відповідності технічним регламентам, а саме: порушена форма (має форму замкненого кола) та розмита дата виготовлення. Чим порушено вимоги пункту 11 та пункту 15 Технічного регламенту мийних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2008 №717 та п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1184 "Про затвердження форми, опису знака відповідності технічним регламентам, правил та умов його нанесення".

Крім того, 09.08.2018 складено протокол №0038 про виявлені порушення вимог статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".

Рішеннями №53Ф, №53П, №53Т від 09.08.2018 вжито обмежувальні (коригувальні) заходи, обмежено надання продукції на ринку шляхом усунення формальної відповідальності та обмеження надання продукції на ринку шляхом тимчасової заборони надання продукції нам ринку строком виконання до 17.08.2018.

09.08.2018 перевіряючим надані пояснення вих.№09/08 щодо перевірки відповідності продукції, в якому зазначено, що позивач імпортує в Україну товар ТМ "Pоwer Wash" згідно з укладеним із компанією виробником ZALCHEM CHEMIA GOSPODARCZA A. Zalski, D.Adamus, D. Zalski, A. Wetk Sp.J контракту купівлі-продажу №31/05 від 31.05.2016. Одним із оптових покупців такої продукції в Україні є також і ТОВ "Форвард-СВ", матеріали перевірки якого лягли в основу подальшої перевірки позивача. Зазначено, що артикул (штрих-код) в матеріалах перевірки №590270080151 (виявленого невідповідного товару), не відповідає артикулу (штрих-коду) товару №5902670080151, що розповсюджує позивач і навіть в накладній №4604 від 20.12.2017 на поставку товару наданою ТОВ "Форвард-СВ" штрих-код і назва товару значиться – "гель для прання "Power Wash – Vollwaschmittel" №5902670080151". Зазначене підтверджує те, що невідповідний товар виявлений на полицях магазину і товар який імпортує ПП "Гранд Імпорт" не ідентичний.

17.08.2018 позивачем надано відповідачу повідомлення, по рішеннях про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №16/08 від 16.08.2018, в якому зазначено, що в результаті проведеної перевірки товару – "гелю для прання "Power Wash – Vollwaschmittel" №5902670080151" на складських приміщенням ПП "Гранд Імпорт" порушень вимог технічного регламенту не виявлено. Весь товар має необхідне маркування та відповідає вимогам Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", про що надано фотопідтвердження та підтверджуючі документи.

17.08.2018 постановою про накладення штрафних санкцій №74 за результатами розгляду акту перевірки характеристик продукції від 09.08.2018 №0070, рішень від 09.08.2018 №53Ф, №53П, №53Т, зобов'язано ПП "Гранд Імпорт" за порушення вимог пункту 2 частини 2 статті 44 Закону України "Про ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" сплатити у 15 денний строк штраф у розмірі 8500,00 грн.

Вважаючи постанову №74 від 17.08.2018 про накладення штрафних санкцій протиправною, позивач звернувся з позовом до суду.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції встановлені Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" (далі – Закон).

Приписами статті 1 Закону визначено, що державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.

Відповідно до статті 4 Закону метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.

Метою здійснення контролю продукції є забезпечення відповідності продукції, що ввозиться на митну територію України, встановленим вимогам до моменту її випуску у вільний обіг на митній території України та недопущення ввезення на митну територію України продукції, яка становить серйозний ризик суспільним інтересам.

Згідно з статтею 10 Закону ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Органи ринкового нагляду становлять єдину систему. Органи ринкового нагляду та сфери їх відповідальності визначаються Президентом України.

Пунктом 4 частини 1 статті 11 Закону встановлено, що з метою здійснення ринкового нагляду органи ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності проводять перевірки характеристик продукції, в тому числі відбирають зразки продукції та забезпечують проведення їх експертизи (випробування).

Відповідно до пунктів 1, 7 Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №465/2011, Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів (Держспоживінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра економічного розвитку і торгівлі України (далі - Міністр). Держспоживінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1069 затверджено Перелік видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд, зокрема, вид продукції, щодо якого здійснюється державний ринковий нагляд (сфера відповідальності органу державного ринкового нагляду) є мийні засоби і поверхнево-активні речовини, що входять до їх складу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2008 №717 "Про затвердження Технічного регламенту мийних засобів".

Пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону встановлено, що виробник, уповноважений представник, імпортер або інша особа, яка відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, не несе відповідальності, встановленої статтею 44 цього Закону, якщо доведе, що вона не вводила відповідну продукцію в обіг.

Щодо доводів позивача про те, що ним згідно накладної №4604 від 20.12.2017 поставлено ТОВ "Форвард-СВ" не гель для прання "Pоwer Wash", 4л, артикул (штрих-код) №590270080151, що не відповідає встановленим вимогам, а гель для прання "Power Wash – Vollwaschmittel" з артикулом (штрих-кодом) товару №5902670080151, суд зазначає наступне.

Позапланова перевірка характеристик продукції у ПП "Гранд Імпорт" здійснено за ланцюгом постачання продукції, а саме гелю для прання "Power Wash", 4л, арт. 5902670080151. Помилкове зазначення Головним управлінням ОСОБА_3 в м. Києві в акті перевірки характеристик продукції від 12.06.2018 №1545-16 артикулу 590270080151 і, вподальшому, його зазначення відповідачем в акті перевірки характеристик продукції від 09.08.2018 №0070, є суто технічною помилкою, не змінює підстав, висновків та суті самої перевірки, не впливає на юридичну кваліфікацію порушення та не може бути підставою для скасування правильної та обґрунтованої постанови №74 від 17.08.2018 про накладення штрафних санкцій. В акті перевірки характеристик продукції №11 від 13.02.2018 Головного управління Держпродслужби в Чернівецькій області, складеному за результатами перевірки по ланцюгу постачання, помилка в артиклі відсутня.

Таким чином, в ланцюгу постачання продукції на ринок, ПП "Гранд Імпорт" вважається особою, яка ввела продукцію в обіг, що підтверджується накладною №4604 від 20.12.2017, наданою ТОВ "Форвард-СВ".

Щодо тверджень представника позивача про те, що ПП "Гранд Імпорт" імпортує в Україну товар ТМ "Pоwer Wash" згідно з укладеним із компанією виробником ZALCHEM CHEMIA GOSPODARCZA A. Zalski, D.Adamus, D. Zalski, A. Wetk Sp.J контрактом купівлі-продажу №31/05 від 31.05.2016, а одним із оптових покупців такої продукції в Україні є також і ТОВ "Форвард-СВ", суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом 11 Технічного регламенту мийних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2008 №717 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12.06.2013 №408), мийний засіб маркується шляхом нанесення на зовнішню поверхню паковання чи етикетку напису чіткими літерами, що не змиваються протягом строку придатності такого засобу, із зазначенням: найменування та інформації про призначення мийного засобу; торговельної марки (за наявності) або торговельного знака, найменування, місцезнаходження та номера телефону виробника мийного засобу або його уповноваженого представника; інформації про склад мийного засобу згідно з додатком 2; адреси, зокрема електронної пошти (за наявності), та номера телефону, за якими можна одержати технічний опис інгредієнтів; інструкції із застосування, заходів безпеки та спеціальних застережень згідно із законодавством, а в разі їх відсутності - вимог, наведених у ДСТУ ГОСТ 31340:2009 "Попереджувальне маркування хімічної продукції. Загальні вимоги"; маси нетто чи об'єму; дати виготовлення; строку придатності; умов зберігання (в разі потреби). У разі коли мийний засіб постачається нерозфасованим, інформація, зазначена в абзацах другому, третьому і п'ятому цього пункту, повинна міститися в супровідній документації.

Відповідно пункту 15 зазначеного Технічного регламенту, національний знак відповідності згідно з описом та правилами його застосування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 №1599 "Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності", наноситься на зовнішню поверхню паковання чи етикетку мийного засобу, що пройшов оцінку відповідності згідно з цим Технічним регламентом.

Пунктом 1 Опису знака відповідності технічним регламентам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1184, знак відповідності технічним регламентам (далі - знак відповідності) має форму незамкненого з правого боку кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника. Довжина розриву кола становить 0,22 його загальної довжини (або 80 градусів).

Отже позивач, як особа яка ввела продукцію в обіг, мала переконатись про відповідність зображення знаку відповідності технічним регламентам, а також про надійність маркування, а саме про те, що воно не змивається протягом строку придатності, що написи на маркуванні нанесені чіткими літерами, оскільки маркування повинне зберігатися протягом усього строку придатності миючого засобу.

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону суб'єкти господарювання за порушення цього Закону несуть згідно з законами України цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність.

Згідно з пунктом 2 частини 2 статті 44 Закону до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються штрафні санкції у разі введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону), у тому числі нанесення знака відповідності технічним регламентам на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів, - у розмірі від п'ятисот до тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем доведено, а позивачем не спростовано правомірність винесення постанови №74 від 17.08.2018 про накладення штрафних санкцій.

Враховуючи зазначене у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.

Підстави для стягнення судових витрат на користь позивача відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову приватного підприємства "Гранд Імпорт" до Головного управління ОСОБА_3 в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування постанови про накладення штрафних санкцій від 17.08.2018 №74 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 01 жовтня 2018 року

Позивач:Приватне підприємство "Гранд Імпорт" (вул. Вінницьке шосе 16, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 37915506) Відповідач:Головне управління ОСОБА_3 в Хмельницькій області (вул. Шевченка 53, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 40358308)

Головуючий суддя ОСОБА_6