Рішення № 76815088, 14.09.2018, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
14.09.2018
Номер справи
127/16600/17
Номер документу
76815088
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 127/16600/17

Провадження 2-а/127/312/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 вересня 2018 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

в складі головуючого судді Короля О.П.

секретаря Крижанівського В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання дій протиправними та зобов»язання провести перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ :

Позивач ОСОБА_1 03.08.2017 року звернулась до суду з вищезазначеним адміністративним позовом.

Позов мотивований тим, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Вінниці та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

В березні 2017 року позивач звернулася до УПФУ в м. Вінниці із заявою про перерахунок пенсії, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у 2008 році, оскільки дізналася, що при обчисленні її пенсії в 2008 році не була врахована матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 259,33 грн. До заяви надала довідку № 29/05 від 21.02.2017 року.

Пенсія відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 була призначена з моменту звернення до Пенсійного фонду в розмірі 84% від заробітної плати.

У перерахунку пенсії позивачу відмовлено, про що надано відповідь Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці №572/06-32-3/02-2 від 20.03.2017 року за відсутності підстав, на думку Управління, для перерахунку пенсії.

З цим твердженням позивач не погоджується, оскільки пенсія була їй призначена в 2008 році під час дії Закону України «Про державну службу» №3723 від 16.12.1993 року, яким був передбачений перерахунок пенсії, виходячи із сум заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на призначення пенсії. А з матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та заохочувальних виплат було сплачено єдиний соціальний внесок та страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

У зв’язку з вищенаведеним ОСОБА_1 звернулася до суду та просила визнати протиправними дії УПФУ в м. Вінниці щодо виключення зі складу заробітної плати, з якої нараховується пенсія, сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум матеріальної допомоги на оздоровлення; зобов’язати УПФУ в м. Вінниці провести перерахунок пенсії з 01.03.2017 року, згідно ст. ст.. 33, 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 84% заробітної плати, включивши до складу заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань згідно з довідкою № 29/05 від 21.02.2017 року.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 04.08.2017 року відкрито скорочене провадження.

Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 26.09.2017р. позов ОСОБА_1 задоволено.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017р. апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці залишена без задоволення, а постанова Вінницького міського суду Вінницької області від 26.09.2017 р. – без змін.

Постановою Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду від 05.06.2018 р. касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці задоволено частково, постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 26.09.2017 р. та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017р. скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Провадження у справі відкрито згідно з ухвалою від 04.08.2017 р. до набрання чинності КАС України у редакції Закону №2147-VII від 03.10.2017 р., тому відповідно до розділу VII Перехідні положення КАС України справа підсудна Вінницькому міському суду Вінницької області.

В судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі, посилаючись на обставини викладеній в позовній заяві та просили суд задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала, про що надала письмові заперечення.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.

Згідно з частинами 1, 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Вінниці та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

В березні 2017 року позивач звернулася до УПФУ в м. Вінниці із заявою про перерахунок пенсії, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у 2008 році, оскільки дізналася, що при обчисленні її пенсії в 2008 році не була врахована матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 259,33 грн. До заяви надала довідку № 29/05 від 21.02.2017 року.

Пенсія відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 була призначена з моменту звернення до Пенсійного фонду в розмірі 84% від заробітної плати.

У перерахунку пенсії позивачу відмовлено (відповідь Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці № 572/06-32-3/02-2 від 20.03.2017 року) у зв»язку із відсутністю підстав для перерахунку пенсії.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досяглои встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страховго стажу для чоловіків – не менше 25 років, для жінок – не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби – не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, – незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями,- у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше як 90 відсотків заробітку.

Відповдіно до ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ст.1 Закону України “Про оплату праці” заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до п.2.3.3. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики від 13 січня 2004 року № 5, до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).

Згідно з приписами ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення – це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.

Статтею 66 Закону України “Про пенсійне забезпечення” врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до п.1 ч.1 ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" – максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальні допомоги, індексація, на яку нараховувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування враховується при обчисленні розміру його пенсії.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного суду України, висловленою в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року №1170 встановлено вичерпний перелік видів оплати праці та інших видів, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії, при цьому матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація до зазначеного переліку не входить.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного суду України від 20.02.2012 у справі № 21-430а11, від 14.05.2013 у справі № 21-125а13, від 28.05.2013 у справі № 21-97а13, від 06.11.2013 у справі № 21-350а13.

Як слідує з матеріалів справи позивачу під час перебування на посаді державного службовця були виплачені матеріальні допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів населення, грошова винагорода за сумлінну працю, з яких нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується відповідними довідками. При цьому, відповідачем при призначенні розміру пенсії позивача вказані виплати не включені до обчислення її розміру. За наведеного, суд вважає, що вказані виплати, з яких були фактично нараховані та сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що відповідачем безпідставно відмовлено позивачу в перерахунку пенсії відповідно до довідки №29/05 від 21.02.2017 року, виданої Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровогорадській області, а відтак наявні законні підстави для зобов'язання відповідача здійснити такий перерахунок.

Щодо посилання відповідача на положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213, то суд звертає увагу, що вказані норми відповідно передбачають, що у разі неприйняття до 01 червня Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, положення про помічника-консультанта народного депутата України та не здійснюється їх перерахунок, однак вони не поширюються на правовідносини, які виникли в даному випадку між позивачем та відповідачем, оскільки врахування інших складових заробітку не є перерахунком пенсії в розумінні норм Закону України "Про державну службу", який втратив силу. Крім того, під час призначення пенсії позивачу помилково не враховано до складових заробітної плати "інші виплати", а тому усунення цієї помилки можливе шляхом врахування цих сум до складових заробітної плати, що подаються для призначення пенсії згідно з Законом України "Про державну службу" та наданих довідок.

Крім того, суд звертає увагу на те, що позивач має право на одержання пенсії державного службовця в розмірі відсотків суми її заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України «Про державу службу» в редакції, яка діяла на момент призначення розміру пенсії. Посилання відповідача на чинну редакцію та зміну розмірів відсотків є безпідставне, зважаючи, що мова йде не про призначення пенсії, не про перерахунок пенсії в розумінні норм Закону України "Про державну службу", а як вказувалося вище про врахування інших складових заробітку .

Визначаючись щодо періоду, з якого слід зробити перерахунок, суд враховує, що основні засади призначення та перерахунку пенсії визначенні Законом України "Про пенсійне забезпечення" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Частиною 1 п. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією.

Відповідно до п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Відтак, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з 09.08.2017 року, тобто з моменту звернення позивача до Управління із заявою про перерахунок пенсії.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України в постанові від 21.01.2015 року по справі №К/800/53362/14.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведена правомірність його дій щодо відмови в перерахунку пенсії позивача, в той час як позивач довела законність своїх вимог.

На виконання Постанови Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду від 05.06.2018 р. позивачем до матеріалів справи надано письмові докази про проведені перерахунки пенсії (лист УПФ в м. Вінниці від 26.07.2018 №160/К-2). Судом при новому розгляді справи перевірено, що позивачем сплачено нараховані страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування з отримуваних позивачем сум виплат.

Питання судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу), ст.ст. 1, 2 ЗУ «Про оплату праці», ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 2, 5-9, 72-79, 139, 245-246 КАС України,

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо виключення зі складу заробітної плати ОСОБА_1, з якої нараховується пенсія, сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум матеріальної допомоги на оздоровлення.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (21100 м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 37979905) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (21022 АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з 01.03.2017 року, згідно із ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 84% заробітної плати, включивши до складу заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії, суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення згідно з довідкою №29/05 від 21.02.2017 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (21100 м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 37979905) за рахунок витрат, передбачених на його утримання, судовий звір у дохід держави в розмірі 704,80 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня

складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 19.09.2018 р.

Суддя