
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2018 р. Справа № 818/1790/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Грунської сільської ради до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправною та скасування постанови,-
В С Т А Н О В И В:
У травні 2018 позивач звернувся до суду з позовом, який його представники підтримали в судовому засіданні, мотивуючи вимоги тим, що в період з 11 по 23 квітня 2018 року головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_4 було проведено перевірку щодо дотримання Грунською сільською радою вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. За результатами перевірки складений акт від 23.04.2018 року № 124, в якому вказано про порушення позивачем як замовником робіт з капітального ремонту дорожнього покриття по вул.. Сосновій в с.Грунь, Охтирського району, Сумської області п.2, п.4 та п.5 Порядку здійснення авторського нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903, яке полягало у відсутності договору на здійснення авторського нагляду. Як наслідок, 03.05.2018 року відповідачем на підставі п.6 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» прийнята постанова №8 про накладення на Грунську сільську раду штрафу у розмірі 88100 грн.
Позивач вважає постанову протиправною, просить скасувати , зазначаючи, що відсутність договору на здійснення авторського нагляду не свідчить про те, що такий нагляд на об'єкті будівництва не здійснювався. Так, відповідачем як відповідальну особу за авторський нагляд було залучено ОСОБА_5, як головний інженер проекту він підписував загальний журнал робіт по об'єкту. Стверджує, що здійснення авторського нагляду є можливим і за відсутності укладеного сторонами договору, що фактично і відбувалося з капітального ремонту дорожнього покриття та звертає увагу на те, що пунктом 6 ч. 2 ст. 2 Закону України “Про відповідальність з в правопорушення у сфері містобудівної діяльності” передбачено відповідальність суб’єктів містобудування за “незабезпечення замовником здійснення авторського нагляду у випадках, якщо такий нагляд є обов'язковим згідно із законодавством”, а не за “не укладення договору на здійснення авторського нагляду”.
14.06.2018 року у підготовчому засіданні було задоволено клопотання Державної архітектурно-будівельної інспекції України про заміну неналежного відповідача інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_4 на належного - Державну архітектурно-будівельну інспекцію України.
Відповідач, Державна архітектурно-будівельна інспекція України, подав відзив на позов, в якому проти його задоволення заперечив, представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що під час проведення позапланової перевірки встановлено порушення позивачем як замовником будівництва з капітального ремонту автомобільної дороги по вул. Сосновій в с.Грунь, Охтирського району Сумської області п. 2, 4, 5 Порядку здійснення авторського нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903. За результатами перевірки складено акт перевірки, протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, припис про усунення порушення. За результатом розгляду справи про правопорушення, спірна постанова про накладення штрафу прийнята правомірно та у відповідності до чинного законодавства.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль – сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» Порядок визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Зокрема, Порядком передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Відповідно до п. п. 7, 9 Порядку позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.
Згідно п. 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право, зокрема, складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом; видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
У відповідності до п. п. 16 - 17 вищезазначеного Порядку за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком. У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
В ході розгляду справи судом встановлено, що на підставі вимоги Охтирської місцевої прокуратури Сумської області № 88- 176-18 від 04.04.2018 відповідно до наказу від 05.04.2018 № 48-П та направлення для проведення позапланової перевірки від 05.04.2018 № 124 ( а.с. 43,44,45) головним інспектором будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_4 проведено позапланову перевірку об’єкта будівництва: "Капітальний ремонт дорожнього покриття вулиці Сосновій в с.Грунь Охтирського району Сумської області", за результатами якої складно акт перевірки № 124 (а.с.46-49).
Як вбачається із акту перевірки позивачем як замовником будівництва з капітального ремонту дорожнього покриття вул. Сосновій с. Грунь Охтирського району Сумської області не укладено договір на здійснення авторського нагляду з розробником проектної документації ДП Український державний інститут з проектування об'єктів дорожнього господарства "Укдіпродор" Сумський відділ комплексного проектування, який має передбачити відповідно до законодавства та договору із замовником (забудовником) протягом усього періоду будівництва здійснення контролю за відповідністю будівельно - монтажних робіт проекту, що є порушенням п.2, п.4 та п.5 Порядку здійснення авторського нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903.
03.05.2018 головним державним інспектором за результатами проведеної перевірки винесено спірну постанову № 8 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності (а.с. 30).
Суд не вбачає підстав для скасування цього рішення, з огляду на таке.
Так, договором № 103 від 18.10.2017 р. (а.с. 13-15) підтверджується, що між Грунською сільською радою Охтирського району Сумської області та ОСОБА_6 "УМБ - 23" було укладено договір на капітальний ремонт дорожнього покриття вулиці Сосновій в с.Грунь Охтирського району Сумської області. Загальна вартість робіт за цим договором 1304459,69 грн., термін дії договору до 31.12.2017 р.
Із дозволу на виконання будівельних робіт № СМ 112172931436, виданого 20.10.2017 р. Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції Сумської області Грунській сільській раді на виконання приватним акціонерним товариством "Управління механізації будівництва № 23" капітального ремонту дорожнього покриття по вулиці Сосновій с. Грунь Охтирського району Сумської області, вбачається, що авторський нагляд здійснює ОСОБА_5, головний інженер, наказ № 18 від 17.08.2016" (а.с. 16).
В загальному журналі робіт (а.с. 17) в графі "Генеральна проектна організація, головний інженер проекту" є запис "Сумський ВКП Укрдіпродор" - ОСОБА_5 і проставлений його підпис.
В актах на закриття прихованих робіт № 1 і № 2 від 08.12.2017року (а.с. 18,19), представником проектної організації ( у випадках здійснення авторського нагляду проектної організації) вкзаний головний інженер проекту ОСОБА_5 яким ці акти також підписані.
Згідно з копією направлення № 124 від 05.04.2018 р. для проведення позапланового заходу (а.с. 45), начальник Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області направив для здійснення позапланової перевірки на "Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул.Сосновій в с.Грунь Охтирського району Сумської області" головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_4. Строк дії направлення з 11 до 24 квітня 2018 року.
В своїх поясненнях ( а.с.56) голова Грунської сільської ради ОСОБА_2 зазанчав, що договір на авторський нагляд не укладався тому, що в 2017 році капітальний ремонт доріг тільки розпочався. Такі ж пояснення як представник позивача він надав і в ході судового розгляду справи.
Із повідомлення начальника Сумського відділу комплексного проектування ДП «Укрдіпродор» вбачається, що договір на авторський нагляд між проектною організацією та Грунською сільською радою не укладався і авторський нагляд по об»єкту не вівся.
Приписом головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_4 № 124 від 23.04.2018 р. (а.с. 52) було зобов'язано Грунську сільську раду усунути порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил шляхом укладання договору на здійснення авторського нагляду з виконання робіт з капітального ремонту дорожнього покриття.
На виконання припису лише 03.05.2018 року укладений Договір №42 між Грунською сільською радою та Сумським відділом комплексного проектування ДП «Укрдіпродор» про авторський нагляд по об»єкту «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул.Сосновій в с.Грунь Охтирського раойну Сумської області» ( а.с.60), термін дії якого триває з моменту підписання сторонами і до 31.12.2018 року.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про відсутність авторського нагляду по об»єкту «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул.Сосновій в с.Грунь Охтирського раойну Сумської області» в період часу з 18 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року, що і встановлено перевіркою.
Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903 затверджено Порядок здійснення авторського нагляду під час будівництва об'єкта архітектури (далі - Порядок № 903), який визначає механізм здійснення авторського нагляду під час будівництва об'єкта архітектури (нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд, а також технічного переоснащення діючих підприємств) (п. 1 Порядку № 903).
Згідно з п. 2 Порядку № 903, авторський нагляд здійснюється архітектором - автором проекту об'єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими особами (далі - генеральний проектувальник) відповідно до законодавства та договору із замовником (забудовником) протягом усього періоду будівництва і передбачає контроль за відповідністю будівельно-монтажних робіт проекту.
Пунктом 3 Порядку № 903 визначено, що генеральний проектувальник: залучає у разі необхідності для здійснення авторського нагляду субпідрядні проектні організації, які брали участь у розробленні окремих розділів проектної документації об'єкта архітектури; здійснює відповідно до договору про розроблення проекту об'єкта архітектури авторський нагляд за підготовкою робочої документації або окремих її розділів у тому разі, коли така документація розробляється іншим суб'єктом архітектурної діяльності; утворює групу авторського нагляду з числа розробників проекту або уповноважених осіб, на яку покладається здійснення авторського нагляду. До здійснення авторського нагляду за виконанням окремих видів будівельних робіт можуть залучатися представники проектних організацій, які не брали участі у проектуванні. Склад групи авторського нагляду затверджується генеральним проектувальником на весь період будівництва. Інформація про склад зазначеної групи надсилається замовнику.
Відповідно до п. 4, 5 Порядку № 903, відвідування об'єкта архітектури представниками групи авторського нагляду здійснюється згідно з планом-графіком або за викликом замовника (виходячи з виробничої потреби). У разі коли будівництво триває більш як один рік, план-графік коригується в міру потреби з урахуванням обсягу робіт, запланованого на поточний рік.
Результати авторського нагляду фіксуються в журналі, що оформляється генеральним проектувальником у двох примірниках, один з яких зберігається у замовника, а другий - у генерального проектувальника.
Представник групи авторського нагляду під час відвідування об'єкта архітектури вносить в обидва, примірники журналу зауваження щодо виявлених відхилень від затвердженого проекту разом з пропозиціями стосовно їх усунення та ознайомлює з ними під розписку відповідального представника підрядника.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність", будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Статтею 11 Закону передбачено, що під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд. Авторський нагляд здійснюється архітектором - автором проекту об'єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими ними особами. Авторський нагляд здійснюється відповідно до законодавства та договору із замовником. У разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта архітектури, та відмови підрядника щодо їх усунення особа, яка здійснює авторський або технічний нагляд, повідомляє про це замовника і орган державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.
Відповідно до ДСТУ-Н Б А.2.2-11:2014 "Настанова щодо проведення авторського нагляду за будівництвом" авторський нагляд здійснюється на об’єктах будівництва незалежно від їх класу наслідків (відповідальності), категорії складності та форми власності замовника відповідно до вимог Закону України "Про архітектурну діяльність", "Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об’єкта архітектури", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 903 "Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об’єкта архітектури" (далі - Порядок здійснення авторського нагляду під час будівництва об’єкта архітектури).
Авторський нагляд - контроль, який здійснюється автором проекту об’єкта будівництва, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими ними особами під час будівництва об’єкта відповідно до вимог чинного законодавства та договору із замовником з метою забезпечення відповідності виконаних будівельних робіт проектній документації.
Відповідно до п.3.2.2 ДСТУ, договір на здійснення авторського нагляду - документ, який регулює взаємовідносини між генеральним проектувальником (проектувальником) і замовником, установлює їх права і обов’язки щодо здійснення авторського нагляду під час будівництва.
Пунктом 4 передбачено, що авторський нагляд відповідно до вимог Закону України "Про архітектурну діяльність" здійснюється протягом усього періоду будівництва відповідно до вимог чинного законодавства та договору із замовником. Авторський нагляд за підготовкою робочої документації або окремих її розділів у разі, коли така документація розробляється іншим проектувальником, доцільно здійснювати генеральним проектувальником відповідно до договору про розроблення проекту об'єкта будівництва. Про початок будівництва замовнику рекомендується письмово повідомляти проектувальника. Проектувальник може залучати до здійснення авторського нагляду проектувальників, які розробляли відповідні розділи проекту та/або представників проектних організацій, які не брали участі в проектуванні. Якщо під час будівництва проектувальник, який залучений до авторського нагляду, вносить зміни до проектної документації, такі зміни рекомендується погоджувати з генеральним проектувальником.
Згідно з п. 4.5 ДСТУ до договору на здійснення авторського нагляду доцільно додавати кошторис витрат та план-графік виконання робіт з авторського нагляду, який ведеться за рекомендованою формою, наведеною у додатку ОСОБА_6 тривалості будівництва більше одного року план-графік, за необхідності, може коригуватися відповідно до обсягів робіт , запланованих на поточний рік (пункт 4 Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об'єкта архітектури). Зміни обсягів робіт або продовження здійснення авторського нагляду у строки, що не передбачені договором між проектувальником і замовником, бажано оформлювати додатковим договором.
Враховуючи вищевикладене, суд визнає, що позивачем не надано належних доказів щодо неправомірності оскаржуваної постанови, а відповідачем, як суб’єктом владних повноважень, надані всі докази в обґрунтування правомірності застосування штрафних санкцій, а тому в задоволенні позовних вимог належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Грунської сільської ради ( код ЄДРПОУ 04389839, пл.. ім.Остапа Вишні,3, с.Грунь, Охтирського району Сумської області, 42733) до Державної архітектурно-будівельної інспекції України ( код ЄДРПОУ 37471912, бульвар Лесі Українки, 26, м.Київ, 01133) про визнання протиправною та скасування постанови – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складене 01 жовтня 2018 року.
Суддя Л.М. Опімах