Рішення № 76805594, 14.09.2018, Зміївський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
14.09.2018
Номер справи
621/612/17
Номер документу
76805594
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

621/612/17

2/621/59/18

РІШЕННЯ

іменем України

14 вересня 2018 року м. Зміїв

Зміївський районний суд Харківської області

головуючий - суддя Овдієнко В. В.

секретарі судового засідання - Лацько А. С., Єрмоленко О. О.

позивач – заступник керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області ОСОБА_1, в інтересах держави в особі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області,

представник позивача - прокурор Юр'єв І. Д.

відповідач – Зміївська районна державна адміністрації Харківської області,

представник відповідача - голова Зміївської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_3

відповідач – ОСОБА_4,

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовною заявою заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області ОСОБА_1, в інтересах держави в особі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області до Зміївської районної державної адміністрації Харківської області, ОСОБА_4 про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки,

у с т а н о в и в:

23.03.2017 заступник керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області ОСОБА_1, в інтересах держави в особі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області, звернулася до суду з позовною заявою до Зміївської районної державної адміністрації Харківської області, ОСОБА_4 з вимогою визнати недійсним договір оренди землі загальною площею 14,6661 га, укладений 26.03.2010 між відповідачами, що зареєстрований у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26 березня 2010 року №041069100010; судові витрати покласти на відповідачів (а. с. 2-11).

В обґрунтування позовної заяви зазначила, що розпорядженням Зміївської РДА №62 від 16.02.2010 «Про надання дозволу громадянам на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення городництва» ОСОБА_4 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення городництва (ріллю) за рахунок земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення на території Таранівської сільської ради площею 14,6661 га.

Розпорядженням Зміївської РДА №97 від 03.03.2010 «Про надання в оренду земельних ділянок для ведення городництва» ОСОБА_4 затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення городництва загальною площею 14,6661 га, ріллі, із земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення на території Таранівської сільської ради та вказані земельні ділянки надані в оренду терміном на 25 років.

На підставі розпорядження Зміївської районної державної адміністрації від 03.03.2010 №97 між ОСОБА_4 та Зміївською РДА 26.03.2010 укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 14,6661 га, у т.ч. 14,6661 га - рілля, із земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення на території Таранівської сільської ради для ведення городництва, зареєстрований 26.03.2010 у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за №041069100002 (кадастровий номер 6321786000:02:000:0139).

Відповідно до п. 7 Договору №041069100002 орендна плата вноситься орендарем відповідно до Закону України «Про плату за землю» та постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2006 №1724 у грошовій формі в розмірі 2218 грн 44 к. на рік за 14,6661 га на рахунок Таранівської сільської ради. Згідно з п. 9 Договору орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати.

Вважала, що вищевказаний договір оренди земельної ділянки підлягає визнанню недійсним з тих підстав, що на момент укладання спірного договору оренди не проводилася та не застосовувалася для визначення розміру орендної плати нормативна грошова оцінка земельної ділянки.

Відсутність нормативно-грошової оцінки земельної ділянки на момент укладення спірного договору оренди землі підтверджується п. 3 цього договору, де зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проводилась.

Відповідно до інформації Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області від 31.08.2016 №177/9/20-09-12-41 орендна плата за вказану земельну ділянку вноситься без урахування нормативно-грошової оцінки.

Згідно з положеннями ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.

Згідно з інформацією Зміївської районної ради №01-30/112 від 14.02.2017 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6321786000:02:000:0139, площею 14,6661 га, переданої в оренду ОСОБА_4, на території Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області згідно вищевказаного договору оренди землі, затверджена рішенням №1112-VІ від 13.10.2015 та складає 401 895 грн 61 к.

Незважаючи на затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки вказаної земельної ділянки, що надана в користування на умовах оренди ОСОБА_4 для ведення городництва із земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення, станом на 20.02.2017 зміни до оспорюваного договору оренди в цій частині не внесені.

Таким чином, незважаючи на проведену у 2015 році нормативну грошову оцінку, враховуючи, що ст. ст. 13, 15, 21 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 1, 13, 15 Закону України «Про оцінку землі» передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки має проводитись саме до моменту укладення договору оренди, керуючись вимогами ст. ст. 203, 215 ЦК України, спірний договір оренди підлягає визнанню недійсним у зв’язку із недодержанням в момент його укладення передбаченої законодавством процедури.

Оскільки законодавець чітко визначив, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності, то спірний договір оренди суперечить приписам чинного законодавства.

Крім того, згідно ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) обов'язковій державній експертизі підлягає, зокрема, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Натомість, при наданні в оренду земельної ділянки ОСОБА_4 зазначена експертиза не здійснювалась, оскільки нормативно-грошова оцінка землі не проводилась.

У зв’язку з цим спірний договір оренди не відповідає нормам Закону України «Про оцінку земель», Закону України «Про оренду землі», ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», що є підставою для визнання останнього недійсним на підставі положень ст. ст. 203, 215 ЦК України.

Ухвалою судді Зміївського районного суду Харківської області від 31.03.2017 провадження у справі відкрито та призначено підготовче засідання на 19.05.2017.

10.05.2017 представник відповідача - голова Зміївської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_3 надав суду заперечення проти позовної заяви, де зазначив, що між Зміївською районною державною адміністрацією та ОСОБА_4, на виконання розпорядження голови районної державної адміністрації від 03.03.2010 №97 «Про надання в оренду земельних ділянок для ведення городництва», був укладений договір оренди земельної ділянки від 26.03.2010, зареєстрований у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії Державного підприємства «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26 березня 2010 року за №041069100002.

За умовами договору оренди земельної ділянки ОСОБА_4 надано в строкове платне користування земельну ділянку для городництва загальною площею 14,6661 га ріллі із земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення на території Таранівської сільської ради, зі сплатою орендної плати відповідно до Закону України «Про плату за землю» (втрата чинності 01.01.2011) та постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2006 року №1724, нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проводилась.

З 01.01.2013, відповідно до статті 122 Земельного кодексу України, в редакції на підставі Закону України від 06 вересня 2012 року №5245-VІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», Зміївська районна державна адміністрація не є стороною у спірному договорі оренди земельної ділянки та не має відповідних повноважень щодо внесення змін до умов договору або припинення його дії.

Просив визнати Зміївську районну державну адміністрацію Харківської області неналежним відповідачем, а судовий розгляд здійснювати за відсутністю представника Зміївської райдержадміністрації (а. с. 39-41).

17.05.2017 відповідач ОСОБА_4 надала суду заперечення проти позовної заяви, у якому послалася на лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 27.09.2012 №10-1391/0/4-12 «Про практику застосування судами при розгляді справ окремих норм земельного права», де роз’яснено, що відповідно до статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об’єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об’єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Відсутність у договорах оренди землі хоча б однієї з істотних умов, передбачених ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» є підставою для визнання таких договорів оренди недійсними (постанови від 18 липня 2012 №6-77цс12, від 04 квітня 2012 №21цс12).

Аналіз вищевикладеного свідчить про те, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка передається в оренду, не входить до вичерпного переліку істотних умов договору оренди землі, встановленого ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі», а тому невизначеність нормативної грошової оцінки земельних ділянок у спірному договорі не породжує юридичних наслідків та не зумовлює його недійсність.

Відповідно до положень ст. ст. 13, 14, 27 Закону України «Про плату за землю», чинного на час укладення договору оренди, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки. Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу. Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Відповідно до п.п. 3, 7-9 спірного договору, нормативна грошова оцінка не проводилася. Орендна плата вноситься орендарем відповідно до Закону України «Про плату за землю» та постанови КМУ від 13.12.2006 №1724 у грошовій формі у розмірі 2218 грн 44 к. на рік за 14,6661 га на рахунок Таранівської сільської ради. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати. Вказаний договір оренди зареєстрований у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.03.2010 за №041069100002.

У подальшому, рішенням LXXVII сесії VI скликання №100-VI Зміївської районної ради від 13.10.2015 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (ріллю), що надається в користування на умовах оренди ОСОБА_4 для ведення городництва із земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення, які розташовані за межами населених пунктів на території Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області, загальною площею 14,6661 га, де грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером 6321786000:02:000:0139, площею 14,6661 га, становить 401895 грн 61 к.

03.11.2015 за вихідним №01-15/1/707 отримано ОСОБА_3 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, який зроблено згідно «Технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки державного резервного фонду сільськогосподарського призначення Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області» на підставі її заяви.

Вона звернулася із заявою на ім’я голови Зміївської РДА щодо укладення додаткової угоди в частині перерахунку орендної плати.

Листом від 11.02.2016 за вих. №01-31/442 Зміївська РДА повідомила про те, що відповідно до Закону України від 06.09.2012 №5245-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» повноваження щодо передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення перейшли до центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів.

Повторно, листом від 04.05.2017 за вихідним №01-31/1214 Зміївська РДА повідомила їй про те, що Головне управління Держгеокадастру у Харківській області запропонувало повторно звернутися з проектами додаткових угод, встановивши розмір орендної плати на рівні 8% нормативної грошової оцінки земельних ділянок зі строком дії договорів не більше 7 років.

Крім того, вона зверталася із заявою на ім'я в.о. начальника ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області, в якому просила, з метою підвищення рівня податкових надходжень до місцевого бюджету Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області, внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 26.03.2010.

Листом від 06.07.2016 за вих. №У-12483/0/14-11039/0/21-16 Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повідомило про те, що дорученням Держгеокадастру від 14.12.2015 №ДС-22-28-0.13-17122/23-15 стосовно укладення договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на безконкурентних засадах, ОСОБА_2 управлінню доручено утриматися від укладення договорів оренди земельних ділянок на без конкурентних засадах строком більше 7 років, встановлення розміру орендної плати на рівні менше 8% від нормативної грошової оцінки, та запропоновано повторно звернутися із заявою, долучивши витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок станом на 01.01.2016.

Таким чином, вона (відповідач ОСОБА_4 І.) вчинила дії, спрямовані на приведення зазначеного правочину у відповідність до вимог закону. Відповідний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду України №6-2195цс16 від 13 березня 2017 року.

Крім того, у постанові Вищого господарського суду України від 29 жовтня 2014 року, суд касаційної інстанції зазначив, що чинне законодавство не пов’язує дійсність договору оренди землі з наявністю або відсутністю затвердженої у встановленому законом порядку технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, це не було також істотною умовою договору оренди землі, відсутність якої може свідчити про недотримання відповідачами вимог чинного законодавства при укладенні спірного договору оренди землі. Крім того, на час розгляду справи відповідач ужив заходів щодо усунення порушень стосовно проведення нормативної грошової оцінки земель, замовивши технічну документацію на земельну ділянку. Суд також указав, що оскільки договір оренди землі укладається на виконання рішення органу місцевого самоврядування чи виконавчої влади, то без скасування рішення органу місцевого самоврядування чи виконавчої влади у встановленому законом порядку відсутні правові підстави для визнання відповідних договорів недійсними.

Таким чином, на думку відповідача, позивачем, у відповідності до частини першої статті 203, частини першої статті 215 ЦК України, не доведено підстав недійсності правочину.

Крім того, вважала, що прокурор не довів наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави в особі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області.

Також, відповідач у запереченні заявила про застосування наслідків пропуску прокурором строків позовної давності.

Просила відмовити у позові (а. с. 42-47).

19.05.2017 підготовче засідання перенесено на 23.06.2017 року у зв'язку з відпусткою судді - головуючого у справі.

20.06.2017 до суду від представника позивача, в інтересах якого подано позов прокурором, - ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_5 надійшли пояснення, в яких міститься посилання на нормативні акти, якими регулюються спірні правовідносини.

Також, у поясненні містяться заперечення проти доводів позову про те, що Головне управління не виконувало своїх функцій та повноважень і не вживало заходів для визнання спірного договору недійсним. Заперечення мотивоване тим, що Головне управління не є стороною спірного договору і не мало про нього відомостей до отримання копії позовної заяви.

По суті позовних вимог представник позивача не висловив самостійну правову позицію ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області, а просив розглянути позовну заяву заступника керівника Чугуївської міської прокуратури Харківської області з урахуванням наданих сторонами доказів згідно вимог чинного законодавства за відсутності представника ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області з урахуванням наданих пояснень (а. с. 53-56).

23.06.2017 закінчено підготовку справи до судового розгляду та призначено судовий розгляд на 25.07.2017.

18.07.2017 представник відповідача - голова Зміївської районної державної адміністрації ОСОБА_3 подав клопотання про розгляд справи за відсутністю представника райдержадміністрації (а. с. 63).

24.07.2017 від від представника позивача, в інтересах якого подано позов прокурором, - ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_5 надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області з урахуванням раніше надісланих пояснень (а. с. 66, 67, 80, 81).

24.07.2017 відповідач ОСОБА_4 подала апеляційну скаргу на ухвалу про відкриття провадження у справі (а. с. 68, 69).

25.07.2017 судовий розгляд відкладено та справу було направлено до Апеляційного суду Харківської області (а. с. 70).

Ухвалою судді судової колегії судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Харківської області від 21.09.2017 відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_4 (а. с. 76).

26.09.2017 справу повернуто до Зміївського районного суду із суду апеляційної інстанції (а. с. 78).

14.11.2017 від від представника позивача, в інтересах якого подано позов прокурором, - ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_5 надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області з урахуванням раніше надісланих пояснень (а. с. 86, 87, 95-97).

14.11.2017 від відповідача ОСОБА_4 надійшли додаткові пояснення до заперечень проти позовної заяви.

В обґрунтування додаткових пояснень зазначено, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати при укладенні договору оренди, це конкретна вартісна характеристика, яка містить низку етапів, передбачених чинним законодавством. Зокрема, це прийняття уповноваженим органом влади рішення щодо проведення нормативної грошової оцінки земель, розробка технічної документації грошової оцінки спеціальною установою, погодження технічної документації органами влади, прийняття відповідною радою рішення про затвердження технічної документації. Відповідний правовий висновок міститься у Постанові спільного засідання цивільної та господарської палат ВСУ у справі №6-2195цс16 від 13 березня 2017 року.

Також, наведено додаткове обґрунтування позиції відповідача щодо пропуску позивачем строків позовної давності (а. с. 90-94).

14.11.2017 та 21.12.2017, з урахуванням думки прокурора Юр'єва І. Д., судовий розгляд справи відкладався з підстав, передбачених ст. 223 ЦПК України, судове засідання призначено на 21.02.2018.

28.12.2017 від відповідача ОСОБА_4 надійшло клопотання про залучення до матеріалів справи письмових доказів, доданих до клопотання (а. с. 103-119).

16.02.2018 заступник керівника Чугуївської місцевої прокуратури ОСОБА_1 подала уточнену позовну заяву в інтересах держави в особі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області, Зміївської районної державної адміністрації Харківської області до ОСОБА_4 з наступними вимогами: внести зміни до договору оренди землі від 26.03.2010, укладеного між Зміївською районною державною адміністрацією Харківської області та ОСОБА_4, про надання в строкове платне користування земельної ділянки сільськогосподарського призначення (рілля), для городництва, яка знаходиться за межами населеного пункту, землі державного резерву Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області, загальною площею 14,6661 га, зареєстрованого у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.03.2010 за №041069100002, виклавши пункти 3 та 7 договору в наступній редакції – "3. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 401895 грн 61 к."; "7. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рахунок Таранівської сільської ради"; судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування зміненого позову заступник керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області ОСОБА_1 зазначила, що у ході розгляду вищезазначеного позову виникла необхідність змінити позовну заяву в частині предмету позову (внесення змін до договору оренди землі) та переліку сторін по справі з метою визнання Зміївської РДА позивачем, оскільки предметом спору є внесення змін до діючого договору оренди землі, стороною якого виступає Зміївська РДА як орендодавець.

Рішенням XVI сесії Зміївської районної ради VI скликання №258-VI від 02.12.2011 затверджено Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі у Зміївському районі (зі змінами на підставі рішення XXXII сесії районної ради VII скликання №565-VII від 23.08.2017, яке опубліковано у газеті «Вісті Зміївщини» №66 (10680) від 05.09.2017).

Так, відповідно до п. 2.5 вказаного Положення розмір річної орендної плати встановлюється на рівні 8 відсотків від нормативної грошової оцінки - для земель сільськогосподарського призначення (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища, перелоги, для ведення садівництва, сінокосіння та випасання худоби, городництва, товарного сільськогосподарського виробництва, в тому числі не витребувані земельні частки (паї), крім земельних ділянок, на яких розташовані водні об’єкти.

Зазначене рішення районної ради №565-VII від 23.08.2017 прийняте на виконання та з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України №413 від 07.06.2017 «Про деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними», якою затверджено Стратегію удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядженнями ними.

Так, у вищевказаній Стратегії зазначено, що за попередніми розрахунками через занижений розмір орендної плати бюджети щороку втрачають більше 1 млрд. гривень.

Також у Стратегії зазначено, що Держгеокадастр та його територіальні органи під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в оренду повинні: під час формування лотів для продажу прав оренди встановлювати строк дії договору оренди сім років та стартову ціну лота – не нижче 8 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Тобто, мінімальний розмір орендної плати за користування землями сільськогосподарського призначення має становити не менше 8 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Всі вищевказані рішення Зміївської районної ради є чинними.

Згідно діючого договору оренди землі, укладеного між Зміївською районною державною адміністрацією Харківської області та ОСОБА_4, ставка орендної плати істотно занижена, остання повинна становити не менше 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно вищевказаного Положення.

База розрахунку орендної плати підлягає розрахунку відповідно до приписів п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Згідно з інформацією, наданою Зміївською районною державною адміністрацією Харківської області, остання направляла орендарю ОСОБА_4 рекомендованим листом від 28.04.2015 №01-31/1353 пропозицію щодо проведення нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та приведення у відповідність до вимог чинного законодавства договору оренди шляхом укладання додаткової угоди щодо зміни розміру орендної плати. Зазначений лист орендарем проігнорований, додаткова угода по цей час та зміни до договору оренди землі в частині розміру орендної плати не внесені, попри проведену та затверджену нормативно грошову оцінку вказаної земельної ділянки (а. с. 128-137).

16.02.2018 представник позивача прокурор Юр'єв І. Д. подав заяву про розгляд питання про прийняття до розгляду зміненого позову за його відсутністю (а. с. 122).

Ухвалою Зміївського районного суду від 21.02.2018 зазначену уточнену позову заяву прийнято до провадження.

17.04.2018 від відповідача ОСОБА_4 надійшов відзив на уточнену позовну заву, у якому вона позов визнала та не заперечувала проти ухвалення судом відповідного рішення про задоволення позову (а. с. 159-161).

18.04.2018 надійшов відзив на уточнену позовну заяву від представника ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_5, який проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні (а. с. 166-171).

24.04.2018 заступник керівника Чугуївської місцевої прокуратури ОСОБА_1 подала нову уточнену позовну заяву в інтересах держави в особі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області до Зміївської районної державної адміністрації Харківської області, ОСОБА_4 з наступними вимогами: визнати недійсним договір оренди землі загальною площею 14,6661 га, укладений 26.03.2010 між Зміївською районною державною адміністрацією та ОСОБА_4, зареєстрований у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26 березня 2010 року №041069100002.

В обґрунтування уточненої позовної заяви, зазначила, що в ході розгляду вищезазначеної уточненої позовної заяви та відзиву на уточнену позовну заяву представника позивача ГУ Держгеокадастру в Харківській області виникла необхідність змінити позовну заяву в частині предмету позову (про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки) та переліку сторін по справі з метою визнання Зміївської РДА відповідачем, оскільки предметом спору є визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, стороною якого виступає Зміївська РДА як орендодавець.

Так, розпорядженням Зміївської РДА №62 від 16.02.2010 «Про надання дозволу громадянам на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення городництва» ОСОБА_4 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення городництва (ріллю) за рахунок земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення на території Таранівської сільської ради площею 14,6661 га.

Розпорядженням Зміївської РДА №97 від 03.03.2010 «Про надання в оренду земельних ділянок для ведення городництва» ОСОБА_4 затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення городництва загальною площею 14,6661 га, ріллі, із земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення на території Таранівської сільської ради та вказані земельні ділянки надані в оренду терміном на 25 років.

На підставі розпорядженняЗміївської районної державної адміністрації (далі за текстом – Зміївська РДА) від 03.03.2010 №97 між ОСОБА_4 та Зміївською РДА 26.03.2010 укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 14,6661 га, у т.ч. 14,6661 га – рілля, із земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення на території Таранівської сільської ради для ведення городництва, зареєстрований 26.03.2010 у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за №041069100002 (кадастровий номер 6321786000:02:000:0139).

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. а ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України (далі – Кодекс) землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, в тому числі громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Згідно зі ст. 93 Кодексу право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до п. 7 Договору №041069100002 орендна плата вноситься орендарем відповідно до Закону України «Про плату за землю» та постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2006 №1724 у грошовій формі в розмірі 2218 грн 44 к. на рік за 14,6661га на рахунок Таранівської сільської ради. Згідно з п. 9 Договору орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб’єктів від 14.02.2017 №80276304 зазначений договір оренди землі є чинним.

Однак, вищевказаний договір оренди земельної ділянки підлягає визнанню недійсним з наступних підстав.

Пунктом 7 частини 1 статті 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації передбачено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань, зокрема, використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.

Згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про оренду землі» (в редакції, що діяла на момент укладення оспорюваного договору), договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Приписами ст. 15 вищевказаного Закону, визначено, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.

Відповідно орендна плата є істотною умовою договору оренди землі.

За змістом ст. 21 Закону України «Про оренду землі» (в редакції на час укладення договору) орендна плата за землі – це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю" (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин). Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", та перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. У разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати.

Згідно ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" (в редакції, що діяла на момент укладення оспорюваного договору), нормативна грошова оцінка земельних ділянок – капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно зі ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та інше.

Частиною 1 статті 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка обов'язково проводиться, зокрема, у разі визначення розміру земельного податку, орендної плати за землі державної та комунальної форми власності.

Згідно зі ст. 15 даного Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Таким чином, нормативна грошова оцінка конкретної земельної ділянки є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності.

Аналогічна правова позиція викладена у Постановах Верховного суду України від 8 квітня 2015 року у справі № 3-41гс15, від 20 травня 2015 року у справі № 3-70гс15, від 11.05.16 у справі № 6-824цс16 та у постанові Вищого господарського суду від 02.04.2015 у справі №916/2284/14.

З вищенаведених положень вбачається, що обов’язок зі сплати орендної плати є нормативно регульованим і не може визначатися чи змінюватися та припинятися сторонами договору за власним волевиявленням з порушенням умов та порядку, передбачених чинним законодавством; дотримання порядку визначення орендної плати відповідно до проведеної нормативної грошової оцінки є чинником економічного регулювання земельних відносин, визначення економічно обґрунтованих надходжень до місцевих бюджетів та можливості подальшої індексації відповідних надходжень, виконання вимог ЦК України щодо справедливості укладеного договору шляхом забезпечення застосування рівного підходу при визначенні орендної плати незалежно від особи учасника правовідносин.

Чугуївською місцевою прокуратурою встановлено, що нормативна грошова оцінка вищевказаної земельної ділянки на момент укладання спірного договору оренди не проводилась та при визначенні розміру орендної плати не застосовувалась.

З огляду на вищевикладене, спірний договір оренди землі суперечить вимогам чинного законодавства та підлягає визнанню недійсним виходячи з наступного.

Статтею 215 ЦК України визначено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1-3, 5, 6 ст. 203 цього кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно зі ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним .

Відповідно до положень ст. 216 Цивільного кодексу України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Відсутність нормативно-грошової оцінки земельної ділянки на момент укладення спірного договору оренди землі підтверджується п. 3 вищевказаного Договору, в якому зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проводилась.

До того ж, відповідно до інформації Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області від 31.08.2016 №177/9/20-09-12-41 орендна плата за вказану земельну ділянку вноситься без урахування нормативно-грошової оцінки.

Згідно з положеннями ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.

Згідно з інформацією Зміївської районної ради №01-30/112 від 14.02.2017 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6321786000:02:000:0139 площею 14,6661 га, переданої в оренду ОСОБА_4 на території Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області згідно вищевказаного договору оренди землі затверджена рішенням №1112-VI від 13.10.2015 та складає 401895 грн 61 грн.

Незважаючи на затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (рілля), що надана в користування на умовах оренди ОСОБА_4 для ведення городництва із земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області, площею 14,6661 га, станом на 20.02.2017 зміни до оспорюваного договору оренди в цій частині не внесені.

Таким чином, незважаючи на проведену у 2015 році нормативну грошову оцінку, враховуючи, що ст. ст. 13, 15, 21 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 1, 13, 15 Закону України «Про оцінку землі» передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки має проводитись саме до моменту укладення договору оренди, керуючись вимогами ст. ст. 203, 215 ЦК України, вищевказаний спірний договір оренди підлягає визнанню недійсним у зв’язку із недодержанням в момент їх укладення передбаченої законодавством процедури.

Також необхідно врахувати, що розмір орендної плати, зазначений у спірному договорі оренди від 26.03.2010 визначений не у відсотковому значенні від нормативно-грошової оцінки землі відповідно до вимог чинного законодавства, тобто не у порядку, визначеному чинним законодавством.

Оскільки законодавець чітко визначив, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності, то спірний договір оренди суперечить приписам чинного законодавства.

Крім того, згідно зі ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) обов'язковій державній експертизі підлягає, зокрема, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Натомість, при наданні в оренду земельної ділянки ОСОБА_4 зазначена експертиза не здійснювалась, оскільки нормативно-грошова оцінка землі не проводилась.

У зв’язку з цим спірний договір оренди не відповідає нормам Закону України «Про оцінку земель», Закону України «Про оренду землі», ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», а відтак це є підставою для визнання останнього недійсним на підставі положень ст. ст. 203, 215 ЦК України.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Одночасно, організація і порядок діяльності органів прокуратури України визначаються законом.

Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» визначені підстави представництва прокурором інтересів держави в суді, а саме, у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб’єктів права власності та господарювання. З урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Спірними відносинами порушено порядок передачі державного майна в користування приватним особам, а також інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель. Вказане відповідно до п. 2 ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом пред’явлення цього позову.

З положень ст. ст. 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, ст. ст. 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, ст.ст. 80, 84, 123, 124, 127, 128 ЗК України випливає, що органи виконавчої влади у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної власності діють як органи, через які держава реалізує повноваження власника земельних ділянок.

У силу ч. 4 ст. 122 ЗК України та Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 03.03.2015 №21, органом, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, зокрема, здійснює функції щодо розпорядження земельними ділянками державної власності сільськогосподарського призначення на території Харківської області, на даний час є Головне управління Держгеокадастру у Харківській області.

До того ж, враховуючи, що держава реалізує повноваження власника земельних ділянок саме через зазначений орган виконавчої влади, порушення у вказаній сфері і є порушенням інтересів держави.

Наведене є підставою для звернення до суду з позовом в інтересах держави в особі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві (заяві) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Порушення інтересів держави в даному випадку полягає в тому, що передача в оренду земельної ділянки без проведення нормативної грошової оцінки створила умови спричинення шкоди у вигляді ненадходжень до відповідних бюджетів коштів через неправильний розрахунок орендної плати, тобто не на підставі і після проведення та введення в дію нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

До того ж, відповідно до статті 5 Бюджетного кодексу України бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів. Місцевими бюджетами є бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування. Бюджетами місцевого самоврядування є бюджети територіальних громад сіл, їх об'єднань, селищ, міст (у тому числі районів у містах). При цьому, кошти місцевих бюджетів спрямовуються на реалізацію державних програм. А згідно із статтею 63 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних, визначених законом, джерел та закріплених у встановленому законом порядку загальнодержавних податків, зборів та інших обов'язкових платежів.

Окрім того, дотримання належного економічного регулювання земельних відносин, забезпечення надходжень платежів з орендної плати до місцевих бюджетів у законодавчо визначених межах шляхом їх вірного правового (в тому числі договірного) врегулювання, що виключає невизначеність у правовідносинах сторін, безпосередньо належить до інтересів держави. Аналогічне твердження міститься у Постанові Вищого господарського суду України від 02.12.2014 у справі № 916/2287/14.

Чугуївською місцевою прокуратурою встановлено, що не дивлячись на покладені на Головне управління Держгеокадастру у Харківській області функції та повноваження, заходи представницького характеру з метою визнання вказаного договору оренди недійсним до теперішнього часу не вжито.

25.04.2018 уточнену позовну заяву прийнято до розгляду.

05.06.2018 до суду від голови Зміївської районної державної адміністрації ОСОБА_3 надійшов відзив на уточнену позовну заяву.

В обґрунтування відзиву зазначив, що уточнені позовні вимоги заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області ОСОБА_1 Зміївська районна державна адміністрація Харківської області не визнає.

Не оспорюючи фактичних обставин справи, що викладені у позовній заяві, представник відповідача зазначив, що починаючи з 01 січня 2013 року Зміївська районна державна адміністрація не є стороною у спірному договорі оренди земельної ділянки та не має відповідних повноважень щодо внесення змін до умов договору або припинення його дії.

В уточненій позовній заяві заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області, який подано в інтересах держави в особі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області, не зазначений зміст позовних вимог стосовно Зміївської районної державної адміністрації як відповідача.

Крім того, вважав, що прокурором не доведено підстав представництва держави в особі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області.

Просив у позові відмовити, розглядати справу за відсутністю представника відповідача (а. с. 201, 202).

06.06.2018 до суду від представника ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_5 надійшов відзив на уточнену позовну заяву прокурора, який за змістом є аналогічним поясненням, що подавалися 20.06.2017 щодо первісного позову (а. с. 206-209, 214-216).

07.06.2018 розгляд справи відкладено, в зв'язку з першою неявкою відповідача ОСОБА_4, яка не надала відзиву на останню уточнену позовну заяву та не подала заяву про розгляд справи за її відсутністю.

13.08.2018 представник позивача - ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_5 подав до суду заяву про судовий розгляд за відсутністю представника управління (а. с. 220).

14.08.2018 розгляд справи відкладено до 14.09.2018, у зв'язку з виконанням головуючим у справі обов'язків слідчого судді у кримінальних провадженнях №№ 621/2099/18, 621/2103/18, 621/2102/18, 621/2106/18, 621/2105/18.

11.09.2018 від представника позивача - ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_5 надійшла до суду заява про судовий розгляд за відсутністю представника управління (а. с. 233-235).

14.09.2018 відповідач ОСОБА_4 подала клопотання про відкладення судового розгляду у зв'язку з її терміновим виїздом за межі Харківської області.

14.09.2018 на судове засідання прибув лише представник позивача прокурор Юр'єв І. Д., інші учасники процесу не з'явилися.

З урахуванням раніше поданих заяв представниками позивача - ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_5 та відповідача - Зміївської районної державної адміністрації ОСОБА_3, їх нез'явлення не перешкоджає судовому розгляду за відсутністю представників вказаних учасників справи.

Оскільки відповідач ОСОБА_4 ні одне засідання не з'явилася, будь-яких доказів поважності причин нез'явлення не надала, а повторна неявка відповідача, повідомленого належним чином є підставою для судового розгляду справи за його відсутності незалежно від причин нез'явлення, суд відмовив у задоволенні клопотання відповідача про відкладення судового розгляду та ухвалив здійснити судовий розгляд за її відсутності.

Під час судового розгляду представник позивача прокурор Юр'єв І. Д. підтримав позовні вимоги, викладені в остаточній редакції, у повному обсязі з підстав, викладених у заяві, просив позов задовольнити.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані учасниками процесу заяви по суті справи, письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного:

Пунктом 9 розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-ІІІ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (чинній з 15.12.2017 року) (далі ЦПК України) передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Враховуючи характер спірних правовідносин, а також повідомлені учасниками справи відомості щодо значення справи для сторін, судовий розгляд справи по суті проведено у порядку загального позовного провадження.

Частинами 1, 3 ст. 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Відповідно до ст. ст. 76-81 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

На підставі відомостей, наведених заявах по суті справи, повідомлених у поясненнях представника позивача під час судового розгляду, а також відомостей, наявних у письмових доказах, встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Спірним є договір оренди земельної ділянки загальною площею 14,6661 га, укладений 26.03.2010 між орендодавцем Зміївською районною державною адміністрацією в особі голови ОСОБА_6 та орендарем ОСОБА_4.

Згідно пунктів 3, 7-10 договору, нормативна грошова оцінка не проводилася.

Орендна плата вноситься орендарем відповідно до Закону України «Про плату за землю» та постанови КМУ від 13.12.2006 №1724 у грошовій формі у розмірі 2218 грн 44 к. на рік за 14,6661 га на рахунок Таранівської сільської ради.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом міністрів україни формами, заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати.

Розмір орендної плати переглядається один раз і два роки у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Договір оренди зареєстрований у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.03.2010 за №041069100002 (а. с. 13-19).

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб’єктів від 14.02.2017 №80276304 спірний договір оренди земельної ділянки від 26.03.2010 зареєстрований у реєстрі 09.06.2016 (а. с. 22-26).

Прокурор оспорює дійсність цього договору оренди землі з підстави відсутності нормативної грошової оцінки землі, яка є предметом зазначеного договору оренди землі.

Суд вважає, що прокурором у позовній заяві належним чином обґрунтовано правові підстави звернення до суду із зазначеним позовом в інтересах держави, тому позовна заява підлягає розгляду по суті.

Визнання угоди недійсною є одним зі способів захисту прав на землю, передбаченим частиною третьою статті 152 ЗК України.

За положеннями статей 203, 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1-3, 5, 6 ст. 203 цього кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним .

Частиною 1 статті 2, частиною 1 статті 6 Закону України "Про оренду землі" визначено, що відносини, пов’язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Відповідно до статті 13, частин 1, 2 статті 15 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Істотними умовами договору оренди землі є: об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Частиною 2 статті 16 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Згідно частини 1 статті 36 Земельного кодексу України (тут і далі в редакції, чинній на час укладання спірного договору) громадянам або їх об'єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва.

Частиною 1 статті 93 Земельного кодексу України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно частин 1-3 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 134 Земельного кодексу України передбачено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них, серед іншого, у разі передачі громадянам земельних ділянок для городництва.

Отже, передача в оренду земельної ділянки для городництва мала здійснюватися у порядку, встановленому статтею 123 Земельного кодексу України, якою закріплено наступне:

Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.

Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору.

Типовий договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.

Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.

Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проекту він повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.

Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи відповідно до закону.

У разі якщо місце розташування об'єкта, розміри і межі земельної ділянки, що пропонується до вилучення (викупу), та умови вилучення (викупу) цієї ділянки погоджені згідно з вимогами статті 151 цього Кодексу, які під час розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не змінилися, проект погодженню не підлягає.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Якщо земельна ділянка надається у користування Кабінетом Міністрів України, погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається відповідно до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, які розглядають його і в місячний строк подають зазначений проект із своїми пропозиціями до Кабінету Міністрів України.

Якщо земельна ділянка надається у користування Верховною Радою Автономної Республіки Крим, погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, яка розглядає його і в місячний строк подає зазначений проект із своїми пропозиціями до Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Відповідно до вимог статті 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (в редакції, чинній на час укладення спірного договору оренди землі) до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належало вирішення питань, зокрема, використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.

Спірний договір оренди був укладений на виконання розпорядження Зміївської районної державної адміністрації Харківської області №62 від 16.02.2010 «Про надання дозволу громадянам на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення городництва», яким ОСОБА_4 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення городництва (ріллю) за рахунок земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення на території Таранівської сільської ради площею 25 га, та розпорядження Зміївської районної державної адміністрації Харківської області№97 від 03.03.2010 «Про надання в оренду земельних ділянок для ведення городництва», яким ОСОБА_4 затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення городництва та надано в оренду земельні ділянки площею 25 га із земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення на території Таранівської сільської ради для ведення городництва терміном на 25 років (а. с. 12).

Правомірність зазначених розпоряджень Зміївської районної державної адміністрації Харківської області №62 від 16.02.2010,№97 від 03.03.2010 прокурором не оспорюється.

Також, позивачем не доведено, що передача спірної земельної ділянки в оренду відбулася з порушенням порядку, передбаченого статтями 123, 124, 134 Земельного кодексу України.

Спірним договором оренди земельної ділянки передбачено, що на час його укладання нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проводилася, а орендна плата вноситься орендарем відповідно до Закону України «Про плату за землю» та постанови КМУ від 13.12.2006 №1724 у грошовій формі.

Положеннями частини 5 статті 5, частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" (в редакції на час укладання спірного договору, визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується і є обов'язковою, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Частинами 1, 2 статті 15, частинами 2, 3 статті 23 вказаного Закону передбачалося, що підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до положень частин 1, 4 статті 2, статей 13, 15 Закону України «Про плату за землю» (чинного на час виникнення спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.

Землекористувачі сплачують орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Статтями 23, 24 вказаного Закону передбачалося, що грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Грошова оцінка земельної ділянки щороку за станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.

Грошова оцінка землі застосовується для економічного регулювання земельних відносин при укладанні цивільно-правових угод, передбачених законодавством України.

Зі змісту вказаних вище норм, якими регулюється передача земельних ділянок в оренду для ведення городництва вбачається обов'язковість проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки для визначення розміру орендної плати, однак не випливає, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка передається в оренду, входить до вичерпного переліку істотних умов договору оренди землі. А положеннями Закону України "Про плату за землю" передбачалося що грошова оцінка землі застосовується для економічного регулювання земельних відносин при укладанні цивільно-правових угод, передбачених законодавством України, відповідальність за проведення грошової оцінки покладалася на Державний комітет України по земельних ресурсах, при цьому відсутність нормативної грошової оцінки не виключала можливість набуття права користування земельною ділянкою на правах оренди.

Рішенням Зміївської районної ради XVI сесія VI скликання від 02.02.2011 №258-VI затверджено Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі у Зміївському районі; зобов'язано Зміївську районну державну адміністрацію привести до норм цього Положення усі укладені раніше договори оренди землі, орендодавцем в яких виступає Зміївська райдержадміністрація, шляхом підписання додаткових угод (а. с. 138).

Пунктами 2.4, 2.5 Положення передбачено: при укладанні договорів оренди на термін понад 10 років зобов'язано орендаря кожні 7 років проводити нормативно-грошову оцінку орендованої земельної ділянки з подальшим проведенням перерахунку орендної плати відповідно до нової нормативно-грошової оцінки; розмір річної орендної плати встановлюється на рівні: 3 відсотків від нормативної грошової оцінки - для земель сільськогосподарського призначення (садівництва, сінокосіння та випасання худоби, городництва), крім земельних ділянок, на яких розташовані водні об'єкти (а. с. 138-141).

Рішенням Зміївської районної ради Харківської області XXXII сесія VII скликання №565-VII від 23.08.2017 внесено зміни до Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі у Зміївському районі, затвердженого рішенням XVI сесії районної ради VI скликання від 02 грудня 2011 року №258-VІ, виклавши позицію першу абзацу першого пункту 2.5 в наступній редакції: «- 8 відсотків від нормативної грошової оцінки - для земель сільськогосподарського призначення (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища, перелоги, для ведення садівництва, сінокосіння та випасання худоби, городництва, товарного сільськогосподарського виробництва, в тому числі не витребувані земельні частки (паї), крім земельних ділянок, на яких розташовані водні об'єкти;».

Зміївській районній державній адміністрації врахувати внесені пунктом 1 цього рішення зміни до Положення при укладенні договорів оренди земельних ділянок та привести до норм цього Положення усі укладені раніше договори оренди землі, орендодавцем в яких виступає Зміївська районній державній адміністрація, шляхом підписання додаткових угод.

Вважати таким, що втратило чинність рішення IX сесії районної ради VII скликання від 15 квітня 2016 року №152-VII «Про внесення змін до Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі у Зміївському районі, затвердженого рішенням районної ради від 02 грудня 2011 №258-VІ (XVI сесія VI скликання)» (а. с. 142).

Проаналізувавши доводи, викладені прокурором на обґрунтування позовних заяв, слід зробити висновок, що прокурором також не робиться однозначного висновку, що станом на час укладання спірного договору оренди від 26.03.2010 року відсутність нормативної грошової оцінки земельної ділянки вважалася порушенням вимог закону щодо визначення у договорі істотних умов. Хоча у позовній заяві і стверджується, про недотримання вимог закону на час укладання спірного договору, однак з наведеного обґрунтування позову вбачається, що підстави для звернення з позовом виникли у прокурора після того, як було проведено нормативну грошову оцінку земельної ділянки та з'ясовано, що розмір орендної плати є меншим за 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (інформація заступника начальника Зміївського відділення Харківської ОДПІ ОСОБА_7 №177/9/20-09-12-41 від 31.08.2016 на а. с. 27), а сторонами договору не вжито заходів для укладення додаткових угод для приведення розміру орендної плати у відповідність з чинним законодавством.

Однак з доводами позову про невжиття відповідачем ОСОБА_4 заходів для укладання додаткових угод до договору оренди суперечать фактичним обставинам, встановленим під час судового розгляду на підставі письмових доказів.

Так, дійсно рішенням Зміївської районної ради LXXVII сесії VI скликання №1112-VI від 13 жовтня 2015 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (рілля), що надається в користування на умовах оренди ОСОБА_4 для ведення городництва із земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області, загальною площею 25,0000 га, загальна грошова оцінка на 01 січня 2015 року земельної ділянки кадастровий номер 6321786000:02:000:0139 (ділянка № 1), площею 14,6661 га - 401 895 грн 61 к.

Рекомендовано Зміївській районній державній адміністрації при укладанні договору оренди керуватися "Положенням про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі у Зміївському районі", затвердженим рішенням районної ради від 2 грудня 2011 року №258-VІ (XVI сесія VI скликання), з наступними змінами "Про внесення змін до Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі у Зміївському районі, затвердженого рішенням районної ради від 02 грудня 2011 №258-VІ (XVI сесія VI скликання), затвердженим рішенням районної ради від 04 березня 2015 року №926-VI (LXVI сесія VI скликання) (а. с. 21).

11.01.2016, тобто через короткий проміжок часу після затвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки та до пред'явлення прокурором позову в суді, відповідач ОСОБА_4 звернулася до Зміївської районної державної адміністрації із заявою про укладення додаткової угоди до договору оренди №041069100002 від 26.03.2010 площею 14,6661 га (а. с. 104).

З листа голови Зміївської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_3 №01-31/442 від 11.02.2016 вбачається, що районною державною адміністрацією за результатами розгляду заяви ОСОБА_4 від 11.01.2016 про укладення додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок від 26.03.2010, які зареєстровані у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за №041069100002 та №041069100003, повідомлено, що з 01.01.2013 повноваження щодо передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення перейшли до центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів.

ОСОБА_4 запропоновано зареєструвати відповідно до чинного законодавства право оренди земельних ділянок та надати пропозицію про укладення додаткових угод про внесення змін до Договорів оренди земельних ділянок, а також повідомити про результати районну державну адміністрацію до 15 березня 2016 року (а. с. 98, 105).

26.06.2016 відповідач ОСОБА_4 звернулася із заявою до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області, в якій просила з метою підвищення рівня податкових надходжень до місцевого бюджету Таранівської сільської ради, внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 26.03.2010, який зареєстровано у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» за №041069100002, а саме: п. 2 Договору викласти в наступній редакції «В оренду передається земельна ділянка загальною площею 14,6661 га, склад угідь - рілля, з кадастровим номером 6321786000:02:000:0139 із земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту у адміністративних межах Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області» ; п. 3 Договору викласти в наступній редакції «Нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 401 895 грн 61 к.»; п. 7 Договору викласти в наступній редакції «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 14468 грн. 25 к. за один календарний рік оренди на рахунок Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області»; п. 8 Договору викласти в наступній редакції «Обчислення розміру орендної плати здійснюється із урахуванням річного індексу споживчих цін на товари і послуги (грудень до грудня попереднього року) за рік, що передує року за який проводиться виплата Орендної плати, який визначається Державною службою статистики України (далі Індекс інфляції). Інші показники інфляції не впливають на визначення розміру Орендної плати. Додатково сторони погодили, що обрахування Орендної плати з урахуванням Індексу інфляції розпочинається з 2018 року, за показниками Індексу інфляції за 2017 рік.» (а. с. 106).

З листа ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області №V-12483/0/14-11039/0/21-16 від 06.07.2016 вбачається, що ОСОБА_4 відмовлено у внесенні змін до договору оренди та запропоновано повторно звернутись до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області, долучивши витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок станом на 01.01.2016 (а. с. 107).

21.07.2016 відповідач ОСОБА_4 повторно звернулася із заявою до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області, просила внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 26.03.2010, який зареєстровано у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» за №041069100002 (а. с. 108).

ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області №У-12483/0/14-11039/0/21-16 від 06.07.2016 повторно відмовлено у внесенні змін до договору оренди. З метою внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 26.03.2010 площею 14,6661 га кадастровий номер 6321786000:02:000:0138 в частині нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати запропоновано повторно звернутись до ОСОБА_2 управління Держгеокадаетру у Харківській області надавши згоду Зміївської районної державної адміністрації Харківської області на внесення відповідних змін, проекти додаткових угод та витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок станом на 01.01.2016 (а. с. 109).

Також, у листі Зміївської районної державної адміністрації Харківської області №01-31/1214 від 04.05.2017 зазначено, що додаткові угоди до договорів оренди земельних ділянок від 26 березня 2010 року, які зареєстровані у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії державного підприємства “Центр державного земельного кадастру” 26.03.2010 за №041069100002, №0401069100003, були підписані районною державною адміністрацією та направлені для підписання з боку ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області.

Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повідомило про те, що у запропонованих до підписання додаткових угодах розміри орендної плати встановлено на рівні 4% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також проінформувало, що до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області для виконання надійшло доручення Держгеокадастру від 14.12.2015 стосовно укладання договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на безконкурентних засадах.

Так, з метою раціонального використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, стимулювання орендарів належно виконувати умови договору оренди з метою можливості його поновлення, уникнення надання переваг одному орендарю перед іншими в частині встановлення строку дії договору оренди земельної ділянки, розміру орендної плати ОСОБА_2 управлінню Держгеокадастру у Харківській області доручено утриматися від укладання договорів оренди земельних ділянок на безконкурентних засадах строком більше 7 років, встановлення розміру орендної плати на рівні менше 8 % від нормативної грошової оцінки та одночасно переглянути діючі договори оренди земельних ділянок.

Тому, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області запропонувало повторно звернутися з проектами додаткових угод, встановивши розмір орендної плати на рівні 8% нормативної грошової оцінки земельних ділянок зі строком дії договорів не більше 7 років.

Враховуючи вищевикладене, з урахуванням позиції ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області щодо укладання додаткових угод, рекомендовано ОСОБА_4 для приведення у відповідність до вимог чинного законодавства Договорів оренди земельних ділянок в подальшому звертатися до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області як до розпорядника земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (а. с. 113).

19.05.2017 відповідач ОСОБА_4 втретє звернулася із заявою до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області, просила внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 26.03.2010, який зареєстровано у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» за №041069100002, а саме: п. 2 Договору викласти в наступній редакції «В оренду передається земельна ділянка загальною площею 14,6661 га, склад угідь - рілля, з кадастровим номером 6321786000:02:000:0139 із земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту у адміністративних межах Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області»; п. 3 Договору викласти в наступній редакції «Нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 401 895 грн 61 к.»; п. 7 Договору викласти в наступній редакції «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 32151 грн 65 к. на один календарний рік оренди на рахунок Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області» ; п. 8 Договору викласти в наступній редакції «Обчислення розміру орендної плати здійснюється із урахуванням річного індексу споживчих цін на товари і послуги (грудень до грудня попереднього року) за рік, що передує року за який проводиться виплата Орендної плати, який визначається Державною службою статистики України (далі - Індекс інфляції). Інші показники інфляції не впливають на визначення розміру Орендної плати. Додатково сторони погодили, що обрахування Орендної плати з урахуванням Індексу інфляції розпочинається з 2018 року, за показниками Індексу інфляції за 2017 рік.» (а. с. 111-112).

ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області №У-13401/0/14-14024/0/21-17 від 21.06.2017, за результатами розгляду наданих документів встановлено, що до заяви ОСОБА_4 долучено витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок станом на 01.01.2015. Таким чином значення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що міститься у витягу, не проіндексовано у відповідності до вимог Податкового кодексу України, тому є неактуальним станом на 01.01.2017.

Додатково звернуто увагу, що наказом Держгеокадастру від 20.03.2017 №97 «Про деякі питання організації діловодства» запроваджено форму бланку витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Одночасно поінформовано, що постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 413 затверджено Стратегію удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, відповідно до якої Держгеокадастр та його територіальні органам зобов’язано переглянути діючі договори оренди земель сільськогосподарського призначення державної власності з метою приведення їх у відповідність з вимогами законодавства та напрямами цієї Стратегії з урахуванням Закону України «Про оренду землі».

Так, зокрема, одним з пріоритетів управління у сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними є передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності переважно на умовах оренди на строк не більш як сім років.

Таким чином, рекомендовано повторно звернутись до ОСОБА_2 управління з відповідною заявою про внесення змін до договорів оренди землі від 26.03.2010, встановивши розмір орендної плати на рівні 8 % та строк дії договору оренди землі 7 років, долучивши актуальний витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок (а. с. 110).

21.08.2017 відповідач ОСОБА_4 вчетверте звернулася із заявою до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області, просила внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 26.03.2010, який зареєстровано у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» за №041069100002, а саме: п. 2 Договору викласти в наступній редакції «В оренду передається земельна ділянка загальною площею 14,6661 га, склад угідь - рілля, з кадастровим номером 6321786000:02:000:0139 із земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту у адміністративних межах Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області» п. 3 Договору викласти в наступній редакції «Нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 401 895 грн 61 к.»; п. 7 Договору викласти в наступній редакції «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 32151,65 грн на один календарний рік оренди на рахунок Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області» п. 8 Договору викласти в наступній редакції «Обчислення розміру орендної плати здійснюється із урахуванням річного індексу споживчих цін на товари і послуги (грудень до грудня попереднього року) за рік, що передує року за який проводиться виплата Орендної плати, який визначається Державною службою статистики України (далі - Індекс інфляції). Інші показники інфляції не впливають на визначення розміру Орендної плати. Додатково сторони погодили, що обрахування Орендної плати з урахуванням Індексу інфляції розпочинається з 2018 року, за показниками Індексу інфляції за 2017 рік.» (а. с. 114).

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №0-20-0.23.2-906/171-17 від 03.08.2017 розроблено згідно "Технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок державного резервного фонду сільськогосподарського призначення Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області" на підставі заяви ОСОБА_4 І від 26.07.2017 вх.97-922/0/227- від 31.07.2017 року: грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2017 прощею - 14,6661 га для ведення городництва, яка розташована на території Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області складає 482275 грн (а. с. 115).

ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області №У-13401/0/14-14024/0/21-17 від 21.06.2017, за результатам розгляду наданих ОСОБА_4 документів встановлено, що до заяви долучено витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які не відповідають затвердженій формі Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.05.2017 № 262.

Враховуючи викладене, запропоновано ОСОБА_4 повторно звернутись до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області з відповідною заявою про внесення змін до договорів оренди землі від 26.03.2010, встановивши розмір орендної плати на рівні 12 % та строк дії договорів у 7 років, додатково надавши витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, проекти додаткових угод, витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки та агрохімічний паспорт поля, земельних ділянок (а. с. 116).

Таким чином, укладення додаткової угоди сторонами договору є неможливим, оскільки Зміївська РДА позбавлена відповідних повноважень з 01.01.2013, неодноразові звернення ОСОБА_4 з цього питання до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області виявилися безрезультатними, в змінити договір оренди в односторонньому порядку ОСОБА_4 не має права.

Крім того, готовність відповідача ОСОБА_4 до приведення у відповідність із чинним законодавством спірного договору оренду безспірно вбачається з відзиву про визнання позову прокурора, у якому вимагалося внесення змін до договору оренди в частині визначення орендної плати, проти чого категорично заперечував представник ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області.

Як видно, 10.03.2017 Чугуївською місцевою прокуратурою Харківської області було повідомлено Головне управління Держгеокадастру в Харківській області, що оскільки незважаючи на затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (рілля), що надана в користування на умовах оренди ОСОБА_4 для ведення городництва із земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Таранівської сільської ради Змїївського району Харківської області, площею 14,6661 га, станом на 10.03.2017 зміни до оспорюваного договору оренди в цій частині не внесені, прокуратура має намір на підставі та в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» звернутися до Змїївського районного суду Харківської області за захистом прав та інтересів держави до ОСОБА_4 та Змїївської РДА про визнання недійсним договору оренди землі (а. с. 28-30).

Зміст зазначеного повідомлення, а також зміст первісної та уточнених позовних заяв, вказують на те, що ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру в Харківській області не було доведено до відома прокурора, що ОСОБА_4 неодноразово зверталася з приводу приведення договору оренди у відповідність з чинним законодавством, тому ці обставини не були взяті до уваги під час подання позову.

Таким чином, оскільки рішення Зміївської районної державної адміністрації, на виконання якого укладено спірний договір оренди не оспорювалося та не визнано протиправним, відсутні підстави для висновку, що відсутність нормативної грошової оцінки земельної ділянки на час укладення спірного договору оренди вважалося недодержанням сторонами вимог закону, яке є підставою для визнання договору недійсним, відсутні докази того, що надання земельної ділянки в оренду на підставі спірного договору відбулося з порушенням порядку, встановленого статтями 123, 124, 134 Земельного кодексу України, а також з урахуванням відомостей про вжиття відповідачем ОСОБА_4 заходів для приведення спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність із чинним законодавством, у тому числі і шляхом визнання позову прокурора в попередній редакції про внесення змін до цього договору, позов заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури про визнання недійсним спірного договору оренди земельної ділянки є необґрунтованим, а ухвалення рішення про задоволення позову було б не справедливим та не правовим, оскільки не забезпечило б необхідний баланс приватного та суспільного інтересів та дійсний захист інтересів держави у спірних правовідносинах.

За таких обставин, у задоволенні у задоволенні позову належить відмовити.

Оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову через його необґрунтованість та недоведеність, доводи сторін щодо наявності підстав для застосування строків позовної давності не беруться до уваги.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 19, 76-81, 89, 223, 259, 263-265, 268, 273, 297, 352, 354 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

Відмовити у задоволенні позовної заяви заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області ОСОБА_1, в інтересах держави в особі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Харківській області, до Зміївської районної державної адміністрації Харківської області, ОСОБА_4 про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки площею 14,6661 га, кадастровий номер 6321786000:02:000:0139, укладеного 26 березня 2010 року, зареєстрованого у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 26 березня 2010 року, запис у державному реєстрі земель № 041069100002.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не буде подано.

Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Апеляційного суду Харківської області через Зміївський районний суд Харківської області протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач в інтересах держави - заступник керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області ОСОБА_1, місцезнаходження: 63500, Харківська область, м. Чугуїв, вул. Харківська, б. 98, код ЄДРПОУ прокуратури області: 02910108; Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, місцезнаходження: 61000, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, під'їзд 1, поверх 6, код ЄДРПОУ: 39792822.

Відповідач - Зміївська районна державна адміністрації Харківської області, місцезнаходження: 63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Адміністративна, 9, код ЄДРПОУ: 04059639.

Відповідач - ОСОБА_4, зареєстроване місце проживання: 63400, Харківська область, Зміївський район, с. Роздольне, вул. Молодіжна, 30, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1.

Повне рішення складене 27.09.2018.

Головуючий: В. В. Овдієнко