ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21.01.10р.Справа № 7/248-09
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-інжинірингова група Логоc-Інвест", м. Дніпропетровськ
до Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
про визнання незаконним та недійсним рішення
Суддя Коваль Л.А.
Представники:
від позивача: представник Шумік Н.М., дов. № 249/В1 від 07.08.2009р.;
від відповідача: начальник юридичного відділу Калмиков М.Ю., дов. № 4/11-470 від 16.12.2009р.
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-інжинірингова група Логос-Інвест" (м. Дніпропетровськ) звернулося до господарського суду з позовом про скасування рішення сесії Дніпропетровської міської ради (м. Дніпропетровськ) № 31/51 від 14.10.2009р. "Про внесення змін до рішення міської ради від 08.07.2008р. № 123/34 "Про передачу земельної ділянки по вул. Маршала Малиновського, 2 (АНД район) в оренду ТОВ "Інвестиційно-інжинірингова група Логос-Інвест", код ЄДРПОУ 32058512, по фактичному розміщенню багатофункціонального центру". В подальшому, позивач уточнив позовні вимоги та просить визнати зазначене вище рішення незаконним та недійсним.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до оспорюваного рішення постійною комісією міської ради з питань земельних відносин і охорони навколишнього середовища встановлено факт нецільового використання земельної ділянки по вул. Маршала Малиновського, 2, що і було підставою для прийняття рішення, яким внесені зміни до рішення міської ради від 08.07.2008р. № 123/34 "Про передачу земельної ділянки по вул. Маршала Малиновського, 2 в оренду ТОВ ""Інвестиційно-інжинірингова група Логос-Інвест", код ЄДРПОУ 32058512, по фактичному розміщенню багатофункціонального центру" в частині річної орендної плати за користування земельною ділянкою, визначивши її у розмірі максимальної ставки орендної плати, встановленої Законом України "Про оренду землі". Між тим, позивач заперечує обставини нецільового використання земельної ділянки, зазначає, що уповноваженим органом перевірки з зазначеного питання не проводилися, відповідно, факт порушення уповноваженим органом не встановлювався. Також, позивач зазначає, що рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 27.11.2008р. по справі № 7/100-08 зобов'язано відповідача в десятиденний строк з дня набрання рішенням законної сили укласти з позивачем договір оренди земельної ділянки по вул. Маршала Малиновського, 2 у м. Дніпропетровську по фактичному розміщенню багатофункціонального центру "Вавілон-1" на умовах проекту договору оренди, наданого позивачем. Рішення набрало законної сили, між тим, не виконане відповідачем. Умовами проекту договору оренди визначена ставка орендної плати на рівні мінімальної ставки орендної плати –трикратний розмір податку на землю. На думку позивача, оспорюване рішення стосується внесення змін до договору оренду землі, яке можливе за наявності взаємної згоди його сторін. Пропозицій від відповідача щодо зміни умов договору оренди землі позивач не отримував. Оспорюване рішення змінює права та обов’язки між позивачем та відповідачем, однак п. 3 рішення стосується не позивача, а іншої особи, яка не має права на укладення з відповідачем договору оренди.
Відповідач проти позову заперечує. Відповідач зазначає, що оспорюване рішення ним прийняте з урахуванням компетенції відповідача, визначеної ст. 12 Земельного кодексу України, в межах повноважень відповідача, передбачених п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Законодавством питання щодо регулювання земельних відносин відповідної територіальної громади в сфері орендної плати покладено виключно на органи місцевого самоврядування. У зв’язку з тим, що позивачем багатофункціональний комплекс не було введено в експлуатацію у встановленому порядку, що дозволило ухилитися від сплати коштів в бюджет на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, було надано доручення управлінню економіки міської ради та юридичному відділу доопрацювати питання щодо пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста та надати висновок, що також не суперечить законодавству України.
Розгляд справи відкладався з 17.12.2009р. на 21.01.2010р.
В судовому засіданні 21.01.2010р. за погодженням представників сторін оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Дніпропетровської міської ради від 08.07.2008р. № 123/34 "Про передачу земельної ділянки по вул. Маршала Малиновського, 2 (АНД район) в оренду ТОВ "Інвестиційно-інжинірингова група Логос-Інвест", код ЄДРПОУ 32058512, по фактичному розміщенню багатофункціонального центру" затверджена технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, розроблена Товариством з обмеженою відповідальністю "Квартал", передана земельна ділянка площею 3,7753 га (кадастровий номер 1210100000:01:022:0057) в оренду строком на сорок дев’ять років Товариству з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-інжинірингова група Логос-Інвест", код ЄДРПОУ 32058512, по фактичному розміщенню багатофункціонального центру по вул. Маршала Малиновського, 2, код цільового використання землі (УКЦВЗ) 1.11.6 (інша комерційна діяльність). Встановлена річна орендна плата за користування цією земельною ділянкою у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 27.11.2008р. у справі № 7/100-08 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-інжинірингова група Логоc-Інвест" (м. Дніпропетровськ) до відповідачів: Дніпропетровської міської ради (м. Дніпропетровськ), Земельного управління Дніпропетровської міської ради (м. Дніпропетровськ) про зобов’язання вчинити дії зобов’язано Дніпропетровську міську раду в десятиденний строк з дня набрання рішенням законної сили укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-інжинірингова група Логоc-Інвест" договір оренди земельної ділянки по вул. Маршала Малиновського, 2, у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська по фактичному розміщенню багатофункціонального центру "Вавілон-1" у формі, згідно з вимогами чинного законодавства, на умовах проекту договору, наданого Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-інжинірингова група Логоc-Інвест" (умови проекту договору наведені в резолютивній частині рішення).
Зазначене рішення господарського суду набрало законної сили, однак на час вирішення спору у даній справі відповідачем не виконане, договір оренди не укладений.
Умови проекту договору, наведені в резолютивній частині рішення суду, щодо розміру річної орендної плати (п.4.1.) відповідають змісту рішення Дніпропетровської міської ради від 08.07.2008р. № 123/34.
14.10.2009р. Дніпропетровська міська рада прийняла рішення № 31/51 "Про внесення змін до рішення міської ради від 08.07.2008р. № 123/34 "Про передачу земельної ділянки по вул. Маршала Малиновського, 2 (АНД район) в оренду ТОВ "Інвестиційно-інжинірингова група Логос-Інвест", код ЄДРПОУ 32058512, по фактичному розміщенню багатофункціонального центру", а саме вирішила:
- внести зміни до рішення міської ради від 08.07.2008р. № 123/34 "Про передачу земельної ділянки по вул. Маршала Малиновського, 2 (АНД район) в оренду ТОВ "Інвестиційно-інжинірингова група Логос-Інвест", код ЄДРПОУ 32058512, по фактичному розміщенню багатофункціонального центру" в частині річної орендної плати за користування земельною ділянкою, визначивши її у розмірі максимальної ставки орендної плати, встановленої Законом України "Про оренду землі" (п.1);
- доручити управлінню економіки міської ради спільно з юридичним відділом доопрацювати питання щодо пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Дніпропетровська та надати спільний висновок (п.2);
- надати доручення заступнику міського голови Афанасьєву О.А. підписати договір оренди землі між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю ТОВ фірмою "Логос" на земельну ділянку по вул. Маршала Малиновського, 2 (АНД район) по фактичному розміщенню багатофункціонального центру виключно після вирішення питання щодо пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Дніпропетровська (п.3);
- не надавати посадовим особам права підписувати договір оренди землі на умовах, визначених рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 27.11.2008р. по справі № 7/100-08, до оплати внеску згідно з висновком (п.2 цього рішення) (п.4);
- продовжити строк укладання договору оренди земельної ділянки, що передана відповідно до рішення міської ради від 08.07.2008р. № 123/34, та звернення до відповідних установ для забезпечення державної реєстрації договору на три місяці з моменту прийняття цього рішення (п.5).
Позивач вважає, що рішення міської ради від 14.10.2009р. № 31/51 прийняте безпідставно, всупереч вимогам законодавства, порушує права позивача, що і є причиною спору.
Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження міської ради у галузі земельних відносин на території міста, перелік яких не є вичерпним, в тому числі вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Одним із принципів місцевого самоврядування є принцип законності (ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ).
В рішенні Конституційного Суду України від 16.04.2009р. № 7-рп/2009, справа № 1-9/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Між тим, в наведеному рішенні Конституційного Суду України також зазначається, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність. Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами. Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Рішення Дніпропетровської міської ради від 08.07.2008р. № 123/34 є актом ненормативного характеру та ним вирішено питання щодо річної орендної плати за користування земельною ділянкою, яка відповідно до цього ж рішення передана в оренду позивачу.
Наведене рішення є підставою виникнення між позивачем та відповідачем правовідносин з приводу оренди земельної ділянки по вул. Маршала Малиновського, 2, на певних умовах щодо розміру орендної плати за користування земельною ділянкою.
Своє ж рішення щодо укладення договору оренди земельної ділянки з позивачем міська рада не виконала як в добровільному порядку, так і шляхом виконання рішення господарського суду про зобов’язання міської ради укласти договір оренди, яке набрало законної сили, та відповідно до ст. 115 ГПК України є обов’язковим на всій території України.
Враховуючи ненормативний характер рішення Дніпропетровської міської ради від 08.07.2008р. № 123/34 та протиправну бездіяльність міської ради, що полягає в його невиконанні –не укладенні договору оренди з позивачем, суперечить вимогам законодавства прийняття міською радою рішення про внесення до нього змін, оскільки це рішення є актом одноразового застосування.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України, ст. 6 Закону України "Про оренду землі" рішення органу місцевого самоврядування про передачу в оренду земельної ділянки є підставою набуття права оренди на умовах, визначених цих рішенням, а, відповідно, підставою для укладення договору оренди на умовах, визначених рішенням органу місцевого самоврядування.
Також, як зазначено в мотивувальній частині оспорюваного рішення, підставою його прийняття є встановлення постійною комісією міської ради з питань земельних відносин і охорони навколишнього середовища факту нецільового використання земельної ділянки по вул. Маршала Малиновського, 2, що передана в оренду позивачу на підставі рішення міської ради від 08.07.2008р. № 123/34, а саме, крім фактичного розміщення багатофункціонального центру було самочинно організовано платну парковку.
Доказів нецільового використання земельної ділянки позивачем, про яке зазначено в оспорюваному рішенні, відповідачем до матеріалів справи не надано, незважаючи на відповідні вимоги суду, викладені в ухвалах суду від 30.11.2009р. та від 17.12.2009р.
Відповідно, відповідачем не доведена шляхом надання належних доказів, як того вимагають ст. ст. 33, 34 ГПК України, наявність обставин, що були підставою для прийняття оспорюваного рішення.
Слід також зазначити, що відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду, є істотними умовами договору оренди землі, який всупереч рішенню господарського суду відповідач з позивачем не уклав, а тому стверджувати про нецільове використання земельної ділянки є передчасним та безпідставним.
Закон України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначає спеціально уповноважені органи виконавчої влади у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, якими відповідно до ст. 5 Закону є спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів - щодо державного контролю за використанням та охороною земель та спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів - щодо державного контролю за додержанням законодавства про охорону земель, повноваження цих органів.
Здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням ст. 6 наведеного Закону відносить до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель.
Однак встановлення факту нецільового використання земельної ділянки визначеним Законом органом та у встановленому Законом порядку відповідачем не доведено.
Не відповідають вимогам законодавства і решта рішень, прийнятих міською радою в межах рішення від 14.10.2009р. № 31/51.
В пунктах 2, 3, 4 та 5 оспорюваного рішення йдеться про доручення доопрацювати питання щодо пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Дніпропетровська та про надання доручення заступнику міського голови підписати договір оренди землі виключно після вирішення питання щодо пайової участі, про позбавлення права посадових осіб на підписання договору оренди землі на умовах, визначених рішенням господарського суду, до оплати внеску, про продовження строку укладення договору оренди земельної ділянки та звернення до відповідних установ для забезпечення державної реєстрації договору на три місяці.
Наведені рішення за наявності судового рішення про зобов’язання міської ради укласти договір оренди земельної ділянки з позивачем суперечать положенням ст. 124 Конституції України, ст. 115 ГПК України про обов’язковість виконання судових рішень.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування.
Одним із способів захисту прав суб’єктів господарювання відповідно до ч. 2 ст. 20 ГК України є визнання повністю або частково недійсними актів органів місцевого самоврядування.
За наведених вище встановлених обставин справи оспорюване рішення винесено з порушенням вимог законодавства, порушує права позивача, що є підставою для задоволення заявлених позивачем позовних вимог.
Враховуючи встановлені обставини справи, наведені положення законодавства, суд відхиляє доводи відповідача у справі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 1, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним рішення Дніпропетровської міської ради № 31/51 від 14.10.2009р. "Про внесення змін до рішення міської ради від 08.07.2008р. № 123/34 "Про передачу земельної ділянки по вул. Маршала Малиновського, 2 (АНД район) в оренду ТОВ "Інвестиційно-інжинірингова група Логос-Інвест", код ЄДРПОУ 32058512, по фактичному розміщенню багатофункціонального центру".
Стягнути з Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 75, ідентифікаційний код 26510514) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-інжинірингова група Логос-Інвест" (юридична адреса: 49000, м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 249, поштова адреса: 49098, м. Дніпропетровськ, вул. Маршала Малиновського, 2, ідентифікаційний код 32058512) витрати на оплату державного мита у сумі 85 (вісімдесят п’ять) грн. 00 коп., витрати на оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу у сумі 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп.,
про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Л.А.Коваль