
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2018 рокуЛьвів№876/6682/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Матковської З.М.,
суддів: Затолочного В.С., Костіва М.В.,
при секретарі судового засідання: Гнатик А.З.
за участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06 липня 2018 року у справі №803/1047/18 (винесене головуючим суддею Ковальчук В.Д. у м. Луцьку, повний текст складени) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком та зобов'язання призначити пенсію.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 11.10.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення дострокової пенсії по віку. Натомість, листом від 02.02.2018 року №921/02-30-19 відповідач відмовив позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком з причин ненадання витягів з наказів, на підставі яких видавалися довідки про участь позивача в антитерористичній операції. Позивач вважає, що оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню з тих підстав, що він є учасником бойових дій та має право на пільги, передбачені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, в тому числі і право на достроковий вихід на пенсію за віком за наявності досягнутого 55-річного віку та набутого трудового стажу понад 25 років. Вважає, що подав відповідачу всі необхідні документи для призначення дострокової пенсії за віком, в тому числі і посвідчення учасника бойових дій та довідки про безпосередню участь в антитерористичній операції. Крім того, вважає, що необхідності у поданні відповідачу витягів з наказів, на підставі яких видавалися військовими частинами довідки про безпосередню участь в антитерористичні операції, немає, оскільки на день подачі заяви про призначення дострокової пенсії за віком позивач отримав посвідчення учасника бойових дій, яке було видане на підставі документів, що підтверджують такий статус. На підставі наведеного позивач просить визнати протиправним та скасувати оскаржуване рішення, зобов'язати відповідача призначити дострокову пенсію за віком з 11.10.2017 року.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06 липня 2018 року в позові відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивачем подана апеляційна скарга, в якій зазначає, що рішення суду першої інстанції є незаконним та необґрунтованим, тому підлягає скасуванню. Зокрема доводи апелянта зводяться до того, відповідач протиправно відмовив позивачу у призначити дострокової пенсії за віком відповідно до абз. 6 п. 3 розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 11.10.2017 року, оскільки позивач подав відповідачу усі необхідні документи, які надають йому право на призначення дострокової пенсії за віком. Просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі.
Відзив на апеляційну скаргу поданий не був. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
В судовому засіданні апеляційного розгляду справи позивач апеляційну скаргу підтримав з підстав зазначених у скарзі, просив апеляційну скаргу задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Відповідач в судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату судового засідання. Відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено та з матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 уклав контракт від 30.08.2016 року про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, про що свідчить копія зазначеного контракту та копія посвідчення серії НОМЕР_1 від 31.05.2016 року.
Позивач досяг 55-річного віку та має трудовий стаж понад 25 років, що підтверджується копією паспорта відповідача серії НОМЕР_3, виданого 27.11.2006 року Ківерцівським РВУ МВС України у Волинській області, індивідуальними відомостями про застраховану особу форми ОК-5, копією Рожищенського об'єднаного управління ПФУ Волинської області розрахунку стажу позивача, копією трудової книжки серії НОМЕР_2.
ОСОБА_1 11.10.2017 року звернувся до Рожищенського об'єднаного управління ПФУ Волинської області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Ківерцівського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Рожищенського об'єднаного управління ПФУ Волинської області, яке оформлене листом від 02.02.2018 року №921/02-30-19, позивачу відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком у зв'язку з тим, що позивачем крім посвідчення учасника бойових дій, довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України не долучено до заяви документи, на підставі яких надано статус учасника бойових дій, а саме не надано витяги з наказів, на підставі яких ця довідка була видана.
Суд першої інстанції в задоволенні позову відмовив з тих підстав, що позивачем не дотримано вимог абзацу 3 підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» під час подання відповідачу заяви від 11.10.2017 року про призначення дострокової пенсії за віком та не додано всіх документів, на підставі яких йому встановлено статус учасника бойових дій, а саме витягів з наказів, на підставі яких видано відповідну довідку про безпосередню участь у антитерористичній операції.
Проте, апеляційний суд вважає висновки суду невірними та такими, що суперечать нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.
Згідно вимог ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків),захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Відповідно до вимог, встановлених в абз. 6 пункту 3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тимчасово, до прийняття відповідного закону, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, інваліда війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, інваліда війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого та сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Згідно ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Згідно п. 11 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасниками бойових дій визнаються особи, які у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) залучалися до безпосереднього виконання завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України, та особи, які на мінних тральщиках брали участь у траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1. зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком учасникам бойових дій, крім документів, що необхідні для призначення пенсії за віком, додається посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату або відповідної військової частини про період (періоди) участі в бойових діях.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснюється відповідно до Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» із змінами та доповненнями.
Як визначено положеннями частини першої статті 3 цього Закону, правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон. Закон України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Частиною другою статті 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що громадяни України, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, користуються гарантіями, передбаченими частинами третьою та четвертою статті 119 Кодексу законів про працю України, а також частиною першою статті 51, частиною п'ятою статті 53, частиною третьою статті 57, частиною п'ятою статті 61 Закону України «Про освіту».
Крім того, за приписами частини третьої статті 39 названого Закону, за громадянами України, які призвані на строкову військову службу, військову служб) за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняті на військову службу за контрактом, у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців. У разі не провадження ними підприємницької діяльності у період проведення мобілізації нарахування податків і зборів таким фізичним особам-підприємцям не здійснюється.
Гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України «Про Збройні Сили України», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» та іншими законами, (стаття 40 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до положень статті 6 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» зі змінами, внесеними Законами України ви 07.04.2015 р. №291-VІІІ, від 23.12.2015р. №901-VІІІ та від 02.02.2016р. №965-VІІІ військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України. Служби зовнішньої розвідки України. Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України. Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, а також особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України. Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів віднесено до осіб, які належать до учасників бойових дій.
Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним вище, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.
Такий порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014р. №413(далі по тексту - Порядок).
Підставою для надання особам статусу учасника бойових дій, згідно з пунктом 4 Порядку, є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).
Підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є довідки за формою, передбаченою додатком до Порядку та документи, які зазначені у пункті 4 цього Порядку. Такі довідки та інші підтверджуючі документи зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ). Командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати довідки на розгляд комісії.
Відповідно до посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 31.05.2016 року виданого позивачу він є учасником бонових дій і користуюсь при пред'явленні пільгами встановленими законодавством України для ветеранів війни - учасників бонових дій.
Відповідно до довідки з військової частини польова пошта В2095 від 06.09.2015 рок №6/256 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечення і проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності Україні позивач дійсно в період з 30.08.2015 року і по т.ч. безпосередньо бере участь антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітет та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичних операції. Водночас у довідці вказано, що підставою її видачі є наказ ТВО НШ-ПЗК О «Південь» від 26.08.2015 року №8/153; наказ командира в/ч В2095 від 30.08.2015 року №177.
Відповідно до військового квитку серії НОМЕР_5 також підтверджено період з 30.08.2015 року про участь в антитерористичній операції на підставі наказу ТВО НШ-ПЗК «Південь» від 26.08.2015 року №8/153, наказу командира в/ч В2095 від 30.08.2015 року № 177.
На дату звернення (11.10.2017 року) Позивач мав вік 55 років та трудовий і страховий стаж 29 років 9 місяців 7 днів, що підтверджується трудовою книжкою серії НОМЕР_2 від 06.10.1983 року, вкладишом до трудової книжки НОМЕР_4, індивідуальною відомістю про застраховану особу форми 5-ОК від 11.06.2018 року та протоколом №1341 від 10.01.2018 року
Таким чином, з урахуванням наведених вище обставин, апеляційний суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком від 02.02.2018 року №921/02-30-19, зобов'язання призначити таку пенсію з 11.10.2017 року відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягає до задоволення
Вказані вище обставини є безсумнівною підставою для скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови про часткове задоволення позову з наведених вище підстав.
Судом першої інстанції порушено норми матеріального права та неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, що призвело до ухвалення незаконного рішення, яке підлягає скасуванню з підстав визначених ст. 317 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 315 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвали нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню, постанова суду першої інстанції скасуванню та апеляційним судом приймається нова постанова про задоволення позову з наведених вище підстав.
Керуючись статтями 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06 липня 2018 року у справі №803/1047/18 - скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Ківерцівського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком від 02.02.2018 року №921/02-30-19.
Зобов'язати Рожищенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до абз. 6 п. 3 розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 11.10.2017 року
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення, у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя З. М. Матковська судді В. С. Затолочний М. В. Костів Повний текст постанови складено 27.09.2018 року