Рішення № 76796336, 28.09.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2018
Номер справи
815/1038/18
Номер документу
76796336
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/1038/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко O.A.,

секретар судового засідання Іщенко С.О.,

за участю:

представників позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю), ОСОБА_2 (за довіреністю),

представника відповідача – ОСОБА_3 (за довіреністю),

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом селянського (фермерського) господарства «Пине» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0108001209 від 27.11.2017 року,-

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться позов селянського (фермерського) господарства «Пине» до Головного управління ДФС в Одеській області, у якому позивач згідно уточнень до позовних вимог від 23.05.2018 року просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0108001209 від 27.11.2017 року Головного управління ДФС в Одеській області про порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, визначених ст.201 Податкового кодексу України, та згідно зі ст.201-1 Податкового кодексу України застосовано штраф у розмірі 29112,38 грн.

Ухвалою суду від 16 березня 2018 року адміністративний позов селянського (фермерського) господарства «Пине» залишено без руху. Позивачу був наданий 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

Ухвалою суду від 05 квітня 2018 року судом продовжено селянському (фермерському) господарству «Пине» строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 24 квітня 2018 року прийнято до розгляду позовну заяву селянського (фермерського) господарства «Пине», відкрито провадження у справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що селянським (фермерським) господарством «Пине» було отримане податкове повідомлення-рішення №0108001209 від 27.11.2017 р. Головного управління ДФС в Одеській області про порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних визначених ст.201 Податкового кодексу України та згідно зі ст. 120-1 Податкового кодексу України застосовано штраф в розмірі 29112 грн. 38 коп. Керуючись положеннями п.56.1. ст.56 Податкового кодексу України про можливість оскарження податкового повідомлення-рішення до контролюючого органу вищого рівня, СФГ «Пине» звернулось до Державної фіскальної служби України зі скаргою на податкове-повідомлення рішення №0108001209 від 27.11.2017 року. 11.01.2018 року СФГ «Пине» отримано рішення про продовження строку розгляду скарги до 15.02.2018 р. Державної фіскальної служби України №125/6/99-99-11-03-01-25 від 03.01.2018 р. для з’ясування обставин справи. 22.02.2018 р. СФГ «Пине» було отримане рішення про залишення скарги без розгляду №4789/6/99-99-11-03-01-25 від 12.02.2018 р., яким скаргу на податкове-повідомлення рішення №0108001209 від 27.11.2017 р. залишено без розгляду та повернуто з причини пропуску встановленого п.56.3 ст. 56 Податкового кодексу України 10-денного строку подання скарги. Скарга СФГ «Пине» №12/07 від 12.12.2017 р. на податкове повідомлення-рішення №0108001209 від 27.11.2017 р. була подана 13.12.2017 р. з дотриманням законодавчо встановленого 10-денного строку подання скарги, тому що податкове повідомлення-рішення №0108001209 від 27.11.2017 р. було отримано СФГ «Пине» 04.12.2017 р. Поштове відправлення №6820001661492 з податковим повідомленням-рішенням №0108001209 від 27.11.2017 р. не було вручено одержувачу під розписку 29.12.2017 р. Позивач вважає податкове повідомлення-рішення №0108001209 від 27.11.2017 р. протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Зазначає, що 11.07.2017 р. між СФГ «Пине» (постачальник) та товариством з обмеженою відповідальністю «Злата-Трейд» (покупець) був укладений договір поставки №К1707-1715, 17.07.2017 р. - договір поставки №К1707-2112, 17.07.2017 р. - договір поставки №К1707-2004 пшениці врожаю 2017 року. За операціями поставки відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України СФГ «Пине» були складені податкові накладні №11 від 17.07.2017 р., №15 від 18.07.2017 р., №16 від 20.07.2017 р., №17 від 18.07.2017 р., №18 від 19.07.2017 р., що направлені 14.08.2017 р., і податкова накладна №19 від 20.07.2017 р. що направлена 15.08.2017 р. для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивач вказує, що рішенням комісії Державної фіскальної служби України №102393/23992435 від 19.08.2017 р. було відмовлено у реєстрації податкової накладної №11, рішенням комісії Державної фіскальної служби України №102398/23992435 від 19.08.2017 р. відмовлено у реєстрації податкової накладної №15, рішенням комісії Державної фіскальної служби України №111658/23992435 від 22.08.2017 р. відмовлено у реєстрації податкової накладної №17, рішенням комісії Державної фіскальної служби України №111673/23992435 від 22.08.2017 р. відмовлено у реєстрації податкової накладної №18, рішенням комісії Державної фіскальної служби України №111672/23992465 від 22.08.2017 р. відмовлено у реєстрації податкової накладної №16, рішенням комісії Державної фіскальної служби України №112107/23992435 від 22.08.2017 р. відмовлено у реєстрації податкової накладної №19. Не дивлячись на хід процедури адміністративного оскарження вищевказаних рішень Державної фіскальної служби України, відповідно до встановленої законодавством процедури, Державна фіскальна служба України зняла станом на 31.08.2017 р. з СФГ «Пине» податок на додану вартість в сумі 127445,00 грн., в результаті чого станом на 31.08.2017 р. сума податку, на яку СФГ «Пине» має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних склала -69,94 грн., що, в свою чергу, позбавило СФГ «Пине» можливості зареєструвати своєчасно у встановлені законодавством строки податкову накладну №20 від 01.08.2017 р. Вказує, що 05.10.2017 р. Державна фіскальна служба України прийняла рішення, яким рішення №102393/23992435 від 19.08.2017 р., №102398/23992435 від 19.08.2017 р., №111658/23992435 від 22.08.2017 р., №111673/23992435 від 22.08.2017 р., №111672/23992465 від 22.08.2017 р., №112107/23992435 від 22.08.2017 р. скасовані, а податкові накладні №11 від 17.07.2017 р., №15 від 18.07.2017 р., №17 від 18.07.2017 р., №18 від 19.07.2017 р., №16 від 20.07.2017 р., №19 від 20.07.2017 р. зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних. Після надання постачальником покупцеві податкових накладних зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних через систему електронного документообігу в момент першої події (отримання коштів) протягом 1 (одного) робочого дня з дати першої події, покупцем була здійснена кінцева оплата за товар відповідно до п.6.3. договору, і в свою чергу, виникла нарешті можливість зареєструвати податкову накладну № 20 від 01.08.2017 р., що й було зроблено СФГ «Пине» при першій можливості - 13.10.2017 р. Позивач вказує, що порушення граничних строків реєстрації податкової накладної №20 від 01.08.2017 р. прямим чином обумовлено помилковою відмовою у реєстрації Державною фіскальною службою України податкових накладних СФГ «Пине» №11, №15, №17, №18, №16 та №19, блокуванням у зв'язку з вищевказаним з 15.08.2017 р. по 31.08.2017 р. суми податку, на яку СФГ «Пине» мало право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та необґрунтованим зняттям 31.08.2017 р. до з'ясування всіх обставин справи та прийняття кінцевого рішення Державною фіскальною службою України суми податку, на яку СФГ «Пине» має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних в розмірі 127445.00 грн.

14 травня 2018 року до суду від відповідача за вх. №134214/18 надійшов відзив на позовну заяву (а.с.135-137), де відповідач зазначає, що не погоджується з доводами позивача та вважає оскаржуване рішення винесене в рамках чинного законодавства. Вказує, що Головним управлінням ДФС в Одеській області проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних СФГ «Пине». Перевіркою встановлено порушення вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України. В акті перевірки зазначено, що СФГ «Пине» в порушення п. 201.10 ст. 201 Кодексу встановлена несвоєчасна реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН складених за серпень 2017 року на загальну суму ПДВ 97041,25 грн. з порушенням терміну від 31 до 60 календарних днів. Враховуючи вищевикладене, відповідно до п. 120-1.1 ст.120-1 Кодексу, ГУ ДФС в Одеській області винесено ППР від 28.11.2017 №0108001209 у розмірі 29112,38 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН (43 дні). Посилаючись на ст. 201 Податкового кодексу України просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог відповідача.

24 травня 2018 року до суду від позивача за вх. №14789/18 надійшла відповідь на відзив (а.с.147-150), у якій позивач зазначає, що наданий відповідачем до суду відзив на позовну заяву оформлений з порушенням встановлених нормативно-правовими актами вимог щодо оформлення вихідної документації органами виконавчої влади. В наданому до суду відзиві на позовну заяву відсутній реєстраційний індекс документу, який проставляється в автоматичному режимі з нанесенням штрих-коду або QR-коду у порядку, передбаченому Інструкцією з діловодства в електронній формі, що говорить про оформлення вихідного документу з порушенням встановлених до нього вимог, та про відсутність юридичної сили в документі складеному з порушенням норм права та недопустимість врахування викладених в такому документі аргументів та пояснень при розгляді справи. Представником був поданий відзив на адміністративний позов, який не містить ідентифікаційних даних, засобів зв'язку, номеру та дати довіреності, яка дає громадянину повноваження на подання або направлення такого документу до суду. У відзиві на адміністративний позов представник відповідача посилається на документ - податкове повідомлення-рішення №0108001209 від 28.11.2017 р., хоча такого документу в матеріалах справи не має, а є податкове повідомлення-рішення №0108001209 від 27.11.2017 р. Наданий відзив на адміністративний позов не містить жодного уточнення по справі. Головне управління ДФС в Одеській області не дало жодних пояснень щодо продовжених строків розгляду скарги, щодо залишення скарги без розгляду, щодо незаконного зняття неузгодженої суми податку на додану вартість, щодо питань, що мають конкретне відношення саме до цієї справи, до питань, що мають вирішальне значення при з'ясуванні причин виникнення такої ситуації, тобто в відзиві не мається жодного контраргументу на надану позовну заяву, крім надання до суду витягу з норм права, щодо нарахування штрафних санкцій. Позивач зазначає, що порушення граничних строків реєстрації податкової накладної №20 від 01.08.2017 р. прямим чином обумовлено необґрунтованим, безапеляційним, незаконним зменшенням ДФС ліміту на право реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з податку на додану вартість, що підтверджується доданими до позовної заяви письмовими документами.

23 червня 2018 року ухвалою суду визначено розгляд справи за позовом селянського (фермерського) господарства «Пине» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0108001209 від 27.11.2017 року, проводити в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою від 19 липня 2018 року судом закрито підготовче провадження по справі та призначено справу № 815/1038/18 до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні у задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини справи, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Селянське (фермерське) господарство «Пине» (ідентифікаційний код юридичної особи 23992435) зареєстроване як юридична особа 02.04.1998 року та з 19.05.2016 року взяте на податковий облік в Арцизькій об’єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС в Одеській області. СФГ «Пине» згідно інформації з реєстру платників податку на додану вартість зареєстровано платником податку на додану вартість з 27.08.1998 року.

Як вбачається з матеріалів справи, 18.11.2017 року заступником начальника відділу камеральних перевірок податкової звітності території обслуговування Арцизької ОДПІ управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_4 на підставі п.20.1.4 ст.20 Податкового кодексу України, в порядку ст.76 розділу ІІ Податкового кодексу України та п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на серпень 2017 року.

За результатами вказаної перевірки Головним управлінням ДФС в Одеській області складено акт від 08.11.2017 року №12466/15-32-12-09/23992435 (а.с.181-182), яким встановлено порушення СФГ «Пине» граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Податкового кодексу України, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 Податкового кодексу України покладено обов’язок щодо такої реєстрації. Також, у акті зазначено, що за вказані порушення відповідальність платника податку визначена ст.120.1 Податкового кодексу України.

На підставі вищевказаного акту перевірки від 08.11.2017 року № 12466/15-32-12-09/23992435 Головним управлінням ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.11.2017 року № НОМЕР_1, яким згідно з пп.54.3.1 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 та згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 0,00 грн. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 0,00 грн. та за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 97041,25 грн. застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 29112,38 грн. за платежем: «податок на додану вартість» (а.с. 11, 90).

До вказаного податкового повідомлення-рішення від 27.11.2017 року № НОМЕР_1 відповідачем складено розрахунок штрафу за порушення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.12, 80 зворот).

СФГ «Пине» 12.12.2017 року до Державної фіскальної служби України направлена скарга на податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 27.11.2017 року (а.с.13-16, 81-84).

Державною фіскальною службою України 03.01.2018 року прийнято рішення №125/6/99-99-11-03-01-25 (а.с.17, 85) про продовження розгляду скарги, та 12.02.2018 року за №4789/6/99-99-11-03-01-25 – рішення про залишення скарги без розгляду (а.с.18-19, 86-87).

Не погодившись з висновками податкового органу та винесеним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив вищевказане рішення в судовому порядку.

Спірне податкове повідомлення-рішення базується на викладених в акті перевірки висновках податкового органу щодо порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 та згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України.

Як вказано в акті, перевіркою встановлено, що податкова накладна №20, яка виписана 01.08.2017 року зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.10.2017 року, тобто із затримкою на 43 дні (сума ПДВ -97041,25 грн.).

Суд погоджується з висновками відповідача, викладеними в акті перевірки від 08.11.2017 року №12466/15-32-12-09/23992435 про порушення позивачем вимог податкового законодавства, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 27.11.2017 року, та досліджуючи обставини справи, зазначає наступне.

Правові відносини щодо формування податкового кредиту та податкових зобов’язань з податку на додану вартість, в тому числі, щодо складання податкових накладних з 01.01.2011 року регулюються Податковим кодексом України.

Пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Відповідно до положень п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Абзацом 8 пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до абзаців 1-3 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до абзаців 8 та 9 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України з метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Згідно абзаців 14-15 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Як вбачається із квитанції про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.176) податкова накладна №20 від 01.08.2017 року на загальну суму 582247,50 грн., в тому числі ПДВ 7% - 97041,25 грн. (а.с.173-174) зареєстрована в ЄРПН 13.10.2017 року.

З урахування дати складання, граничним строком реєстрації податкових накладних, які були предметом перевірки є для податкової накладної №20 від 01.08.2017 року – 31.08.2017 року, тобто позивачем її зареєстровано з затримкою на 43 дні (сума ПДВ -97041,25 грн.).

Вищевказані обставини, встановлені в акті перевірки, не заперечувались позивачем у позовній заяві.

Відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також допущення помилок, при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної встановлена статтею 120-1 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України (в редакції чинної станом на дату виникнення спірних правовідносин) порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

Отже, вищезазначеними нормами Податкового кодексу України, зокрема, визначено обов'язок платника в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних, та відповідальність за невиконання таких дій.

Позивачем, в свою чергу, не спростовувалось у позовній заяві те, що вищевказана податкова накладна була зареєстрована із порушенням термінів реєстрації податкових накладних, що визначені ст.201 Податкового кодексу України.

Позивач як на обставини відсутності своєї вини у пропуску термінів реєстрації податкової накладної посилається на відсутність у СФГ «Пине» суми податку, на яку останнє має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування у зв’язком із зняттям ДФС станом на 31.08.2017 року з позивача податку на додану вартість в сумі 127445,00 грн. через помилкову відмову у реєстрації ДФС податкових накладних СФГ «Пине» №11 від 17.07.2017 року (а.с.39, 107), №15 від 18.07.2017 року (а.с.42, 48, 108), №17 від 18.07.2017 року (а.с.51, 109), №18 від 19.07.2017 року (а.с.54, 110) №16 від 20.07.2017 року (а.с.45, 111), 19 від 20.07.2017 року (а.с.19, 112).

Суд зазначає, що відсутність у позивача на електронному рахунку достатньої суми податку на додану вартість, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні не свідчить про намір здійснити реєстрацію у встановлені терміни.

Згідно п.200-1.2 ст.200-1 ПК України платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Розрахунки з бюджетом у системі електронного адміністрування податку на додану вартість здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 87.1 статті 87 цього Кодексу.

Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 затверджено Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, який визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків (далі – Порядок №569).

Пунктом 13 Порядку №569 визначено, що ДФС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі. Платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка, а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.

Відповідно до пункту 12 Порядку №569 якщо сума, обчислена відповідно до пункту 9 цього Порядку, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній, яку платник податку повинен зареєструвати в Реєстрі, такий платник перераховує необхідну суму коштів з поточного рахунка на електронний рахунок.

Враховуючи викладене, на центральному рівні ДФС України здійснюється в автоматичному режимі обчислення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі, а платник в свою чергу у разі недостатності коштів на електронному рахунку повинен перерахувати необхідну суму коштів з поточного рахунка на електронний рахунок.

Таким чином суд вважає, що вказані доводи позивача жодним чином не спростовують висновків акту перевірки та не свідчать про протиправність застосування штрафних санкцій до позивача.

Зняття Державною фіскальною службою з електронного рахунку позивача суми податку на додану вартість у розмірі 127445,00 грн. та несвоєчасне його повернення за результатами скасування рішень ДФС про відмову у реєстрації податкових вищевказаних накладних не спростовує сам факт податкового правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних, не позбавляло СФГ «Пине» права здійснити поповнення свого рахунку та зареєструвати податкові накладні у визначені законодавством строки.

Вказана позиція суду узгоджується із висновком Верховного Суду, наведеному у постанові від 24.04.2018 року у справі №808/2289/17 (К9901/4107/17).

Враховуючи викладене, оцінивши надані сторонами докази у справі, з огляду на зазначені вище норми законодавства, враховуючи обставини справи, суд погоджується з позицією відповідача про порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 та вважає, що податковим повідомленням-рішенням №0108001209 від 27.11.2017 року до позивача правомірно застосовані штрафні санкції згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, з огляду на викладене, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0108001209 від 27.11.2017 року прийнято правомірно та скасуванню не підлягає, у зв’язку з чим позовні вимоги СФГ «Пине» не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову селянського (фермерського) господарства «Пине» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0108001209 від 27.11.2017 року – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - селянське (фермерське) господарство «Пине» (вул.Чапаєва, 25, с.Старосілля, Саратський район, Одеська область, 68212, код ЄДРПОУ 23992435).

Відповідач - Головне управління ДФС в Одеській області (вул.Семінарська 5, м.Одеса, 45044, код ЄДРПОУ 3938646).

Повний текст рішення складено та підписано 28.09.2018 року.

Суддя О.А. Вовченко

.