Рішення № 76816256, 28.09.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2018
Номер справи
814/333/18
Номер документу
76816256
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2018 р. № 814/333/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:Первомайського міськрайонного центру зайнятості, вул. Шевченка, 18, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213

до відповідача:Міністерства юстиції України, вул.Архітектора Городецького, 13, м. Київ 1, 01001

про:визнання протиправним та скасування наказу від 28.12.2017 № 4324/5,

ВСТАНОВИВ:

Первомайський міськрайонний центр зайнятості (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Міністерства юстиції України (далі - відповідач) з вимогою визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 28.12.2017р. № 4324/5 "Про скасування реєстраційної дії у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".

Ухвалою суду від 08.02.2018р. справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Позивач в обгрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач протиправно скасував реєстраційну дію у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, проведену державним реєстратором Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради стосовно Первомайського міськрайонного центру зайнятості, чим порушило права та законні інтереси юридичної особи - позивача, оскільки його інтереси у взаємовідносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, судах, інших установах представляє уповноважена особа.

Відповідач проти позову заперечує з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Відповідач зазначив, що він діяв в межах чинного законодавства, а внесння змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах, порушено права та інтереси директора Первомайського МРЦЗ ОСОБА_1, а не права та інтереси самої юридичної особи - Первомайського МРЦЗ.

Ухвалою суду від 13.03.2018р. провадження у справі зупинялось до виявлення нових обставин у справі.

Ухвалою суду від 29.05.2018р. провадження у справі поновлено та призначено судове засідання.

Позивач надав клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні за його відсутності.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України, у разі неявки у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

На підставі ч. 9 ст. 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.

Інших заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

Первомайський міськрайонний центр зайнятості (далі - Первомайський МРЦЗ) є неприбутковою державною установо, підпорядкованою та підзвітною Миколаївському обласному центру зайнятості, який створюється за рішенням Голови Державної служби зайнятості.

З жовтня 2016 року відповідно до статті 104 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та наказу Державної служби зайнятості (Центрального апарату) від 26.10.2016 № 194 «Про реорганізацію базових центрів зайнятості Миколаївської області» розпочата реорганізація базових центрів зайнятості Миколаївської області шляхом приєднання їх до Миколаївського обласного центру зайнятості (далі - Миколаївський ОЦЗ).

Миколаївський ОЦЗ є правонаступником майна, прав та обов’язків базових центрів зайнятості.

У зв’язку з цим, наказом Миколаївського ОЦЗ від 08.11.2016 № 285 «Про заходи у зв’язку з припиненням юридичних осіб» були призначені голови комісій з припинення юридичних осіб у кожному базовому центрі зайнятості Миколаївської області, з повідомленням про дані управлінські заходи державного реєстратора. Відповідно до зазначеного наказу Головою комісії з припинення юридичної особи - Первомайського МРЦЗ було призначено ОСОБА_2, заступника директора Первомайського МРЦЗ.

Наказом Первомайського міськрайонного центру зайнятості № 106 від 08.11.2016р. «Про заходи у зв’язку з припиненням юридичної особи - Первомайського міськрайонного центру зайнятості, код ЄДРПОУ 22436293» зі змінами, внесеними наказами Первомайського МРЦЗ від 14.11.2016 №109, від 25.10.2017 № 160, був затверджений персональний склад комісії з припинення юридичної особи Первомайського МРЦЗ.

Директор Первомайського МРЦЗ ОСОБА_1 (за Положенням) до складу комісії з припинення юридичної особи Первомайського МРЦЗ ніколи не входив і не входить.

Згідно з частиною 4 статті 105 ЦК України, до комісії з припинення юридичної особи з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Таким чином, припиняються повноваження керівника юридичної особи, щодо якої прийнято рішення про припинення (за умови, що такого керівника не включено до складу відповідної комісії з припинення юридичної особи).

Тобто, управлінські функції керівника Первомайського МРЦЗ, щодо якого прийнято рішення про припинення, є лише у голови комісії з припинення юридичної особи та її заступника, повноваження директора центру зайнятості, як керівника, при цьому припиняються.

Право підписувати документи та представляти інтереси юридичної особи, що припиняється, надається голові комісії з припинення юридичної особи (у разі його відсутності з поважних причин - заступнику голови комісії з припинення юридичної особи) з моменту його призначення до дня внесення запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Як вказує позивач в позовній заяві, аналогічна правова позиція щодо керівництва Первомайського МРЦЗ, який знаходиться у процесі припинення своєї діяльності (реорганізація) та представлення його інтересів перед третіми особами, у тому числі у судових органах, вже неодноразово досліджувалась у судовому порядку.

Згідно наданих до матеріалів справи копій судових рішень (ухвали Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.10.2017 по справі № 814/1976/17, ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2017 по справі № 814/1976/17), постанови Апеляційного суду Миколаївської області від 25.01.2018 по справі № 484/3300/17) з моменту прийняття рішення про створення комісії з припинення юридичної особи Первомайського міськрайонного центру зайнятості від імені Первомайського міськрайонного центру зайнятості в суді можуть виступати лише особи, визначені частиною 4 статті 105 Цивільного кодексу України. З моменту призначення комісії з припинення юридичної особи припиняються повноваження органів управління юридичної особи, що діяли відповідно до її установчих документів та/або закону. Функції управління всіма справами юридичної особи переходять до призначеної комісії або ліквідатора. Так само юридична особа здійснює свої цивільні права та обов’язки через призначену комісію або ліквідатора.

На початку вересня 2017 року ОСОБА_2 звільнилася з займаної посади. На посаду заступника директора Первомайського МРЦЗ було призначено ОСОБА_3 (наказ Миколаївського обласного центру зайнятості від 11.09.2017 № 294-к). До виконання посадових обов’язків вона приступила з 12.09.2017р.

У зв’язку із вищезазначеними кадровими змінами згідно з наказом Миколаївського обласного центру зайнятості від 11.09.2017 № 171-23 «Про внесення змін до наказу Миколаївського обласного центру зайнятості від 08.11.2016 № 285» головою комісії з припинення юридичної особи - Первомайського МРЦЗ було призначено ОСОБА_3, заступника директора Первомайського міськрайонного центру зайнятості, яка приступила до своїх повноважень як Голова комісії з припинення юридичної особи з 12.09.2017р.

Відповідно до наказу Миколаївського ОЦЗ від 15.11.2017 № 388-к «Про переведення ОСОБА_3М.» ОСОБА_3, заступник директора Первомайського міськрайонного центру зайнятості, була переведена із займаної посади на посаду директора Первомайської міськрайонної філії Миколаївського обласного центру зайнятості.

У зв’язку із вищезазначеними кадровими змінами згідно з наказом Миколаївського обласного центру зайнятості від 16.11.2017 № 212-23 «Про внесення змін до наказу Миколаївського обласного центру зайнятості від 08.11.2016 № 285» головою комісії з припинення юридичної особи - Первомайського МРЦЗ призначена ОСОБА_4, начальник відділу організації працевлаштування населення Первомайського міськрайонного центру зайнятості.

Згідно із наказом Миколаївського обласного центру зайнятості від 21.12.2017 Г 429-к «З особового складу» ОСОБА_4 з посади начальника відділу організації працевлаштування населення Первомайського МРЦЗ була переведена на посаду начальника відділу організації працевлаштування населення Первомайської міськрайонної філії Миколаївського обласного центру зайнятості.

Знову, у зв’язку з кадровими змінами згідно з наказом Миколаївського ОЦЗ від 02.01.2018 № 1-23 «Про внесення змін до наказу Миколаївського обласного центру зайнятості від 08.11.2016 №285» та наказу Миколаївського ОЦЗ від 02.01.2018 №3-23 «Про склад комісії з припинення юридичної особи, Первомайського міськрайонного центру зайнятості» Головою комісії з припинення юридичної особи - Первомайського МРЦЗ було призначено ОСОБА_4, начальника відділу організації працевлаштування населення Первомайської міськрайонної філії Миколаївського обласного центру зайнятості.

23.01.2018р. до Первомайського МРЦЗ від Міністерства юстиції України надійшов лист від 03.01.2018 № 34921-01-3317/191 «Про надсилання наказу» на ім’я ОСОБА_1, яким надіслано наказ Міністерства юстиції України № 4324/5 від 28.12.2017 року «Про скасування реєстраційної дії у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань». Однак, ОСОБА_1 не є уповноваженою особою керувати та представляти інтереси Первомайського МРЦЗ у період проведення його реорганізації відповідно до частини 4 статті 105 ЦК України.

Так, 21.12.2017 за результатами розгляду скарги Первомайського МРЦЗ від 06.11.2017, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 09.11.2017 за № 33813-0-33-17, з доповненням від 15.11.2017 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 20.11.2017 за № 34921-0-33-17 Комісією з розгляду скарг у сфері державної реєстрації складено висновок, відповідно до якого рекомендовано задовольнити скаргу частково, а саме: реєстраційну дію у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 03.10.2017 № 15241070019000718 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов’язані зі змінами в установчих документах», проведену державним реєстратором Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради ОСОБА_5 стосовно Первомайського міськрайонного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 22436293). В частині інших вимог відмовлено.

28.12.2017 Міністерством юстиції України прийнято оскаржуваний наказ № 4324/5 «Про скасування реєстраційної дії у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Отже, до компетенції Комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації входить питання забезпечення розгляду скарги та надання відповідного висновку за наслідками розгляду такої скарги, який носить рекомендаційний характер, а тому може бути не прийнятий до уваги органом державної влади під час прийняття відповідного рішення у формі наказу.

Відповідно до пункту 7 частини 8 статті 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-ІУ Міністерство юстиції України та його територіальні органи відмовляють у задоволенні скарги, якщо скарга подана особою, яка не має на це повноважень.

Скарга від 06.11.2017 та будь-які доповнення до неї Первомайським МРЦЗ не подавалися, тому не зрозуміло яка саме скарга та за чиїм підписом подана, що свідчить про те, що перед тим як приймати скаргу до розгляду Комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації не було з’ясовано повноваження особи, що подала скаргу, що призвело до прийняття рішення у формі Наказу Міністерства юстиції України від 28.12.2017 № 4324/5.

Таким чином, аналізуючи матеріали справи та законодавство України, суд приходить до висновку, Міністерство юстиції України в порушення пункту 7 частини 8 статті 34 Закону України від 15.05.2003 № 755-ІУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» на підставі скарги, поданої від імені Первомайського міськрайонного центру зайнятості неправомочною особою - ОСОБА_1, наказом № 4324/5 від 28.12.2017 «Про скасування реєстраційної дії у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань» протиправно скасувало реєстраційну дію у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 03.10.2017 № 15241070019000718 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов’язані зі змінами в установчих документах», проведену державним реєстратором Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради ОСОБА_5 стосовно Первомайського міськрайонного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 22436293), чим порушило права та законні інтереси юридичної особи - Первомайського міськрайонного центру зайнятості.

Станом на 06.11.2017р. головою комісії з припинення юридичної особи - Первомайського МРЦЗ була ОСОБА_3, яка не уповноважувала інших гацівників Первомайського міськрайонного центру зайнятості подавати скарги до Міністерства юстиції України та сама особисто не подавала скарг до Міністерства юстиції України, тому скарга від імені Первомайського міськрайонного центру зайнятості подана особою, яка не має на це повноважень, про що свідчить витяг з журналу вихідної документації Первомайського МРЦЗ.

Виходячи з вищезазначеного, суж приходить до висновку, що наказ Міністерства юстиції України 4324/5 від 28.12.2017 року «Про скасування реєстраційної дії у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» прийнятий в порушення норм чинного законодавства, отже підлягає скасуванню виходячи з наступного.

Відповідно до статей 1, 8, 19 Конституції України, Україна є суверенна та незалежна, демократична, соціальна, правова держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 6 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17.03.2011 № 3166-VI Міністерство є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику в одній чи декількох визначених Кабінетом Міністрів України сферах, проведення якої покладено на Кабінет Міністрів України, Конституцією та законами України.

Мін’юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, розглядає відповідно до закону скарги на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів, суб’єктів державної реєстрації прав, територіальних органів Мін’юсту та приймає обов’язкові до виконання рішення.

Порядок розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції України визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог частини дев'ятої статті 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-ІУ постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1128 затверджено Порядок розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції України (далі - Порядок № 1128).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 1128, даний Порядок визначає процедуру розгляду відповідно до Законів України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіального органу Мін'юсту (далі - суб'єкт оскарження), що здійснюється Мін'юстом та його територіальними органами (далі - суб'єкт розгляду скарги).

Для забезпечення розгляду скарг суб'єктом розгляду скарги утворюються постійно діючі комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації (далі - комісія), положення та склад яких затверджуються Мінюстом або відповідним територіальним органом.

Пунктом 8 зазначеного Порядку № 1128 визначено, що під час розгляду скарги по суті комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення скаржника, зазначених у скарзі, та інші обставини, які мають значення для об'єктивного розгляду скарги, у тому числі шляхом перевірки відомостей, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чи Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - реєстри), та у разі необхідності витребування документів, пояснень тощо у суб'єкта оскарження, і вирішує: 1) чи мало місце прийняття оскаржуваного рішення суб'єктом оскарження, чи мала місце оскаржувана дія або бездіяльність суб'єкта оскарження; 2) чи було оскаржуване рішення прийнято суб'єктом оскарження на законних підставах, чи здійснювалася дія або вчинялася бездіяльність суб'єктом оскарження на законних підставах; 3) чи належить задовольнити кожну з вимог скаржника або відмовити в їх задоволенні; 4) чи можливо поновити порушені права або законні інтереси скаржника іншим способом, ніж визначено ним у своїй скарзі (зокрема внесення шляхом виправлення технічних помилок у записах реєстрів взамін скасування рішення державного реєстратора); 5) які рішення підлягають скасуванню або які дії, що випливають з факту скасування рішення або з факту визнання оскаржуваних дій або бездіяльності протиправними, підлягають вчиненню.

Під час розгляду скарги по суті обов'язково запрошується скаржник та/або його представник (за умови якщо ним зазначено про це у скарзі), суб'єкт оскарження та інші заінтересовані особи, зазначені у скарзі або встановлені відповідно до відомостей реєстрів. Неприбуття таких осіб, яким було належним чином повідомлено про розгляд скарги, а також неотримання такими особами повідомлень про час та місце розгляду скарги з причин, що не залежать від суб'єкта розгляду скарги, не перешкоджає її розгляду (п.9 Порядку).

Крім того, відповідно до пунктів 12, 17 Порядку № 1128 за результатами розгляду скарги суб'єкт розгляду скарги на підставі висновків комісії приймає мотивоване рішення про задоволення або про відмову в її задоволенні з підстав, передбачених Законами, у формі наказу.

Таким чином, Міністерство юстиції України в порушення пункту 7 частини 8 статті 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-ІУ, на підставі скарги, поданої від імені Первомайського міськрайонного центру зайнятості неправомочною особою, наказом № 4324/5 від 28.12.2017 «Про скасування реєстраційної дії у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» протиправно скасувало реєстраційну дію у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських ддрмувань від 03.10.2017 № 15241070019000718 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов’язані зі змінами в установчих документах», проведену державним реєстратором Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради ОСОБА_5 стосовно Первомайського міськрайонного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 22436293), чим порушило права та законні інтереси юридичної особи - Первомайського міськрайонного центру зайнятості, оскільки його інтереси у взаємовідносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, судах, підприємствами, установами, організаціями, об'єднаннями громадян представляє неуповноважена особа, яка вважає себе керівнивком Первомайського МРЦЗ в період його припинення (реорганізації).

Згідно статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, обов’язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено суду правомірності прийнятого ним рішення.

На підставі вищевикладеного, суд приходить висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Первомайського міськрайонного центру зайнятості (вул. Шевченка, 18, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213, код ЄДРПОУ 22436293) до Міністерства юстиції України (вул.Архітектора Городецького, 13, м. Київ 1, 01001, код ЄДРПОУ 00015622) задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 28.12.2017р. № 4324/5 "Про скасування реєстраційної дії у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства юстиції України (вул.Архітектора Городецького, 13, м. Київ 1, 01001, код ЄДРПОУ 00015622) на користь Первомайського міськрайонного центру зайнятості (вул. Шевченка, 18, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213, код ЄДРПОУ 22436293) судовий збір в розмірі 1762,00грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.), сплачений платіжним дорученням № 11 від 25.01.2018р.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов