Рішення № 76816214, 24.09.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2018
Номер справи
1140/2301/18
Номер документу
76816214
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2018 року м. Кропивницький Справа № 1140/2301/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді –Сагуна А.В.;

за участю секретаря судового засідання – Гуріної І.С.;

позивача - ОСОБА_1;

представника відповідача – ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в місті Кропивницькому адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1, як пенсіонеру Збройних Сил України, під час її перерахунку з 89% до 70% від відповідних сум грошового забезпечення, згідно із Законом України від 9 квітня 1992 року №2262-ХП "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі наданої довідки Кіровоградським обласним військовим комісаріатом №ФГ36230 від 26 травня 2012 року про грошове забезпечення та згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, на підставі наданої довідки Кіровоградським обласним військовим комісаріатом №ФГ36230 від 05 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії та виплату пенсії в розмірі 89% від відповідних сум грошового забезпечення за вислугу років ОСОБА_1, як пенсіонеру Збройних Сил України, з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року, згідно із Законом України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі наданої довідки Кіровоградським обласним військовим комісаріатом №ФГ36230 від 26 травня 2012 року про грошове забезпечення та з 01 січня 2018 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 на підставі наданої довідки Кіровоградським обласним військовим комісаріатом №ФГ36230 від 05 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно здійснило перерахування суми його пенсії, зменшивши основний розмір з 89 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення, а також відмовилось здійснити її перерахунок, виплату перерахованого та виплачувати в подальшому з врахуванням розміру 89 % відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2018.

Також, зазначив, що позивач безпідставно не врахував надбавку за таємність 10 % - 137,70 грн. та премію 90 % - 1257,30 грн., а зазначена лише премія у розмірі 10 %, якої взагалі не було.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивачу нараховується пенсія згідно діючого законодавства та у відповідних розмірах. Для перерахунку пенсій у вищому ніж 70 % розміру грошового забезпечення не має підстав. (а.с. 32).

Позивачем подано відповідь на відзив, згідно якого доводи відповідача гуртуються на припущеннях, та не підтверджуються нормами чинного законодавства (а.с. 48-55).

Відповідачем також надано пояснення до позову відповідно якого складові премії 90 % та надбавка за таємність не є тими складовими для перерахунку пенсії згідно Постанови № 355, а довідка потрібна була лише для визначення максимальної суми підвищення (а.с.65).

Позивачем надано пояснення згідно якого зазначений обрахунок відповідача не відповідає нормам чинного законодавства (а.с. 66)

В судовому засіданні позивач просив задовольнити позовні вимоги з підстав викладених в позовній заяві, відповіді на відзив та поясненні.

Представника відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та поясненні.

Заслухавши сторін, розглянувши подані докази та письмові пояснення, суд дійшов наступних висновків.

Позивач перебуває на обліку у відповідача та одержує пенсію за вислугу років по лінії Міністерства оборони України.

Згідно витягу з пенсійної справи позивача, основний розмір пенсії становить 89% грошового забезпечення (33 років вислуги) (а.с.42).

Листом від 20.07.2018 відповідач повідомив позивача, що йому здійснюється виплата пенсії у максимальному розмірі передбаченому ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, а саме 70 % відповідних сум грошового забезпечення (а.с.13).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Закон № 2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

В дану статтю Законом України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2011 № 3668-VI були внесені зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 80 % від відповідних сум грошового забезпечення.

В подальшому Законом України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні № 1166-VІІ від 27.03.2014 також внесені зміни до статті 13 Закону № 2262-XII та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VІІ від 27.03.2014 зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Таким чином, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 89% до 70% грошового забезпечення та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати ОСОБА_1, виплатити перераховане та виплачувати пенсію в подальшому з врахуванням розміру 89% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2018, з урахуванням раніше виплаченої є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 03.03.2018 у праві №175/1665/17 (2-а/175/41/17) провадження № К/9901/9550/18 та від 24.04.2018 у справі №686/12623/17, провадження № К/9901/849/17.

Стосовно решти позовних вимог, то суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог, тобто фактично, з урахуванням вирішених позовних вимог, суд перевіряє правомірність нарахування та виплати пенсії з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року по постанові № 355.

Так, на підставі наданих Кіровоградським обласним військовим комісаріатом уточнюючих довідок про нове грошове забезпечення відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова) головним управлінням проведено перерахунок пенсії.

Постановою передбачено механізм поетапного підвищення військових пенсій: з 01.07.2012 року на 11 відсотків, з 01.09.2012 року це підвищення збільшується до 23 відсотків, з01.01.2013 року - до 35 відсотків.

При цьому встановлено, що розміри перерахованих пенсій не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб начальницького складу станом на 01.04.2012 року.

Довідка, про грошове забезпечення за відповідною посадою, станом на 01.04.2012 року, надана уповноваженим органом - Кіровоградським обласним військовим комісаріатом, лише для визначення (обчислення) розміру максимального підвищення до пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355.

Суд зазначає, що згідно Постанови на підставі довідки про грошове забезпечення пенсія не перераховується.

Зазначені у довідці складові премії 90% - 1257.30 грн, та надбавка за таємність 10% - 139.70 грн. не є тими складовими для перерахунку пенсії, оскільки вказана довідка необхідна лише для визначення максимальної суми підвищення до пенсії (щоб сума підвищення не перевищувала розмір пенсії обчислений виходячи з цього грошового забезпечення), враховуючи норми Постанови.

Таким чином, дана довідка надавалась відповідачу уповноваженими органами лише з метою визначення розміру грошового забезпечення, а не його складових, що повністю узгоджується з пунктом 2 самої Постанови.

Станом на 01.11.2017 року розмір пенсії позивача складає 3691.36 грн., де 3111.97 грн. - основний розмір пенсії (3496.60 грн. X 89%); 579.39 грн. - максимально можлива сума підвищення згідно з Постановою.

Таким чином, з огляду на те що Постанова не передбачає можливість перерахунку пенсії у зв’язку зі збільшенням грошового забезпечення, а лише передбачала механізм поетапного підвищення військових, а тому відповідач при поетапному підвищенні пенсії військовим діяв правомірно, а отже у задоволенні позовних вимог у цій частині необхідно відмовити.

Відповідно до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 295, пунктом 15 частини першої розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 25031, РНОКПП – НОМЕР_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, буд.7а, м.Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 89% до 70% грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати ОСОБА_1, виплатити перераховане та виплачувати пенсію в подальшому з врахуванням розміру 89% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2018, з урахуванням раніше виплаченої.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Присудити на користь ОСОБА_1 судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.).

Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.

Рішення складено у повному обсязі – 28.09.2018.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду ОСОБА_3