Постанова № 76797298, 11.09.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2018
Номер справи
804/2167/18
Номер документу
76797298
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

11 вересня 2018 рокусправа № 804/2167/18

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Божко Л.А.

судді: Дадим Ю.М., Лукманова О.М.,

за участю секретаря судового засідання: Царьової Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.05.2018 р.(суддя Голобутовський Р.З.) по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення та зобов»язання здійснити певні дії

в с т а н о в и В:

26.03.2018 р. ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення та зобов»язання вчинити певні дії, де, посилаючись на те, що 27.04.2017 р. ОСОБА_1, як учасник бойових дій звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області з клопотанням щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області по вулиці Бєхтєрєва,32, орієнтованою площею 0,10 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації, але відповідач відмовив в наданні такого дозволу, в зв'язку з чим просить суд визнати протиправним рішення відповідача та зобов'язати відповідача надати дозвіл позивачу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області по вулиці Бєхтєрєва,32, орієнтованою площею 0,10 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.05.2018 р. адміністративний позов задоволено.

Рішення суду обгрунтовано тим, що фактично клопотання позивача відповідачем не розглядалося та не надано мотивованої відповіді.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, де просили скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.05.2018 р., прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідач посилається на той факт, що судом не враховано розпорядження Кабінету Міністрів України № 60-р від 31.01.2018 р. та враховуючи положення Постанови КМУ № 413 від 07.06.2017 р. позивачу надано мотивоване рішення, викладене в листі від 04.07.2017 р. Крім того, відповідач зазначив, що наказом ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області № 4-119/15-18-СГ від 19.01.2018 р. «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» надано дозвіл позивачу на розроблення документації із землеустрою., в зв»язку з чим виконати рішення суду буде неможливо.

В судове засідання апеляційної інстанції особи, які приймають участь у справі, до суду не з»явилися, про дату слухання справи повідомлені належним чином.

Дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про залишення без задоволення апеляційної скарги.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 виданого 22.07.2015 та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

27.04.2017 р. ОСОБА_1 звернувся до ГУ Держгеокадастру в Дніпропетровській області з клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва орієнтованою площею 0,10 га, за рахунок сільськогосподарських земель, призначених за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Новоолександрівської селищної ради, Дніпропетровського району, Дніпропетровської області із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації.

Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області № К-4582/0-3306/6-17 від 04.07.2017 року повідомило позивача, що 07.06.2017 р. Кабінет Міністрів України постановою № 413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними» затвердив Стратегію удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними в зв'язку з чим, посилаючись на Стратегію раціонального управління землями сільськогосподарського призначення державної власності, якою встановлено паритет між прощею земель, переданих у користування на відкритих аукціонах та площею, землі, що передається безоплатно, у співвідношенні 1:0,25, зазначили, що при розгляді графічних матеріалів, які були наявні в наданому пакеті документів, встановлено, що земельна ділянка не зарезервована для учасників АТО.

Статтею 118 ЗК України передбачено, що « 6. Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

7. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Тобто, аналіз зазначених вище законодавчих норм свідчить, що за результатами розгляду заяви (клопотання) особи про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, відповідач мав прийняти одне з таких рішень: надати дозвіл на розроблення відповідної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або відмовити у наданні відповідного дозволу із зазначенням передбачених частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України підстав для відмови.

Як зазначалося вище, після розгляду клопотання позивача від 27.04.2017 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, відповідач, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України № 413 від 07.06.2017 р., повідомив позивача про те, що при розгляді графічних матеріалів встановив, що зазначена земельна ділянка не зарезервована для учасників АТО.

Отже клопотання позивача вирішено не у спосіб передбачений земельним законодавством України.

Крім того, викладене свідчить, що відмова відповідача у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га у власність для ведення особистого селянського господарства вмотивована тим, що місце розташування бажаної до відведення земельної ділянки суперечить Стратегії удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 року №413 "Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними", а отже місце розташування об'єкта (земельної ділянки) не відповідає вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно - правових актів, а саме постанові Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 року №413.

Так, відповідно до вказаної Стратегії удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними Стратегією передбачено, що Держгеокадастр та його територіальні органи під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність в межах норм безоплатної приватизації повинні: формувати перелік земельних ділянок та визначати площу земельних ділянок, яка передається в межах норм безоплатної приватизації на території відповідної області; щокварталу за 10 днів до закінчення поточного кварталу оприлюднювати перелік земельних ділянок, які пропонується передавати у наступному кварталі (розрахованих за зазначеною формулою), на офіційних веб-сайтах територіальних органів Держгеокадастру за місцем розташування земельних ділянок; надавати дозволи на розроблення документації із землеустрою та передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність в межах норм безоплатної приватизації відповідно до зазначених переліків, насамперед учасникам антитерористичної операції; враховувати позицію відповідної сільської та селищної ради під час надання (передачі) земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність громадян. Для реалізації Стратегії передбачено розроблення проектів нормативно-правових актів.

Однак, будь-яких змін до самого порядку одержання дозволу на розробку проекту землеустрою, передбаченого Земельним кодексом України, у зв'язку із затвердженням вказаної Стратегії, не внесено, а зазначена постанова Кабінету Міністрів України не регулює питання виділення землі, оскільки таке регулювання чітко передбачено Земельним кодексом України.

Щодо зазначення відповідачем на приховування позивачем факту надання відповідачем дозволу на розроблення проекту землеустрою, суд апеляційної інстанції зазначає, що предметом розгляду справи є відмова відповідача за клопотанням позивача від 27.04.2017 р. і у суду першої інстанції на момент прийняття рішення були відсутні відомості щодо надання такого дозволу, адже відповідач не повідомив суд про наявність наказу про надання дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою.

За таких обставин суд апеляційної інстанції повністю погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 315,316,321,322 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 травня 2018 р. - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з моменту її виготовлення в повному обсязі.

Головуючий суддя: Л.А. Божко

Суддя: Ю.М. Дадим

Суддя: О.М. Лукманова