
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
27 вересня 2018 р. Справа № 0240/2543/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Томчука А.В., розглянувши у у спрощеному позовному провадженні в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області до Бабчинецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів про застосування заходів реагування
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області з адміністративним позовом до Бабчинецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Позов мотивований тим, що за результатами перевірки, оформленої Актом від 25.05.2016 року №37, складено Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 26.05.2016 року №31, в яких зафіксовані численні порушення у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Зазначене, на думку позивача, свідчить про наявність підстав для застосування до відповідачів заходів у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації Бабчинецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів, шляхом відключення від джерела електроживлення та опломбування вхідних дверей, до повного усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, що і стало підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 02.08.2018 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
У судове засідання представники сторін не з'явились, хоча про дату час та місце його проведення повідомлялись завчасно та належним чином.
Крім того, 25.09.2018 представником позивача подано заяву, зі змісту якої просив судове засідання провести без його участі. Також повідомив, що недоліки вказані у позові, усунено, надавши Акт №75 від 27.08.2018, складений за результатами проведення позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Бабчинецькою загальноосвітньою школою І-ІІ ступенів.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на вказане суд вважає за можливе, здійснювати судовий розгляд в порядку письмового провадження на підставі наявних в справі доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні фактичні обставини.
Згідно з вимогами ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон №877-V), 25.05.2017 позивачем здійснено планову перевірку Бабчинецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів за адресою: Вінницька область, Чернівецький район, с. Бабчинці, вул. Мартинюка, 55.
За результатами перевірки відповідно до п. 6 ст. 7 Закону №877-V, складено Акт від 25.05.2017 року №37 та згідно з п. 7 ст. 7 Закону №877-V, складено Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 26.05.2016 року №31, яким встановлено термін виконання виявлених порушень до 28.07.2016 року.
З 16 по 25 травня 2018 року здійснено позапланову перевірку вказаного закладу. За результатами перевірки складено Акт від 25.05.2018 №37 (далі — Акт №37), в якому зафіксовані невиконані заходи згідно попередньої перевірки, а також нові порушення у сфері техногенної та пожежної безпеки, а саме:
1. Двері, що розділяють приміщення навчальних корпусів з горищними приміщеннями, виконані не протипожежними (розділ 3 гл. 2 пункт 2.3 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України 30.12.2014 №1417, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 №252/26697 (далі — ППБУ)).
2. В підвальному приміщенні навчального закладу розміщується приміщення котельні (розділ 3 гл. 2 п. 2.11 ППБУ; п. 4.9 п. 4.10 ДБН В.2.5- 77:2014 Котельні).
3. Двері на шляхах евакуації, що ведуть з приміщення спортзалу та першого поверху відчиняються в напрямку протилежному до виходу із приміщення (розділ 3 гл. 2 п. 2.27 ППБУ).
4. На шляхах евакуації, при виході із школи влаштовані труби опалення, що перешкоджають вільній евакуації громадян (розділ 3 гл. 2 п. 2.37 ППБУ).
5. Двері шляхів евакуації першого поверху, під час перебування в приміщенні людей закриті на глухі внутрішні засови та захаращені (розділ З гл. 2 п. 2.37 ППБУ) .
6. З’єднання електромережі в приміщеннях навчального закладу виконано за допомогою скрутки (розділ 4 гл. 1 п 1.6 ППБУ).
7. Електропроводка у відгалужувальних та з’єднувальних коробках, в приміщеннях навчального закладу, не закрита кришками з негорючого або важкогорючого матеріалу (розділ 4 гл. 1 п. 1.7 ППБУ).
8. В коридорі допускається використання тимчасової електромережі (розділ 4 гл. 1 п. 1.8 ППБУ) .
9. Електророзетки та електровимикачі в приміщенні навчального закладу влаштовані на горючій основі (розділ 4 гл. 1 п 1.17 ППБУ).
10. Потребують ремонту пристрої від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (розділ 4 гл. 1 п. 1.21 ППБУ).
11. Приміщення та територія не забезпечені нормативною кількістю первинних засобів пожежогасіння (розділ 5 гл. З п. 3.6 ППБУ) .
12. На території пожежний щит не доукомплектований відповідним протипожежним інвентарем (розділ 5 гл. З п. 3.11 ППБУ).
13. Не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників (розділ 5 гл. З п. 3.17 ППБУ).
14. Не забезпечено працюючий персонал об’єкту засобами індивідуального захисту органів дихання (ст. 20 Кодексу ЦЗУ; п. 4.3 Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, затверджених наказом МНС України 15.08.2007 №557, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.09.2007 №1006/14273; Постанова КМУ від 19.08.2002 №1200 Про затвердження Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю).
Припис від 26.05.2017 №31 та Акт від 25.05.2018 №37 вручені директору ЗОШ с. Бабчинці ОСОБА_1 про що свідчать його власноручні підписи.
25.05.2018р. за результатами позапланової перевірки до адміністративної відповідальності за ст. 175 Кодексу України про адміністративні правопорушення притягнуто директора ЗОШ ОСОБА_1
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052 від 16.12.2015 року №1052 (далі - Положення №1052), державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Серед основних завдань ДСНС, зокрема є реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності (п.3. Положення №1052).
Разом з тим, згідно із пунктом 1 Положення про Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, затвердженого наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 507 від 21.09.2017 року (далі – Положення), Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (скорочена назва - ГУ ДСНС України у Вінницькій області) (далі - Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
В силу вимог підпункту 27 пункту 4 вказаного Положення, до основних завдань Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області віднесено здійснення безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання.
В свою чергу, відповідно до статті 66 Кодексу цивільного захисту України ( далі - КЦЗ України), Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Так, частиною 6, 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 28.12.2007 року визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця щодо діяльності яких здійснювався захід.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
В свою чергу, відповідно до частини 2 статті 70 КЦЗ України, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Пунктом 12 частини 1 статті 67 КЦЗ України, передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей.
Крім того, частиною 2 статті 68 КЦЗ України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров’ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно п. 1-2 ч. 1 статті 70 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 28.12.2007 року підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, серед іншого є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Як вже було встановлено судом згідно Акту позапланової перевірки Бабчинецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів від 25.05.2018 року №37, зафіксовано порушення у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
В зв'язку із не усуненням відповідачами порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Судом також встановлено, що під час розгляду справи, в серпні 2018 року позивачем здійснено позапланову перевірку щодо додержання Бабчинецькою загальноосвітньою школою І-ІІ ступенів вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, результати якої оформлені Актом перевірки №75 від 27.08.2018. Згідно даного акту, встановлено усунення відповідачами порушень у сфері техногенної та пожежної безпеки, які виявлені раніше проведеними перевірками.
За таких обставин та враховуючи те, що станом на дату розгляду справи по суті відповідачами порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту усунуті, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Крім того, факт усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту підтверджується заявою представника позивача від 25.09.2018 (вх. № 41602).
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За наведених обставин, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Враховуючи положення ст. 139 КАС України, судові витрати у цій справі стягненню з відповідача не підлягають.
Відповідно частини 5 статі 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (вул. 600-річчя, 11, м. Вінниця, Вінницька область, код ЄДРПОУ 38635397).
Відповідач: Бабчинецька загальноосвітня школи І-ІІ ступенів (вул. Мартинюка, 55, с. Бабчинці, Чернівецький район, Вінницька область, 24132, код ЄДРПОУ 262243199).
Повний текст рішення суду складено 27.09.2018
Суддя Томчук Андрій Валерійович