Рішення № 76814911, 24.09.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2018
Номер справи
0540/5668/18-а
Номер документу
76814911
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 вересня 2018 р. Справа№0540/5668/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Рудь Т.В. розглянувши адміністративну за позовом ОСОБА_1

до Волноваського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області

про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Волноваського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 01 червня 2018 року він звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ч. 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Рішенням відповідача №1049 від 11 червня 2018 року йому відмовлено у призначенні пенсії у зв’язку із недостатністю пільгового стажу роботи.

Згідно розрахунку відповідачем не враховано у розрахунковий період страхового стажу для призначення пенсії наступні періоди роботи: з 07.07.1994 р. по 17.09.1995 р. - гірничім майстром підземним ДВАТ «Трест Донецькшахтопроходка», у зв'язку із тим, що уточнююча довідка надана підприємством, розташованим на тимчасово непідконтрольній владі території; з 18.12.2002 р. по 17.05.2009 р. підземним помічником начальника дільниці з повним робочим днем у шахті на ОП «Шахта ім..ОСОБА_2» - у зв'язку із відсутністю даних про атестацію робочих місць; з 26.05.2009 р. по 31.08.2009 р. - гірничім майстром підземним з повним робочим днем у шахті на «Шахтобудівельне управління № 7 Тресту Донецькшахтопроходка» зв'язку із відсутністю даних про атестацію робочих місць; з 01.09.2009 р. по 14.10.2009 р. - гірничім майстром підземним з повним робочим днем у шахті «Жовтневий рудник» зв'язку із відсутністю даних про атестацію робочих місць; з 01.04.2014 р. по 30.11.2014 р. - гірничім майстром підземним з повним робочим днем у шахті «Жовтневий рудник» зв'язку із несплатою підприємством внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивач вважає, що діями відповідача безпосередньо порушено його право на соціальний захист, гарантоване ст. 46 Конституції України, обмеження якого неможливе. Тому рішення відповідача про відмову у призначені пенсії за віком на пільгових умовах є неправомірним та таким що підлягає скасуванню.

Просив суд визнати протиправними дії Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до пільгового стажу, який надає право на призначення пенсії зач.1 ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ наступних періодів роботи: з 07.07.1994 р. по 17.09.1995 р. - гірничім майстром підземним ДВАТ «Трест Донецькшахтопроходка; з 18.12.2002 р. по 17.05.2009 р. — підземним помічником начальника дільниці з повним робочим днем у шахті на ОП «Шахта ім. О.Ф.Засядька»; з 26.05.2009 р. по 31.08.2009 р. - гірничім майстром підземним з повним робочим днем у шахті на «Шахтобудівельне управління № 7 Тресту Донецькшахтопроходка; з 01.09.2009 р. по 14.10.2009 р. - гірничім майстром підземним з повним робочим днем у шахті «Жовтневий рудник; з 01.04.2014 р. по 30.11.2014 р. - гірничім майстром підземним з повним робочим днем у шахті «Жовтневий рудник» та скасувати рішення Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 1049 від 11 червня 2018 року про відмову у призначенні пенсії відповідно доч.1 ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХП у зв'язку із недостатністю пільгового стажу роботи; зобов'язати Волноваське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 червня 2018 року про призначення пенсії, із зарахуванням до пільгового стажу, що надає право на пенсію відповідно до ч. 1 ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ наступних періодів роботи: з 07.07.1994 р. по 17.09.1995 р. - гірничім майстром підземним ДВАТ «Трест Донецькшахтопроходка; з 18.12.2002 р. по 17.05.2009 р. - підземним помічником начальника дільниці з повним робочим днем у шахті на ОП «Шахта ім. О.Ф.Засядька; з 26.05.2009 р. по 31.08.2009 р. - гірничім майстром підземним з повним робочім днем у шахті на «Шахтобудівельне управління №7 Тресту Донецькшахтопроходка; з 01.09.2009 р. по 14.10.2009 р. - гірничим майстром підземним з повним роботам днем у шахті «Жовтневий рудник; з 01.04.2014 р. по 30.11.2014 р. - гірничім майстром підземним з повним робочим днем у шахті «Жовтневий рудник».

Ухвалою від 17 липня 2018 року суд залишив позовну заяву без руху та надав час для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою від 30 липня 2018 року суд відкрив провадження у справі, призначивши до розгляду на 07 серпня 2018 року за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою від 07 серпня 2018 року справу відкладено на 04 вересня 2018 року.

22 липня 2018 року представник відповідача надав через канцелярію суду відзив на позовну заяву відповідно до якого просив суд відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

Зазначив, що виходячи з положень п.п. 2 п.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846, вбачається що при призначенні пільгової пенсії необхідно додати довідку яка уточнює особливий характер роботи, а також зайнятість робочого часу.

При цьому, записи до трудової книжки вносяться на підставі первинних документів наказів по підприємству, табелів зарахування робочого часу, відомостей про зарахування робочого часу тощо. Довідки, що підтверджують пільговий характер роботи, або роботи, що дає право на пенсію за вислугою років, видаються на підставі тих же первинних документ в та наказів про результати атестації робочих місць на підприємстві. У випадку відсутності первинних документів, неможливо підтвердити пільговий характер роботи особи, та його зайнятість на роботах з шкідливими і важкими умовами праці або на посадах що дають право на пенсію за вислугою років, а отже відсутні підстави для призначення пенсій на пільгових умовах.

Тобто, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» стати 13 Закону № 1788-XII є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестацій умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.

Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.

Беручи до уваги вищевикладене, до пільгового стажу позивача не враховано період з 18.12.2002 по 17.05.2009 на ОП «Шахта 1м. ОСОБА_2» та з 26.05.2009 по 31.08.2009 на «Шахтобудівельне управління №7» Трест Донецькшахтопроходка» у зв’язку з відсутністю в Індивдуальній відомості про застраховану особу ОСОБА_3 в таблиці «Відомості за звітний рік по спецстажу» даних про атестацію робочих місць

В персоніфікованому обліку містяться дані, що атестація робочих місць у «Шахті «Жовтневий рудник» почалась з 15.10.2009 (дана дата підтверджується й наказом про атестацію робочих місць №651к від 15.10.2009 (даний наказ видано підприємством, що розташоване на непідконтрольній території), таким чином до пільгового стажу не було враховано періоди роботи з 01.09.2009 по 14.10.2009 у зв’язку з відсутністю атестації робочих місць.

Відповідач вважає, що у зв’язку з відсутністю в даних в індивідуальних відомостях про застраховану особу — позивача інформації щодо сплати єдиного соціального внеску шахтою «Жовтневий рудник» періоди роботи з 01.04.2014 по 30.11.2014 не підлягають зарахуванню до пільгового стажу.

04 вересня 2018 року справу відкладено на 24 вересня 2018 року.

Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії ВА 495006, ідентифікаційний код НОМЕР_1, місце реєстрації, згідно паспортних даних: АДРЕСА_1.

01 червня 2018 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до Волноваського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 року та п. 2 р. XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року.

До заяви позивачем було додано довідки про заробітну плату, довідки, що уточнюють пільговий характер роботи та накази про атестацію робочих місць.

Рішенням від 11 червня 2018 року за №1049 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку із недостатністю пільгового стажу роботи.

Згідно вказаного рішення, при розрахунку стажу, відповідно наданих документів встановлено, що заявник має загальний стаж роботи 23 роки 5 місяців 17 днів. Пільговий стаж роботи за списком №1 склав 8 років 5 місяців 17 днів.

Зазначено також, що для розрахунку загального і пільгового стажу не взято до уваги «дублікат» трудової книжки з наступних причин. Згідно п. 5.1 Наказу Мінпраці №58 від 29.07.1993 р. (зі змінами) особа, яка загубила трудову книжку (вкладиш до неї), зобов'язана негайно заявити про це власнику або уповноваженому ним органу за місцем останньої роботи. Не пізніше 15 днів після заяви, а у разі ускладнення в інші строки власник або уповноважений ним орган видає працівнику іншу трудову книжку або вкладиш до неї з написом "дублікат" в правому верхньому кутку першої сторінки. Таким чином записи у наданий "дублікат" трудової книжки вносилися в 2002 році і на всі записи необхідно надати підтверджуючі довідки та провести зустрічну перевірку достовірності виданих довідок. Достовірність документів, що видані підприємствами, що розташовані на території, що не контролюються українською владою, неможливо перевірити та зарахувати. Додатково слід зазначити, що дублікат заповнений некоректно. Заявник народився 01.06.1968 р., а в трудовій вказано 01.07.1968 р.

У зв'язку з вищевикладеним неможливо зарахувати до пільгового стажу період роботи з 07.07.1994 р. по 17.09.1995 р. у ВАТ «Донецькшахтопроходка» (тому що трудова книжка – «дублікат», а уточнююча довідка видана підприємством, що розташоване на непідконтрольній українській владі території.

Відповідно до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. №637 у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тобто у даних персоніфікованого обліку.

У зв'язку з вищенаведеним, до пільгового стажу не враховано період з 18.12.2002 р. по 17.05.2009 р. на ОП «Шахта ім. О.Ф. Засядька» у зв'язку з відсутністю даних про атестацію робочих місць в даних персоніфікованого обліку.

До пільгового стажу не враховано період з 26.05.2009 р. по 31.08.2009 р. на «Шахтобудівельне управління №7» Тресту Донецькшахтопроходка» у зв'язку з відсутністю даних про атестацію робочих місць в даних персоніфікованого обліку.

Не враховано до пільгового стажу період роботи з 01.09.2009 р. по 14.10.2009 року у «Шахті «Жовтневий рудник» у зв’язку з тим, що у даних персоніфікованого обліку наявні данні про атестацію робочого.

До пільгового стажу не враховано період з 01.04.2014 по 30.11.2014 рік на Шахті «Жовтневий рудник» у зв’язку з відсутністю сплати внесків підприємством на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Надаючи правову оцінку діям суб’єкта владних повноважень, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до Рішення Конституційного суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 7 жовтня 2009 року N 25-рп/2009 «в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (статті 1, 3 Конституції України)».

Зазначені конституційні положення розвинуті в розділі II Конституції України "Права, свободи та обов'язки людини і громадянина". Тим самим право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел (частина друга статті 46 Основного Закону України) і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» винятково цим Законом визначається, зокрема, пенсійний вік чоловіків і жінок, після досягнення якого особа має право на призначення пенсії за віком.

Пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються органами Пенсійного фонду за нормами цього закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлений порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону, згідно якої особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуруються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Відповідно до п.3 Порядку застосування списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджений Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Відповідно до ст.24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків.

Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно з п.3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За приписами ч.1 ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Як встановлено судом, для призначення пенсії позивачем надано дублікат трудової книжки серії АТ-VІІ № 8811178, копія якого міститься в матеріалах справи.

Відповідно до п.п.5.1, п.п.5.2 п.5 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 N 58, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за N 110 (далі Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях) вбачається, що особа, яка загубила трудову книжку (вкладиш до неї), зобов'язана негайно заявити про це власнику або уповноваженому ним органу за місцем останньої роботи. Не пізніше 15 днів після заяви, а в разі ускладнення - в інші строки власник або уповноважений ним орган видає працівнику іншу трудову книжку або вкладиш до неї (нових зразків) з написом "Дублікат" в правому верхньому кутку першої сторінки. Дублікат трудової книжки або вкладиш до неї заповнюється за загальними правилами. У розділі "Відомості про роботу", "Відомості про нагородження" і "Відомості про заохочення" при заповненні дубліката вносяться записи про роботу, а також про нагородження і заохочення за місцем останньої роботи на підставі раніше виданих наказів (розпоряджень).

З правової точки зору дублікат - документ, ідентичний похідному, що має такі самі юридичні наслідки, як і оригінал. Фактично видача дубліката полягає у відтворенні тексту документа, дублікат якого видається, що спрямоване на відновлення такого документа у випадку неможливості його використання з певних причин.

Отже, дублікат документа являє собою примірник цього самого документа з рівнозначною останньому юридичною силою.

Як встановлено судом під час розгляду справи, згідно відомостей дублікату трудової книжки ОСОБА_1 від 03.12.2002 року у спірний період часу працював:

- з 07.07.1994 по 17.09.1995 гірничім майстром підземним ДВАТ «Трест Донецькшахтопроходка;

- з 18.12.2002 р. по 17.05.2009 р. — підземним помічником начальника дільниці з повним робочим днем у шахті на ОП «Шахта ім. О.Ф.Засядька»;

- з 26.05.2009 р. по 31.08.2009 р. - гірничім майстром підземним з повним робочим днем у шахті на «Шахтобудівельне управління №7 Тресту Донецькшахтопроходка;

- з 01.09.2009 р. по 14.10.2009 р. - гірничім майстром підземним з повним робочим днем у шахті «Жовтневий рудник;

- з 01.04.2014 р. по 30.11.2014 р. - гірничім майстром підземним з повним робочим днем у шахті «Жовтневий рудник».

Суд зауважує, що дублікат трудової книжки позивача містить всі необхідні записи, як то, дати прийняття та звільнення з роботи, найменування підприємств, де працював працівник, (відділ) і посада, з зазначенням документа на підставі якого внесений запис по кожному періоду роботи (робота), на яку було прийнято працівника.

Тобто, дублікат трудової книжки позивача містить всю необхідну інформацію, для урахування періодів роботи позивача у спірний період до трудового стажу, а той факт, що у місяці народження позивача містяться розбіжності з паспортними даними, не може бути підставою для не зарахування вказаного у ній стажу роботи до загального стажу позивача.

Суд зауважує, що позивачу не може бути поставлено у вину неналежне заведення трудової книжки, оскільки останнє було обов’язком роботодавця.

Одночасно суд вважає безпідставними посилання відповідача на необхідність надання позивачем довідок на підтвердження спірних періодів роботи, з огляду на наступне.

Згідно вимог ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. І лише у разі відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.(п 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637).

Тобто, діючим законодавством встановлено пріоритетність записів у трудовій книжці перед іншими відомостями, а також необхідність надання уточнюючої довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників для підтвердження спеціального трудового стаж, коли в трудовій книжці відсутні відповідні відомості.

Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», є встановлення факту перебування особи повний робочий день на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією.

Відтак, твердження відповідача щодо не підтвердження позивачем пільгового характеру роботи згідно наданих уточнюючої довідок не може бути підставою для відмови в зарахуванні спірного періоду, оскільки в дублікаті трудової книги міститься посилання на посаду передбачену Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року із зазначенням про повний робочий день під землею.

Таким чином, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що записи дубліката трудової книжки позивача містять всю необхідну інформацію, для врахування спірного періоду роботи позивача в трудовий стаж.

Крім того, позивачем до матеріалів справи було надано накази ОП «Шахта ім. Засядько» від 01.09.2000 року №1811, від 05.06.2005 року №1012, від 01.06.2007 року №1089 про підсумки атестації підземних робочих місць за умовами праці, згідно якого професії позивача - включені до переліку посад на пільгове пенсійне забезпечення за списком №1.

Відповідно до п. 3 ст. 44 Закону України №1058 та п. 4.2 Порядку №22-1 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірності поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

При цьому суд зауважує, що право особи на отримання пенсійних виплат не може бути поставлено у залежність від можливості органів Пенсійного фонду України здійснювати ці повноваження (зокрема у зв`язку з проведенням АТО та неможливістю проведенням перевірки періодів роботи, оскільки підприємства розташовані на тимчасово окуповані території України).

Суд зауважує про те, що посади, які займав позивач віднесенні до списків виробництв, робіт, професій, посад та показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 11.03.1994 №162, що відповідно діяла до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Також, згідно даних, (що наявні в матеріалах справи) наявних у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за у спірні періоди позивач дійсно отримував заробітну плату на шахтах, трудовий стаж у спірний період, зараховано за кодом ЗП3014А4.

Відповідно до постанов правління ПФУ від 10 червня 2004 року №7-6 «Про затвердження Порядку формування і подачі органам ПФУ відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», від 05 листопада 2009 року №26-1 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органам ПФУ», від 08 жовтня 2010 року №22-2 «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та від 03 грудня 2013 року №25-2 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови правління ПФУ від 08.10.2010 року № 22-2», якими затверджувалися «Довідники кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства», встановлено код підстав для обліку спец стажу за №ЗП3014А4 для застрахованих осіб, які є працівниками, безпосередньо зайнятими повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.

Тобто, при здачі звітів страхувальником до органів ПФУ зазначалося, що страхові внески за позивача вносилися за вищевказаними професіями за відповідними кодами, що в свою чергу відповідає положенням ч. 1 статті 13 Закону №1788-ХІІ.

Тому пенсійним органом безпідставно невключено позивачу спірні періоди роботи для перерахунку його пенсії.

Щодо не врахування відповідачем до пільгового стажу роботи позивача періоду з 01.04.2014 по 30.11.2014 рік на Шахті «Жовтневий рудник» у зв’язку з відсутністю сплати внесків підприємством на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, суд зазначає наступне.

Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

При цьому, у частині 10 статті 20 Закону № 1058-IV, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до положень ст.106 Закону № 1058-XV, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Тобто, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

На підставі викладеного, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового та пільгового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.

За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

Отже, позивач опинився в ситуації, що відповідно позбавляє його можливості забезпечити належний захист своїх прав.

Відповідно до ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

З врахуванням наведених обставин та норм чинного законодавства, судом було встановлено, що стаж роботи позивача (за спірний період часу) визначений у його трудовій підлягає зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах на підставі ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Окрім суд зазначає, що у постанові Верховного Суду від 28 серпня 2018 року у справі №175/4336/16-а (2/175/97/16) міститься правовий висновок про те, що відсутність у відповідача можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві, яке знаходиться на не підконтрольній українській владі території не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного у нього права на пенсійне забезпечення.

Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Тобто в розрізі даної справи та за умови підтвердження трудового стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних(надуманих) підстав.

З урахуванням викладеного, наявні усі підстави для зарахування позивачу до пільгового стажу роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», спірних період роботи.

Таким чином, суд приходить до висновку, що дії відповідача є неправомірними, а рішення від 11.06.2018 року №1049 про відмову в призначені пенсії є таким, що порушує конституційне право позивача на пенсійне забезпечення на пільгових умовах тому підлягає скасуванню.

Крім того, підлягає задоволенню як похідна, позовна вимога позивача про зобов’язання Волноваське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з врахуванням пільгового стражу роботи позивача за спірний період.

Відповідно до приписів ст.ст.9,77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

А відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивач при подані позовної заяви до суду було сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тож, сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 704,80 грн. підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Волноваського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42169496), щодо відмови ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) в зарахуванні до пільгового стажу, який надає право на призначення пенсії за ч.1 ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ наступних періодів роботи: з 07.07.1994 р. по 17.09.1995 р. - гірничім майстром підземним ДВАТ «Трест Донецькшахтопроходка; з 18.12.2002 р. по 17.05.2009 р. — підземним помічником начальника дільниці з повним робочим днем у шахті на ОП «Шахта ім. О.Ф.Засядька»; з 26.05.2009 р. по 31.08.2009 р. - гірничім майстром підземним з повним робочим днем у шахті на «Шахтобудівельне управління № 7 Тресту Донецькшахтопроходка; з 01.09.2009 р. по 14.10.2009 р. - гірничім майстром підземним з повним робочим днем у шахті «Жовтневий рудник; з 01.04.2014 р. по 30.11.2014 р. - гірничім майстром підземним з повним робочим днем у шахті «Жовтневий рудник» з урахуванням висновків суду.

Скасувати рішення Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42169496) № 1049 від 11 червня 2018 року про відмову ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) у призначенні пенсії відповідно доч.1 ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХП у зв'язку із недостатністю пільгового стажу роботи.

Зобов'язати Волноваське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42169496) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) від 01 червня 2018 року про призначення пенсії, із зарахуванням до пільгового стажу, що надає право на пенсію відповідно до ч. 1 ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ наступних періодів роботи: з 07.07.1994 р. по 17.09.1995 р. - гірничім майстром підземним ДВАТ «Трест Донецькшахтопроходка; з 18.12.2002 р. по 17.05.2009 р. - підземним помічником начальника дільниці з повним робочим днем у шахті на ОП «Шахта ім. О.Ф.Засядька; з 26.05.2009 р. по 31.08.2009 р. - гірничім майстром підземним з повним робочім днем у шахті на «Шахтобудівельне управління №7 Тресту Донецькшахтопроходка; з 01.09.2009 р. по 14.10.2009 р. - гірничим майстром підземним з повним роботам днем у шахті «Жовтневий рудник; з 01.04.2014 р. по 30.11.2014 р. - гірничім майстром підземним з повним робочим днем у шахті «Жовтневий рудник».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Волноваського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42169496) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) суму судового збору у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Повний текст рішення складено та підписано 01 жовтня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Кониченко О.М.