Рішення № 76816611, 28.09.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2018
Номер справи
814/1396/18
Номер документу
76816611
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2018 р. № 814/1396/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:Заступника керівника Миколаївської місцевої прокуратури №1 Миколаївської області, вул. Нікольська, 73, м. Миколаїв, 54001

до відповідача:Куцурубської сільської ради об'єднаної територіальної громади Очаківського району Миколаївської області, вул. Очаківська, 120, с. Куцуруб, Очаківський район, Миколаївська область, 57550

про:визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Миколаївської місцевої прокуратури №1 Миколаївської області (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Куцурубської сільської ради об'єднаної територіальної громади Очаківського району Миколаївської області (далі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльність Куцурубської сільської ради щодо невжиття заходів до оформлення безхазяйного майна, а саме: дитячих ігрових майданчиків, розташованих у с. Іванівка вул. Дніпробузька, 9, с. Куцуруб по вул. Очаківська, 126,в с. Парутине по вул. Героя України Іванова та зобов’язати відповідача вчинити дії пов’язані із оформленням безхазяйного майна, а саме: дитячих ігрових майданчиків, розташованих у с. Іванівка вул. Дніпробузька, 9, с. Куцуруб по вул. Очаківська, 126, в с. Парутине по вул. Героя України Іванова.

Прокурор в обгрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем повністю ігноруються норми Закону України "Про благоустрій населених прунктів". Виявлені порушення з боку сільської ради дають підстави визнати незаконною її бездільність, яка полягає в невжитті заходів щодо оформлення безхазяйного майна, а саме - дитячих майданчиків, з метою подальшого прийняття у власність громади, а також не здійсненя обстеження їх технічного стану, проведення ремонтних робіт, тощо.

Відповідач відзиву на позовну заяву не надав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належний чином. Тому суд розцінює, відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання відповідачем відзиву на позов без поважних причин як визнання позову.

Відповідно до ч. 9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд встановив наступне.

Виходячи з матеріалів справи, судом втановлено, що на території с.Іванівка, с.Куцуруб, с.Парутине є безхазяйне майно, а саме дитячий майданчик біля приміщення сільського клубу за адресою с.Іванівка по вул.Дніпробузька, 9, дитячий майданчик біля приміщення будинку культури в с.Куцуруб по вул.Очаківська, 126, дитячий майданчик по центральній площі в с.Парутине по вул.Героя України Іванова.

Вказане підтверджується інформацією Куцурубської сільської ради об’єднаної територіальної громади № 418/04.03 від 06.04.2018, з якої вбачається, що на балансі ради жоден з вищевказаних дитячих майданчиків не перебуває, обстеження та перевірка технічного стану дитячих майданчиків не проводилась, паспортизацію та технічну інвентаризацію сільською радою не здійснено (а.с. 15).

Спеціальним законом, який визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини є Закон України "Про благоустрій населених пунктів" №2807-ІУ від 06.09.2005 (далі - Закон №2807-ІV).

Відповідно до статті 5 Закону №2807-ІV передбачено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Частиною 1 статті 10 Закону №2807-ІV передбачено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

Відповідно до ч.І статті 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до об’єктів благоустрою населених пунктів відносяться:1)території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування; 2)прибудинкові території.

Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 21 вказаного Закону, елементами (частинами) об’єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону України "Про освіту", земельні ділянки державних навчальних закладів, установ та організацій системи освіти передаються їм у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.

Статтею 60 3акону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Від імені та в інтересах територіальних громад правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності здійснюють органи місцевого самоврядування. Частиною 2 ст. 18 Закону України "Про освіту" передбачено, що навчальні заклади, засновані на загальнодержавній або комунальній власності, мають статус державного навчального закладу.

Відповідно до листа Куцурубської сільської ради об’єднаної територіальної громади № 418/04.03 від 06.04.2018р. заходи щодо визнання безхазяйними дитячого майданчика, розташованого біля приміщення сільського клубу за адресою с. Іванівка вул. Дніпробузька, 9; дитячого майданчика, розташованого біля приміщення будинку культури в с. Куцуруб по вул. Очаківська, 126; дитячого майданчика, розташованого на центральній площі в с. Парутине по вул. Героя України Іванова, сільською радою не вживалися, відомості про власників вказаного майна відсутні, рішення ради щодо виділення особам земельних ділянок у вказаній місцевості для розміщення дитячих майданчиків Куцурубською сільською радою об’єднаної територіальної громади не приймалися та не розглядалися.

Отже, суд приходить до висновку, що вказані вище дитячі майданчики на даний час на балансі органів державної влади та місцевого самоврядування не перебувають, відомості щодо їх власників відсутні. При цьому, Куцурубською сільської радою об’єднаної територіальної громади Очаківського району Миколаївської області повністю ігноруються вищенаведені норми Закону №2807-ІV.

Також, згідно ст.ст. 124, 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Однак, як встановлено судом, правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує дошкільний навчальний заклад не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.

Вказане свідчить про допущену бездіяльність з боку засновника дошкільного навчального закладу, тобто відповідача у справі.

При цьому слід врахувати, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, кабінету Міністрів України.

Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст. 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад серед іншого належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.

Статтею 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, а саме: власні - 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані - 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.

Відповідно до ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений ст. 123 Земельного кодексу України.

Відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння та користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній та комунальній власності без встановлення строку.

Згідно ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Частинами 1, 3 ст. З Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до вимог цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Таким чином, виявлене в ході вивчення Очаківським відділом Миколаївської місцевої прокуратури №1 безхазяйне майно дає підстави визнати незаконною бездіяльність Куцурубської сільської ради, яка не вживала жодних заходів для визнання вказаних дитячих майданчиків безхазяйним майном з метою їх подальшого прийняття у власність територіальної громади та не здійснювала обстеження їх технічного стану, проведення ремонтних робіт, тощо.

З наведеного вбачається, що бездіяльність відповідача щодо невизнання безхазяйним майном дитячих майданчиків, що розташовані на території зазначеної сільської ради, ставить під загрозу закріплені ст.ст. 3, 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров’я, грубо порушує вимоги Законів України «Про благоустрій населених пункті», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про охорону дитинства».

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач своїм правом не скористався, станом на день розгляду справи доказів погашення заборгованості чи оскарження рішення, вимоги суду не подав.

За таких обставин позов належить задовольнити, оскільки він обґрунтований та підтверджений матеріалами справи.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Заступника керівника Миколаївської місцевої прокуратури №1 Миколаївської області (вул. Нікольська, 73, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 02910048) до Куцурубської сільської ради об'єднаної територіальної громади Очаківського району Миколаївської області (вул. Очаківська, 120, с. Куцуруб, Очаківський район, Миколаївська область, 57550, код ЄДРПОУ 40123381) задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Куцурубської сільської ради об'єднаної територіальної громади Очаківського району Миколаївської області щодо невжиття заходів до оформлення безхазяйного майна, а саме: дитячих ігрових майданчиків, розташованих у с. Іванівка вул. Дніпробузька, 9, с. Куцуруб по вул. Очаківська, 126, в с. Парутине по вул. Героя України Іванова.

3. Зобов’язати Куцурубську сільську раду об'єднаної територіальної громади Очаківського району Миколаївської області (вул. Очаківська, 120, с. Куцуруб, Очаківський район, Миколаївська область, 57550, код ЄДРПОУ 40123381) вчинити дії пов’язані із оформленням безхазяйного майна, а саме: дитячих ігрових майданчиків, розташованих у с. Іванівка вул. Дніпробузька, 9, с. Куцуруб по вул. Очаківська, 126, в с. Парутине по вул. Героя України Іванова.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Куцурубської сільської ради об'єднаної територіальної громади Очаківського району Миколаївської області (вул. Очаківська, 120, с. Куцуруб, Очаківський район, Миколаївська область, 57550, код ЄДРПОУ 40123381) на користь Прокуратури Миколаївської області (вул. Нікольська, 73, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 02910048, р/р 35215058000340, ОСОБА_1 казначейській службі України м.Києва, МФО 820172) судовий збір в розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.), сплачений платіжним дорученням № 601 від 16.05.2018р.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов