Ухвала суду № 76816272, 25.09.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2018
Номер справи
2а-2877/10/1270
Номер документу
76816272
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником

25 вересня 2018 року СєвєродонецькСправа № 2а-2877/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Пляшкової К.О.,

за участі

секретаря судового засідання Моспанюк Є.С.,

представника заявника не прибув,

прокурора Бушуєвої Т.М. (посвідчення),

представника відповідача ОСОБА_1 (довіреність),

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-2877/10/1270 за позовом прокурора м. Стаханова Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові Луганської області до Другого Воєнізованого гірничорятувального загону про відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,

ВСТАНОВИВ:

17 вересня 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-2877/10/1270 за позовом прокурора м. Стаханова Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові Луганської області до Другого Воєнізованого гірничорятувального загону про відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

В обґрунтування заяви зазначено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 01.07.2010 задоволено частково позовні вимоги прокурора м. Стаханова Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові Луганської області до Другого Воєнізованого гірничорятувального загону про відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 618625,93 грн. 11.02.2011 державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Стахановського МУЮ відкрито виконавче провадження за виконавчим листом по адміністративній справі № 2а-2877/10/1270, але всі матеріали виконавчих проваджень, матеріально-технічна база та інше майно вказаного відділу державної виконавчої служби знаходяться за місцем їх попередньої реєстрації. Управління Пенсійного фонду України в Міловському районі Луганської області за Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові Луганської області передало до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області платника страхових внесків Другий Воєнізований гірничорятувальний загін у зв’язку зі зміною юридичної адреси останнього.

На підставі вищевикладеного, заявник просив замінити сторону виконавчого провадження - стягувача з Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області на його правонаступника - Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області.

Представник заявника у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, у заяві про заміну сторони виконавчого провадження зазначив клопотання про розгляд заяви за його відсутності (арк. спр. 81 зв.).

Прокурор заяву про заміну сторони виконавчого провадження підтримала, просила задовольнити у повному обсязі, про що через канцелярію суду надала відзив на заяву (арк. спр. 101-103).

Представник відповідача заперечував проти заміни сторони виконавчого провадження, про що надав відзив на заяву (арк. спр. 98-100), в якому зазначив, що за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань УПФУ в м. Стаханові Луганської області не припинено та не перебуває у процесі припинення.

Всупереч вимог статей 512, 517, 638 Цивільного кодексу України відповідач не отримував від УПФУ в м. Лисичанську Луганської області доказів переходу до нового кредитора прав у зобов’язанні відповідача за судовим рішенням у справі № 2а-2877/10/1270. Відповідач вважає, що для визнання заявника стороною виконавчого провадження відсутні правові підстави, оскільки він не отримав від УПФУ в м. Стаханові Луганської області у передбачений чинним законодавством спосіб права вимоги виконання відповідачем рішення суду щодо сплати заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Крім того, відповідач зауважує, що в ухвалі суду від 18.06.2013 у справі № 2а-2877/10/1270 зазначено, що 18.05.2013 ВДВС Стахановського МУЮ відмовлено стягувачу у відкритті виконавчого провадження у зв’язку з пропуском строку пред’явлення виконавчого документа до виконання. В матеріалах справи відсутні докази подання стягувачем виконавчого листа до виконання після 18.06.2013.

У зв’язку з викладеним, відповідач просив заяву УПФУ в м. Лисичанську Луганської області про заміну сторони виконавчого провадження залишити без розгляду.

У судовому засіданні представник відповідача усною заявою уточнив, що з викладених у відзиві на заяву підстав відповідач просить відмовити у задоволенні заяви, а не залишати її без розгляду.

Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17.01.2018 відновлено втрачене судове провадження у справі № 2а-2877/10/1270 в частині процесуальних документів - постанови Луганського окружного адміністративного суду від 01 липня 2010, ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 12 травня 2011, ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 18 червня 2013, виконавчого листа у справі № 2а-2877/10/1270 (арк. спр. 59-60).

З відновленого провадження слідує, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 01 липня 2010 року у справі № 2а-2877/10/1270 позовні вимоги Прокурора м. Стаханова Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові Луганської області до Другого Воєнізованого гірничорятувального загону про відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій задоволено частково.

Згідно з інформацією про виконавче провадження, наявною у матеріалах справи (арк. спр. 35, 36):

- постановою головного державного виконавця ВДВС Стаханівського МУЮ від 11.02.2011 відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2а-2877/10/1270 ВП № 24442446;

- довідкою Кадіївського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 26.10.2017 № 2178/1611-34 підтверджено, що виконавчий лист № 2а-2877/10/1270 від 01.07.2010, виданий Луганським окружним адміністративним судом, втрачено (арк. спр. 35).

Вивченням вищезазначених документів встановлено, що стягувачем у виконавчому провадженні є Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові Луганської області.

Частиною п’ятою статті 15 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.

Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Частиною четвертою статті 379 КАС України визначено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності зміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до пункту 1 постанови правління ПФУ від 12.05.2015 № 9-1 «Про здійснення повноважень з обслуговування страхувальників» обслуговування страхувальників, які перебувають на обліку в управліннях Фонду, що тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, на період проведення антитерористичної операції, зокрема, здійснення обліку платежів, що надходять на рахунки органів Пенсійного фонду України, відкриті в установах АТ «Ощадбанк», прийняття звітності, передбаченої законодавством, зняття з обліку страхувальників в органах ПФУ, надання довідок, встановлених законодавством, формування звітності та виконання завдань, передбачених підпунктами 2-4, 6, 9-12, 16, 19 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486, здійснювати управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах Донецької та Луганської областей згідно з додатком до цієї постанови.

Додатком до постанови правління Пенсійного фонду України від 12.05.2015 № 9-1 визначено, що повноваження УПФУ в м. Стаханові Луганської області щодо обслуговування страхувальників здійснюються Управління Пенсійного фонду України в Міловському районі Луганської області.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2 затверджено Порядок ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум платежів (далі - Порядок), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за № 988/18283, підпунктом 1.2 якого визначено, що Порядком установлюється механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, сум штрафів та пені, що застосовуються до платників, на яких покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - платники), сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, різниці між сумою пенсії, призначеної за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, регресних вимог, адміністративних штрафів (далі - платежі).

Підпунктом 3.1 Порядку визначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів автоматично формуються картки особових рахунків платників на підставі документів, зазначених у розділі II цього Порядку.

Згідно з підпунктом 10.3 Порядку у разі зміни місцезнаходження або місця проживання платника за межі території обслуговування органу Пенсійного фонду працівники відділів обліку надходження платежів проводять такі операції:

в картках особових рахунків платників після проведення всіх облікових операцій, включаючи нарахування фінансових санкцій на суми боргу, в автоматичному режимі підбивають підсумки нарахованих, сплачених сум платежів;

орган Пенсійного фонду за попереднім місцезнаходженням платника передає інформацію до відділу обліку надходження платежів органу Пенсійного фонду за новим місцезнаходженням платника на підставі карток особових рахунків платників із зазначенням суми боргу або помилково (надміру) сплачених сум платежів, що не сплачені платником на день передачі залишків і термін сплати яких настане після дати зняття з обліку;

орган Пенсійного фонду за його новим місцезнаходженням відображає суми боргу чи помилково (надміру) сплачені суми платежів за даними карток особових рахунків платників у відповідних реєстрах та письмово повідомляє про взяття на облік переданих сум щодо платника орган Пенсійного фонду за попереднім місцезнаходженням;

після проведення зазначених операцій та отримання повідомлення про взяття на облік переданих сум з органу Пенсійного фонду за новим місцезнаходженням залишки в картках особових рахунків платника за його попереднім місцезнаходженням знімаються;

дані щодо нарахувань і надходжень платника, що знявся з обліку, враховуються у звітності відповідного органу Пенсійного фонду до кінця поточного року.

Другим Воєнізованим гірничорятувальним загоном змінено місцезнаходження та зареєстровано юридичну особу за адресою: 93106, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. ім. В. Сосюри, буд. 197, про що 07.11.2014 внесено відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 18.09.2018 № НОМЕР_1 (арк. спр. 90-92).

Згідно з актом прийому-передачі від 11.05.2016 платника страхових внесків - Другий Воєнізований гірничорятувальний загін, передано на облік за новим місцезнаходженням до УПФУ в м. Лисичанську Луганської області (арк. спр. 86).

З вищевикладеного судом встановлено, що у зв’язку зі зміною відповідачем місцезнаходження його передано на облік до УПФУ в м. Лисичанську Луганської області та саме цей територіальний орган Пенсійного фонду України має вживати відповідних заходів щодо погашення боргу відповідачем, у тому числі й за рішенням суду у справі № 2а-2877/10/1270.

Таким чином, у даному випадку має місце фактичне вибуття УПФУ в м. Стаханові Луганської області, як сторони виконавчого провадження, та набуття відповідних повноважень УПФУ в м. Лисичанську Луганської області.

Тобто, у даному випадку відбулося публічне правонаступництво, що обумовлює факт правонаступництва та є підставою для заміни сторони виконавчого провадження.

Суд також вважає за необхідне зауважити, що у зв’язку з тим, що фактично заборгованість зі сплати страхових внесків за природою виникнення є заборгованістю безпосередньо перед Пенсійним фондом України, заміна стягувача - представника інтересів Пенсійного фонду України на місцях, є необхідним кроком до здійснення належного контролю за поверненням коштів до Пенсійного фонду України.

Таким чином, заміна сторони виконавчого провадження не спричиняє для боржника виникнення нових обов’язків і буде сприяти контролю за виконанням рішення суду щодо стягнення заборгованості перед Пенсійного фонду України.

Суд вважає необґрунтованими заперечення відповідача проти задоволення заяви, з таких підстав.

Що стосується тверджень відповідача про відсутність належних доказів вибуття УПФУ в м. Стаханові Луганської області як юридичної особи, зазначає таке.

Частинами першою – третьою статті 81 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа може бути створена шляхом об'єднання осіб та (або) майна.

Юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права.

Юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу. Юридична особа приватного права може створюватися та діяти на підставі модельного статуту в порядку, визначеному законом.

Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Цим Кодексом встановлюються порядок створення, організаційно-правові форми, правовий статус юридичних осіб приватного права.

Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.

Відповідно до частин першої, другої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Керуючись вищевикладеним, суд дійшов висновку, що положення статті 104 Цивільного кодексу України не поширюються на осіб публічного права, яким є територіальні органи Пенсійного фонду України.

Відповідно й посилання відповідача на відсутність запису в ЄДР про припинення юридичної особи, як на доказ того, що УПФУ в м. Стаханові Луганської області не може вважатися вибулою стороною виконавчого провадження, у даному випадку є безпідставними.

Аналогічну за змістом правову позицію висловлено Верховним Судом України у постанові від 28 жовтня 2014 по справі № 21-484а14.

Що стосується тверджень відповідача щодо недотримання територіальними органами Пенсійного фонду України порядку передачі заборгованості відповідача, встановленого статтями 512, 517, 638 Цивільного кодексу України, суд зазначає, що згідно з частиною першою статті 4 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – ОСОБА_2 № 1058-IV) законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення (частина третя статті 4 Закону № 1058-IV).

ОСОБА_2 регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (частина перша статті 5 Закону № 1058-IV).

З вищевикладеного судом встановлено, що Законом № 1058-IV Цивільний кодекс України до законодавства про пенсійне забезпечення не віднесено, відповідно, його положення не регулюють відносини, що виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно твердження відповідача є необґрунтованими.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що на даний час УПФУ в м. Лисичанську Луганської області є належним стягувачем у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа № 2а-2877/10/1270, виданого 01.07.2010 Луганським окружним адміністративним судом.

Відповідно, заява УПФУ в м. Лисичанську Луганської області є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 241, 243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-2877/10/1270 задовольнити.

Замінити стягувача у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа у справі № 2а-2877/10/1270, виданого 01.07.2010 Луганським окружним адміністративним судом, з Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові Луганської області (94002, Луганська область, м. Стаханов, вул. Б. Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 21792465) на Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (93113, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. ім. В. Сосюри, буд. 347, ідентифікаційний код 21792407).

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали складено 01 жовтня 2018 року.

СуддяОСОБА_3