
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
18 вересня 2018 р. Справа № 802/1795/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дмитришеної Р.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Макарової К.В.
представника позивача та третьої особи: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_3; третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_4
до: ОСОБА_5 сільської ради Могилів - Подільського району Вінницької області
про: визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_4 (далі - ОСОБА_6, третя особа) з адміністративним позовом до ОСОБА_5 сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області (далі - ОСОБА_5 сільська рада, відповідач) про визнання рішень протиправними, зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначає, що звернулась до відповідача із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,1068 га для ведення особистого селянського господарства в с. Яришів по вул. Головна, 72 "а". За результатами розгляду заяви позивача ОСОБА_5 сільська рада Могилів - Подільського району на 16 сесії 7 скликання 11.06.2018 року прийняла рішення №230 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,2767 га для ведення особистого селянського господарства в с. Яришів по вул. Головна, 72 "а" ОСОБА_7
Не погоджуючись з вказаним рішенням сесії сільської ради, вважаючи його протиправним, позивач звернулась до суду з вимогами про його скасування.
Підставами для задоволення своїх вимог позивач вказує, що оскаржуване рішення суперечить положенням Земельного кодексу України, зокрема ст. 118. Твердження відповідача про наявність ще трьох заяв інших громадян про виділенням їм у вланість цієї ж земельної ділянки не дає підстав для відмови у задоволення її заяви, яка відповідно до судового рішення у справі №802/95/18-а має бути розглянута першочергово.
Одночасно у змісті позову позивач посилається на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 13.03.2018 року у справі №802/95/18-а, в якому досліджувались подібні правовідносини як у даному спорі.
Окрім того, позивач зазначає, що спірна земельна ділянка вже декілька років перебуває у спільному користуванні із чоловіком, жоден житель села ніколи не приходив на територію, якою вони користуються задля здійснення замірів земельної ділянки або складення орієнтовного плану її розташування з метою подальшого підготування необхідних документів для звернення до сільської ради щоб отримати земельну ділянку у власність або користування.
Ухвалою суду від 25.06.2018 року відкрито провадження у адміністративній справі та вирішено розгляд здійснювати за правилами загального позовного провадження. Також сторону відповідача зобов"язано подати до суду відзив щодо заявлених позовних вимог. Витребовано ухвалою суду від 02.08.2018 письмові докази.
Однак, письмового відзиву відповідачем до суду не подано. В свою чергу, представником відповідача в судовому засіданні надано пояснення з яких слідує, що останній заперечує щодо заявлених позовних вимог, посилаючись на таке.
ОСОБА_4 згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно є власником нежитлових будівель в с. Яришів по вул. Головна (Леніна), 72а. В 2010 році відповідачем прийнято рішення про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку ОСОБА_4 Проте, в продовж усього періоду ОСОБА_4 використовує земельну ділянку безоплатно.
В подальшому ОСОБА_3 подала заяву про надання їй дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 1,4 га за адресою с. Яришів вул. Головна, 72а, у власність для ведення ОСГ. Рішенням відповідача №199 14 сесії 7 скликання від 14.12.2017 ОСОБА_3 відмовлено в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо ведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за вказаною адресою. Вінницький окружний адміністративний суд 13.03.2018 року у справі №802/95/18-а прийняв рішення про скасування рішення 14 сесії 7 скликання ОСОБА_5 сільської ради Могилів - Подільського району №№184, 185, 186, 199 від 14.12.2017. Також, зобов"язано ОСОБА_5 сільську раду Могилів - Подільського району повторно та першочергово розглянути заяву ОСОБА_3 про надання їй дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у власність, що розташована по вул. Головна, 72, с. Яришів, Могилів-Подільського району Вінницької області враховуючи висновки постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.06.2017 року у справі №138/1313/16-а. Рішення суду набрало законної сили.
Представник відповідача зазначив, що рішення суду у справі №802/95/18-а виконано в повному обсязі. Заяву ОСОБА_3 розглянуто першочергово та 11.06.2018 року прийнято рішення №230 про надання позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,2767 га для ведення особистого селянського господарства в с.Яришів по вул. Головна, 72 "а".
При цьому, як зазначає відповідач, депутати сільської ради керувались тим фактом, що подружжя ОСОБА_3 використовують земельну ділянку (господарський двір) без правовстановлюючих документів, не сплативши за цей час ні однієї гривні за її використання. У зв'язку з чим, рішення №230 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,2767 га є законним.
Згідно матеріалів справи, стороною позивача за вх. №37051 подано заяву про збільшення позовних вимог.
Згідно положень ч. 1 ст. 47 КАС України визначено, що крім прав та обов’язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п’ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
У разі подання будь- якої заяви, визначеної частини першою або третьою ст. 47 КАС України, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає у судовому рішенні. (ч. 7 ст. 47 КАС України).
Дослідивши надані стороною позивача заяву за вх. №37051 та докази до неї, судом встановлено, що останнім не направлено копії вказаної заяви та додатків іншим учасникам справи. За наведеного, суд не прийняв таку заяву до розгляду.
В судовому засіданні представник позивача та третьої особи надав пояснення, що відтворюють зміст позовної заяви, позовні вимоги просив задовольнити повністю.
Дослідивши подані сторонами документи, з’ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд встановив наступне.
14.07.1972 зареєстровано шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_8, про що видано свідоцтво про укладення шлюбу серії І-АМ №250014.
09.02.2010 ОСОБА_4 чоловіком позивача ОСОБА_3, придбано нежитлові будівлі господарського двору (тваринницькі ферми), розташованого по вул. Головна (Леніна), 72, в с. Яришів Могилів-Подільського району Вінницької області, згідно свідоцтва про право приватної власності серії АС №736006.
З метою отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки (за адресою вул. Леніна, 72а, с. Яришів) для ведення особистого селянського господарства, 13.10.2017 позивач звернулась до ОСОБА_5 сільської ради
14.12.2017 рішенням №199 14 сесії 7 скликання ОСОБА_5 сільської ради відмовлено у наданні дозволу ОСОБА_3 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в с. Яришів по вул. Головна, у зв'язку з відсутністю вільної земельної ділянки, так як дана земельна ділянка надана іншим громадянам ОСОБА_5 територіальної громади.
Не погоджуючись з даним рішенням ОСОБА_5 сільської ради, ОСОБА_3 оскаржила його до суду.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 13.03.2018 року у справі №802/95/18-а адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано рішення 14 сесії 7 скликання скликання ОСОБА_5 сільської ради Могилів-Подільського району №№184, 185, 186, 199 від 14.12.2017 року. Зобов'язано ОСОБА_5 сільську раду Могилів-Подільського району повторно та першочергово розглянути заяву ОСОБА_3 про надання їй дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у власність, що розташована по вул. Головна, 72, с. Яришів, Могилів-Подільського району Вінницької області враховуючи висновки постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.06.2017 року у справі №138/1313/16-а.
21.05.2018 року ОСОБА_3, на виконання вимог постанови ВААС від 21.06.2017 року та постанови ВОАС від 13.03.2018, подала до сільської ради заяву з проханням надати їй дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 1,1068 га для ведення особистого селянського господарства.
11.06.2018 року на 16 сесії 7 скликання ОСОБА_5 сільською радою Могилів - Подільського району прийнято рішення №230 "Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в с. Яришів, по вул. Головна гр. ОСОБА_3".
Так, розглянувши заяву гр. ОСОБА_3 щодо надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки у власність в селі Яришів, по вулиці Головна (господарський двір) для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення (землі запасу), та враховуючи той факт, що на дану земельну ділянку зареєстровано ще 3 заяви громадян про надання їм дозволу на виготовлення проекту відведення у власність, сільська рада вирішила надати дозвіл гр. ОСОБА_3 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною загальною площею 0,2767 га для ведення особистого селянського господарства.
Не погоджуючись із вказаним рішення позивач звернулась до суду із адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог ст.19 ч. 2 Конституції України, зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Систему місцевого самоврядування визначено статтею 5 Закону України "Про місцеве самоврядування" у якій визначено, що сільська рада і сільський голова є окремими самостійними суб'єктами в системі місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, відповідно до закону питання регулювання земельних відносин (п. 34 ст. 26 Закону).
Повноваження сільських рад у галузі земельних відносин визначені статтями 12, ч.1 ст. 122 ЗК України.
Частиною 6 ст. 118 ЗК України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Згідно частини 7 цієї статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Також, статтею 123 ЗК України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Таким чином, наведеними вище правовими нормами встановлено, що вирішення питань регулювання земельних відносин, в тому числі про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, із земель державної чи комунальної власності в межах населеного пункту, віднесено до виключної компетенції відповідних сільських, селищних, міських рад.
Так, ОСОБА_5 сільською радою Могилів - Подільського району на 16 сесії 7 скликання прийнято рішення №230 від 11.06.2018 року "Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в с. Яришів, по вул. Головна гр. ОСОБА_3", яким надано дозвіл гр. ОСОБА_3 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною загальною площею 0,2767 га для ведення особистого селянського господарства.
Вказане рішення прийнято за результатами розгляду заяви гр. ОСОБА_3 щодо надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки у власність в селі Яришів, по вул. Головна (господарський двір) для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення (землі запасу) орієнтовною площею 1,1068 га.
Також рішення №230 від 11.06.2018 року прийнято з урахуванням, що на вказану земельну ділянку зареєстровано ще три заяви громадян про надання їм дозволу на виготовлення проекту відведення у власність.
Проте, відповідний орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність в силу положень ст. 122 Земельного кодексу України, розглядає клопотання та надає або дозвіл або вмотивовану відмову.
Однак, відповідачем згідно рішення №230 надано дозвіл гр. ОСОБА_3 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність лише на 0,2767 га площею. Натомість позивач просила надати їй дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки площею 1,1068 га.
Відповідно до оскаржуваного рішення відповідачем вирішено позитивно на користь позивача її заяву частково, а саме щодо земельної ділянки площею 0,2767 га та не вирішеним залишилось питання щодо решти бажаної площі земельної ділянки.
За наведеного вище, надаючи оцінку спірному рішенню, суд зазначає, що заява позивача розглянута не у спосіб, що передбачено Земельним кодексом України. Так, на законодавчому рівні визначено право розпорядженням землями сільськогосподарського призначення виключно на підставі норм Земельного кодексу України.
Статтею 118 Земельного кодексу України чітко визначено підстави для відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а саме невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Суд звертає увагу, що оскаржуване рішення відповідача в наданні дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки винесено з урахуванням того, що зареєстровано ще три заяви від громадян про надання дозволу, але вказані обставини не можуть бути підставою для відмови у наданні бажаної позивачем площі земельної ділянки.
Відповідно до правових висновків Верховного суду України у рішеннях від 10.12.2013 №21-358а13, від 07.06.2016 №820/3507/15, від 11.10.2016 №806/3787/13-а, які мають обов'язковий характер в застосуванні норм матеріального права, зазначено, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність в подальшому.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку щодо відсутності у відповідача законних підстав для встановлення будь-яких обмежень у надані дозволу на розробку проекту землеустрою особі при дотриманні позивачем вимог ст.ст. 118, 122 Земельного кодексу України. Відтак, рішення сільської ради №230 від 11.06.2018 є протиправним та таким що підлягає скасуванню.
Визначаючись щодо вимоги позивача про зобов"язання відповідача повторно розглянути заяву, яка є похідною позовною вимогою від першої, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Враховуючи, що судом установлено протиправність рішення відповідача, яке було прийнято за результатами розгляду заяви позивача про надання їй дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у власність, з метою належного судового захисту заявника необхідним є зобов"язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 21.05.2018.
Згідно з ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши усі обставини справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність доказів, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 КАС України).
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення 16 сесії 7 скликання ОСОБА_5 сільської ради Могилів - Подільського району Вінницької області №230 від 11.06.2018.
Зобов'язати ОСОБА_5 сільську раду Могилів - Подільського району Вінницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 21.05.2018 про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у власність, що розташована по вул. Леніна (Головна), 72а, с. Яришів Могилів-Подільського району Вінницької області.
Стягнути на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_5 сільської ради Могилів - Подільського району Вінницької області сплачений судовий збір у розмірі 1409,60грн (одна тисяча чотириста дев'ять гривень 60 копійок)
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_3 (24000, Вінницька область, м. Могилів - Подільський, вул. Пушкінська, 70, ідентифікаційний номер НОМЕР_1); ОСОБА_4 (24000, Вінницька область, м. Могилів - Подільський, вул. Пушкінська, 70, паспорт серії АА 436364, виданий Могилів - Подільським МРВ УМВС України у Вінницькій областів); ОСОБА_5 сільська рада Могилів - Подільського району Вінницької області (Вінницька область, Могилів - Подільський район, с. Яришів, вул. Леніна, 19, код ЄДРПОУ 04326879)
Повний текст рішення складено: 28.09.2018
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна