
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 жовтня 2018 р. Справа№0540/6830/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення протиправним, зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
9 серпня 2018 року позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 83060, м. Донецьк, вул. Тесленко, 15), звернувся до суду з позовною заявою до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42171290, 85500, Донецька обл., Великоновосілківський район, селище міського типу ОСОБА_2, вулиця Центральна, будинок 103). В обґрунтування зазначив, що у березні 2018 року на підставі рішення суду №237/2407/2017 позивачу виплачена пенсія за період з жовтня 2016 року по лютий 2018 року. При цьому, розмір пенсії позивача встановлено на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, однак отриманий розмір пенсії у період з жовтня 2016 по вересень 2017 року є нижче прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб визначеного чинним законодавством у відповідний період. Для визначення розміру пенсії управлінням не враховано трудовий внесок понад 34 роки стажу (а тільки 28 років 9 місяців 25 днів), доплата “дітям війни”, доплата понаднормовий стаж 14 років 1 місяць. Крім того, відповідачем 1 жовтня 2017 року при визначенні розміру пенсії не враховані положення ст. 19 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, пункту 2 розділу ІІ Перехідні положення Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії” від 03.10.2017 №2148-VІІІ. Просив визнати рішення № 198(98)Ц від 13.07.2018 року щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням всіх належних надбавок та виплаті у розмірі більшому, ніж прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність неправомірним та протиправним; зобов’язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію у розмірі більш ніж прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з урахуванням належних надбавок, у тому разі підвищення пенсії “Дітям війни” та за понаднормовий (14 років 1 місяць) стаж роботи з періоду перебування на обліку (28 листопада 2014 року).
31 серпня 2018 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначене розгляд справи на 25 вересня 2018 року в порядку спрощеного провадження.
Представники сторін до судового засідання не з’явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Представник позивача надав заяву про розгляд справи без його участі.
18 вересня 2018 року на адресу суду надійшов відзив, в якому відповідач зазначив, що підвищення «дітям війни» враховано в розмір пенсії, доплата за понаднормовий стаж обчислена відповідно до ст.27 Закону №1058, а розмір пенсії позивача не є нижчим за встановлений прожитковий мінімум. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
За таких обставин, суд визнав за можливе розглянути справу в поряду письмового провадження на підставі наявних матеріалів справи.
Розглянувши заяви по суті суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулась до Управління Пенсійного фонду України у Марївнському районі Донецької області із заявою від 22 червня 2018 року в якій просила надати довідку за формою ОК-5, повідомити про розмір заробітної плати (з 01.01.1977 по 31.12.1988) з якої призначена пенсія, надати розрахунок індивідуального коефіцієнту заробітної плати; надати розрахунок індивідуального коефіцієнту страхового стажу. Просила перерахувати пенсію з періоду поновлення виплат з урахуванням належних підвищень та збільшень.
13 липня 2018 року Великоновосілківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області надано відповідь №198/(98)/Ц-01-01-03 на звернення ОСОБА_1 з питань пенсійного забезпечення, в якій зазначено, що пенсія призначена і виплачується відповідно до діючого законодавства.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Зазначена норма кореспондується з п.1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (в редакції постанови Правління ПФУ 07.07.2014 року №13-1 з наступними змінами) (далі по тексту - Порядок №22), заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. Також цим порядком визначено перелік документів, які додаються до заяви.
Щодо врахування доплати “дітям війни” до розміру пенсії позивача суд зазначає наступне.
Правовий статус дітей війни і основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені Законом України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року N2195-IV.
Статтями 1, 2 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визначено, що дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років. Державні соціальні гарантії дітям війни встановлюються з метою: визнання на державному рівні важкого життєвого шляху громадян України, чиє дитинство збіглося з роками Другої світової війни; надання дітям війни соціальної підтримки.
Згідно із ст.3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» законодавство України про соціальний захист дітей війни складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів України. Державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Так, ст 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") визначено, що до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Водночас, п.4 постанови Кабінету Міністрів від 28 грудня 2011 р. N1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", провадиться у розмірі 66,43 гривні.
Враховуючи те, що позивачу підвищення дітям війни у розмірі 66,43 грн. враховано в розмір пенсії, суд вважає що позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Щодо врахування надбавки за понаднормовий стаж 14 років до розміру пенсії позивача суд зазначає наступне.
Приписами ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, визначеного на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Доплата за понаднормовий стаж обчислена із розрахунку 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст.27 цього Закону, за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років жінкам.
Враховуючи те, що пенсію позивачу призначено до 01.10.2011, а станом на призначення пенсії загальний страховий стаж позивача склав 28 років 9 місяців 25 днів, суд погоджується з доводами відповідача, що розмір доплати встановлюється з основного розміру пенсії, а не з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст.. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
З розрахунку наданого відповідачем вбачається, що розмір пенсії позивача складається з розміру пенсії за віком, який розраховується за формулою П (розмір пенсії) = ЗП (заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст.. 40 Закону №1058, з якої обчислюється пенсія) х Кс (коефіцієнт трудового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст.. 25 Закону №1058); доплати до прожиткового мінімуму, оплати за понаднормований стаж, надбавки дітям війни у розмірі 66,43 грн., доплати по Постанові КМУ №327 від 23.04.2012 у розмірі 100 грн.
Враховуючи викладені обставини, суд вважає, що у Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області відсутні підстави для перерахунку пенсії, у зв’язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволені позовних вимог ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 83060, м. Донецьк, вул. Тесленко, 15) до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42171290, 85500, Донецька обл., Великоновосілківський район, селище міського типу ОСОБА_2, вулиця Центральна, будинок 103) про визнання рішення протиправним, зобов’язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кошкош О.О.