Рішення № 76815424, 01.10.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2018
Номер справи
0640/4062/18
Номер документу
76815424
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2018 року м. Житомир справа № 0640/4062/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з повом, в якому просить визнати протиправною відмову Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні пенсії за вислугою років на пільгових умовах відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та зобов'язати зарахувати до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років на пільгових умовах періоди роботи в Державному стоматологічному протезно-ортопедичному підприємстві "Стоммакс", Житомирському комунальному стоматологічному підприємстві "Стоммакс" та комунальному підприємстві "Стоммакс" з 02.01.1992 по 28.09.2017 на посаді зубного техніка з моменту звернення до відповідача.

В обґрунтування позову зазначено, що 29.09.2017 звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії. 27.02.2018 відповідачем відмовлено у призначенні пенсії. Стверджує, що її стаж у закладах охорони здоров'я становить 29 років 10 місяців 12 днів. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, а тому просить визнати протиправною відмову Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні пенсії за вислугу років згідно пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_1 народилась 20 жовтня 1967 року (а.с.8).

Довідкою від 04.07.2018 №71 стаж роботи позивача розділений на періоди:

- з 16.11.1987 по 02.01.1992 в Житомирській міській стоматологічній поліклініці №1 на посаді зубного техніка, а пізніше в ДСПОП;

- з 02.01.1992 по 28.09.2017 ДСПОП "Стоммакс" перейменовано в ЖКСП "Стоммакс" та змінено на КП "Стоммакс" Житомирської міської ради на посаді зубного техніка (а.с.21).

Зі змісту довідки Комунального підприємства "Стоммакс" Житомирської міської ради від 06.07.2018 №74 встановлено, що ОСОБА_1 має стаж роботи 29 років 10 місяців і 12 днів (а.с.22).

29 вересня 2017 року звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії (а.с.11).

Листом від 27.02.2018 №2720/03.2 відповідач відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років у зв'язку з відсутністю кількості років спеціального стажу роботи. Вказує, що зі змісту документів поданих позивачем встановлено наявність спеціального стажу 4 роки 1 місяць і 16 днів. Періоди роботи в закладах охорони здоров'я з 02.01.1992 по 28.09.2017 не дають підстав для призначення пенсії за вислугу років, тому що не передбачені Переліком, який затверджено постановою КМУ від 04.11.1993р. №909.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту "е" ст. 55 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХГІ "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення незалежно від віку за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 01 квітня 2015 року не менше 25 років та після цієї дати з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців, з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року не менше 26 років.

До досягнення 55-річного віку, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення, які в період до 01 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не менше 25 років 6 місяців.

Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.93 року за N 909. Згідно з розділом 2 до закладів і установ охорони здоров'я відносяться лікарняні заклади, лікувально-профілактичні заклади особливого типу, лікувально-трудові профілакторії, амбулаторно-поліклінічні заклади, заклади швидкої та невідкладної медичної допомоги, заклади переливання крові, заклади охорони материнства і дитинства, санаторно-курортні заклади, санаторно-епідеміологічні заклади, діагностичні центри, аптеки, аптечні кіоски, аптечні магазини, контрольно-аналітичні лабораторії, медико-соціальні експертні комісії, бюро судово-медичної експертизи, медичні відділи протезних підприємств.

При цьому, як зазначено у частині першій статті 3 Закону України від 19 листопада 1992 року N 2801-XII "Основи законодавства України про охорону здоров'я" (далі - Закону N 2801-XII), до закладів охорони здоров'я відносяться юридичні особи будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлені підрозділи, основним завданням яких є забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.

Заклади охорони здоров'я створюються підприємствами, установами та організаціями з різними формами власності, а також приватними особами при наявності необхідної матеріально-технічної бази і кваліфікованих фахівців. Порядок і умови створення закладів охорони здоров'я, державної реєстрації та акредитації цих закладів, а також порядок ліцензування медичної практики, виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами визначаються актами законодавства України.

Державна акредитація закладу охорони здоров'я - це офіційне визнання статусу закладу охорони здоров'я, наявності в ньому умов для надання певного рівня медико-санітарної допомоги, підтвердження його відповідності встановленим критеріям та гарантії високої якості професійної діяльності. (Пункту 1 Порядку державної акредитації закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року N 765 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що скористатись пільговим віком на пенсію можуть ті працівники медичних закладів, що мають необхідний стаж роботи на посадах в установах, організаціях, визначених постановою КМУ № 909, тобто умовою для зарахування до спеціального стажу роботи, який дає право на пенсію на вислугу років, періодів роботи працівників закладів і установ охорони здоров'я, є наявність факту роботи у ці періоди на відповідних посадах та у закладах, віднесених до Переліку.

Як вже встановлено судом, листом від 27.02.2018 позивача повідомлено про відмову у призначенні пенсії з посиланням на те, що робота на посаді зубного техніка в ДСПОП "Стоммакс", ЖКСП "Стоммакс" та КП "Стоммакс" Житомирської міської ради в період з 02.01.1992 по 28.09.2017 не дає підстав для призначення пенсії за вислугу років, тому що ці заклади не передбачені Переліком, який затверджено постановою КМУ від 04.11.1993 №909, а тому вказаний період не може бути зарахований до спеціального стажу роботи.

Суд зауважує, що діяльність в межах медичної практики потребує ліцензування, підприємство повинно отримати ліцензію для здійснення медичної практики. Ліцензія при цьому видається на юридичну особу - підприємство в цілому як на суб'єкта ліцензування.

До матеріалів справи долучено довідку управління охорони здоров'я Житомирської обласної ради від 19.12.2017 №3044/01-18 зі змісту якої встановлено, що ЖКСП "Стоммакс" є правонаступником майнових прав та обов'язків приєднаного державного стоматологічного протезно-ортопедичного підприємства "Дентафіл" та державного стоматологічного протезно-ортопедичного підприємства "Стоммакс" на підставі рішення Житомирської міської ради від 27.09.2001 №260. Рішенням Житомирської міської ради від 30.05.2013 №543 ЖКСП "Стоммакс" перейменовано в комунальне підприємство "Стоммакс" Житомирської міської ради (а.с.12).

Згідно наказу МОЗ України від 28.10.2002 №385 "Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я" поліклінічні заклади входять до переліку закладів охорони здоров'я.

Інформація зазначена у статуті КП "Стоммакс" Житомирської міської ради у новій редакції, зареєстрованому 07.06.2013 вказує на те, що вказана установа є належною медичною установою і відповідає вимогам, зазначеним у Переліку №909 (а.с.13-18).

Згідно з ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, у рішенні Верховного Суду України від 17.09.2013 по справі N 21-241а13 вказано, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених Переліком №909, дає право на пенсію незалежно від форми власності та відомчої підпорядкованості закладів і установ.

Листом від 25.06.2004 року N 4343 Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва зазначає про зобов'язання проходження акредитації для усіх закладів охорони здоров'я.

З огляду на наведене, заклад офіційно набуває статусу закладу охорони здоров'я на підставі державної акредитації.

Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням викладеного, відповідачем не було доведено правомірності відмови у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу, а тому позов ОСОБА_1 слід задовольнити.

З приводу розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Як встановлено з матеріалів справи, позивачем при подачі до суду позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн про, що свідчить квитанція №62 від 08.08.18 (а.с.4).

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням задоволення позову ОСОБА_1, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області сплачений судовий збір у сумі 704,80 грн.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною відмову Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 40380333 вул.Перемоги,55 м.Житомир, 10003) щодо призначення пенсії за вислугу років згідно пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10002, інд. код НОМЕР_1).

Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, період роботи з 02.01.1992 по 28.09.2017 на посаді зубного техніка.

Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно пункту "е" статті 55 Закону України " Про пенсійне забезпечення" з моменту звернення з відповідною заявою.

Стягнути з Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в сумі 704,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до апеляційної інстанції через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя В.А. Панкеєва